TTBS najłatwiejszy do bicia

  • 10.01.2021, 11:49 (aktualizacja 10.01.2021, 15:16)
  • Mariusz Strzępek
TTBS najłatwiejszy do bicia
Do tego, że radni albo milczą jak zaklęci, albo wygadują (oczywiście mądrym tonem) pospolite głupstwa przez ostatnie lata zdążyliśmy się już chyba wszyscy przyzwyczaić. Często brakuje odpowiedniej wiedzy, zaangażowania i chęci. Wielu po prostu funkcja przerasta. W ten sposób mamy do czynienia z samonakręcającym się samorządowym prawem Kopernika (Greshama). T

Trochę jednak mimo wszystko szkoda, że ludzie, którzy w mojej ocenie właściwy potencjał intelektualny posiadają i naprawdę mogliby go spożytkować w twórczy i sensowny sposób, dają się unosić populizmowi. Czasami udaje im się w tens sposób wzbudzić tani poklask, ale równocześnie u ludzi, którzy znają się na rzeczy pojawia się rozczarowanie. No bo jak inaczej ocenić postawę: nie znam się, ale uważam, że... Znacie przecież to uczucie, kiedy oglądając film w telewizji od samego początku wiedzieliście, kto jest mordercą, a prowadzący śledztwo, to był typowy głupek. No ale do rzeczy.

Przeczytałem wczoraj wywiad z radnym Piotrem Kucharskim, poświęcony tomaszowskiemu TBS. Zwyczajnie brakło mi tchu. Powodem nie był tym razem koronawirus, ale rewelacje, których się dowiedziałem. Okazuje się, że radny przez dwa lata zajmuje się problemem naliczania czynszów za garaże i albo nie rozumie (czy też nie chce rozumieć) ani zasad funkcjonowania spółki, budownictwa komunalnego, czy też mieszkaniowego zasobu gminy. Miesza spółdzielczość, budownictwo społeczne, komunalne i co się tylko da. Brzmi nieźle, ale nie dla kogoś, kto się na tym zna... Przy okazji nie pojawiają się żadne nowatorskie pomysły na zmiany. Albo ich nie ma, albo musiałyby mieć charakter rewolucyjny... A te będą oczywiście politycznie niepopularne

W swojej pracy radnego Piotr Kucharski skupia się głównie na TTBS. Nic dziwnego. To spółka zarządzająca lokalami komunalnymi, zamieszkałymi przez tysiące tomaszowian, Lokalami mocno zużytymi, wymagającymi remontów, bieżącej konserwacji ale także poważnych prac związanych z konstrukcją budynków itd. Większość lokatorów zamieszkujących (szczególne te wyeksploatowane) budynki nie ma powodów do zadowolenia. Ludzie oczekują właściwych standardów, odpowiadających XXI wiecznej rzeczywistości. Problem tylko w tym, że trudno je zapewnić w 100 letniej kamienicy. Nie znaczy to, że jest to niemożliwe. Jednak na pewno kosztowne.

Żadne miasto nie jest tego w stanie przeprowadzić samodzielnie. Często rozmawiając na ten temat spotykam się z zarzutem, że moje poglądy pochwalają działania tzw. czyścicieli kamienic. W pewnym sensie to prawda. Czyścicieli jak najbardziej, ale nie gangsterów. Dzięki bowiem tym ludziom, wiele cennych architektonicznie obiektów odzyskuje dawny blask. Pobliska Łódź to doskonały przykład. Inwestorzy ze slumsów robią prawdziwe "perełki" wyposażone w całą nowoczesną infrastrukturę. (do tematu jeszcze wrócę)

Wracając do TTBS, to niestety mamy tu do czynienia z niezwykle potocznym podejściem do mieszkalnictwa ze strony mieszkańców.. Jest to oczywiście zrozumiałe, bo ludzie nie muszą znać wszystkich niuansów. Szary zjadacz chleba opłaca czynsz w TTBS, a więc dla niego to TTBS jest właścicielem mieszkania. Tymczasem tak niestety nie jest. Spółka zarządza bowiem własnym zasobem mieszkaniowym oraz powierzonym jej mieniem stanowiącym bezpośrednią własność miasta. Do tego należy pamiętać, że nawet budynki stanowiące własność bezpośrednią TTBS były przekazane lub aportem, lub budowane według różnych standardów prawnych i przez to będą się one różnić pod względem wysokości czynszu, podpisywanych umów, partycypacji itd. Do tego prawa własności, dojścia do własności itd. jakby tego było mało dochodzą do tego wspólnoty mieszkaniowe.  Materia niezwykle skomplikowana. Radny powinien o tym wiedzieć i "podróż po spółce" od tego rozpocząć.  Wolał trzy lata przesiedzieć w drewnianym garażu pana Waldemara. 

Dlaczego o tym wspominam? Otóż dlatego, że radny Kucharski dokonuje porównań stawek czynszu w zasobach spółdzielni mieszkaniowych ze stawkami w lokalach komunalnych. Dokonuje cudów ekwilibrystyki słownej, by porównać rzeczy... nieporównywalne. Na pewno lokatorów kamienic poruszy informacja o tym, że zdaniem radnego płacą zbyt wysoki czynsz. Czy jest w ogóle coś za coś płacimy zbyt mało? - Nie sposób się temu dziwić. Gdy porównuję mieszkanie o tym samym standardzie w Spółdzielni Mieszkaniowej „Przodownik”, to kwota bazowa czynszu jest niższa o 1/4, a czasami te różnice są większe. Co to pokazuje? Niegospodarność, która tłumaczona jest złym stanem technicznym budynków. Problem w tym, że fundusz remontowy nie idzie w parze z wysokim czynszem, a gros kosztów TTBS pochłania przerośnięta administracja. - twierdzi radny na łamach TIT. I od razu zapachniało tanim populizmem.

Zapomina jedynie o tak drobnym szczególe jak faktyczny stan prawny, i że spółdzielnia mieszkaniowa to nie jest twór tożsamy ze spółką prawa handlowego o nazwie TTBS. Celowo, czy przez nieuwagę? Prawo spółdzielcze ma swoją postkomunistyczną specyfikę, a o różnicach moglibyśmy długo dyskutować. W mojej ocenie uczciwiej byłoby czynsze porównać do tych, z jakimi mamy do czynienia na wolnym rynku. A tu już porównanie nie musi być już tak drastycznie niekorzystne dla miasta. (swoją drogą czynsze w Tomaszowie na wolnym rynku to temat rzeka - ciekawe czy ktoś odważy się zanalizować z jakiej przyczyny są tak wysokie). 

Nie wiem dokładnie o co chodzi z tym "złym stanem budynków" ale jest on po prostu faktem. Remonty są możliwe, ale w tego rodzaju budynkach niezwykle kosztowne. Co gorsza, jeśli prowadzi je podmiot publiczny (a takim jest TTBS) od razu ten koszt rośnie trzykrotnie. nie ma tu miejsca na systemy gospodarcze. Zarządca budynku musi na remont znaleźć pieniądze. Solidne wyremontowanie 100 letniego budynku, to kilka tysięcy złotych na metr kwadratowy. Drożej niż budowa nowego. W dodatku załoga TTBS doskonale wie, że po remoncie należy dobrać bardzo starannie lokatorów, by nowi nie zdewastowali wszystkiego w przeciągu roku. 

Mowa o przerośniętej administracji to kolejny tani chwyt. Zawsze działa, prawda? Nienawidzimy przecież urzędasów. Trzeba znać trochę specyfikę pracy w spółce, by się wypowiadać. Tysiące lokatorów, przy stosunkowo niskiej moim zdaniem liczbie personelu. Zakres obowiązków po prostu gigantyczny. To nie tylko bieżące administrowanie ale i inwestycje. Nawet jak znajdzie się jeden czy drugi "polityczny", to przy skali działalności, nie sądzę by tylko pił cały dzień herbatkę za biurkiem (jeśli ktoś taki jest dajcie mi znać bezpośrednio). 

Radny Kucharski znalazł też receptę na smog. W mieszkaniach komunalnych jest ponad 1700 tak zwanych kopciuchów. - Niestety sytuacja ta trwa mimo wielu apeli. Moim zdaniem źle jest prowadzona polityka związana z ochroną powietrza w mieście Jako prezydent przyjrzałbym się uważnie karaniu podwyżkami tych mieszkańców, którzy chcą przyłączyć sobie gaz celem usunięcia kopciucha - mówi i zapomina, że być może lokatorzy robić tego nie chcą, a nawet często po prostu nie mogą ze względów prawnych i technicznych. 

****

Podsumowując, Polska to taki kraj, gdzie można powiedzieć wszystko i zawsze znajdzie się ktoś, kto zacznie bić brawo.  Budownictwo komunalne to temat rzeka. Interesuję się nim zawodowo od lat. Przez minione 30 lat kolejne rządy narobiły tu strasznego bałaganu. Wszystko po to, by przypodobać się wyborcom. Uwłaszczenia , bonifikaty, ulgi, prolongaty, bezkarność dłużników itd. Pamiętam, jak radni w Tomaszowie, prześcigali się w przyznawania wielkość bonifikat za przekształcenie mieszkań w prawo własności, zapominając, że te mieszkania (nawet jeśli lokator mieszkał w nim 50 lat) były własnością wspólną wszystkich tomaszowian. 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

melekos33
melekos33 2 dni temu, 22:01
ttbs dno tylko bija czynsze za rudery ktore sam robi maja stare paleniska doplacajac z swej kieszeni razem znimi pol na pol mam odmowe ze nie mam prawa sobie ulepszyc ogrzewania w kamienicy bo ktos robi se zart jak panu sie nie podoba jest wolny rynek mozna zdac klucze i se wynajac inne witko pan prezyden *** pisu robi wszystkim na zlosc a drony niech jemu w glowie polataja moze mu dadza zmian w tbs na lepsze nam wszystkim pozdrawiam
Suweren
Suweren 14.01.2021, 21:37
Panie Mariuszu zero obiektywizmu a jeszcze w roku 2017 pisał Pan , nazwijmy to normalnie. Artykuł nie napisany przez redaktora tylko przez przeciwnika politycznego do radnego Kucharskiego. Może teraz jest taka moda.
Wracając do tematu garaży, który Pan poruszył w artykule. Jak widzę dla Pana sprawa nie ważna. Natomiast dla właścicieli garaży są to sprawy istotne. Ponieważ nie wiedzą, że zostali znacjonalizowani / okradzeni z ich własności/ przez obecną władzę. Dlatego opłaty są tak wysokie przy dzierżawach. Prezydent Witko wie, że tak jest tylko nie potrafi przez 3 lata podać aktu prawnego. Może Pan to wyczytać z odpowiedzi na interpelacje Radnego Kucharskiego. Grunty na których są posadowione garaże, w roku 2005 były przekazane przez Kuklińskiego do TTBS aktami prawny jako zabudowane garażami prywatnymi. Za władzy, której Pan jest przedstawicielem stało się inaczej. Prezydent Witko uznał, że należy zrobić taki myk i po cichu przejąć te garaże na własność miasta. Bez powiadamiania właścicieli. Dlaczego!: sprawy sądowe, dochodzenie o zwrotu kosztów za poniesione nakłady itp. Komuniści wydali Dekret Bieruta na podstawie , którego można było dochodzić później swoich praw. Ja od roku 2017 nie mogę dojść do końca prawdy. Rada Miejska nie potrafi przez rok rozpoznać mojej skargi. Podjęta Uchwała została wycofana z obiegu prawnego przez Wojewodę. Proponuję poczytać interpelacje tam są zawarte wszystkie aspekty dot. tej sprawy oraz zapoznać się z innymi dokumentami. Chyba, że może Pan sam rozwikła tą sprawę dla dobra mieszkańców naszego miasta zamiast tylko krytykować ?
Jeśli chodzi o mieszkania trudno się nie zgodzić z przedmówcami, że
budynki na zewnątrz a tym bardziej wewnątrz to jeden wielki syf. Miasto
przekazało majątek do spółki i sprawa zamknięta. Przy normalnym systemie prawnym i sprawnych radnych majątek ten powinien być spółce odebrany. Tak mówią zapisy umowy- w przypadku pogarszania
się stanu dzierżawionego mienia. Większości kamienic wewnątrz nie była remontowana od 50 lat i obecna władza też się tym nie przejmuje.
Skoro Pan tak krytykuje , to może zacząć od komunistów.
Kwestia doprowadzenia gazu do starych kamienic. Kolejne cwaniactwo
Zarządu Spółki. Rurę z gazem podciągną do mieszkania i komorne za standard wyższe o kilka złotych. O założeniu do tego pieca , wybudowanie kominów i centralnego ogrzewania nie ma mowy. Zarząd uważa, że powinni robić to najemcy a potem przekazać to wyposażenie gratis Spółce. Kolejna hipokryzja obecnej władzy. Prezydent już raz w mediach krytykował mieszkańców, którzy jak stwierdził zabierali swoje wyposażenie łazienek. Nie rozumiem dlaczego ta władza wyciąga rękę po nie swoje. Za poniesione nakłady przez najemców trzeba płacić, skoro nie stać właściciela na remonty albo sprzedać najemcy. To jest namiastka tego o czym Pan nie chce pisać bo temat niewygodny.
Na koniec.
W odpowiedzi na interpelacje z lutego 2020 nr 96 podane zostały gratyfikacje Zarządu i Rady Nadzorczej potwierdzone przez prezydenta Witko. I tak Obecna Prezes Zarządu - 14.700 zł, Z-ca Prezesa- 14.300 zł
Przewodniczący Rady Nadzorczej- 3.523,02 zł, z-ca PRN-3.082,56 zł
Członek RN-2.642,27 zł, Prokurent - 800,00 zł. Dziś pewnie te gratyfikacje są wyższe. To jest obraz dzisiejszego cwaniactwa partyjnego. A miało być tak pięknie. Kwitnąć miało prawo i sprawiedliwość.


x
x 16.01.2021, 12:56
sprawdź ile w wodociągach zarabiają powyższe osoby,
Sąsiadka
Sąsiadka 13.01.2021, 22:31
Ja mieszkam w socjalnym mieszkaniu z kuzynką i jej córką, nie mamy dodatku do czynszu,nie zalegamy z czynszem, my tylko jedni co płacimy czynsz 400zl co m-c,za cztery ściany i za dwa okna,od ust sobie odejmujemy aby zapłacić czynsz co miesiąc, są lokatorzy co mają bardzo wysokie długi za nie płacenie mieszkań,po pare tysięcy i jest dobrze sobie mieszkają i co lykent jest policja,bo na wodę się ma a płacić za mieszkanie sie nie mam,to jest sprawiedliwość,albo matka mieszka za córkę,a córka na Nieborowie mieszka za matkę tu tak się dzieje w tym budynku na ul.Luboszewskiej71
@
@ 11.01.2021, 17:21
P. Redaktorze,
ma Pan 100% racji.
Dziadek z rentą
Dziadek z rentą 11.01.2021, 09:13
Patrzy Pan jednostronnie. Trzeba też spojrzeć na sprawę TTBS od strony lokatora. Kamienice to jedno, a ja mieszkam w blokach, mam mieszkanie własnościowe i za 47m kw. płacę 600zł( do grudnia, bo nie otrzymałem jeszcze pisma za styczeń). To bardzo dużo. W spółdzielni za ten metraż jest dużo taniej. O naprawie czegokolwiek w mieszkaniu mogę pomarzyć (bo własnościowe), ale na fundusz remontowy płacę jak wszyscy. Remontów bloku co kot napłakał ( może idzie to na stare kamienice). Fundusz remontowy to niecałe 100 zł. Pozostałe 500 z tego czynszu to zaliczki na to, na siamto i na administrowanie. A administrator d.... . Tylko w przeciągu jednego roku ta stawka wzrosła 3 razy. A jak trzeba było założyć domofon to lokatorzy musieli się na niego złożyć sami, bo usłyszeli w administracji, że nie będą dla jednej klatki u***iać procedur. A jak się zepsuł zamek magnetyczny w drzwiach wejściowych do klatki schodowej, to administrator odpowiedział, że naprawa nie jego sprawa, bo nie on zakładał domofon. I znów lokatorzy zapłacili. W roku kiedy nastała TTBS pani B. kilka razy podnoszono czynsz. Taka gospodarność. Szkoda tylko, że z lokatorami, którzy nie płacą czynszu Administrator nie potrafi sobie poradzić. Najłatwiej walnąć uchwałę o rozłożeniu kosztów na pozostałych lokatorów. A administracja jest w TTBS faktycznie rozbudowana i rozbuchana.
Lea
Lea 12.01.2021, 18:44
Odłaczyć się. Mój blok tak zrobił i jest o wiele lepiej. Zarządca w jednej osobie, nie utrzymujemy bastionu komunuzmu TTBSu i jej nicniewiedzących i mających wszystko gdzieś biurw. Pani, która prowadzi administrację miła, wszystko na telefon i na już. TTBS nam groził, straszył sądem, że nie mamy prawa się odłączyć i co? I zrobiliśmy mu papa. Braki w dokumentach, sprawozdaniach... Problem ze wszystkim, od wymiany żarówki w klatce, po cieknący dach. A teraz wszystko naprawione, klatki posprzątane i czynsz mniejszy. Naprawdę, nie bać się i działać.
Ktos
Ktos 10.01.2021, 18:25
Nie do konca sie z Panem zgodze.Mieszkam w takiej kamienicy.Czynsz place w wysokosci 520 zl.Mieszkanie ogrzewam na własny koszt.Prosze mi wierzyc ze TTBS od 40 lat nie zrobil nic...pokreslam nic.Wiec moje pytanie ,skad sie biora stawki za m2 w granicach okolo 15 zl. Oczywiscie do tego nakezy doliczyc wode i smieci.To jest akurat normalne.Troche moze warto przyjrzec sie dzialaniu TTBS.Pozdrawiam.A moze porozmawiac z lokatorami.
...
... 10.01.2021, 22:07
Mam mieszkanie własnościowe i płace tyle samo
Wiem
Wiem 10.01.2021, 20:22
A która kamienica komunalna bez wszystkich mediów ma czynsz 15zł/m 2

Pozostałe