Jakie są błędy używania patelni stalowej?

  • 28.12.2020, 11:25
  • redakcja
Jakie są błędy używania patelni stalowej?
Garnki i patelnie ze stali nierdzewnej są świetne z wielu powodów. Niemniej nieprawidłowe ich użytkowanie dość szybko jest w stanie zniszczyć naczynie, wobec czego przestanie być dla nas przydatne. W tym artykule postanowiliśmy opisać potencjalne błędy, które mogą skrócić żywotność twojej patelni.

Naczynia ze stali nierdzewnej są trwałe, o ile dobrze o nie dbasz. Unikaj następujących błędów, aby Twoje garnki i patelnie pozostały jak nowe.

Błąd 1: Poleganie na zmywarce

Przy niektórych modelach patelni można co prawda wykorzystywać zmywarkę do usuwania zabrudzeń, ale nie oznacza to, że należy je myć w ten sposób. Długie cykle i woda o wysokiej temperaturze mogą uszkodzić powierzchnię oraz poluzować uchwyty. Mimo wszystko lepiej jest to robić ręcznie.

Błąd 2: Czyszczenie patelni przed ostygnięciem

Wystawianie stalowego naczynia na działanie zimnej wody to świetny sposób na wypaczenie lub pęknięcie jego struktury. Szok wywołany różnicą temperatur powoduje również powstawanie pary, która może poparzyć ręce. Nie pozostaje nic innego, jak uzbrojenie się w cierpliwość i pozwolenie patelniom ostygnąć, zanim spróbujesz je wyczyścić.

Błąd 3: Dodawanie soli do zimnej wody

Wiele z naszych ulubionych przepisów na makaron wymaga przyprawiania wody do makaronu - powinna być tak słona jak morze - ale przepisy często nie mówią, kiedy dodać tę sól. Zawsze dodawaj sól po zagotowaniu wody, aby uniknąć wżerów na powierzchni naczynia, których niestety nie sposób się potem pozbyć.

Błąd 4: Nie usuwasz nagromadzonego wapnia

W zależności od tego, jaki poziom twardości ma Twoja woda, zauważenie tych kredowych białych plam na naczyniach ze stali nierdzewnej może zająć tydzień lub kilka miesięcy. Te nagromadzenia wapnia nie tylko wyglądają nieprzyzwoicie, ale mogą również sprzyjać rozwojowi bakterii. Usuń je, gotując na patelni roztwór uwzględniający 3/4 szklanki wody i 1/4 szklanki octu. Gdy patelnia ostygnie, umyj ją i osusz.

Błąd 5: Przegrzewanie patelni

Jeśli zauważyłeś plamy, których nie można usunąć (nawet przy energicznym szorowaniu) wokół krawędzi patelni, to znaczy, że patelnia się przegrzała. Delikatnie wyszoruj plamy octem lub użyj patelni do ugotowania czegoś takiego jak sos pomidorowy. Kwasowość pomidorów pomoże w usunięciu przebarwień.

Podsumowanie

Eliminacja powyższych błędów sprawi, że nasza patelnia stalowa posłuży nam na długo i w żadnym razie nie utraci swoich właściwości. Warto więc jak najszybciej przyswoić sobie te informacje, ciesząc się jakościowym produktem.

Partner artykułu: Prymus AGD

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe