22 stycznia o godz. 6 rano rusza system rejestracji i infolinia dla seniorów powyżej 70. roku życia

  • 20.01.2021, 21:00 (aktualizacja 25.01.2021, 15:16)
  • redakcja
22 stycznia o godz. 6 rano rusza system rejestracji i infolinia dla seniorów powyżej 70. roku życia
W piątek 22 stycznia o godz. 6 rano rusza system rejestracji na szczepienie i infolinia dla seniorów powyżej 70. roku życia - poinformował w środę szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Okazuje się, że szczepionek jest zbyt mało. Niektórym punktom w Tomaszowie przyznano ich tyle, że wystarczy na wyszczepienie... aż 30 osób. Dane są tym bardziej szokujące, że powszechnie wiadomo, że każdy POZ to minimum 2000 pacjentów, bo tyle potrzeba, by jego działalność się jakoś bilansowała. W ostatnim czasie nawet do Tomaszowskiego Centrum Zdrowia szczepionka dotarła ze sporym poślizgiem. brakowało jej nawet dla uprawnionych w grupie "0"

Na konferencji prasowej minister Dworczyk powiedział też, że wolnych terminów szczepień, które zostaną zrealizowane do końca I kwartału "nie jest tak dużo jak byśmy chcieli"

- To jest związane z ograniczonym dostępem do szczepionek, które pozyskujemy w ramach umowy unijnej, która powoduje, że do wszystkich krajów wspólnoty szczepionki są dostarczane proporcjonalnie w podobnym czasie  - stwierdził.

Wyraził nadzieję, że jeszcze w pierwszym kwartale zostaną zarejestrowane szczepionki od kolejnych producentów. - Wtedy tych terminów będzie więcej- zaznaczył. - Prosimy o zrozumienie tego, że nie we wszystkich częściach Polski i nie dla wszystkich zainteresowanych seniorów tych terminów będzie dostatecznie dużo - powiedział Dworczyk.

Namawiał też do korzystania z infolinii, dzięki której można zarejestrować się na szczepienie.

Od 15 stycznia na szczepienie przeciw Covid-19 rejestrują się seniorzy powyżej 80. roku życia. W piątek 22 stycznia ruszy rejestracja osób powyżej 70. roku życia. Zgodnie z zapowiedzią szczepienie wszystkich seniorów powyżej 70. roku życia ma ruszyć 25 stycznia.

Prof. Horban: mamy 9,5 mln osób narażonych na ciężki przebieg Covid-19

W Polsce mamy w sumie 9,5 mln osób narażonych na ciężki przebieg Covid-19 i im ktoś starszy, tym szybciej powinien być szczepiony, prawie 20 proc. chorych powyżej 80. roku życia umiera - powiedział w środę główny doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban.

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował w środę, że będzie korekta rozporządzenia dot. kolejności szczepień - etap pierwszy zostanie podzielony na trzy części; w etapie 1a zaszczepieni zostaną seniorzy powyżej 60. roku życia, w etapie 1b - przewlekle chorzy, w etapie 1c - przedstawiciele służb państwowych.

Prof. Horban podkreślił na konferencji prasowej, że osoby starsze są najbardziej zagrożone ciężkim przebiegiem Covid-19. Mówił, że prawie 20 proc. chorych powyżej 80. roku życia umiera, w przedziale wiekowych 70-80 lat śmierć ponosi 15 proc. zakażonych, a w grupie 60-70 lat - 7,1 proc.

"W sumie razem mamy narażonych osób na tak ciężki przebieg choroby około 9,5 mln. W związku z tym Rada Medyczna cały czas podtrzymuje swoją opinię, że przede wszystkim należy szczepić te osoby (starsze). Im ktoś starszy, tym szybciej powinien być szczepiony, ponieważ od razu mamy efekt w postaci ochrony życia" - mówił Horban.

Dodał, że długiej dyskusji Rada Medyczna zdecydowała się zaproponować dodanie do grupy pierwszej szczepień niewielkiej liczby osób, które są poniżej 60. roku życia, ale mają choroby, które będą powodowały, że przebieg zakażenia Covid-19 będzie bardzo ciężki.

Horban wyjaśnił, że chodzi o chore osoby, które są wentylowane mechanicznie w domu. "Jest to grupa 8 tys. osób, ci ludzie, jeżeli zakażą się, to właściwie w stu procentach umrą" - powiedział.

Dodał, że to do grupy pierwszej mają zostać dodane też osoby po przeszczepach, osoby dializowane oraz osoby chore na nowotwory, "zwłaszcza takie, które są aktywnie leczone". 

Dworczyk: będzie korekta rozporządzenia dot. I etapu szczepień; po seniorach - osoby przewlekle chore

Będzie korekta rozporządzenia dot. kolejności szczepień - etap pierwszy zostanie podzielony na trzy części; w etapie 1a zaszczepieni zostaną seniorzy powyżej 60. roku życia, w etapie 1b - przewlekle chorzy, w etapie 1c - przedstawiciele służb państwowych - poinformował w środę szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef Kancelarii Premiera przyznał na środowej konferencji prasowej, że w ostatnim czasie do resortu zdrowia i KPRM wpłynęło szereg uwag i wniosków dotyczących ustalonej kolejności szczepień, m.in. ze strony Rady ds. Medycznych przy Premierze Mateuszu Morawieckim. "Szczególnie dużo takich wniosków dotyczyło preferencyjnego i właściwego potraktowania osób chorych na choroby przewlekłe" - dodał Dworczyk.

Jak mówił, w każdym procesie decyzyjnym mogą pojawić się błędy, które trzeba skorygować. "I dzisiaj korygujemy ten nasz błąd i przedstawiamy zweryfikowany i skorygowany etap pierwszy szczepień przeciw COVID-19. Dokonaliśmy, zgodnie z sugestiami Rady Medycznej (...), podziału etapu pierwszego na trzy części" - poinformował szef KPRM.

Według niego w części 1A zaszczepieni mają zostać seniorzy powyżej 60 roku życia, w części 1B - osoby z chorobami przewlekłymi (chorzy na nowotwory, osoby po przeszczepach, dializowane), a w części 1C - nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych.

Dworczyk zapowiedział, że wkrótce zmienione zostanie rozporządzenie dotyczące szczepień przeciwko COVID-19.

Szef Kancelarii Premiera zaznaczył, że utrzymana zostaje możliwość wcześniejszego szczepienia, niż to wynika z wieku, dla osób, które posiadają pewne schorzenia. Osoby takie muszą się zgłosić do swego lekarza prowadzącego po skierowanie na szczepienie i wówczas mogą otrzymać zabieg wcześniej.

Dworczyk poinformował ponadto, że w pomoc przy rejestracji seniorów włączy się Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Polityk zaapelował też do seniorów, by w większym niż dotychczas zakresie korzystali z infolinii dedykowanej programowi szczepień. "Ten sposób jest bardziej bezpieczny i prostszy do rejestracji" - podkreślił szef KPRM.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

po prostu
po prostu 23.01.2021, 20:02
Dla zainteresowanych ,jeszcze są daty szczepię w województwie Podkarpackim do 31.03.2021 ,reszta kraju na ta chwilę stoi z możliwością otrzymania daty szczepienia.Media milczą bo nie chcą zrazić do szczepień tak dla wiedzy.
centrala telefoniczna
centrala telefoniczna 22.01.2021, 07:57
Oczywiście, każdy może się dodzwonić ..... na księżyc :-) Powodzenia.
seniorka
seniorka 21.01.2021, 14:34
W innych miastach będą kursowały specjalne busiki które dowiozą seniorów do punktu wyszczepień. A czy u nas też będzie taki pojazd aby tych dochodzących pieszo po śliskich chodnikach uchronić przez zwichnięciem czy nie daj... przed złamaniem kończyn.
Ajdejano
Ajdejano 21.01.2021, 09:27
Uprzejmie informuje "redakcję", że ja i moja żona jesteśmy 70+ i już od dziesięciu dni jesteśmy zapisani na szczepienie . I nie było tak, że to my usilnie staraliśmy się i tę rejestrację, ale to przychodnia (przy okazji zamawiania e-recepty) zaproponowała nam rejestrację na to szczepienie. Na nasze zapytanie - czy dużo ludzi się rejestruje, poinformowano nas, że bardzo dużo jest już zarejestrowanych.

Tajemnica takiej nadgorliwości POZ-etów jest prosta: za każdy zastrzyk dostają kilkadziesiąt złotych. Proste, jak świńska kita.
Jarek Pietrzyk
Jarek Pietrzyk 23.01.2021, 22:38
Bo zwierzęta są równe i równiejsze
A co będzie
A co będzie 21.01.2021, 11:13
gdy wstrzykną Wam placebo?
Ajdejano
Ajdejano 21.01.2021, 14:47
Głupszego pytania nie przewidywałem. Spróbuję zadać jeszcze bardziej debilowate: A co będzie, jak nam wstrzykną strychninę albo arszenik ?!?!?!
Debili nie produkują. Sami się rodzą (tylko nie pomyl słowa "rodzą" ze słowem "RODO", bo u ciebie wszystko jest możliwe).
Mundruś
Mundruś 21.01.2021, 17:50
Każdy sądzi wg siebie.
XD
XD 21.01.2021, 14:23
A co jeśli nie?
A dasz głowę
A dasz głowę 21.01.2021, 18:07
za to, że dostaniesz pełnowartościową szczepionkę?
Ajdejano
Ajdejano 21.01.2021, 19:01
Oczywiście, nie dam głowy, ale po pierwsze - nie lubię wymyślać bzdur, a po drugie - oczywiście się zaszczepię.
Jak mi wstrzykną arszenik i wykorkuję, to Admin ogłosi na tym portalu, że tego Ajdejano wreszcie ktoś załatwił.

I będzie ogólna radocha - no, nie ???
varan
varan 21.01.2021, 21:23
Najgorsze, że wcale nie muszą wstrzykiwać arszeniku, bo i bez tego wystepują zgony, np w Norwegii 23 na 21 tyś zaszczepionych - stan na 14.01.
Ajdejano
Ajdejano 22.01.2021, 14:02
Mam kilku znajomych lekarzy i znajome pielęgniarki, którzy wcześniej przeszli wirusa. Właśnie ci ludzie (tzw. ozdrowieńcy) najgorzej przechodzą szczepienie: dwa dni - gorączka, ogólne osłabienie ból głowy.
A żyj sobie
A żyj sobie 21.01.2021, 23:42
nawet i 100 lat. Mnie to wisi i powiewa, ale nadeszły takie czasy, że chwilami człowiek sam sobie nie wierzy.

Pozostałe