Miało być pięknie, pojawiły się pytania

  • 18.01.2021, 20:09 (aktualizacja 18.01.2021, 22:44)
  • redakcja
moj-film.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Niedzielny wieczór, godzina 18:30, posłanka Lewicy Anita Sowińska, rozsyła zaproszenie na konferencję prasową przed tomasowskim magistratem. Tematem przewodnim ma być ksenofobia Prezydenta Marcina Witko oraz podwyżki opłat za wywóz śmieci. Poniedziałek 12:40 zaczyna się konferencja. Zainteresowanie ze strony dziennikarzy... żadne. Poza kamerą NaszTomaszów.pl, tylko przedstawiciele jednej redakcji. Chciałoby się powiedzieć "Moskwa nie wierzy łzom"... a dziennikarze nie wierzą w ksenofobię Witko...

Posłanka Anita Sowińska zwołała konferencję prasową., ponieważ oburzyły ją słowa Prezydenta Marcina Witko, w których odpowiedzialnością za podwyżkę opłat obciąża między innymi kilkanaście tysięcy obcokrajowców, którzy zamieszkują w Tomaszowie nie wnosząc solidarnie z innymi mieszkańcami stosownych opłat. Posłanka posłużyła się oczywiście cytatem, przy czym cytatem skrajnie w naszej ocenie zmanipulowanym i wyrwanym z kontekstu. Porównajmy więc: 

za te podwyżki są między innymi odpowiedzialni osoby innej narodowości, które przebywają w Tomaszowie w celach zarobkowych. Jest ich nawet kilkanaście tysięcy, Właściwie powinniśmy powiedzieć, że za te nieuczciwe osoby płacimy my wszyscy.

- cytowała Sowińska 

Podczas dyskusji o metodzie naliczania opłaty za śmieci zaproponowałem, wzorem innych miast, uzależnienie jej od ilości zużytej wody. Tylko tak realnie można było uszczelnić system, bo dziś za śmieci nie płaci ponad 8000 osób zamieszkujących nasze miasto. A według niektórych szacunków, uwzględniających osoby innej narodowości przebywających czasowo w Tomaszowie w celach zarobkowych, nawet kilkanaście tysięcy. Właściwie powinniśmy powiedzieć, że za te nieuczciwe osoby płacimy my wszyscy.

- tak brzmi fragment listu w oryginale. Doprawdy trzeba wykazać się maksimum złej woli, by w całej wypowiedzi nie wyrwanej z kontekstu doszukać się jakiejkolwiek formy niechęci do osób innej narodowości. Co więcej, w oryginale nacisk położony jest właśnie na naszych rodaków, którzy są głównym czynnikiem nadużyć. Jeśli jest więc cokolwiek skandalicznego w całej tej sytuacji to próba manipulacji fragmentami wypowiedzi. 

Co ciekawe, łatwo przychodzi posłance używać "magicznych" słów "kluczy". Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego to "ksenofob", więc z całym mieście zapewne panuje atmosfera nienawiści wobec cudzoziemców, którą wręcz podsyca swoimi listami to tomaszowian.  Dokładnie to sugeruje w swoim wystąpieniu posłanka Sowińska, mówiąc:

Politycy są odpowiedzialni za swoje słowa. Ta wypowiedzieć jest ksenofobiczna i gorsząca. To wpisuje się w całą politykę Prawa i Sprawiedliwości. 

- tylko dlaczego ta odpowiedzialność ma działać tylko w jedną stronę? Raz jeszcze porównajcie dwie cytowane dosłownie wypowiedzi powyżej. Jeśli komuś tej odpowiedzialności brakuje, to raczej nie Marcinowi Witko. Mówiąc kolokwialnie, ktoś komuś próbuje "doprawić gębę", w dodatku mieszając sprawy samorządowe z polityką krajową, w dodatku mocno "etykietując" w sposób negatywny. Wszak ktoś krzyczał w euforii: wszyscy będziemy hejterami, by dojść ostatecznie do wniosku, że może lepszym będzie hasło "hejt stop". 

Problem jednak w tym, że posłanka nie dostrzega prawdziwych problemów związanych z rezydującymi u nas obcokrajowcami. To, że ponosimy solidarnie obciążania związane z pracownikami zagranicznymi i to nie z ich winy, ale naszych rodaków, prowadzących nielegalne lub półlegalne hotele, jest oczywistym dla wszystkich. 

Próbowaliśmy dopytać o inicjatywy ustawodawcze, które złożyliby przedstawicie Lewicy w polskim Sejmie, a które zabezpieczyłyby chociażby ludzkie warunki życia. Obecnie nierzadkie są przypadki, kiedy mieszkają oni w warunkach urągających zwykłej ludzkiej przyzwoitości. W małych pokoikach stłoczeni na piętrowych łóżkach. Po to by zmaksymalizować zyski nie zawsze uczciwego pośrednika, czy szemranej agencji pracy tymczasowej.

Gdzie inicjatywy ustawodawcze mające na celu podjęcie działania obejmującego tworzenie warunków do asymilacji, nauki języka, możliwości osiedlania się? Ci ludzie tu mieszkają i wypracowują nasze PKB, może zamiast organizować kolejne konferencje prasowe, przysiąść na fałdach spódnicy i przygotować pożyteczny akt prawny. 

- To jest zupełnie inny temat i zgadzam się z tym, że pracownicy nie powinni być dyskryminowani. Mamy prawo pracy, którego pracodawcy powinni przestrzegać. 

- odpowiada Sowińska. Czy aby na pewno inny? I czy aby na pewno chodzi jedynie o przestrzeganie prawa pracy? Przy okazji posłanka wmieszała do tematu nauczycieli i ich prawo do szczepień. 

Posłanka wpada na dzień do Tomaszowa pokrytykować Prezydenta Miasta. Zapytana, czy wie jakie mamy miasta partnerskie stwierdza, że nie. No proszę... a mamy przecież między innymi Ivano Frankovsk na Ukrainie. Robiliśmy wymianę młodzieży, organizowaliśmy misje gospodarcze, gościliśmy przedstawicieli władz miasta u nas niejednokrotnie. Zawsze z ogromną życzliwością. Nawet jeśli kontakty w pandemii nieco osłabły, to i tak musieliby się poczuć mocno zaskoczeni zarzutem ksenofobii, którym szafuje beztrosko parlamentarzystka. 

****

Posłanka Sowińska przedstawiła także dlaczego śmieci w Polsce są zbyt drogie. Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Winę za to ponosi nieudolny Rząd. Oczywiście na usta ciśnie się pytanie: który? Nawet będąc wyjątkowo negatywnie nastawionym do PiS, to jednak należy być chociaż odrobinę sprawiedliwym i odpowiedzieć, że każdy od 1990 roku. Przez trzydzieści lat uprawiano w Polsce politykę opartą na wzroście PKB, a więc przede wszystkim konsumpcji. Na szczęście posłanka dostrzega fakt, że śmieci po prostu produkujemy zbyt dużo, a statystyczny Polak produkuje rocznie 330 kilogramów śmieci. 

Wystarczy dokładnie przyjrzeć się wskaźnikom makroekonomicznym na przestrzeni kolejnych lat. Jest ich cała masa. Wzrost dochodów per capita, wzrost średniego wynagrodzenia, poziom zadłużenia w stosunku do przychodów. Okazuje się, że zarabiamy więcej ale i więcej wydajemy na konsumpcję. Kupujemy masę mało trwałych produktów po niskich cenach. 

Oczywistym jest, że brakuje systemowych zmian i że śmieci są źle zagospodarowanie i jak twierdzi posłanka nie poddawane recyklingowi. Rzecz w tym, że recyklingiem nie jest nikt zainteresowany, Nawet skup makulatury stanowi problem. Zdaniem Sowińskiej kosztami należy obciążyć producentów poprzez rozszerzenie jego odpowiedzialności, wprowadzić opakowania wielokrotnego użytku. Rzecz w tym, że producent dokonuje kalkulacji kosztów. Jej efektem jest oferowana cena, co przenosi koszt na stronę konsumenta.

Zapytana o koszt wywozu śmieci w innych miastach posłanka Sowińska nie zna odpowiedzi. Dlaczego w Tomaszowie jest drożej niż w Opocznie? Może dlatego, że nasi sąsiedzi posiadają własne wysypisko. Tomaszów również takie wysypisko posiadał, tyle, że kilkanaście lat temu, to właśnie koledzy pani Poseł rekrutujący się z lewicy poprzez nieudolne zarządzanie, brak kompetencji  pozbyli się tego obiektu, który przejął obcy podmiot. W efekcie my płacimy krocie, wywożąc śmieci w odległe miejsca, a do nas trafiają w sposób niekontrolowany śmieci z całej Polski. 

 

Czasem mówi jak człowiek,
Rękę poda, uśmiechnie się uprzejmie;
A czasem błyśnie szaleństwem spod powiek
I wtedy ma w oczach Syberię.
Nocą pali światła w oknach
I krzyczy (matki straszą nim dzieci).
– Generale Sowiński, reduta od krwi mokra,
Niech pan nas Bogu poleci!

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gen
Gen 28.01.2021, 00:35
Droga Redakcjo,


Proszę o uściślenie i odpowiedź.

Czy dobrze rozumiemy intencję zmian na podstawie publikowanej informacji.


„W planach jest stworzenie Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów. W długiej perspektywie czasowej powinno ty przynieść wymierne korzyści dla mieszkańców.”


Iz :

szykuje się nam Mieszkańcom regionalną SPALARNIĘ ŚMIECI KTORA SPALI WSZELKIEGO RODZAJU ODPADY Z MIASTA, REGIONU- cokolwiek nazywacie regionem? A może planuje sie zwozić nam śmieci i odpady z Warszawy, Łodzi i innych miłych bliskich regionów? Może z racji położenia geograficznego będziemy cudownym miejscem na Spalarnie Śmieci ?

I moze podwyżkami, artykułami, pismami uświadamiacie nas o konieczności tejże inwestycji. Nie informując mieszkańców jasno o planach, ryzykach i konsekwencjach?

TM jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast w Polsce . Czy mamy rozumieć ze brakuje nam tylko spalarni śmieci dla regionu i Polski?
Czy czeka nas wizja:
- permanentnego transportu śmieci w naszym mieście ?
- składowanie tych transportów
- emisja ze spalarni ?Czy dobrze rozumiemy ten przekaz?
Ajdejano
Ajdejano 28.01.2021, 17:46
Szanowny kabarecie posłanki Sowińskiej: jak zwykle - kombinujecie jak koń pod górkę i wciskacie Prezydentowi Miasta Tomaszowa to, czego nie powiedział.
Znaleźli się, ku....., socjalistyczni-komunistyczni internacjonaliści, którzy kiedyś rozpier.... każą gospodarkę, a teraz próbują uczyć innych, jak się dzieci robi.
Spróbujcie, patałachy, choć przez pięć lat rządzić i w krótkim czasie osiągniemy poziom Korei Północnej.

Na koniec waszych wypoci powyżej, pytacie: "Czy dobrze rozumiemy ten przekaz? " To ja ws pytam: czy wy kiedykolwiek cokolwiek rozumieliście w zakresie prowadzenia jakiejkolwiek gospodarki ?!?!
Odpowiadam, tak, jak WASZI PADRUGI: NIKAGDA - TAWARISZCZI!!!
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 31.01.2021, 09:40
Nie zastanawialiście się czasem skąd u Ajdejano taka łatwość wypisywanua bzdur w gomułkowskim stylu?
Janek, buziaki.
lili
lili 29.01.2021, 12:06
A jakiś konkret poza błotem, syfem, szykanowaniem i borderlinową emocją?
AK-47
AK-47 19.01.2021, 16:43
Tak się kończy dogadywanie się z komunistami. Byłaby Norymberga nie byłoby takich konferencji....
JJ
JJ 19.01.2021, 15:40
Anita Anitamta
Ajdejano
Ajdejano 21.01.2021, 14:55
Kolego: Twoje dwa słowa - to jest kwintesencja tej dziewuchy znikąd.
AAAAaa
AAAAaa 19.01.2021, 14:06
A ta sowińska to nie jest czasem reprezentantka politycznego planktonu z lsd i ze srazem? XDDD
...)
...) 19.01.2021, 08:14
Towarzyszka poseł?.. posełka ?...posłanka?...pośliczka??...delegatka do sejma
amunaki
amunaki 19.01.2021, 07:24
dziś odbiór worków ze śmieciami , przy domu gdzie mieszka samotnie starszy Pan niespełna jeden worek , a przy domu gdzie mieszkają pracownicy ze wschodu siedem , a w domu zameldowana też jedna osoba , SYSTEM JEST NIEUDOLNY !!! Preferowanie zatrudnienia pracowników ze wschodu gdzie dostają wyższe stawki godzinowe, mieszkanie , darmowy dojazd do pracy i obiady .Słyszałem ze ciężko o pracownika ze wschodu żądają zapewnienie zarobienia 1200 dolarów miesięcznie netto i jeszcze za śmieci za nich płacimy , a tu pitolenie o ksenofobi.
Hmmm
Hmmm 19.01.2021, 07:18
"ostatni raz widziałem Cię
zaraz przypomnę sobie gdzie
to było chyba na mieście
chwaliłaś się biletem do Szwecji
to że stałem z boku już nie liczyło się

a miało być tak pięknie
miało nie wiać w oczy nam
i ociekać szczęściem
miało być "sto lat! sto lat!""
Skinhead
Skinhead 19.01.2021, 06:56
Witko ściągnął do TM grube miliony na MZK, Zieleń, Arenę, drogi, inwesorów w galerię itd. (około kilka tysięcy PLN na każdego mieszkńca TM). Lewica w TM natomiast nic nie robiła kompletnie - sprzedała śmietniska (stąd może lament posłanki) i oferuje żebyśmy się teraz najedli homo lgbt choć w tym kraju naprawdę tolerancja teraz na 100% nie to co za partii matki posłanki PZPR I SLD gdzie skini biegali i tłukli czarnych i homo w 80' i 90'.
Hah
Hah 19.01.2021, 06:35
No tak - powinnismy wszyscy pokolenie płacić bo inaczej to ksenofoba :) Co za czasy :) Pani poseł lubi po różnych miastach jeździć i takie szopki odstawiać - wiele działań tylko na pokaz. Ale jak PiS jej podwyżki zaproponował to głosowała aż miło :)
Anita
Anita 18.01.2021, 23:25
Ten artykuł nie ma nic wspólnego z rzetelnym dziennikarstwem i szkoda go komentować. Jeśli chodzi o nieudolność rządu, to zachęcam do przeczytania argumentów: https://anitasowinska.com/2020…
Taaa
Taaa 19.01.2021, 06:32
Pani Poseł - trochę obciach - niech Pani przeprosi - serio.
MS
MS 19.01.2021, 05:36
No pięknie. Pani poseł używając jedynie fragmentu czyjegoś zdania, świadomie manipuluje, próbuje obrzucić tę osobę błotem, kiedy zostaje przyłapana, zamiast przeprosić, zarzuca kolejnej coś kolejnej osobie. Tym razem "nierzetelność" . Prawda, że u nas biją murzynów? Ja, Mariusz Strzępek, "biały murzyn" zniosę to pokornie. Wszak to dla mego dobra. Na kolejną konferencję znów się wybiorę i znowu radośnie zadam kilka pytań.
Z ciekawości
Z ciekawości 18.01.2021, 23:19
A ja mam pytanie / jeżeli dobrze widzę - widoczne jest tab bardzo logo lewicy. Czy urząd nie powienien być apolityczny? Pani nie stoi w sumie przed, tylko na schodach (pomijając utrudnienie w ruchu osobom wchodzącym i wychodzącym) - to już teren urzędu jest. Czy nie obowiązuje zakaz agitacji politycznej?

Pozostałe