Hospicjum ma być budynkiem pasywnym. Zaktualizowano Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

  • 01.12.2020, 16:25 (aktualizacja 04.12.2020, 16:41)
  • redakcja
Hospicjum ma być budynkiem pasywnym. Zaktualizowano Plan Gospodarki Niskoemisyjnej
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego dokonano zmiany uchwały w sprawie przyjęcia Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Plan Gospodarki Niskoemisyjnej to dokument ukierunkowany na działalność, która ma przynieść rozwój gospodarczy i poprawę warunków życia obywateli na terenie miasta, przy założeniu obniżonej energochłonności i niskim poziomie emisji do środowiska.

Zmiana uchwały z 2015 roku była podyktowana koniecznością aktualizacji dokumentu. Ze względu na możliwość aplikowania m.in. o środki z funduszy Unii Europejskiej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, do Urzędu Miasta wpłynął wniosek dotyczący możliwości uwzględnienia w Planie Gospodarki Niskoemisyjnej planowanej do realizacji inwestycji przez wnioskujący podmiot.

Zadanie inwestycyjne złożone we wspomnianym wniosku zostało wpisane do załącznika do nowej uchwały, która tym samym wprowadza niewielkie modyfikacje przyjętego dokumentu i dotyczy obszaru położonego na terenie miasta.

Wspomniane zadanie to budowa Stacjonarnego Hospicjum w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Kępa 2/4 . Ma on zostać wybudowany w standardzie energooszczędnym o znacznie niższym zapotrzebowaniu na EP w stosunku do budynku referencyjnego.

Źródło ogrzewania budynku stanowić będą pompy ciepła (3 szt.) typu glikol/woda, których zdolność produkcji energii cieplnej wynosić będzie 153,53 MWh/rok. Na budynku zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne, których zdolność produkcji energii elektrycznej wynosić będzie 73 MWh/rok (261 szt. paneli o mocy 280 W każdy).

W budynku zastosowany będzie również system wentylacji mechanicznej z rekuperacją).

Budowa Stacjonarnego Hospicjum pozwoli odciążyć obecnie funkcjonujący obiekt oferujący usługi opieki hospicyjnej na terenie miasta, co przełoży się na mniejsze zużycie energii elektrycznej i cieplnej w tym obiekcie, a w konsekwencji na redukcję zużycia energii końcowej oraz emisji CO2 na terenie miasta.

Wniosek złożyła Fundacja "Dwa Skrzydła", kierowana przez księdza Grzegorza Chirka. Wartość całej inwestycji szacowana jest na ok. 15 milionów złotych. 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe