Branża cyfrowa w Polsce w czasach pandemii

  • 14.01.2021, 12:01 (aktualizacja 17.01.2021, 14:54)
  • redakcja
Branża cyfrowa w Polsce w czasach pandemii
Obecnie cały świat walczy z przeciwnościami, jakie stawia przed nami pandemia i spustoszenie wywołane koronawirusem, COVID-19. Zdecydowana większość branż przeżywa drastyczny kryzys, ponieważ opierają się na stosunkach międzyludzkich, które są mocno ograniczone z powodu rozprzestrzeniania się choroby. Jednak nie każda branża ma problemy. Branża cyfrowa w Polsce notuje rozwój, który jest możliwy w czasach lockdownu.

2.5 krotny wzrost wartości gospodarki cyfrowej

Według raportu analityków McKinsey, w pierwszych miesiącach pandemii, gospodarka cyfrowa wzrosła aż o 18,4%, co daje bardzo dynamiczny przyrost w porównaniu do czasu przed pandemią. Jest to wzrost 2.5 krotnie większy niż w latach 2017-2019. Wtedy Polacy, jak i cały świat, nie mieli problemów ze swobodnym poruszaniem się i nie byli zmuszeni do korzystania z udogodnień oferowanych przez branżę cyfrową. Poza przydatnymi funkcjami tej gałęzi gospodarki, rozwijają się również odnogi związane z rozrywką – branża gier komputerowych, hazardowa czy kasyn online. Ludzie, którzy zostali w domach, muszą się czymś zająć.

Polska w czołówce rozwijających się krajów

Tak dynamiczny rozwój gospodarki cyfrowej spowodował, że Polska znalazła się w gronie krajów uwzględnionych w raporcie
„Digital Challengers in the next normal.Central and Eastern Europe on a path to digitally-led growth”. Ów raport ukazuje rozwój poszczególnych krajów w branży digital, która jest jedną z rozwijających się najprężniej. Oprócz rodzimego kraju, wyróżnione zostały również: Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

Wartość gospodarki cyfrowej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej

Wspomniana część Europy z pewnością nie jest uważana za jeden z najsilniej rozwijających się obszarów naszego globu. A jednak odnosi sukcesy w branży cyfrowej. W latach 2017-2019 w tym obszarze Europy owa gospodarka rosła średnio na poziomie prawie 8%. Był to rozwój stały, zrównoważony. W 2019 roku według raportu McKinseya przychody z tejże branży wyniosły 94 miliardy euro. To o 2 miliardy euro więcej niż zakładali analitycy odpowiedzialni za stworzenie sprawozdania. Za znaczącą część tej kwoty odpowiada Polska, a dokładnie aż za jedną czwartą wspomnianej nadwyżki. Niewątpliwie jest to swego rodzaju wyróżnienie i powód dumy dla państwa, które mimo trudnych czasów notuje tak dynamiczny rozwój

Przyczyny natychmiastowego rozwoju

Można opisać je jednym słowem – pandemia. I tak właśnie jest. Jednak warto się pokusić o głębszą analizę. Pandemia spowodowała w Polsce lockdown gospodarki i niemożność lub ograniczenie wychodzenia z domu, co w wielu przypadkach doprowadziło do pracy zdalnej. Dla mnóstwa osób była to nowa rzeczywistość. Musieli się w niej odnaleźć i odkryć dobrodziejstwa gospodarki cyfrowej, co przełożyło się na dynamiczny wzrost tejże branży.

Czy wzrost będzie stały?

Patrząc na sytuację w Polsce, można zakładać, że rozwój branży cyfrowej nie powinien się zmieniać. Rząd nadal usiłuje walczyć z pandemią oraz jej skutkami, poprzez wprowadzanie wielu obostrzeń oraz ograniczeń. Polacy są zmuszeni do siedzenia w domach, a zarazem korzystają z możliwości, jakie oferuje wspomniany obszar gospodarki. Wydaje się jednak, że mimo wszystko rozwój ten nie będzie aż tak dynamiczny i stały. Wiele krajów jest coraz bliżej wprowadzenia szczepionki na COVID-19, która pozwoli wrócić do normalności znanej z czasów przed pandemią.

Jak należy rozumieć pojęcie gospodarki cyfrowej?

Pewnie się zastanawiacie, czym tak naprawdę jest gospodarka cyfrowa. Można powiedzieć, z przymrużeniem oka, że to technologia, która w przyszłości może zastąpić człowieka. Ale nie tylko. Możemy tu wspomnieć o mediach, kasynach online, stronach bukmacherskich i innych podmiotach, które notują zyski w wyniku wzmożonej aktywności Polaków w sieci. Mowa tutaj między innymi o stronach internetowych czy aplikacjach, które dostarczają jedzenie czy realizują zamówienia przez Internet. Nic dziwnego, że wymieniona branża rośnie, skoro unikamy kontaktów międzyludzkich, by nie dopuścić do zarażenia koronawirusem.

Znaczenie rozwoju gospodarki cyfrowej

W poprzednim akapicie wspominamy o tym, że gospodarka cyfrowa w przyszłości może zastąpić człowieka. Spokojnie, na razie nie ma się czym martwić. Póki co wspomniany rozwój niesie dla społeczeństwa praktycznie same pozytywy. Dzięki przyśpieszeniu tej gałęzi gospodarki możemy sobie ułatwić codzienne funkcjonowanie i umilić czas, z którym wielu z nas nie wie, co zrobić. Serwisy streamingowe, jak Netflix czy HBO, z których ostatnio masowo korzystają Polacy, również zaliczają się do branży cyfrowej.

 

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe