Udało się z unijną pomocą

  • 13.01.2021, 22:39 (aktualizacja 13.01.2021, 22:41)
  • redakcja
Udało się z unijną pomocą
Centrum Kształcenia Zawodowego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 im. Jana Pawła II w Tomaszowie Mazowieckim jest już właściwie gotowe. Dzięki decyzjom podjętym przez poprzednie władze powiatu na czele z Mirosławem Kuklińskim młodzież będzie kształciła się zawodowo według nowoczesnych standardów. Stwarza to jakieś perspektyw na przyszłość. A pięć lat temu było naprawdę źle….

Rzut okiem wstecz

Na początku lutego 2015 roku na sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego stawili się niemal wszyscy nauczyciele ZSP numer 3. Atmosfera była naprawdę gorąca (pełna relacja pod tym linkiem Będzie nowe technikum, kierunki kształcenia te same).  Rada Powiatu Tomaszowskiego powołała w czwartek Technikum numer 6, którego siedziba mieścić będzie się w III Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Nadrzecznej.  Technikum zgodnie z przyjętym statutem kształcić miało w kierunkach: technik budownictwa, urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, urządzeń sanitarnych, architektury krajobrazu. Decyzja budziła sporo kontrowersji, ponieważ te same kierunki prowadzone były także  w samochodówce.  

Stworzenie nowego zespołu szkół ponadgimnazjalnych to efekt niżu demograficznego. W tamtym roku nabór to tomaszowskich placówek oświatowych był mniejszy o dwa oddziały. Nauczyciele słusznie obawiali się, że może w krótkim czasie dojść do likwidacji szkoły. Było to tym bardziej prawdopodobne, że zarówno budynek dydaktyczny, jak i zabudowania warsztatowe były w katastrofalnym stanie technicznym. Pierwszy z nich nadaje się tylko do wyburzenia (i tak pozostaje nadal). Warsztaty również wymagały sporych nakładów finansowych, które mogą przewyższyć koszt budowy nowych obiektów (co jednak udało się przeprowadzić sporym nakładem środków unijnych).

Przy tym warto w tym miejscu dodać, że przygotowany wcześniej przez Piotra Kagankiewicza kompletny projekt techniczny, za który zapłaciliśmy 600 tysięcy złotych trafił do kosza. Można oczywiście dyskutować o tego rodzaju kontrowersyjne decyzji. Mirosław Kukliński twierdzi, że był on zbyt kosztowny i niósł za sobą duże ryzyko. Krytykował poprzednie władze powiatu za przygotowanie projektu technicznego bez dokładnej analizy demograficznej oraz finansowej (koszt budowy 27 milionów złotych). Według danych prze kolejne 7 lat będziemy mieli do czynienia z niżem demograficznym. Na dzień dzisiejszy trudno to oceniać.

Obaj panowie lubią się ze sobą spierać. Trzeba być jednak sprawiedliwym. Piotr Kagankiewicz dużo inwestował w oświatę. I to właśnie tą na poziomie zawodowym. W mojej ocenie było to zasługą przede wszystkim Katarzyny Banaszczak, która obecnie jest dyrektorką w samochódowce. Wówczas pełniła funkcje naczelnika wydziału oświaty w Starostwie Powiatowym i mimo trudnego charakteru była w historii tego samorządu jedyną urzędniczą, będącą w stanie sięgać wzrokiem poza bieżące administrowanie. Może gdzieś tu leży klucz, który każe zatrudniać więcej matematyków niż wuefistów i katechetów.

W czasie wspomnianej sesji nauczyciele prosili o zorganizowanie spotkania władz powiatu z gronem pedagogicznym ZSP3, w celu zaprezentowania spójnej strategii dotyczącej szkolnictwa zawodowego. Starosta Kuklinski zadeklarował gotowość spotkania z nauczycielami, podkreślał, że Komisja Oświaty Rady Powiatu szczegółowo omówiła projekt uchwały oraz spotkała sią z nauczycielami III LO. Starał się uspokoić emocje i prosił aby nie burzyć porządku organizacyjnego szkoły Katarzyna Banaszczak, naczelnik wydziału oświaty Starostwa Powiatowego, uzasadniając projekt przygotowanej uchwały, twierdziła, że Zarząd Powiatu, reorganizując szkolnictwo ponadgimnazjalne ma na celu utrzymanie dotychczasowej liczby szkół i przygotowanie ich na zwyżkę demograficzną w latach kolejnych, kiedy to liczba uczniów może się nawet podwoić (bez uwzględniania poziomu emigracji).

Zorganizowano spotkanie z radnymi. Po raz kolejny personel "Samochodówki" podkreśla też, że ich szkoła od lat jest niedoinwestowana, że jej stan techniczny jest pośrednio wynikiem zaniedbań samego Powiatu. Większość remontów przeprowadzanych jest we własnym zakresie. Remontowane są pracownie dydaktyczne i sale warsztatowe. Mówiono również o programach nauczania, które nauczyciele ZSP3 przygotowywali samodzielnie i które zostały zatwierdzone przez Powiatową i Wojewódzką Radę Zatrudnienia. Dotyczy to kierunków: technik geodeta, technik małej energetyki, czy technik architektury krajobrazu. Pojawił się też temat niewłaściwej promocji szkolnictwa zawodowego, zarówno w samym powiecie, jak i poza nim. Szkoły oferując atrakcyjne kierunki kształcenia, mogą pozyskiwać uczniów spoza powiatu tomaszowskiego. (więcej tutaj: Co dalej z "Samochodówką"? - aktualizacja)

Dostaliśmy UNIJNĄ Kasę

Dlaczego należy do podkreślić? Dlatego, że na wczorajszym spotkaniu z łódzkim kuratorem oświaty starannie unikano tematu unijnego dofinansowania. Słuchając polityków PiS miało się wrażenie , że obiekt powstaje za partyjne pieniądze pochodzące od prezesa z Nowogrodzkiej. To dosyć niesprawiedliwe. Co ciekawe nawet obecny Zarząd Województwa z przyznaniem dotacji nie miał nic wspólnego, poza tym, że będzie miał okazję już niedługo przeciąć wstęgę.

Zarząd Województwa Łódzkiego w maju 2017 roku ogłosił listę projektów, które zostały zaakceptowane do realizacji w ramach konkursu na unowocześnienia szkolnictwa zawodowego. Projekty otrzymają dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Była wielka radość, bo lista obejmowała budowę Centrum Kształcenia Praktycznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Tomaszowie, a więc popularnej "Samochodówki". Całkowita wartość projektu złożonego przez władze powiatu wynosiła na tamtą chwilę 17.559.225,53 zł. Otrzymaliśmy najwyższe dofinansowanie w kwocie 11.044.932,11 zł.  

Jako jeden z pierwszych o uzyskaniu dofinansowania na swoim fejsbukowym profilu poinformował Arkadiusz Gajewski. Pod postem pojawiły "licytacje" osób "zasłużonych". Sukces ma ponoć wielu ojców, chociaż czasem Ci ojcowie bardziej przypominają dzieci. Faktem jest, że wniosek przygotował fantastyczny zespół z Referatu Pozyskiwania Funduszy Pomocowych, którym kierował Klaudiusz Wilmański, a który w obecnej kadencji został zdemontowany.  Duże brawa należą się też pracownikom szkoły, biorącym udział w tworzeniu projektu. Kataryna Banaszczak podkreśla, że prace koncepcyjne trwały w wydziale oświaty, którym kierowała od 2014 roku.

Na dziś

Budynek Centrum Kształcenia Zawodowego, w którym młodzież realizowała będzie zajęcia zawodowe jest już gotowy. Inwestycja prowadzona była w ramach projektu unijnego pn. "Modernizacja i adaptacja Centrum Kształcenia Praktycznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II w Tomaszowie Mazowieckim”. Ważną informacją jest, że Centrum kształcić się będą nie tylko uczniowie ZSP nr 3, ale także z innych szkół oraz w przyszłości osoby dorosłe. W ramach działalności placówki planowane jest prowadzenie nie tylko zajęć dydaktycznych wynikających z programu nauczania w danym zawodzie, ale także organizowanie kursów zawodowych oraz kursów specjalistycznych.

 W ramach modernizacji i adaptacji budynków zaplanowano nie tylko szereg prac o charakterze remontowo budowlanym ale także podniesienie efektywności energetycznej budynków poprzez termomodernizację przegród zewnętrznych i stolarki zewnętrznej; utworzenie specjalistycznych pracowni zawodowych, auli konferencyjno – wykładowej, centrum kariery i strefy relaksu; utworzenie szatni, pomieszczeń sanitarnych dostosowanych do potrzeb dziewcząt  i chłopców oraz pomieszczeń socjalnych; prace wykończeniowe i związane z zagospodarowaniem terenu.

W Centrum powstało 19 nowoczesnych, specjalistycznych pracowni zawodowych  z pełnym wyposażeniem. Wśród nich: budowy, naprawy i eksploatacji pojazdów, mechatroniki samochodowej, elektrotechniki i elektroniki ogólnej, metrologiczna, blacharska, logistyczna, ekonomiczno - logistyczna i technik biurowych, sprzedaży i gospodarki materiałowej, rysunku technicznego, przedmiotów budowlanych i projektowania, programowania i symulacji pracy obrabiarek CNC, pracownia obrabiarek CNC, pracownia obróbki maszynowej, pracownia obróbki ręcznej, montażu i obsługi maszyn i urządzeń, pracownia obróbki cieplnej i plastycznej, pracownia cięcia i gięcia materiałów, pracownia połączeń materiałowych, pracownia technik multimedialnych, pracownia komputerowa.

Jest także Centrum Kariery oraz aula dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym osób niepełnosprawnych ruchowo, osób niedosłyszących i niedowidzących. Pojawił się także najnowocześniejszy sprzęt i pomoce do nauki zawodu.  Jest też aula dostosowana dom potrzeb osób niepełnosprawnych.

W tym roku szkolnym ZSP numer 3 po raz pierwszy nie miał problemu z naborem. Było więcej chętnych niż miejsc. Pozyskane wyposażenie pracowni dydaktycznych stwarza możliwość kształcenia uczniów w licznych zawodach. Katarzyna Banaszczak wymienia: technik logistyk, pojazdów samochodowych, technik mechanik, technik budownictwa, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik bezpieczeństwa i higieny pracy, technik ekonomista, technik organizacji reklamy, technik handlowiec, technik administracji, technik fotografii i multimediów. monter konstrukcji budowlanych, mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych i wiele innych .

Katarzyna Banaszczak podkreśla też zaangażowania nauczycieli i zespołu jaki udało jej się w szkole zbudować. I to widać, już po przekroczeniu szkolnej bramy,

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

dramat
dramat 15.01.2021, 15:32

Komentarz zablokowany

nie ma opcji uprawiania nachalnej pisowskiej propagandy zakłamującej rzeczywistość

Mieszkaniec
Mieszkaniec 14.01.2021, 20:46
W tym przypadku chyba obecny Starosta zachowa resztki szacunku do siebie i nie zrobi cyrku z udziałem Antoniego i swoich asystentek bo żadna ich zasługa.... A obecni będą Ci co się przysłużyli do tego jak to teraz wygląda.
Mieszkanka.
Mieszkanka. 15.01.2021, 18:59
Obyś się nie zdziwil
Diagnosta
Diagnosta 14.01.2021, 12:51
Szkoda, że nie dali zdjęcia tego uprzywilejowanego - pożaniczego Cinquecento z drabiną i kogutami na dachu. TDT od razu zabrałby uprawnienia do nauczania takiej uczelni.
123
123 14.01.2021, 11:23
Ciekawe ile to wszystko wytrzyma w takim stanie :D
Boci
Boci 14.01.2021, 11:01
Brawo, fakt że ws szkoły zasługa poprzednuego zarządu. Zdjęcia , foty z Antonim i konferencja będzie obecny.
PCAS również robota poprzedników. Laurki i cyrk obecnego
Hah
Hah 13.01.2021, 21:22
Ach te unijne srebrniki :) A jednak ich blask grzeje :D
Aleksander
Aleksander 14.01.2021, 11:31
Oczywiście że grzeje. Tu niby taka zła unia, takie procedury i ograniczenia, wolność nam zabierają ale po pieniążki to łapka wyciągnięta. Trochę wstydliwie, z boku ale jednak. Jak starostą taki kozak i flagi zdejmował to mógł od razu odstąpić od podpisanej umowy o dotacje, nie realizować inwestycji za zgniłe unijne pieniądze albo zrobić xe swoich. Swoich nie ma, więc.....

Pozostałe