Wkładki ortopedyczne i obuwie dla dzieci

  • 19.01.2021, 06:00 (aktualizacja 24.01.2021, 10:43)
  • redakcja
Wkładki ortopedyczne i obuwie dla dzieci
W drugiej części naszego poradnika wyjaśnimy kilka popularnych mitów dotyczących zaopatrzenia dzieci we wkładki ortopedyczne oraz obuwie. Wiele z nich krąży zarówno wśród rodziców jak i wśród osób dobierających takie zaopatrzenie, warto je zatem zweryfikować

Jaką więc wkładkę ortopedyczną wybrać dla swojego dziecka?

Przede wszystkim powinna być dynamiczna (tzw. dynamiczne wkładki ortopedyczne) - czyli powinna prawidłowo wspierać funkcje biomechaniczne stopy w każdej fazie cyklu chodu.

- W praktyce przekłada się to na głębokie korytko stabilizujące piętę, amortyzator kierunkowy wprowadzający stopę dziecka w supinację w początkowej fazie chodu (kontaktu stopy z podłożem) oraz odpowiednie wysklepienie łuków podeszwowych – wyjaśnia Aleksandra Strzępek, fizjoterapeutka, z której porad skorzystać możecie w Sklepie Medycznym przy ulicy Słowackiego 4 w Tomaszowie Mazowieckim,

Wkładka musi również być o odpowiedniej twardości - wkładki żelowe lub z bardzo miękkiej pianki nie będą się nadawały, nie zapewnią bowiem odpowiedniej stabilizacji oraz uniemożliwią prawidłowe wybijanie się (końcowa faza przetoczenia stopy po powierzchni). Wyjątek tutaj stanowią wkładki profilaktyczne dla dzieci w bardzo wczesnym wieku (rozmiar obuwia 24-28) – u tak młodych i małych pacjentów należy stosować tylko i wyłącznie wkładki z miękkiej pianki, aby nie zaburzały one prawidłowego rozwoju.

- Wiele osób pyta nas, czy wkładki ortopedyczne powinny być stosowane u dzieci od najwcześniejszych lat,? Czy powinniśmy po nie sięgnąć, gdy tylko zobaczymy objawy koślawości czy płaskostopia? Oczywiście: nie. Ich stosowanie byłoby błędne groźne dla przyszłości stóp dzieci. Korekcyjne wkładki ortopedyczne dla dzieci mogą być stosowane nie wcześniej niż po 6 roku życia (od 28 rozmiaru w górę), czyli kiedy aparat więzadłowo-mięśniowy utrwali się i przestanie być luźny, wiotki – wyjaśnia pani Aleksandra.

Wyjątek stanowią wkładki profilaktyczne z miękkiej pianki o prawidłowym, anatomicznym kształcie – taki rodzaj wkładek nie koryguje a daje komfort i zapobiega utrwalaniu się koślawości czy płaskostopia. Miękkie wkładki profilaktyczne dla dzieci można stosować od 24 rozmiaru obuwia. Łatwo zauważyć, iż czołowi producenci poprawnych biomechanicznie, korekcyjnych i dynamicznych wkładek ortopedycznych (takich jak FootWave czy Vasyli Medical) zapewniają wkładki dla dzieci dopiero od rozmiaru 28, gdyż to uśredniony rozmiar stopy dziecka w okresie 4-6 lat.

Wśród często pojawiających się pytań jest też także to, czy dziecko powinno nosić obuwie z wysokim, sztywnym zapiętkiem.  Jeszcze nie tak dawno medycyna uważała, że koślawość należy korygować w miejscu jej występowania, czyli w stawie skokowym - stąd tendencja do usztywniania i stabilizowania tego obszaru. Mamy jednak w ostatnim czasie olbrzymi postęp, głównie dzięki nowoczesnym metodom obrazowania i analizy biomechaniki chodu.

Przyczyną wykoślawienia kończyny dolnej, czyli przekrzywieniu stopy w taki sposób, że pięta "ucieka" na zewnątrz (ewersja pięty) a "kostka" do wewnątrz (inwersja stawu skokowego) jest nieprawidłowy ruch trójpłaszczyznowy stawu skokowego dolnego (SSD). Tym samym jego ograniczenie i usztywnienie da dokładnie odwrotny skutek! Należy przeciwdziałać od strony podeszwowej, czyli od spodu stopy, umożliwiając kości piętowej zagłębienie się w amortyzatorze oraz ukierunkowanie jej ruchu na odpowiedni tor (stąd stabilizacja i amortyzacja kierunkowa). Prawidłowe obuwie dla dzieci to takie, które nie ogranicza, jest wygodne i relatywnie miękkie

Wiele osób twierdzi, że dziecko w ramach ćwiczeń powinno chodzić na palcach. Czy aby na pewno? Sytuacja ma się tak jak powyżej - stałe ćwiczenia kładące nacisk na unoszenie tyłostopia będą prowadzić do przykurczy ścięgna Achillessa i mięśnia brzuchatego łydki. Najlepszymi ćwiczeniami dla dzieci jest... ruch!

Na koniec kilka porad, jaką najlepiej wkładkę do butów wybrać. Przede wszystkim: profilaktyczną i dynamiczną.

Jak już wspominaliśmy, prawidłowa biomechanicznie wkładka powinna spełniać szereg wymogów konstrukcyjnych:

· głębokie korytko stabilizujące piętę,

· amortyzator kierunkowy, kontrolujący zakres supinacji,

· anatomiczne wysklepienie łuków podeszwowych,

· stabilna, płaska platforma podeszwowa wkładki (jej spodnia część powinna być zupełnie płaska! W przeciwnym wypadku wkładka będzie poruszać się w bucie i nie przyniesie pożądanego efektu a wręcz przeciwnie, zaburzy ruchomość kończyn dolnych),

· odpowiednia twardość, zapewniająca prawidłowa korekcję i stabilizację (wkładka nie może być zbyt miękka!),

· dynamika - prawidłowe wsparcie supinacji, amortyzacji, stabilizacji, pronacji oraz propulsji.

Polecamy także 

Koślawość u dzieci - jak sobie z nią radzić?

Zapraszamy

Twój Sklep Medyczny

Ul. Słowackiego 4

Tomaszów Mazowiecki

Codziennie w godz. 9-17

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

tomaszowianin
tomaszowianin 10.02.2021, 21:09
co to za reklamy? Brak solidarności?

Pozostałe