Starosta Węgrzynowski lekką ręką wydaje 40 tysięcy miesięcznie na prawników

  • 30.12.2020, 18:26 (aktualizacja 30.12.2020, 19:27)
  • redakcja
Starosta Węgrzynowski lekką ręką wydaje 40 tysięcy miesięcznie na prawników
40 tysięcy złotych miesięcznie Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim wydaje na... prawników. Czyli ok. pół miliona rocznie. Trudno to nazwać inaczej niż skandalem. Jest ich w sumie dziewięciu. Szokujące? Zdecydowanie tak, tym bardziej, że nie obsługują one równocześnie jednostek. Co gorsza, jakość obsługi znajduje się na katastrofalnie niskim poziomie. Niektórych z prawników trudno jest w ogóle w Urzędzie spotkać. Nie są też tajemnicą związki z posłami PiS z naszego okręgu wyborczego. Za co Ci wszyscy ludzie biorą swoje uposażenia? Poszukiwanie odpowiedzi na te pytania zajmie zapewne.... kolejne miesiące.

Już blisko rok temu radni radni powiatu tomaszowskiego, w tym ja sam, próbowaliśmy dowiedzieć się ilu Starostwo zatrudnia prawników. Docierały do nas informacje o dziwnych liczbach i "cichociemnych" przemykających raz w miesiącu korytarzami, o tym, że zorganizowano do ich obsługi specjalny sekretariat, no i oczywiście o niebotycznych uposażeniach. Równocześnie nasza uwagę zaczął zwracać niski poziom prezentowanych kompetencji. Szczególnie kompromitujące wypowiedzi "prawnicze" zdarzało nam się usłyszeć w czasie obrad sesji, kiedy potrzebna jest rzeczowa opinia w konkretnej sprawie, pojawiał się nie tyle niezrozumiały, co kompletnie pozbawiony treści bełkot. To już nie tylko budziło zaskoczenie i litość ale przede wszystkim zażenowanie i przerażenie. Mam pewną swoją teorię na ten temat ale o niej może na sam koniec w formie konkluzji. 

Różnego rodzaju "kwiatki" i "kwiatuszki" zaczęły pojawiać się coraz częściej.  Temat więc powrócić musiał. Kilka tygodni temu, jakiś powiatowy PiS-owski "geniusz" radośnie interpretujący prawo, tak jak mu wygodnie postanowił nękać radnych pismami, wymuszającymi na nich składanie oświadczeń, do których składania w żadnej mierze nie są zobowiązani. Mniejsza o to w jakiej sprawie, bo do tematu wrócę w innym tekście. Najważniejsze jednak jest to, że pomysł był niczym innym jak "bolszewicką" próbą wywierania presji na samorządowców oraz gromadzenia danych w sposób naruszający zasady RODO. W dodatku danych na temat bliższych i dalszych członków rodzin radnych. 

Ma się rozumieć, by tę próbę w jakiś sposób "uracjonalizować" razem z żądaniem złożenia oświadczenia wysłano opinię prawną, przygotowaną przez jednego z prawników. Jej treść i forma zmuszały po prostu do płaczu. Zero jakiegokolwiek profesjonalizmu. Opinia stanowiła żywcem skopiowane fragmenty rozporządzenia, które... nijak miały się do faktycznego stanu prawnego , ustaw samorządowych , pracy radnych itd. Czytając ją miało się wrażenie, że ktoś to klecił "w odmiennym stanie świadomości. W dodatku na czyjeś zlecenie, o którym wiedział, że nie jest zbyt mądre. Oczywiście chyba jako jedyny zwróciłem uwagę na absurdalność żądań. Poprosiłem więc o kolejną opinię prawną w tej samej sprawie. 

Po kilku dniach ją otrzymałem i... ku mojemu zaskoczeniu... nie różniła się od poprzedniej. Była niemalże tożsama. Znowu dominowała kombinacja klawiszy Ctrl+C - Ctrl+V. 

Niezmiernie ważny w tym przypadku jest nie tylko brak profesjonalizmu ale przede wszystkim stosunek do wykonywanej pracy. Prawnicy przyzwyczaili się (to moja zapowiedziana konkluzja), że na co dzień, mają do czynienia z mało rozgarniętymi członkami zarządu powiatu, którym wciska się każdą "ciemnotę" i w ten sam sposób traktują też pozostałych samorządowców (w sumie to może nawet trudno im się tak naprawdę dziwić). 

Nie pozostawało nic innego, jak poprosić o opinię raz jeszcze. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że znajdzie się w Powiecie prawnik, który się jednak przyłoży do pracy i odpowie z sensem. Potrwało to kilka tygodni, ale się udało. W mojej ocenie prawnej oczywiście miałem rację. Zmuszanie radnych do składania oświadczeń miało charakter, bezprawny. Czyli się udało. Pytanie oczywiście pozostaje otwarte: skoro jeden dał sobie radę, to po co zatrudniać aż 9? 

Kwestie etyczne dotyczące zatrudniania (jak dla mnie fikcyjnego) różnego rodzaju współpracowników posłów, asystentów, pracowników ich biur poselskich itd. pozostawiam w ocenie moich czytelników. 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (26)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

do buca
do buca 16.01.2021, 19:20
Taki buc siedzi na pierwszym miejscu i jeszcze raz głosu nie zabrał.Ale mu się udało zostać radnym . Kasa idzie za darmo .Ale już więcej mu się nie uda .
Edek
Edek 02.01.2021, 11:30
czytając te wszystkie wypowiedzi śmiem twierdzić że stanowisko zajmuje idiota , a zatem dlaczego zajmuje stanowisko w mojej firmie dostał by kopa w d... i cześć
Ajdejano
Ajdejano 01.01.2021, 02:00
Muszę coś dorzucić do tego tematu, w związku z debilnym wpisem "Paragrafa": to jest przykład takiego prawniczego bezmózgowca, utrzymywanego przez równie bezmózgie , samorządowe władze.
Ajdejano
Ajdejano 15.01.2021, 21:16
Moim przeciwnikom zacytuję parę przykładów z wpisu "Paragrafa" (to są tylko dwa zdania): "na bierząco", "na bieżonco", "podaję podstawę prawnom: ......potpunkt".
Jeśli dalej nie kumacie, o co mi chodzi, to zapytam was (nieuki): jak powinno się napisać: "na bierząco" czy "na bieżonco" ? podstawę prawnom: ......potpunkt", czy może inaczej - orły?!

Jak to jest "prawnik", to ja jestem prawiczka.
Krzysiek
Krzysiek 31.12.2020, 22:55
To jest koniec świata!!!! LUDZIE KIEDY TO SIĘ SKOŃCZY????!!!!!
Mam nadzieję że już w tym roku.
Strong
Strong 01.01.2021, 10:58
Ale co...? Koniec świata jeszcze nie w tym roku ~Krzysiek. Musisz czytać inne księgi, czasopisma, te twoje nie mówią ci prawdy.
Dopiero zaczyna się odpowiednie i stosowne porządkowanie jeszcze nieuporządkowanych rzeczy, spraw od wielu, wielu lat. Nie będzie inaczej ludzie :-)))
Mecenas pełnomocnik
Mecenas pełnomocnik 31.12.2020, 19:09
Jak ktoś jest totalnie głupi otacza się ala mecenasami doradcami pełnomocnikami- ich ilość świadczy albo o wysokiej inteligencji i mądrości (jak jest mało a wystarczająco) albo ...
Ajdejano
Ajdejano 31.12.2020, 12:26
Już wiele razy pisałem, że dobry prawnik ma: swoje biuro prawne, albo jest prawnikiem w prywatnej firmie. Taki prawnik MUSI się wykazać swoją znajomością prawa. I zawsze znajdzie zatrudnienie za dobre pieniądze.

Natomiast, WE WSZYSTKICH urzędach samorządowych pracują prawnicy - odpady prawnicze. Tam nie muszą się specjalnie wysilać, nawet przy trudniejszych prawniczych sprawach, bo jak się pomylą, nie wykażą, to np. przy takim ich szefie-staroście-katechecie i tak są prawniczymi gwiazdami.
Pomyłki prawnicze tych tzw. "radców prawnych" w różnych urzędach - to jest chleb powszedni. I co z tego ? A jajco!!! Siedzą sobie głąby na dobrze płatnych fuchach w urzędach i praktycznie nie odpowiadają za swoje błędy.

W dodatku, większość z tych prawniczych "gigantów" , dorabia w różnych prywatnych firmach, nie dlatego, że są tacy świetni prawnicy, ale głównie dlatego, że te firmy, przy załatwianiu różnych urzędowych spraw, zawsze wolą mieć w każdym urzędzie kogoś "swojego".
Paragraf
Paragraf 31.12.2020, 15:44
Z przepisami trzeba być na bierząco. Ja pracuję we własnej kancelarni prawnej, a tam tylko się zatrudniam aby być na bieżonco ze sprawami w powiecie. A jak chcę podwyżkę, to podaję podstawę prawnom: paragraf nr, ustęp, potpunkt.
ha ha ha
ha ha ha 31.12.2020, 16:53
Paragrafie jak ty podstawówkę skończyłeś z takimi babolami , nie mówiąc o maturze i studiach prawniczych !
Strong
Strong 31.12.2020, 16:53
Kup sobie za podwyżkę odpowiedni słownik i ucz się języka polskiego.
Pała jak nic... kto ci pozwolił skończyć podstawówkę analfabeto, świadectwo też wykupione za drobne przez rodziców.
wodociągowiec
wodociągowiec 31.12.2020, 10:27

Komentarz zablokowany

To nie jest temat tego artykułu

Tomaszow
Tomaszow 31.12.2020, 08:54
Z tego co wiem to jeden prawnik zrezygnował z pracy w starostwie wolał drogę akademicką jak widać ze starostą trudjo sie współpracuje.
Budować, budować, budować i tak będą szzekać, nie przejmujmy się tym
Budować, budować, budować i tak będą szzekać, nie przejmujmy się tym 31.12.2020, 07:15
Wytykanie kosztów obsługi prawnej ponad 120-tysiecznego powiatu w którym od kilku lat na potęgę remontuje się drogi wokół Tomaszowa, do tej pory lekceważone jako te z Polski B mimo, że de facto codzinnie porusza się nimi w sumie więcej ludzi niż autostradą Kulczyka, w samym mieście ten sam powiat modernizuje – w zasadzie stawia na nowo najnowocześniejsze centra badawczo–diagnostyczne jak w pełni skomputeryzowane warsztaty przy „Samochodówce”, inicjuje budwę obiektów sportowych, ale służących też przecież popołudniami i w weekendy całemu miastu – jak pierwsza w historii hala sportowa przy najlepszym w regionie, jednym z najlepszych w całym województwie II LO przy Jałowcowej...

...wyciąganie teraz 40 koła za prawników, na których barkach spoczywa odpieranie aktaków zawistników, którzy sami zarządzajac powiatem przez ćwierć wieku nie potrafili porządnie wyremontować jednej ulicy, to wszystko brzmi jak kolejne małostkowe czepialstwo, a raczej próba zohydzenia, kogoś kto odważył się coś dla tego miejsca robić. Prykre.

Panie Starosto, proszę się takimi tekstami nie przejmować i dalej robić swoje. Ludzie ocenią podczas wyborów.
A nie wystarczy
A nie wystarczy 02.01.2021, 14:59
jeden maximum dwóch, ale kompetentnych i z doświadczeniem?
Barbara
Barbara 31.12.2020, 19:32
Jak widać bez wazelinki obejść się nie może, trzeba umacniać swój srolek, prawda. Co za żenada.
69
69 31.12.2020, 13:16
Dobrze że katechetów tak dużo nie zatrudnia jak na uniwerkach gdzie jest ich więcej niż pracowników naukowych w poszczególnych dziedzinach !!!

Don Stanislao:
Polecam dokument - obrazuje jak jesteśmy oblepieni pasożytami jako społeczeństwo.
rc
rc 31.12.2020, 08:18
aż kapie wazeliną... i rzeczywiście PRYKRE.
Tragedia
Tragedia 31.12.2020, 01:26
Wybraliście PISiorów to macie czego chcieliście
Żenada
Żenada 30.12.2020, 23:09
Skoro jest jak Państwo piszecie to dlaczego nikt z redakcji podpierając się odpowiednimi paragrafami, faktami i innymi znanymi Państwu okolicznościami, nie złożył zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu działania na szkodę Powiatu, niegospodarności itd., itp., podobnie jak przy kilku innych artykułach o kilku innych rzeczach jakie miały miejsce w naszym powiecie? Przecież jeżeli piszecie o CZYMŚ, to macie Państwo o tym czymś wiedzę bliską źródła, tak więc Wasze informacje są sprawdzone i pewne. A tak to tylko bijecie pianę i co...? Tylko dla radochy czytania komentarzy?
69
69 31.12.2020, 07:38
Złe i naganne działanie nie zawsze musi być niezgodne z prawem zwłaszcza w polsce !!! szczególnie pod panowaniem jarosława gdzie tk sądy i inne instytucje tak spauperyzowano że nie będzie co po nich zbierać !!!
Efekt zapraszam na poczekalnię dworca w tm o godzinie 5-6 rano można sobie zobaczyć do czego się sprowadza społeczeństwo !
i jeszcze park przy deko smaku w pogodny dzień - kiedyś nakręcę film i puszczę w świat jak to się nie skończy w tm !
Strong
Strong 31.12.2020, 17:13
Buahaahaa, no tak. Nakręć 69, nakręć to wszyscy obejrzą. A masz filmiki z lat poprzednich, sprzed 10, 15 i 25 lat. Czy raczej wtedy ci się nie chciało ich kręcić.
A może w tym czasie patrzyłeś z innego punktu i nic nie było widać. A byłoby co porównać, szczególnie to badziewie i zubożenie w TK i naszych sądach - kabareciarz :-)))
Za te instytucje to się dopiero wezmą porządnie w nowym roku. Do tej pory nikt nie wiedział, jak się za to tałatajstwo zabrać.
Bezdomnych i zapijaczonych żuli wczesniej nie widziałeś, może powinieneś już od kilkunastu lat leczyć się u okulisty (jakiś np. zabieg).
żenada
żenada 31.12.2020, 08:27
W sumie ma Pan rację...
Lojer
Lojer 30.12.2020, 22:54
Zadanie jest bardzo trudne, prawie niemożliwe. Przydałoby się zorganizować spotkanie opłatkowe wigilijno/noworoczne. Podobne do tego ostatniego w Studziankach. Tak na jakieś 300 osób, ale ... koronawirus, ustawa Covidova, dystans 2 metry, maseczki, dezynfekcja, rekawiczki ... A gdyby tak w szpitalu, np. jako chorzy ... albo w kościele. Pasterka może być w styczniu? ...
Psikuta bez s
Psikuta bez s 30.12.2020, 21:29
I to jest program rodzina na swoim:) Wiekszosc tych fachowcow powiązanych z pisem nigdzie by pracy nie dostala a napewno nie za takie pieniadze
@@@@
@@@@ 30.12.2020, 21:14
Byłam tam raz po poradę , nie dowiedziałam się nic.
Olo
Olo 30.12.2020, 20:52
A Tusk jadł ośmiorniczki za parę stów i go wywalili nadszedl pis i dno miliony w błoto a poziom rynsztoku.

Pozostałe