Śmieci zdrożeją, bo muszą zdrożeć . Zapłacimy więcej

  • 30.11.2020, 22:15 (aktualizacja 01.12.2020, 17:36)
  • redakcja
Śmieci zdrożeją, bo muszą zdrożeć . Zapłacimy więcej
Magistrat szacuje, że ponad 8 tys. osób w Tomaszowie nie płaci obecnie za odbiór odpadów komunalnych. Do tej liczby doliczyć należy kilkanaście tysięcy zatrudnionych na terenie naszego powiatu cudzoziemców. Niezależnie od tego, czy są legalnie zatrudnieni, czy też pracują na czarno, wynajmujący im mieszkania nie wykazują ich w składanych przez siebie deklaracjach. Przy liczbie mieszkańców na poziomie 60 tysięcy okazać się może, że 1/3 nie uiszcza opłat.  To wpływa drastycznie na ceny za śmieci. Za tych, którzy nie płacą, zapłacić muszą inni. Samorząd tomaszowski nie jest jedynym, który boryka się z tego rodzaju problemami i chyba nigdzie nie udało się znaleźć złotego środka. Coraz więcej miast decyduje się jednak odstąpić od opłat zryczałtowanych. Koszt wywozu śmieci wlicza w taryfę za zużytą wodę. Czy tak samo będzie w Tomaszowie?

Zgodnie z ustawą miasto nie może dołożyć z pieniędzy budżetowych do zagospodarowania odpadów. System musi funkcjonować jedynie w oparciu o wpłaty mieszkańców, a opłata ma odzwierciedlać faktyczne koszty funkcjonowania systemu. Jedynym skutecznym sposobem na eliminacje tego zjawiska jest nowy system naliczania opłaty. Dlatego prezydent Tomaszowa, podobnie jak prezydenci wielu polskich miast, m.in. Łodzi, Warszawy, Szczecina, Olsztyna, Krynicy Morskiej czy Zgierza zaproponuje radnym na najbliższej sesji nadzwyczajnej nowy sposób naliczania opłaty śmieciowej oparty na zużyciu wody (naliczanie jedynie z wodomierza głównego – nie z podliczników np. do podlewania ogródków). Temat pojawił się już na poprzednim posiedzeniu. Radni podjęli jednak decyzję by nie włączać punktu do porządku obrad. 

- Jeżeli nie będą wszyscy uczciwie płacić i zgłaszać faktycznej liczby mieszkańców, to mimo podjętych przez nas działań nie uda utrzymać się cen. Dzięki temu, że wcześniej przejęliśmy na siebie obowiązek odbioru śmieci od mieszkańców te ceny nie przekraczają jeszcze 30 zł tak jak ma to miejsce w innych miejscowościach

– mówi prezydent Marcin Witko.

Prowadzimy inwestycje i staramy się o środki zewnętrzne na kolejne, które docelowo pomogą obniżyć stawkę za śmieci. Obecnie powstaje PSZOK wraz rampą, a nasza spółka stara się o dofinansowanie na budowę Bazy Transportowej wraz z wyposażeniem systemu selektywnej zbiórki oraz sortownię i kompostownię. Niestety, jeżeli nadal będą się zdarzać takie sytuacje, że w jednej nieruchomości mieszka 10-15 osób, a zgłoszona jest jedna, nie ma szans na poprawę sytuacji

– dodaje prezydent.

Po ostatnim przetargu na zagospodarowanie odpadów (czyli oddanie je na wysypisko), cena za osobę wynosiłaby 26.50. Gdyby system był szczelny ta oplata wynosiłaby 23 zł.  

 

ROK

Liczba osób zamieszkujących
 (dane wg GUS)

Liczba osób na podstawie ewidencji ludności (stan na 31 grudnia)

Liczba osób deklaracja

(stan na dzień 31 grudnia)

Różnica (kolumna 2 i 4)

Różnica
(kolumna 3 i 4)

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

(6)

2014

64 513

62 633

55 790

8 723

6 843

2015

63 969

62 044

54 939

9 030

7 105

2016

63 601

61 250

54 395

9 206

6 855

2017

63 238

60 549

54 809

8 429

5 740

2018

62 649

59 900

54 396

8 253

5 504

2019

61 960

58 642

52 673

9 287

5 969

2020
(stan na dzień 19.10)

61 645

58 308

53 346

8 299

4 962

 

Zgodnie z propozycją (o ile radni przyjmą odpowiednie uchwały) od marca 2021 roku opłata za śmieci będzie wynosić 8,40 za 1 m3 zużytej wody. Utrzymana zostanie również ulga dla rodzin wielodzietnych oraz wprowadzona nowa – dla posiadaczy kompostowników. Jeżeli zmiany wejdą w życie, do obliczenia wysokości opłaty brane będzie pod uwagę zużycie wody ustalone w oparciu o odczyty z wodomierza głównego, z wyłączeniem wody odrębnie opomiarowanej (podliczniki do podlewania ogródków) lub na podstawie określonego ryczałtu (2,7 m3 wody na osobę) zużycia wody w przypadku braku wodomierza na nieruchomości. 

Przykro to stwierdzić, ale tanio już u nas było. I chyba już nie będzie. Przez minione 30 lat nie stworzono w Polsce skutecznego systemu przetwarzania odpadów. Nikt nie przewidział też (chociaż nie było to zanadto trudne) zmian w zwyczajach konsumpcyjnych, które są podstawową przyczyną spotęgowania liczb śmieci, które już w sensie dosłownym nas zasypują. 

W skali kraju już kilkadziesiąt samorządów zdecydowało się na zmianę metody ustalania stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i przejście na opłatę zależną od zużycia wody. Metoda ta daje gwarancję sprawiedliwego społecznie rozłożenia kosztów gospodarki odpadami w zależności od wielkości gospodarstwa domowego, a co za tym idzie ilości produkowanych odpadów.  Nowy system ma także zachęcać mieszkańców do poszukiwania  ekologicznych rozwiązań, takich jak zbiorniki na deszczówkę, co wpłynie na lepsze zagospodarowanie wody i jest elementem walki z suszą. Przypomnijmy, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska uruchomił program dofinansowań takich inwestycji dla mieszkańców.

Na nowym systemie skorzystają rodziny, których  członkowie pracują lub studiują poza miejscem zamieszkania. Opłaty za śmieci nie wniesiemy też wtedy, kiedy wyjedziemy na urlop. 

Do systemu włączone zostaną również nieruchomości, na których w części zamieszkują mieszkańcy, zaś w części nie, a powstają odpady komunalne. Objęcie systemem tzw. nieruchomości mieszanych jest kolejnym elementem walki  o uszczelnienie gospodarki odpadami.

Z przeprowadzonych na przestrzeni ostatniego roku kontroli wśród przedsiębiorców wynika, że większość odpadów wytwarzanych przez nich znajduje się w systemie miejskim, mimo że nie wnoszone są za to opłaty. Powoduje to olbrzymi wzrost kosztów funkcjonowania, za który tak naprawdę płacą wszyscy mieszkańcy miasta.

- twierdzą pracownicy Urzędu Miasta. 

W uchwale zaproponowano nową stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, od 1 marca 2021, w wysokości 8,40 zł za 1 m3 zużytej wody. W przypadku niezbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny będzie to dwukrotność stawki, o której mowa powyżej.

Warto w tym miejscu przypomnieć , że niedawno stawki podniosła też gmina Tomaszów. Dotąd mieszkańcy, którzy segregowali odpady płacili 10 zł od osoby (uwzględniano też zniżki dla rodzin wielodzietnych). Obecnie będzie to 28 zł od osoby niezależnie od tego, jak liczna jest rodzina. Za śmieci niesegregowane trzeba będzie zapłacić 60 zł (wcześniej 19 zł). 

 

Trzeba powiedzieć sobie wprost: podwyżkom cen za odbiór śmieci jesteśmy winni przede wszystkim, my sami. Nie można ponosić wciąż takich samych opłat wytwarzając równocześnie ich coraz więcej. Dane GUS nie pozostawiają złudzeń

  • W 2019 roku każdy Polak wytworzył statystycznie 332 kg odpadów komunalnych.
  • W 2019 r. wytworzyliśmy 8,8 mln ton odpadów zmieszanych, było to 69 procent wszystkich odpadów komunalnych.
  • W 2019 r. odnotowano 177 pożarów miejsc gromadzenia odpadów na terenie całego kraju.

W 2019 roku w Polsce wytworzono 12 mln 753 tys. ton odpadów komunalnych i odnotowano wzrost wytworzenia o 2,1 procent w stosunku do roku ubiegłego – podaje Główny Urząd Statystyczny w raporcie Ochrona Środowiska 2020. Oznacza to zwiększenie ilości wytworzonych odpadów komunalnych na jednego mieszkańca Polski z 325 kg w 2018 r. do 332 kg w 2019 r.

Najwyższy wskaźnik ilości wytworzonych odpadów na mieszkańca, wynoszący 404 kg, odnotowano w 2019 r. w województwie dolnośląskim, natomiast najniższą wartość tego wskaźnika osiągnięto w województwie świętokrzyskim, gdzie na mieszkańca przypadało 232 kg odpadów komunalnych wytworzonych w ciągu roku.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (47)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

gość
gość 11.12.2020, 13:43
Zacznijcie ściągać opłaty od ludzi, którzy kompletnie nie płacą, a śmieci produkują. Posprawdzajcie jak segregowane są odpady (mnóstwo osób wciąż robi to nieprawidłowo). Mieliście kontrolować kopciuchy i spalanie śmieci - i co? Rozumiem, że pandemia pandemią, ale TM z ekologią nic wspólnego do tej pory nie ma. Za to do opłat każdy pierwszy. Miałoby to jeszcze sens, gdyby miasto było naprawdę czyste, z ekologicznymi rozwiązaniami, większą dozą zieleni, a nie betonu, gdyby faktycznie dopłacano spore kwoty ludziom do wymiany źródeł ciepła i gdyby oddychało się czystym powietrzem, a nie spalinami i smogiem.
Gumiś
Gumiś 06.12.2020, 21:04
obejrzalem obrady, żenada witko jak zwykle na okrągło, mało na temat, Jurek błagalnym tonem przegłosujcie bo już czas goni, urzędnicy coś policzyli, ale chyba kalkulator się zepsuł, kucharski jak liczykrupa, a biednemu wiatr w oczy
Dlaczego stan licznika  wody
Dlaczego stan licznika wody 05.12.2020, 19:21
jest podstawą do naliczania opłat za śmieci?
Przecież w jednej i tej samej ilości wody może się kąpać nawet i 8 osób. Są takie przypadki (najpierw 3 dzieci, potem rodzice, a na końcu babcia z dziadkiem) i stan licznika wody stoi w miejscu.
A może by tak wziąć pod uwagę stan licznika pobieranej energii elektrycznej, bez której niestety w dzisiejszych czasach nie można się obejść na co dzień, chyba, że zostaną wynalezione kompy na korbkę w co wątpię.
Przecież wg stanu zużycia (praca kompa, TV i inne wynalazki) energii elektrycznej też można określić ile osób przebywa pod danym adresem.
Im większe zużycie energii tym więcej osób z niej korzysta.
Michał
Michał 07.12.2020, 10:21
Nie do konca... Ktos kto ma urzadzenia wysikiej klasy energooszczędne a ktoś inny nie i co?
Nieliczne rodziny
Nieliczne rodziny 08.12.2020, 11:48
w Tomaszowie mają wysokiej urządzenia energooszczędne. Przeciętnego Kowalskiego nie stać na taką inwestycję.
Suweren
Suweren 03.12.2020, 13:04
Po pierwszej odsłonie sesji jestem zażenowany postawą urzędników i radnych PiS i Witko. Obłuda i fałsz tych radnych jest przerażający. Ewidentna walka o stołki i dobre stosunki z prezydentem. Mieszszkańcy nic od tych radnych nie dostaną. Ewidentny brak szacunku dla swoich wyborców. Te osoby nigdy więcej nie powinny być radnymi. Sprawa dotyczy pierwszych głosowań o zniżki za kompostownik, którą przegłosowano z wniosku radnego Kucharskiego na kwotę 6 zł. Miasto miało swoją 2 zł która przepadła. Wtedy się zaczęło. Jurek zarządał głosowania wszystkiego co chce miasto - ewidentną cenzura. Po pogrożeniu radnym PiS i Witko zgłosili na biegu nową poprawkę ustalając kwotę 3 zł. Obydwie przeszły większością a która jest ważna czy ważniejsza? Tego zapewne się dowiemy w drugiej części tego cyrku. Prawnik miasta tak kręcił że nic z tego nie wynikało a był za opcją PiS i Witko. Za co płacimy tym radnym którzy powinni też bronić interesów swoich wyborcow? Wybór tych ludzi to porażka.
A D
A D 02.12.2020, 19:44
Nam powinni placic za to, ze segregujemu smieci.
Q
Q 09.12.2020, 11:45
A segregujemy?
A.
A. 02.12.2020, 19:37
a bonifikata za kompostownik, która jest w projekcie uchwały to 2 złote od rachunku za śmieci. Nie wiem czy się śmiać czy płakać.
Ann
Ann 02.12.2020, 19:37
Nam powinni placic za to, ze chcemy segregowac smieci
ABC
ABC 02.12.2020, 18:02
Proszę mi jasno powiedzieć. Mieszkam w Swolszewicach Małych czyli gmina Tomaszów Mazowiecki, 5 osobowa rodzina (3 dzieci). Ile na miesiąc mam niby płacić za śmieci a ile za wodę. . .
Jurek
Jurek 02.12.2020, 16:37
Wprowadzić wysokie kary dla unikających płacenia (brak w deklaracji), sprawdzić gdzie przebywają cudzoziemcy, kary dla firm które odprowadzają śmieci do systemu miejskiego bez opłat - czy to jest taki problem? Każdy potrafi podnosić opłaty, ale UM powinien niwelować straty. Teraz ma być uczciwie a ja będę płacić 2 razy więcej, chociaż wszystkie osoby u mnie są zgłoszone.
Ja
Ja 01.12.2020, 22:41
Czy jeszcze ktoś pamięta 24zł, które było propozycją firmy prywatnej?
A kto pamięta zobowiązanie prezydenta?
Obiecał utrzymanie 19.5zł deklarując osobistą odpowiedzialność. Zapowiedział, że podwyżka będzie wiązać się z tym, że nie będzie się ubiegać o reelekcję.
Pytanie do redaktora. Usunie Pan wpis?
A.
A. 02.12.2020, 19:35
Ja pamiętam, 19,50 to miała być chwilowa podwyżka.
dd
dd 02.12.2020, 14:53
Dzisiaj byloby już 64 zł od prywatnej firmy.
XD
XD 02.12.2020, 23:11
Dziś byłoby 24zł ponieważ taka była kalkulacja na 4 lata.
McMarek
McMarek 01.12.2020, 19:10
Takie kretyńskie pomysły aż trudno komentować. W moim przypadku opłata wzrośnie prawie 3 krotnie. Dlatego, że lubię się myć i korzystam często z pralki. Gdzie są informacje o działaniach urzędników mających na celu uszczelnienie systemu poboru opłat. Najlepiej przerzucić koszty swojej indolencji na wszystkich. Żeby nie było niedomówień - segreguję odpady i w nagrodę, na pocieszenie będę mógł w bloku w którym mieszkam założyć sobie kompostownik i zainstalować zbiornik na deszczówkę. Ażeby was, pomysłodawców pokręciło .........
Vicente
Vicente 01.12.2020, 23:16
Każda ,,myśląca ,, kancelaria prawna może zweryfikować i udowodnić krok po kroku , bezzasadność takich pomysłów do podmiotów decyzyjnych . Idąc dalej w te kompleksy , prawo międzynarodowe i transcendentalność - woda jest dobrem każdej istoty na tej ziemi , a korelacja ze śmieciami to jak szukanie igły w stogu siana.
Ajdejano
Ajdejano 08.12.2020, 14:37
Te!!! "Yntelektalysta" z tomasiówka: z jakij książki wyjąłeś to słowo: "transcendentalność "...???
Ależ, kur...., masz łeb!!! Jak główka dużej, wielkiej kapusty !!!
Popis
Popis 02.12.2020, 02:55
Hahaha człowieku już nie jeden próbował i nic z tego nie wyszło... Jakbyś trochę był na bieżącą z tym co się dzieje w Polsce to byś wiedział że dużo miast w Polsce już tak się rozlicza iteż byli cwaniacy co ty i stwierdzone jest to że jest zgodne z konstytucją i takie rozliczanie jest bardziej wiarygodne. Woda może jest i dobrem ale musimy uczyć się jej oszczędzać. I nie marnować...
Studnie indywidualne
Studnie indywidualne 01.12.2020, 16:03
A co z tymi osobami, które pobierają wodę z własnej studni wykopanych za własne pieniądze?
Chyba będą musieli sobie przy studni założyć liczniki poboru wody i podejrzewam, że za własne pieniądze.
2,7 m3 = 2700 litrów : 30 dni to jest 90 litrów dziennie.
Czy samotna osoba nie podłączona do sieci miejskiej zużyje taką ilość wody w ciągu dnia?
Odpowiedź nasuwa się sama - NIE DA RADY, ponieważ zużytą wodę (pranie, zmywanie, mycie, itp) wykorzystuje do spłukiwania toalety, a co za tym idzie - płaci za wywóz nieczystości płynnych.

Najuczciwszym sposobem byłaby opłata za wywiezione z posesji worki i pojemniki z posegregowanymi śmieciami.

Dlaczego te osoby, niekiedy z najniższymi emeryturami, mają być pokrzywdzone finansowo? Dlaczego mają płacić za śmieci wywożone przez osoby z 500+ jeżeli są w wieku emerytalnym i nie posiadają już właściwości rozrodczych?

Obywatel
Obywatel 01.12.2020, 15:56
Dlaczego nikt nie wyciąga konsekwencji wobec osób unikających opłat? Czy to jakiś problem zająć konto?
podatnik
podatnik 02.12.2020, 13:38
Odpowiednie komórki UM powinny się zająć tymi którzy nie płacą a są zameldowani w Tomaszowie bez znaczenia gdzie pracuje, studiują.
To skandal że tak nie jest. Panie Prezydencie niech Pan reaguje.
Debilny pomysł
Debilny pomysł 08.12.2020, 12:01
Znam wiele osób, które od kilku lat pracują za granicą i tam uiszczają wszelkie opłaty, bo w DE czy w UK nie można wynająć mieszkania osobie bez zameldowania jej w zajmowanym mieszkaniu. Za taki "lewy" pobyt w mieszkaniu grożą właścicielowi mieszkania bardzo wysokie kary, więc nikt nie ryzykuje.
A co w przypadku, gdy za granicę wyjadą 4 osoby? Tam są zameldowane i w Polsce. Wtedy ci co pozostają na miejscu, a najczęściej są to rodzice-emeryci mają płacić za nieśmiecące dzieci?
Via The Rno
Via The Rno 01.12.2020, 12:52
Na wsi zasada jest prosta. Kopie się duży dół na końcu pola (niektórzy robią to pośrodku). Niekiedy jest tam zółty piasek, więc przyda się na budowę :-) Później ten dół (zwany wilczym) wypełnia się eternitem, starymi oknami, potłuczonymi sedesami, gruzem itp. i gdy już pełny, przysypuje ziemią z nowego dołu ....
Bogumiła
Bogumiła 01.12.2020, 12:15
Uzależnienie opłat za śmieci od zużycia wody ! Od kiedy większe zużycie wody jest równoznaczne z zwiększeniem ilości odpadów .Durny i niesprawiedliwy pomysł nie poparty faktami .A co z obietnicami ,ze będzie taniej ?
emeryt
emeryt 01.12.2020, 10:55
Wszystkiemu winne są opakowania, kiedyś zakupioną rąbankę zawijano w Trybunę Ludu a dzisiaj więcej opakowania aniżeli zakupionego towaru.
Ed
Ed 01.12.2020, 12:55
Kiedyś rąbankę sam musiałeś zarąbać ;)
logicznie myślący
logicznie myślący 01.12.2020, 10:32
Obecnie faktycznie zameldowanych jest 58 tys w Tomaszowie. Kilka tysięcy z tego mieszka poza Tomaszowem, powracając sporadycznie do domu po pracy czy szkołach na niedzielę z innych miast. I nic tu kasy nie przybędzie tym sposobem za śmieci, odczytywane zużyciem wody.
Wawa
Wawa 01.12.2020, 01:35
Dobra decyzja, koniec w leceniem w chu.. Płacić tyle ile się powinno....
SĄSIADKA
SĄSIADKA 01.12.2020, 09:25
Za tych co przywożą z domków do śmietników w mieście. Wieczorem 2 razy w tygodniu przywozi pan ,który wybudował dom i stać go było , ale na pojemniki już nie. 2 razy w tygodniu przywozi wory śmieci na Słoneczną.Tutaj kiedyś mieszkał
AK-47
AK-47 30.11.2020, 23:12
Jak będą naliczane opłaty dla tych którzy płacą za wodę z ryczałtu?
Ed
Ed 01.12.2020, 09:48
Masz odp. Minimalna opłata to z 2.7m3
A jak masz ryczałt na większą ilość wody to proporcjonalne.
Dla mnie to system powinien opierać się o elektroniczny odczyt z auta przy odbieraniu śmieci i tyle
Michal
Michal 07.12.2020, 10:34
Tak? To czesc workow znikałaby w lasach
Emigrant
Emigrant 30.11.2020, 22:37
Różnica 5 tys. może wynikać z faktu, że niektórzy są zameldowani w TM, a faktycznie mieszkają w innym mieście.
Bartek
Bartek 01.12.2020, 07:20
Mądra uwaga, bo tyle osób wyjechało z Tomaszowa za pracą czy do szkół w innych miastach. Nie mieszkają w Tomaszowie, korzystają z wody w Warszawie, Łodzi czy Krakowie. Także marna nadzieja że przybędzie opłat od tych co wyemigrowali.

Pozostałe