Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 12:07
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Otagować przemoc!

Bitej i wyzywanej matce znanego lokalnego biznesmena „najwyraźniej się to podobało” skoro wyprowadzała się kilka razy i odejść nie mogła. Szarpana i opluta teściowa szanowanej w mieście pracownicy instytucji publicznej „dostała, co chciała” mogła zamknąć dziób. Zastraszana i okradana przez syna matka jest „idiotką”, która nie wydała typa do kryminału. Została obłożona pięściami wraz ze swoim mężem, bo nie chciała oddać wnukowi wszystkich oszczędności „czego się spodziewała”, mogła gówniarza od razu pogonić. Komentarze pod artykułami o przemocy domowej wobec osób starszych i jej tragicznych skutkach – ludzkich traumach nie pozostawiają złudzeń – ofiara jest sama sobie winna, wystarczy przecież powiedzieć sobie: otwórz drzwi i „Goń” jak w najnowszej piosence Kaśki Nosowskiej.

Jeżeli mowa o swoistym manifeście własnej sprawczości. Takie stawianie sprawy dowodzi, że wszystko jest w naszych rękach. Niejednokrotnie jest jednak nieuczciwe wobec ofiary w wieku senioralnym, która żyjąc w kręgu przemocy, żyje z poczuciem winy za własną słabość, za to jak wychowała własne dziecko. „Goń” nabiera sensu w sytuacji, kiedy ofiara przemocy, zdecyduje się na pierwszy krok, by wyrwać się z matni, a do tego doprowadzić może tylko uświadomienie sobie, że jest się odpowiedzialnym tylko za swoje życie, nie za to co dzisiaj robi syn, córka mimo, że staraliśmy się jego czy ją jak najlepiej wychować. To właśnie poczucie winy blokuje wykonanie „Goń”.

Osobom pierwszego kontaktu łatwiej rozmawia się z tymi, co to "biorą się w garść" i chwytają życie we własne ręce. Może dlatego, że już mamy pierwszy etap działań za sobą – solidny kopniak w tyłek. W przypadku osób w wieku senioralnym pogłaskanie może mieć zbawienne terapeutyczne skutki. Rozmowa, że poczucie swojej siły umiem wywieść tylko z własnej sprawczości w przypadku tej grupy jest niestosowna i nie na miejscu.

A dosadniej – nigdy nie jesteśmy w życiu sami i gdy nie potrafimy w sobie znaleźć siły, gdy nie mamy znikąd pomocy, oparcia trzeba szukać na zewnątrz.

Kontakt, rozmowa to też pomoc albo jej początek!

Specyficzny wiek, specyficzny problem. W dywagacjach na temat przemocy domowej wobec osób starszych przysłowiowy „kop w tyłek” jest nie na miejscu. Przemoc domowa ma tak głębokie korzenie, że wrosła pokoleniowo w nasze domy, stała się schematem organizacyjnym rodzin. To, co jest najtrudniejsze w pomocy osobom doświadczającym przemocy w takich domach, to psychiczne i społeczne uwarunkowania, które są przyczyną współuzależnienia ofiary od kata (m.in. głęboki syndrom PTSD, niska samoocena, strach przed zemstą ze strony syna, córki), stygmatyzacja ofiar, wstyd, brak systemowego wsparcia i rozwiązań prawnych, które umożliwiają skuteczną izolację sprawcy od osoby, która doświadcza przemocy. U podstaw victim blaming leży próba usprawiedliwiania przestępstw, stereotypizacja, społeczne przekonanie, że ofiara jest sama sobie winna („sama się o to prosiła”). Ale stygmatyzujemy też poprzez wnioskowanie za pomocą wizjera skierowanego na siebie: „ja bym sobie nigdy na to nie pozwoliła”, „ja bym od razu gnoja wydała policji”. Zamiast pisać o sobie i wymyślać scenariusze, spójrzmy na fakty.

O przemocy domowej wobec osób starszych mało się mówi – do czego przyznają się eksperci z organizacji rejestrujących zjawisko przemocy – Fundusz Sprawiedliwości, Niebieska Linia. Organizacje przypominają o zjawisku, które w Polsce wciąż jest tematem tabu – brakuje też danych, badań na ten temat. Jedyne, które pokazują jakiekolwiek statystykę, to badania Polskiej Akademii Nauk – ankiety przeprowadzane przez telefon, które pokazują raczej wierzchołek góry lodowej (na początek dobre jednak i to).

Na pytanie: „Czy był pan/pani świadkiem przemocy wobec osób starszych w innej rodzinie?” 40 % respondentów ankiet odpowiedziało, że tak. Jeśli chodzi o przemoc w swojej rodzinie, to odpowiedzi twierdzące zatrzymały się na poziomie kilku procent. Przestępstwa wobec osób starszych bardzo rzadko są zgłaszane – szacuje się, że dziennie dochodzi w Polsce do kilkuset zdarzeń, a tylko 5 z nich trafia do policyjnych statystyk. Dane na temat przemocy domowej wobec osób w specyficznym wieku są niepełne, bo wiele przestępstw nigdy nie ujrzy światła dziennego. Niebieska Karta to często fikcja – policja nie może w trakcie interwencji sprawdzić, czy sprawca taką kartę posiada, nie ma rejestru.

„Babciu zaopiekuję się twoją emeryturą” – w domach z bursztynu i złota też występuje przemoc. Czas odmierza kolejne rodzinne uroczystości, zapisane na nośnikach. Fotografia z Dnia Babci, tu z 80. urodzin dziadka, a tu z obrony wnuczki, a tu pradziadek  z dziadkiem przy wyrobie drewna. Za pięknymi zdjęciami często kryją się ludzkie dramaty - wymuszone oddawanie emerytury wnuczkowi, przekazanie wszystkich oszczędności na spłatę długów wnuczki, która potrzebowała dużo atrakcji „żeby się wyszumieć”, wytupane przepisanie majątku spadkobiercom, którzy stoją już na grobem.

Na takiej pustyni, nie oszukujmy się łatwo zastraszyć, oszukać, zniszczyć psychicznie osoby starsze!

Mówi się głośno o oszustwie: metodą na wnuczka. mówi, że ofiarami takiego przekrętu są przeważnie ludzie starsi, niewykształceni. Czyżby? Klientka Ośrodka, w którym pracuję – Lokalnego Punktu Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, wykształcona, starsza Pani, która zwyczajnie przestraszona zadzwoniła na numer dyżurny, powiedziała: „nie padłam ofiarą tej bandy zapewne tylko dlatego, że nie mam czego tracić. Miałam też szczęście, że pracowałam jako księgowa i takie „bezduszne” hasło wzbudziło moją podejrzliwość.

Takie hasła powinny być wpajane niemowlakom wraz z kaszką truskawkową.

Brakuje edukacji ekonomicznej, prawnej w naszych szkołach podstawowych, liceach i na studiach. Nie od dzisiaj wiadomo, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci! Brakuje zwyczajnie edukacji antyprzemocowej.

W myśl zasady: Myślimy globalnie, działamy lokalnie!, realizujemy projekt „Nie musisz się bać” mający na celu „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie ‒ edycja 2020”.

Celem projektu jest przeprowadzenie działań edukacyjnych i szkoleniowych oraz podniesienie świadomości mieszkańców na temat przemocy w rodzinie. Realizujemy kampanię społeczną połączoną z prelekcją interaktywną dla osób w wieku senioralnym, podczas której mają okazję zapoznać się z metodami oszustw i uczyć się, jak się przed nimi bronić.

Wspólnie z Wandą Rybak – dyrektorem Wydziału Spraw Społecznych i Promocji Zdrowia Urzędu Miasta, Martą Goździk – dyrektorem Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych w Tomaszowie Mazowieckim, Januszem Dziubałtowskim z Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, z przedstawicielami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim, z przedstawicielami Komendy Policji w Tomaszowie Mazowieckim – osobami pracującymi w obszarze przeciwdziałania przemocy, w szczególności dzięki wsparciu Marcina Witko – Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, 27. listopada przeprowadziliśmy piąte spotkanie w cyklu „Nie musisz się bać”.

Na każdym ze spotkań przestrzegamy reżimu sanitarnego. Jak praktycy wiemy, że izolacja społeczna niesie więcej złego niż dobrego, nasila zjawisko przemocy domowej – lockdown zamknął ofiarę i kata w jednym pomieszczeniu – wychodzimy z dalszą inicjatywną pomocową.

Odzew społeczny po każdym ze spotkań pokazuje, że osoby w wieku senioralnym potrzebują przede wszystkim rozmowy na „tematy tabu”, kierunkowskazów i zwyczajnie ludzkiej życzliwości. Obiecujemy, że każde z nas, uczestniczących w Kampanii, w ramach swoich indywidualnych działań i wspólnie będzie stało na Straży Osób Starszych.

Fotoreportaż ze spotkań poniżej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Czasami 07.12.2020 11:37
przemoc psychiczna nad seniorem jest znacznie gorsza od przemocy fizycznej. Przemoc fizyczną można stwierdzić naocznie na podstawie obdukcji, natomiast psychiczna nie pozostawia widocznych śladów na ciele, natomiast bardziej boli.

Gość 01.12.2020 08:35
Odważny tekst. Odważna Pani.

Ada 30.11.2020 18:33
Fajnie, że komuś się chce ruszać trudne tematy w mieście. Odważny tekst.

Reklama
Polecane
Dzień Otwarty na Nadrzecznej 2024Zmiany w ProkuraturachJak rozwijać umiejętności miękkie i dlaczego są tak istotne dla kariery?O bezpieczeństwie Za PilicąKolejna impreza Automobilklubu przed namiPierwszy raz w naszym szpitaluZbrodnia w lesie w okolicach Smardzewic40 lat minęłoŚredniowiecze w SkansenieTHOMAS ANDERS WYSTĄPI W ARENIE LODOWEJLechia Tomaszów Mazowiecki - Bogdanka Arka Chełm 2:3Wśród najlepszych z biologii
Reklama
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 10°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: ZbychuTreść komentarza: Chociaż Żabka by się przydała gdzie w niedzielę i w święto mają otwarte a tak wałówę trzeba szykować.Źródło komentarza: Średniowiecze w SkansenieAutor komentarza: AtenTreść komentarza: Radnymi beda jak zloza slubowanie i dostana zaswiadczenia o wyborzeŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Jak ty jesteś normalny, to ja jestem biskupem. Zdejmij berecik z antenką z główki, poluzuj "gumkie" w swoich majtach, uwal się na wersalce i podziwiaj twojego idola - ryżego donka. PS. Ćwoku: zacytowane przeze mnie przysłowiowe powiedzenie z tym gów... i twarogiem, to nic innego, jak określenie tego, że nie można porównywać dwóch: sytuacji, ludzi, rzeczy, które do siebie zupełnie nie pasują. Jeżeli to do ciebie - ćwoku to dotrze, to nie będziesz nikogo po chamsku wyzywał. Pozdrowienia od starego czekisty.Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Zaczął wiać silny wiatr od strony ryżego donka. Dotychczasowi prokuratorzy, którzy dotychczas nie podpadli służbowo i merytoryczne, raptem stali się "be"!!! A miała być, kur..., ta nowa uśmiechnięta Polska. Polska, zupełnie inna od tej smutnej, pisowskiej Polski. Refleksja ogólna: głupków nie sieją, sami się rodzą.Źródło komentarza: Zmiany w ProkuraturachAutor komentarza: woodyTreść komentarza: BRAWO PANI JOLU DUZO ROBOTYŹródło komentarza: Zmiany w ProkuraturachAutor komentarza: turysta - glodnyTreść komentarza: I to wszystko o "suchym pysku" A gdzie tu jakiś lokal rzeczywiście średniowiecze.Źródło komentarza: Średniowiecze w Skansenie
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama