Historia Tomaszowa Mazowieckiego – dwie nowe publikacje

  • 08.01.2021, 19:33 (aktualizacja 12.01.2021, 17:39)
  • redakcja
Historia Tomaszowa Mazowieckiego – dwie nowe publikacje
Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego przygotowało dwa wydawnictwa poświęcone historii naszego miasta: książkę „Ostrowscy – ich czasy i miasto” oraz trzecią część albumu „Dawno temu w Tomaszowie”.

Publikacja „Ostrowscy – ich czasy i miasto” składa się z dwudziestu jeden rozdziałów przybliżających dzieje rodu Ostrowskich, miasta i epoki romantyzmu. Dotyczą one biografii założyciela osady Kuźnice Tomaszowskie – Tomasza hr. Ostrowskiego (z uwzględnieniem jego zaangażowania w polską politykę XVIII i XIX wieku oraz ciekawostek z życia rodzinnego). W książce znaleźć również można historię jego syna, twórcy przemysłowego Tomaszowa – Antoniego hr. Ostrowskiego, jak również Tomaszowa do roku 1830, miłości Antoniego do Józefy z Morskich oraz ostatnich chwil jego życia na emigracji we Francji, a także udziału przedstawicieli rodu Ostrowskich w powstaniu listopadowym.

Siedmioodcinkowy cykl prezentuje potomków Tomasza hr. Ostrowskiego, ich powiązania rodzinne i wkład w polską kulturę i życie publiczne. W książce znalazły się też opracowania na temat dziejów pałacu Ostrowskich, Puszczy Pilickiej, upodobań Antoniego hr. Ostrowskiego do parków i ogrodów krajobrazowych, rezerwatów Małecz i Niebieskie Źródła, a także mody oraz podróży w epoce romantyzmu i wreszcie wielokulturowości Tomaszowa i herbu miasta.

Drugie wydawnictwo to album „Dawno temu w Tomaszowie” – trzeci z cyklu zapoczątkowanego w 2018 roku – łączący się ściśle z wystawą „Almanach Tomaszowa Mazowieckiego”, którą można było oglądać w naszym Muzeum od 8 września do 7 listopada 2020 r. Zaprezentowano na niej początki miasta i jego środowisko przyrodnicze, fotografie rodziny hrabiów Ostrowskich, rozwój przemysłu, wielokulturowość miasta, fotografie tomaszowian i widokówki przedstawiające Tomaszów w końcu XIX i pierwszej połowy XX wieku, a także tomaszowskie rzemiosło, szkolnictwo, służby mundurowe, harcerstwo oraz udział tomaszowian w walkach narodowowyzwoleńczych. Na album składa się 200 ilustracji. W odróżnieniu od dwóch poprzednich albumów z cyklu „Dawno temu w Tomaszowie”, oprócz fotografii i widokówek znalazły się także dokumenty związane z początkami miasta, XIX-wieczne ryciny przedstawiające jego założycieli oraz rysunki tomaszowskich zabytków, wykonane ponad 70 lat temu przez uczniów z Koła Młodzieży Krajoznawczej.

Prezentowane wydawnictwa zostały przygotowane przez Muzeum w związku ze 190. rocznicą nadania praw miejskich dla Tomaszowa Mazowieckiego. Osoby zainteresowane mogą nabyć je w placówce (ze względu na obostrzenia związane z COVID-19 konieczny jest uprzedni kontakt telefoniczny).

 

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (1)

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Patyczek
Patyczek 09.01.2021, 22:38
Witam można się dowiedzieć jaka cena zestawu książek Pozdrawiam
Muzeum
Muzeum 12.01.2021, 13:19
"Ostrowscy - ich czasy i miasto" - 30 zł, "Dawno temu w Tomaszowie" - 23 zł.
Konrad
Konrad 09.01.2021, 11:18
Czy będą te książki do nabycia w Księgarni na Placu Kościuszki? nie każdy ma czas aby umawiać się na wizytę w Muzeum.
Muzeum
Muzeum 09.01.2021, 12:06
Biuro Muzeum jest czynne w godzinach 8-16, natomiast po książkę zapraszamy do 15.30.
Ula
Ula 08.01.2021, 22:17
Może o byłej dyrektorce coś ??
MUZEALNIK
MUZEALNIK 09.01.2021, 13:28
A co się stało ? Już nie jest? Muzeum bez dyrektor ? BYLEJAKOŚĆ!!!
Krasnal
Krasnal 09.01.2021, 11:51
Byłej? Pani Skorupa juz nie jest dyrektorką??
J.P.
J.P. 09.01.2021, 16:03
ZOSTAJE MIMO PROCESÓW
Dorota Bill-Skorupa nadal jest dyrektorką muzeum
Tomaszowskie muzeum przegrywa sprawy sądowe z pracownikami. Konto bankowe placówki zajmuje komornik. Do Prokuratury Rejonowej w Tomaszowie wpływa zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Dorotę Bill-Skorupę, dyrektorkę muzeum, która nie wykonuje prawomocnych wyroków sądowych. Z końcem grudnia wygasa jej kontrakt.
Prezydent Marcin Witko nie ogłosił konkursu na stanowisko dyrektora, a obecna pani dyrektor będzie pełniła swoje obowiązki dalej.
/żródło; Tit z 16 grudnia 2020/

Pozostałe