Do lekkiej poprawki. Błahe są tylko te sprawy, które nas bezpośrednio nie dotykają

  • 18.01.2021, 09:39 (aktualizacja 29.01.2021, 15:14)
  • redakcja
Do lekkiej poprawki. Błahe są tylko te sprawy, które nas bezpośrednio nie dotykają
Opisując tomaszowskie ulice często mamy wrażenie, że projektanci, a następnie wykonawcy swoją pracę wykonują niejako zza biurka. nic więc dziwnego, że w czasie robót pojawiają się różnego rodzaju wątpliwości i problemy. Wizja lokalna i dokładne pomiary. nie da się ich przecież zastąpić nawet najbardziej fantazyjnymi wykresami, bo może się okazać, że wizją twórcy nie zgodzi się na przykład z rozmiarem jeżdżącego ulicami miasta autobusu. Zdarza się jednak, że ktoś zaplanuje ustawienie znaków w taki sposób zasłoni całkowicie widok z okna i odetnie całkowicie dopływ światła do mieszkania. Może więc warto na etapie montaży też się chwilę zastanowić. Chyba, że komuś wydaje się, że taniej jest poprawiać, zamiast zrobić coś raz a dobrze... No i kto by listy pisał, przy okazji dokumentując sensowność naszego istnienia

Od kilku miesięcy trwa przebudowa ulic Generała Grota Roweckiego oraz ks. Jerzego Popiełuszki. Podkreślić należy, że inwestycje bardzo potrzebne. Jedna z nich została praktycznie ukończona, na drugiej niewiele jest już do zrobienia. Pojawiają się więc zaprojektowane i zaplanowane znaki drogowe poziome i pionowe. Tyle, że zdarza się, iż ich ustawienie budzi wątpliwości. 

Otóż w ubiegłym tygodniu, w trakcie trwającej modernizacji ulicy ks. J. Popiełuszki, postawiono przed oknami mojej posesji dużych rozmiarów tablicę przeddrogowskazową z rondem, na konstrukcji metalowej, która zasłania widoczność z okien mojego domu. Tablica informuje om istniejącym rondzie Solidarności, Pytam więc jak można utrudniać codzienne życie moje i mojej rodziny? Czy któraś z osób decydujących w tej sprawie pozwoliłaby na ustawienie przedmiotowej tablicy przed oknami swojej posesji. Zapewne nie. 

- pisze w skardze do Starosty jedna z mieszkanek wspomnianej ulicy, prosząc równocześnie o przestawienie spornego oznakowania w miejsce , gdzie nie będzie ono nikomu przeszkadzać, a spełni swoją rolę informacyjną zgodnie z obowiązującymi przepisami. 

Przy okazji remontu zmieniono też wielkość miejsc parkingowych. Mieszkańcy skarżą się, że mają problem z parkowaniem swoich samochodów nawet w miejscach do tego wyznaczonych. 

- Przy naszym miejscu do parkowania powstała zatokowa autobusowa. Nie mamy możliwości parkowania na własnym podwórku ze względu na bardzo wąski wjazd. Stawiając samochód osobowy w w wyznaczonym dla nas miejscu (przyp. red. nie ma możliwość tego rodzaju przypisania miejsca na drodze publicznej bez zgody na zajęcie pasa drogowego i wniesienia stosownych opłat)  narażały się na jego uszkodzenie. Z kolei stawiając samochód bliżej posesji, będzie on zajmował część drogi dla pieszych i rowerzystów (przyp. red. bezwzględny zakaz parkowania). To kolejny przykład jak można w sposób nieprzemyślany utrudniać codzienne życie . 

- skarżą się mieszkańcy prosząc równocześnie o przedłużenie miejsca parkingowego 

Nie są to jedyne problemy na jakie zwracają uwagę skarżący. W trakcie remontu podniesiony został chodnik. Pojawił się wic problem z odprowadzeniem wody deszczowej z rynien. nadmiar wody dostaje się do domowych piwnic. 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gość z drugiej strony Łodzi
Gość z drugiej strony Łodzi 24.01.2021, 16:10
Witam. Niedawno byłem w Tomaszowie i odniosłem ogólnie dobre wrażenie; miasto ładne - przynajmniej w porównaniu do tzw. stolic powiatowych w województwie... No, lepiej wygląda niż większość z nich. Ale ( tu łyżka dziegciu ) straszą "urbexy" fabryczne "po przejściach" i "bieda-domki" / kamienice na obrzeżach centrum zwłaszcza, i nie tylko. Myślę, że p. Prezydent Witko ma świadomość konieczności podjęcia tematu... I nie szkodzi, że to jest prywatne - z prywatnym zarządcą także można podjąć dialog i skłonić do... działania ukierunkowanego na porządek.
Co do ogólnego spojrzenia, to za centrum miasta uznaję obszar zawarty "wewnątrz" ciągu ulic: Szeroka - rondo Andersa - Legionów - Smugowa - Graniczna - rondo Tomaszowskich Olimpijczyków - pieremyczka przy ALDI do ul. Głowackiego - Głowackiego - Nowowiejska - Grota-Roweckiego do skrzyż. z Warszawską. Za "schwehrpunkt" miasta ( jakiś musi być ) uznaję... pomnik Kościuszki. A jeśli spod niego zakreślić ( symbolicznie ) kółko o promieniu ~3 i pół km, to otrzyma się zasięg "drugiej strefy" (dzielnic zewnętrznych) w mieście... To, co poza nią ( z grubsza rzecz biorąc: Nagórzyce i Białobrzegi ), powinno mieć swoje odrębne plany zagospodarowania jako najbardziej oddalone od centrum części. Natomiast w centrum trzeba "przepracować" jego układ i "gęstość", bo widać rezerwy w tym zakresie... Druga strefa to wiadomo, że powinna być rozwijana pasmowo i według poszczególnych sposobów zagospodarowania ( przemysł, mieszkania, kolej, parki, rzeka ). To może tyle "wykładu" ( sorry ), ale sądzę że to pomoże... A kompleks wypoczynkowy "dam jeden" na miasto nie zarobi - mimo, że arena lodowa ładna i przystań również... Pozdrawiam spod Ł.
Gość z drugiej strony Łodzi
Gość z drugiej strony Łodzi 24.01.2021, 16:59
Errata: "sam" oczywiście, nie "dam". A zgłoszenie posta omyłkowe, sorry 👋.
WuPe
WuPe 22.01.2021, 22:42
Najfajniejszy to był projekt św. Antoniego kiedy to okazało się, że miejsca parkingowe są za płytkie dla samochodów;-) Może to ci sami projektanci???
Adam N.
Adam N. 18.01.2021, 21:01
Co do tablic E-1 to jak pisałem o tej drodze to ich jeszcze nie było. Wielkości tablic E-1 należą do grupy wielkie i takei powinny znajdować się na drogach ekspresowych i autostradach

"Szczegółowe warunki techniczne dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa urządzeń ruchu drogowego i warunki ich umieszczania na drogach"

jasno określają że :
Wymiary podstawowych elementów tablicy przeddrogowskazowej, sposób rozmieszczenia treści i elementów znaku na tablicach opisano w punkcie 6.3.1.2. oraz pokazano na odpowiednich rysunkach w rozdziale 9.

Są geniusze w naszym kręgu którzy tak projektują
WuPe
WuPe 22.01.2021, 22:42
Zapewne duża tablica = większy zysk dla stawiającego.

Pozostałe