Wymień piec - uzyskaj dotację

  • 7.10.2017, 11:01
Wymień piec - uzyskaj dotację
Wciąż można starać się o dotację, sięgającą do 40 proc. kosztów kwalifikowanychna na wymianę starych, nieekologicznych źródeł ciepła. Tomaszowianie mają możliwość wziąć udział w ponownym naborze wniosków. Termin ich składania mija 27 października br.

[reklama2]

W ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji – PONE dla Gminy Miasto Tomaszów Mazowiecki na lata 2017-2018, miasto pozyskało dofinansowanie na wymianę starych pieców na nowe ekologiczne źródła ciepła. O dofinansowanie mogą ubiegać się nie tylko osoby fizyczne, ale również wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne, przedsiębiorcy oraz jednostki sektora finansów publicznych będących gminnymi  lub powiatowymi osobami prawnymi. 

 

W ramach programu dotacja może zostać udzielona na wymianę starych pieców  i zastąpienie ich: kotłownią  gazową, kotłownią olejową, podłączeniem do sieci cieplnej, ogrzewaniem elektrycznym, kotłownią na biomasę, kotłownią węglową, odnawialnym źródłem energii (pompa ciepła).

 

Do kosztów kwalifikowwanych inwestycji zalicza się: przygotowanie niezbędnych projektów, zakup i montaż fabrycznie nowych urządzeń, demontaż istniejących urządzeń, roboty budowlane, wykonanie wewnętrznej instalacji CO, wykonanie przyłacza do sieci gazowniczej, budowy węzła cieplnego, 

 

Należy pamiętać, że program zakłada wykonanie całości inwestycji do połowy października przyszłego roku. 

 

Tomaszów Mazowiecki znajduje się w czołówce miast, które mają najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Polsce. Są dni, kiedy ilość przekroczonych substancji szkodliwych i pyłów sięga 500 procent. Ich źródeł szukać należy w tzw.  niskiej emisji, czyli dymom, jakie wydobywają się z kominów okolicznych domostw. 

 

Aktualnie miasto zostało objęte siecią czujników, dzięki którym na bieżaco możemy śledzić stan jakości powietrza w Tomaszowie Mazowieckim. 

 

- Chcemy poprawić jakość powietrza w naszym mieście – mówił na jednej z ostatnich konferencji prasowych  Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego. - Realizujemy wiele przedsięwzięć i inwestycji, m.in. zakupiliśmy 25 hybrydowych autobusów komunikacji miejskiej, pozyskaliśmy dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła, a także staramy się o gazyfikację znacznej części miasta. Tym razem inwestujemy w sensory jakości powietrza, które pozwolą poprawić komfort życia mieszkańców. Zakład Gospodarki Ciepłowniczej prowadzi również prace nad tym, by ciepło dostarczane przez spółkę było coraz bardziej ekologiczne. Dlatego złożyliśmy wniosek do NFOŚiGW w sprawie odwiertów geotermalnych. Na pewno nie są to nasze ostatnie projekty ekologiczne – dodaje.

 

Dzięki urządzeniom, które są zainstalowane w naszym mieście,  mieszkańcy mogą na bieżąco sprawdzać, jakim powietrzem oddychają i jak ono wpływa na stan ich zdrowia. Jakość powietrza w Tomaszowie Mazowieckim można sprawdzić na stronie internetowej www.map.airly.eu oraz w telefonie komórkowym w aplikacji Airly (dostępnej w systemach iOS oraz Android). Informacje o czystości powietrza będą też umieszczane na stronie internetowej Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej w Tomaszowie Mazowieckim i stronie Urzędu Miasta. 

 

***


Wzór wniosku można pobrać TUTAJ. Wypełnione dokumenty wraz należy złożyć do 27 października br. w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Tomaszowa Mazowieckiego (budynek A, parter).

Masz pytania? Szczegółowe informacje zostały zawarte w Regulaminie. Można je również uzyskać w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami i Ochrony Środowiska pod numerem telefonu 44 7242311 wew. 252, 262. 

 

 

 

 

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Maniek
Maniek 8.10.2017, 18:56
Nie chce mi sie wierzyc ze ludzi masowo pala smieci, na dluzsza mete jest to nieoplacalne, kocial zarosniety smola, to samo komin, dwa- trzy sezony i kociol z kominem do wymiany. Na pewno sa tacy co smieci dosypuja na dokladke ale sadze ze jest to margines. Wiekszosc po prostu ma kocial typu kopciuch w palac w niem nieumiejetnie weglem efekt jest taki ze kin kopci jak lokomotywa. Tak jak wczesniej pisalem, ja moge spalic drzewo i bedzie taka zadyma na ulicy zraca w oczy ze nie da sie z domu wyjsc. Kwestia po prostu wymiany kotla, najtanszy dla domow starych i slaboocieplonych badz ze spapranym ociepleniem robionym przez sasiadow Janusza i Mirasa jest kocial podajnikowy 5 klasy dla domow nowyxh pompa ciepla lub gaz.
♥
10.10.2017, 22:41
Przekonamy się niebawem. Na terenie Tomaszowa zamontowano 44 czujniki powietrza. - Załóżmy, że ktoś wrzuca plastikowe butelki do pieca. W ciągu kilku sekund otrzymujemy zgłoszenie, że przy danej ulicy popsuła się jakość powietrza. Żadne inne miasto w Polsce nie pozwala na tak szczegółowe sprawdzanie stężenia niebezpiecznych cząsteczek.
http://www.fakt.pl/wydarzenia/...my/r0mz7bv
Ludwikow
Ludwikow 8.10.2017, 13:32
Szkoda że tak późno miasto się za to bierze kolejne pokolenie wdycha śmieci palone masowo w piecach na ludwikowie wystarczyło by żeby straż miejska przeszła się i zajrzałam do pieców a zwłaszcza popiołu a nikomu się nie chce można robić inne bardzo potrzebne zajęcia szkoda słów.
Cinek
Cinek 8.10.2017, 10:31
Butla plus instalacja i piec na gaz to i mnie około 20000.Jak mi to miasto sfinansuje to chętnie przejdę na gaz .
8.10.2017, 10:46
A niby dlaczego, ktoś ma ci coś finansować? I tak ci dają 40 procent. Dostajesz 8 tysiów. Na resztę sobie zapracuj lewusie
Cinek
Cinek 8.10.2017, 18:52
Bzdury wypisujesz!Nie dadzą mi 8 tysi tylko marne grosze i na ich zasadach.Butla na wynajem a to się już wogóle nie opłaca.Czemu sam nie kupię?Bo mam trójkę dzieci i na dzień dzisiejszy mnie nie stać więc nie wyzywam kogoś od leeusów jak to nie znasz.
♥
8.10.2017, 12:45
Zapracować. Hm ... Najbardziej popłatny zawód to http://weekend.gazeta.pl/weeke...tml#TRwknd Niestety nie w moim przypadku ze względu na płeć i pesel.
♥
8.10.2017, 12:28
A dlaczego by nie miano mi dofinansować nawet i 100%? Mało kasy wpłaciłem miastu przez ponad 50 lat z tytułu posiadania nieruchomości, za którą zapłaciłem z własnej kieszeni? Gdybym ten podatek co roku odkładał, to na pewno byłoby o wiele więcej niż 20 000 zł.
8.10.2017, 12:38
To sobie policz, czy byłoby więcej. Zapewne nie.
Ajdejano
Ajdejano 7.10.2017, 18:31
Do wpisu nr 5: ja nigdy nie używałem nowoczesnego pieca węglowego, więc myślę, że masz rację.

Do wpisu nr 4: jak pytasz, gdzie ty napisałeś bzdury, to ci odpowiem, że wszystko, co ty wypisujesz - to same bzdury i idiotyzmy. Albo kazali ci tak pisać z jakiejś twojej partyjki, albo czymś podpadł ci p. Witko.

Jeszcze raz ci piszę: nie nadymaj się tak bardzo, bo ci żyłka pęknie. No i - staraj się pisać bez błędów.
Maniek
Maniek 7.10.2017, 17:46
Adelajdo z całym szacunkiem ale niebmasz racji jeśli chodzi o pkt.6, przyjdz do mnie i spal w moim kotle weglowym gumofilce to postawie Ci flaszke. Kotły podajnikowe 5 klasy na ekogroszek spełniają te same normy czystości spalin co kotły gazowe, jedyne co zobaczysz z mojego komina to ciepłe powietrze i zadnego dymu a na czopuchu mozesz usiasc goła dupa bo spaliny sa takie zimne.
Ajdejano
Ajdejano 7.10.2017, 15:11
W materiale powyżej czytamy m.innymi:
"W ramach programu dotacja może zostać udzielona na wymianę starych pieców i zastąpienie ich: kotłownią gazową, kotłownią olejową, podłączeniem do sieci cieplnej, ogrzewaniem elektrycznym, kotłownią na biomasę, kotłownią węglową, odnawialnym źródłem energii (pompa ciepła)."

W takim razie jest pytanie do Autora tego materiału powyżej: może należałoby pociągnąć temat i wyjaśnić jakie wyżej wymienione warianty, czyli tzw. ekologiczne rozwiązania byłyby najlepsze do około 70-90 % właścicieli domków na działkach o powierzchni ca 400 - 800 m2 ?!

1/ Może kotłownia gazowa ? Dostanie facet te 40%
dotacji do instalacji gazowej i co potem ? Czy do
kosztów ogrzewania gazowego też będzie
dostawał te 40 % dotacji ?
2/ Kotłowania olejowa - jak w p. 1.
3/ Podłączenie do sieci cieplnej - jak w p. Dlatego
ludzie nie chcą podłączać się do sieci cieplnej.
4/ Ogrzewanie elektryczne - jak w p. 1.
5/ Kotłownia na biomasę. W mieście, na działkach
400- 100 m2. Parodia !!!
6/ Kotłownia węglowa . Przecież takie kotłownie
mają ! I co ? Chodzi o to, aby nie palili starych
gumofilców o opon oraz plastiku ? No to jakie
proponujecie genialne inne rozwiązanie ?!
Z zapartym stolcem czekam na propozycje.
7/ Odnawialne źródła energii (pompa ciepła).
Szkoda, że w nawiasie - dla tych 70-90 %
właścicieli działek - nie zapisaliście w tym
nawiasie, oprócz pompy ciepła: wiatraków,
elektrowni solarnych, itp. itd.
Co do wymienionych pomp ciepła: "cóś" na ten
temat gdzieś przeczytałem i z tego, co się
zorientowałem, to trzeba "cóś" wiercić w ziemi i
na to trzeba też trochę miejsca.
Ale domyślam się, że jak się tę pompę ciepła
zrobi, to potem jest praktycznie prawie darmowe
ogrzewanie.

PS. A ten "klug" - niezniszczalny w ujadaniu na Witko. Żeby chociaż bzdur nie pisał.
klug
klug 7.10.2017, 17:36
A gdzie ja sino napisałem bzdury?!
Witko nie daje nic dla chcących (40% z Łodz) to o 40% za mało.
Pieniądze są, tylko że Witko woli je wydawać na kiełbasę dla ciemnego ludu (czyli też dla ciebie siano)
maniek
maniek 7.10.2017, 11:49
To co potrafią niektórzy wypuścić w jeden wieczór z komina to chyba 20 autobusów w jeden dzień nie potrafi.
klug
klug 7.10.2017, 13:16
Masz rację. Niestety nasz (pożal się Światowicie) prezydent cały czas nie daje nawet złamanego eurocenta dla tomaszowian chcących wymienić kopciuchy na proekologiczne systemy grzewcze.
Taki z Witko wesoły Kubuś.

Pozostałe