Mała rzecz, a jaka ulga. Akupresura w domu? Czemu nie...

  • 15.01.2021, 07:00 (aktualizacja 20.01.2021, 13:21)
  • Twój Sklep Medyczny Tomaszów Maz. ul. Słowackiego 4
Mała rzecz, a jaka ulga. Akupresura w domu? Czemu nie...
Akupresura to niezwykle popularna w ostatnim czasie metoda wspomagająca metoda leczenia bólu. Sprawdza się zarówno bólu nagłego, ostrego, jak i przewlekłego (np. dolegliwości reumatycznych). Można stosować ją do złagodzenia występujących już dolegliwości, jak również profilaktycznie, by poprawić ogólny stan zdrowia. Nic dziwnego, że na coraz większej popularności zyskują maty do akupresury. Są pomocnym narzędziem w leczeniu bólu kręgosłupa, rwy kulszowej, wspomagają rozluźnianie napiętych mięśni, pobudzając przy tym funkcjonowanie układu krwionośnego. Wyjaśnimy Wam, jakie korzyści przynosi korzystanie z maty do akupresury i dlaczego warto ją mieć.

Akupresura - co to takiego?

Akupresura jest formą akupunktury,  przy której nie używa się igieł, a jedynie uciska się i głaszcze konkretne miejsca, co doprowadzić ma do zmniejszenia bólu i zwalczania niektórych schorzeń. Akupresura wywodzi się z medycyny chińskiej. Opiera się na teorii, iż budowa naszego organizmu jest tak skonstruowana, że wszystkie narządy w pewnym sensie współpracują ze sobą. Na naszym ciele występują  punkty akupunktorowe „odpowiedzialne”  za funkcjonowanie konkretnego  narządu. Ich masowanie, nakłuwanie, uciskanie sprawia, że odblokowuje się energia, ustępuje ból części ciała, której taki punkt odpowiada, ułatwione jest m.in. usuwanie toksyn z organizmu.

Istnieje wiele salonów medycyny naturalnej, które wykonują tego typu zabiegi. Najczęściej są one połączone z masażem chińskim, co daje dodatkowe korzystne efekty: rozluźnienie, uwolnienie od stresu i napięć mięśniowych, odpoczynek. W zależności od tego, co nam dolega, uciskane będą kolejno punkty odpowiedzialne za chore czy bolesne miejsca. Wiele takich receptorów znajduje się na stopach, dlatego bardzo często się je masuje, zaleca się także noszenie wygodnego obuwia ze specjalnymi wkładkami, częste moczenie nóg itp. 

A może spróbować w domu? 

Oczywiście zachęcamy, by tak robić. Nie każdego przecież stać na regularne wizyty u specjalisty. Dzięki dostępnym akcesoriom do akupresury, możemy wykonać taki masaż samodzielnie w domu. Tak naprawdę wystarczy nam mata lub poduszka do akupresury. Są one wyposażone w rozetki z punktami uciskającymi – tzw. kolcami, wykonanymi z tworzywa sztucznego. Kładąc się na na nich, zapewniamy ciału ucisk, a odpowiednie zagęszczenie rozetek sprawia, że jest on optymalnie rozłożony.

 

Mata do akupresury - korzyści

Skutecznie pomaga odprężyć się i zrelaksować zmęczone i zestresowane ciało. Jest pomocna przy problemach z bólem pleców, szyi, kręgosłupa, napięciem i skurczami mięśni. Masaż refleksologiczny stóp za pomocą maty opiera się na założeniu, że stymulowany jest przepływ energii w ciele od stóp do głowy, co może zmniejszać pobudzenie współczulnego układu nerwowego, łagodzić lęk i sprzyjać rozluźnieniu. Jak jej używać? 

- Wystarczy położyć  matę na łóżku lub na czymś miękkim. Ostrożnie kładziemy na niej wybraną partię ciała jak stopy czy szyję, w taki sposób by uniknąć podrażnienia skóry.  Terapię należy rozpocząć od krótkich seansów 5 minutowych. W miarę przyzwyczajenia się organizmu można wydłużać czas leżenia na macie do 40 minut dziennie. W celu uzyskania optymalnych efektów zaleca się stosowanie jej każdego dnia - doradza fizjoterapeutka, Paulina Bogaczewicz. 

Niezwykle popularne są także w ostatnim czasie maty do akupresury z kamyczkami przeznaczone do masażu stóp. Stosowanie maty ma dobroczynne działanie na cały organizm. Matę wykorzystuje się do chodzenia po niej bosymi stopami, które posiadają największą ilość receptorów odpowiadających za funkcjonowanie poszczególnych narządów w organizmie.

Mata pozwala na stymulację poszczególnych receptorów, dzięki wykorzystaniu na powierzchni wypukłych kolorowych kamyczków o różnorodnej wielkości i kształcie. Ten rodzaj masażu pozwoli przyspieszyć pracę metabolizmu i wzmocnić krążenie krwi.

 

Jak długo można leżeć na macie do akupresury?

Możemy leżeć na niej codzienni. Sesja nie powinna na początek trwać dłużej niż 5 minut  i z czasem wydłużać sesje. Po przyzwyczajeniu skóry do działania maty możemy wydłużyć czas leżenia do 30 minut. 

 Przeciwwskazania:

  • choroby dermatologiczne,
  • menstruacja oraz bycie w ciąży,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • podwyższona temperatura ciała – przekraczająca 39 stopni Celsjusza,
  • żylaki i stany zapalne żył,
  • zmiany skórne – np. mocno rozsiane wypryski ropne,
  • obecność krwiaków lub ryzyko wystąpienia krwawienia.

Oczywiście zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu medycznego, gdzie maty do akupresury oferujemy w ciągłej sprzedaży. Nasze fizjoterapeutki z przyjemnością doradzą i odpowiedzą na każde z pytań. 

Twój Sklep Medyczny

ul. Słowackiego 4

Zapraszamy 

Twój Sklep Medyczny Tomaszów Maz. ul. Słowackiego 4

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe