Vademecum wiedzy dla posiadacza urządzeń transportu bliskiego. O tym musisz wiedzieć!

  • 18.11.2020, 13:52 (aktualizacja Wczoraj, 17:29)
  • redakcja
Vademecum wiedzy dla posiadacza urządzeń transportu bliskiego. O tym musisz wiedzieć!
Niezwykle rozbudowana grupa urządzeń transportu bliskiego zdaje egzamin w naprawdę wielu branżach. Nie może nikogo więc dziwić fakt, że cieszą się one ogromną popularnością. Posiadanie maszyny typu UTB będzie wiązało się jednak z pewnymi obostrzeniami prawnymi. W tym artykule podpowiadamy, o czym musi pamiętać posiadacz takiego urządzenia, aby móc zagwarantować nie tylko efektywną, ale przede wszystkim bezpieczną pracę na budowie, w warsztacie czy magazynie.

Jako właściciel maszyny UTB musisz pamiętać o regularnych przeglądach technicznych

O obowiązku wykonywania regularnych badań technicznych przedsiębiorcom przypomina UDT, czyli Urząd Dozoru Technicznego oraz chociażby polskie prawo. Aktualizacja aktów z 2018 roku dokładnie określa czas trwania takiego dopuszczenia i jego rodzaj. Specjalistyczny serwis stanowi dzisiaj nie tylko o funkcjonalności maszyny, ale również o jej sprawności oraz bezpieczeństwie w trakcie pracy. Urządzenia transportu bliskiego stosuje się przecież na placach budowy, magazynach czy warsztatach samochodowych, czyli w miejscach, gdzie zachodzi potrzeba dbania o najwyższy poziom bezpieczeństwa pracowników. I tak dźwignice linotorowe, różnego rodzaju suwnice oraz chociażby wyciągniki muszą przechodzić przez pełny przegląd konserwacyjny co 30 dni. Termin ważności badania maksymalnie do 60 dni dotyczy między innymi podestów ruchomych, a o wiele dłuższe daty charakteryzują podesty ruchome załadowcze czy chociażby dźwigniki przenośne. Zastanawiasz się, gdzie wykonać takie badanie? Najlepiej u specjalistów. Za takich od wielu lat uważa się Przedsiębiorstwo HAK . Firma z siedzibą w mieście Wrocław wykona dla Ciebie kompleksowy przegląd naprawdę wielu maszyn z grupy UTB.

Serwis to nie wszystko. Oto listy obowiązków posiadacza urządzenia transportu bliskiego

Właściciel urządzenia transportu bliskiego, jeszcze przed dopuszczeniem maszyny do pracy, powinien zarejestrować nowy nabytek do wcześniej wspomnianego Urzędu Dozoru Technicznego. Brak takiego wpisu będzie słono kosztować przedsiębiorstwo, więc pominięcie takiego kroku jest całkowicie nieopłacalne. Co więcej, jako posiadacz sprzętu kwalifikowanego jako UTB, musisz zadbać o odpowiednie wyszkolenie operatorów maszyny. Obowiązkowe jest przejście szkolenia BHP i zapewnienie odpowiednich warunków bezpieczeństwa w miejscu pracy.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe