Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 14:50
Reklama
Reklama

Oczko wodne zimą – jak chronić ryby przed mroźnymi miesiącami?

Oczko wodne to niesamowity element infrastruktury każdego ogrodu. Przyciąga wzrok, pozwala obcować z naturą i dbać o organizmy w nim zamieszkujące. Idealnie wpisuje się w krajobraz, dając przy tym poczucie odprężenia. Jest również nie lada atrakcją dla odwiedzających nas gości, którzy zachwycają się pięknem tego, jakże urokliwego, elementu ogrodu. Jednak to zimowe miesiące są prawdziwym sprawdzianem dla naszej empatii i zdolności opieki nad organizmami żywymi, które zamieszkują oczko wodne w przydomowym ogrodzie. Tuż przed nadejściem mroźnych miesięcy, należy odpowiednio o nie zadbać. Jak zrobić to poprawnie?

Trudny czas dla organizmów żywych

Zimowa pogoda przyprawia niekiedy o dreszcze nawet najbardziej wytrwałe osoby. Nie jest więc trudno wyobrazić sobie, jak wymagającym jest ona czasem dla wszelkich organizmów bytujących na zewnątrz. Szczególnie dla tych, żyjących w wodzie. Nasze oczka wodne zimą wymagają szczególnej opieki już odkąd pierwsze liście zaczynają odłączać się od drzew. W tym wyjątkowym czasie musimy poświęcić sporo czasu, aby przygotować je na nadchodzącą zimę i zabezpieczyć ryby przed zimnem. Właśnie dlatego powinieneś podjąć szereg działań, aby Twoje ryby przetrwały te miesiące w dobrych warunkach.

 

Zabezpiecz oczko wodne

Tuż przed pierwszymi spadającymi liśćmi warto wyłożyć nad lustro wody specjalną siatkę, która zapobiegnie ich wpadaniu. Niestety gromadzenie liści i wszelkich odpadów roślinnych wewnątrz oczka wodnego, może powodować rozwój bakterii i mikroorganizmów, które bezpośrednio wpływają na jakość wody i życie ryb. Gnicie liści może w konsekwencji spowodować szereg chorób i śmierć organizmów żywych jeszcze przed nadejściem mrozów. Taka siatka będzie więc idealnym zabezpieczeniem przed tego typu konsekwencjami. Kiedy już natomiast opadną wszystkie liście, mniej więcej do początku grudnia, będzie można ją zdemontować i przejść do kolejnych kroków.

Zadbaj o ryby – grzałka do oczka wodnego

W zależności od gatunków ryb, które posiadasz w swoim oczku wodnym, powinieneś o nie odpowiednio zadbać. Te, które zostaną w wodzie na zimę, wymagają specjalnego ogrzewania, które zapobiegnie zamarzaniu tafli wody i odcięciu dopływu tlenu. Ryby takie jak karpie czy karasie, które zimują w zbiornikach wodnych, nie potrzebują wysokiej temperatury. Wręcz przeciwnie, w zbyt ciepłej wodzie szybciej rozwijają się bakterie i choroby, niekiedy śmiertelne dla ryb. Jednak woda nie może być też za zimna. No i pamiętajmy o wcześniej wspomnianym dopływie tlenu. Aby ryba mogła zostać w oczku wodnym na zimę, sam zbiornik powinien mieć także odpowiednią głębokość. Przyjmuje się, że ryby są bezpieczne od około 100-120 cm głębokości.

Idealnym rozwiązaniem na zimę jest grzałka do oczka wodnego, która ogrzewa wodę i pomaga organizmom żywym przetrwać nawet najtrudniejsze zimowe dni. Zapobiega zamarzaniu wody, umożliwiając stały proces fotosyntezy i produkcję tlenu. Marka Aquael posiada w swojej ofercie energooszczędną grzałkę do oczka wodnego WINTERHOT PRO, która pobiera do 80% mniej energii, niż inne urządzenia tego typu. Dodatkowo posiada wbudowany termostat, który monitoruje temperaturę, zapewniając optymalne warunki do życia ryb.

Ryby tropikalne

Ryby z hodowli gatunków tropikalnych wymagają już zupełnie innych warunków bytowych. Przede wszystkim wyższej temperatury wody, którą należy im zapewnić zimą. Musi ona wynosić około 14-18 stopni Celsjusza, dlatego jeśli przebywają w oczku wodnym wraz z rodzimymi gatunkami, warto je odłowić i przez zimę hodować w akwarium, które zapewni im optymalne warunki do życia. Jeśli jednak gatunki tropikalne żyją w zbiorniku same, można ustawić temperaturę grzałki tak, aby odpowiadała chociażby minimalnej temperaturze, potrzebnej rybom do przezimowania. W ten sposób Twoje oczko wodne przetrwa najtrudniejsze zimowe miesiące, a na wiosnę i lato będzie prezentowało się doskonale.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
vicente 21.11.2020 21:31
Ja mam w chałupie i kupe roboty przy tych akwariach . Na zewnątrz jest stawik , ale o to dbamy wszyscy co mieszkają na dzielnicy . Klimat jest dobry , a w stawie żadnych termometrów nie wstawiamy.

akwarysta 20.11.2020 23:28
Po prostu kaloryfel

Reklama
Polecane
Odkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.Instruktor teatralny poszukiwanyOscarowe seanse w Kinie dla KoneserówAnimator pilnie poszukiwanyZapraszamy na występ zespołu Mali LubochnianieStudenci przeprowadzą ankietyMinister klimatu: umowa na finansowanie "Czystego Powietrza" na 6,4 mld złZapraszamy do CzerniewicKoncert Maxa Miszczyka
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 6°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama