Zmiany w pożyczkach online w czasie pandemii Covid-19

  • 20.11.2020, 11:05 (aktualizacja Wczoraj, 20:58)
  • redakcja
Zmiany w pożyczkach online w czasie pandemii Covid-19
Epidemia Covid-19 zmieniła w naszym życiu niemal wszystko. Wiele, dotąd w pełni stabilnych finansowo osób, nagle stało się niewypłacalnych. Duża grupa Polaków straciła pracę, część zarabia znacznie mniej  niż dotychczas. Taka tendencja nie pozostaje bez echa również na rynku pożyczek i kredytów. Łatwo dostępne dotąd szybkie kredyty online stały się dużo trudniejsze do otrzymania. Co zmieniło się w udzielaniu pożyczek przez Internet? Co trzeba zrobić by obecnie ją otrzymać? O co może poprosić nas firma pożyczkowa? 

Zmiany, zmiany, zmiany

Pod koniec marca rząd ogłosił wejście w życie tak zwanej tarczy antykryzysowej. Jej głównym celem jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom pandemii koronawirusa w Polsce. Dotyczy ona między innymi rynku kredytów i pożyczek, w których jedną z grup stanowią szybkie pożyczki online. Jedno z głównych założeń tarczy to obniżenie stóp procentowych kredytów. Dodatkowo Narodowy Bank Polski ogłosił zmniejszenie maksymalnego oprocentowania , na które może być udzielany kredyt lub pożyczka. To z jednej strony bardzo dobra wiadomość dla pożyczkobiorców. Niestety, skutkiem takiego postępowania jest również niższy zysk firm pożyczkowych. Ostatecznym efektem tarczy w tym zakresie może okazać się znaczący spadek opłacalności udzielania pożyczek, a co za tym idzie większa niechęć do ich udzielania. Konsumenci, z uwagi na niestabilną sytuację wielu branż, również stali się dużo mniej wypłacalni niż dotychczas. Wiele osób, które dotąd brały pożyczki pozabankowe teraz nie byłyby w stanie ich spłacić. W szczególności dotyczy to tak zwanych wolnych zawodów. Aktorzy, artyści, piloci wycieczek, makijażyści i wiele innych osób, nie jest w stanie obecnie wygenerować dotychczasowych przychodów. Brak stabilności prowadzi do wzrostu niespłacalności szybkich pożyczek, a to z kolei obniża opłacalność ich udzielania i prowadzi do licznych odmów, które uniemożliwiają wzięcie szybkiej pożyczki online. 

Zaostrzenie kryteriów udzielania pożyczek w dobie covid-19

Dotychczas uzyskanie pożyczki przez Internet było bardzo proste. W wielu przypadkach do jej otrzymania wystarczył dowód osobisty, oświadczenie o posiadanym dochodzie, konto osobiste i dobra historia kredytowa. Często pożyczka on line w 15 minut trafiała na nasze konto. Dziś nie jest już tak kolorowo. Aby uzyskać pożyczkę konieczne jest potwierdzone źródło stałych dochodów. Bez niego nie możemy liczyć nawet na niewielką kwotę. Niektóre firmy pożyczkowe wymagają również by kwota pożyczki nie przekraczała 50% wykazywanych dochodów., a jeśli bierzemy pożyczkę na raty, jedna nie może być wyższa niż 30% miesięcznych przychodów. To wszystko sprowadza się do niższych kwot udzielanych pożyczek. W ten sposób firmy pożyczkowe zabezpieczają się przed niewypłacalnymi klientami. Co więcej, firmy w ostatnim czasie dużo dokładniej sprawdzają wiarygodność kredytową swoich Klientów. Często dochodzi do sytuacji, w której osoba o niejasnej hoistorii kredytowej lub taka, która w przeszłości miała problem ze spłatą kredytu otrzymuje odmowę udzielenia pożyczki. W ostatecznym rozrachunku pożyczki w dobie koronawirusa udzielane są rzadziej i na mniejsze kwoty. Dla pożyczkobiorców istotny jest również fakt, że, nawet jeśli posiada dochody na tym samym poziomie co przed wybuchem pandemii, może uzyskać niższą kwotę pożyczki pozabankowej. 

Pożyczka zamiast kredytu

Główna różnica między kredytem a pożyczką to okres, na który jest udzielany dany produkt finansowy. Z założenia pożyczkę spłaca się w jednej lub kilku ratach a kredyt może być udzielony nawet na kilka czy kilkanaście lat. Zarówno przed pandemią Covid- 19 jak i obecnie dużo łatwiej jest otrzymać pożyczkę niż kredyt. Nie ma potrzeby w tym celu udawać się do banku i przedstawiać szerowkiej dokumentacji. Pożyczki pozabankowe często udzielane są on line. To duże ułatwienie w czasach pandemii. Dodatkowo nie bez znaczenia jest fakt, iż pożyczka przez Internet na konto trafia niemal natychmiastowo. Osoby, które posiadają stałe, udokumentowane źródło dochodów nie mają się czego obawiać. Nadal bez problemu znajdą firmę, która udzieli im pożyczki. Niestety często jej kwota będzie nieco niższa niż przed wybuchem pandemii. Dużą zaletą obecnej sytuacji jest również fakt, iż koszty udzielenia pożyczki są obecnie dużo niższe. W ostatecznym rozrachunku ta sama pożyczka dziś jest tańsza od pożyczki udzielonej na identyczną kwotę w pierwszym kwartale roku. Oznacza to, że w ostateczności spłacamy niższą kwotę niż miałoby to miejsce przed wybuchem pandemii. 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe