O co zapytać potencjalną nianię?

  • 27.11.2020, 09:16 (aktualizacja 30.11.2020, 22:04)
  • redakcja
O co zapytać potencjalną nianię?
Kiedy młodzi rodzice stają przed koniecznością zatrudnienia opiekunki do dziecka, targa nimi wiele sprzecznych emocji. Najsilniejszy może być niepokój, czy dana osoba będzie potrafiła zatroszczyć się o dziecko z należytą czułością i czy będzie ono przy  niej bezpieczne.

Nim jednak nastąpi chwila zatrudnienia konkretnej osoby, warto wiedzieć, jakie pytania zadać potencjalnej niani, czy to przez telefon, czy też na osobistej rozmowie, kiedy pani do opieki nad dzieckiem przejdzie już pierwszy etap rekrutacji. Takie i inne porady można znaleźć na stronie: https://www.mamazone.pl. Czy należy obawiać się oddania dziecka w “obce ręce”?

Czy da się znaleźć nianię idealną?

Oczywiście, że nie. Nie oznacza to jednak, że nikt nie będzie potrafił dobrze zaopiekować się naszym maluchem. Warto brać pod uwagę nie tylko odpowiedzi na zadane pytania, ale także to, co podpowiada intuicja. Czasami wystarczy kilka minut rozmowy, by rozeznać się ogólnie, jakim człowiekiem jest przyszła niania. Oczywiście nie zawsze te spostrzeżenia będą trafne, ale jeżeli coś nas niepokoi, być może warto szukać dalej. Z kolei jeżeli czujemy, że dana osoba będzie dobrą opiekunką dla naszego dziecka, może warto zaufać temu przeczuciu, oczywiście o ile poparte jest faktami i dobrym wrażeniem wywołanym przez panią podczas rozmowy telefonicznej lub osobistej. Dlaczego warto przeprowadzić dwa etapy rozmowy? Po pierwsze w czasie pandemii zdecydowanie rozsądniej jest pierwsze  rozeznanie wykonać przez telefon, a do domu zaprosić na przykład 3 wybrane kandydatki, ponadto takie rozwiązanie oszczędza czas.

O co zapytać przez telefon?

Przede wszystkim warto od razu ustalić, czy pani spełnia wymagania zaprezentowane w ogłoszeniu i zgadza się na opisane warunki. Niestety często bywa tak, że na spotkaniu można się dowiedzieć od potencjalnej kandydatki, że na przykład pali papierosy, chociaż w anonsie wyraźnie zaznaczyliśmy, że poszukujemy opiekunki niepalącej. Kolejna kwestia to omówienie oczekiwań finansowych. Należy przez telefon zapytać, czy pani zgadza się na zaproponowaną stawkę. Jeżeli nie, nie ma przecież potrzeby organizować spotkania osobistego. Warto także zapytać o doświadczenie i możliwość zaprezentowania referencji. Jeżeli rodzicom nie wystarczy doświadczenie zdobyte na rodzeństwie czy kuzynostwie, trzeba to od razu zaznaczyć.

Spotkanie osobiste - co poruszyć?

Na spotkaniu w cztery oczy można poruszyć już dokładniejsze kwestie. Na przykład trzeba zapytać panią, jak długie ma doświadczenie w opiece, od jak dawna szuka pracy i w jaki sposób skończyła się jej poprzednia współpraca z rodzicami. Kreatywne pytania także będą na miejscu. Zaleca się zapytać, co by potencjalna opiekunka zrobiła w konkretnej sytuacji czy to zagrożenia, czy to na przykład kiedy dziecko będzie się nudziło. Wiele można się dowiedzieć od pani, kiedy odpowie ona na pytanie, jak wyglądał jej przeciętny dzień spędzony na opiece nad maluchem w poprzedniej pracy. W taki sposób można pozyskać wiele ważnych informacji.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe