Pociski na dnie Pilicy

  • 04.12.2020, 21:01
  • redakcja
Pociski na dnie Pilicy
17 listopada, podczas prac inżynieryjnych w Spale na rzece Pilicy w rejonie mostu im. gen. T. Buka, z dna rzeki zostały wydobyte pociski artyleryjskie wraz z ładunkami miotającym do działa Flak 88.

Patrol saperski z  25BKPow zabezpieczył znalezisko i dokonał rozpoznania. Na dnie rzeki wykryto metalowe przedmioty. Z uwagi na duże prawdopodobieństwo, że może to być amunicja artyleryjska, na miejsce zostali skierowani nurkowie saperzy, którzy potwierdzili te przypuszczenia. Z uwagi na głębokość Pilicy, dalsze prace przejęła specjalistyczna grupa nurków minerów z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

2 grudnia żołnierze wydobyli kilkadziesiąt pocisków. Niebezpieczne przedmioty zostały ujawnione w miejscu, gdzie odbywały się spływy kajakowe a okoliczni mieszkańcy chodzili się kąpać.

 W przypadku znalezienia niewybuchu, nie wolno go dotykać, podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy. Trzeba zachować szczególne środki ostrożności. Miejsce takiego znaleziska należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie poinformować o niewybuchu policje bądź inne służby.

Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewypału lub niewybuchu, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie może doprowadzić do wielu nieszczęść, a nawet do śmierci. Materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowuje swe właściwości wybuchowe.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (7)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe