
- Niestety rodzi się coraz mniej dzieci. Dane demograficzne są nieubłagane. W przedszkolach tych problem ciągnie się od lat, rodzice narzekają na warunki w nich panujące, a my mamy coraz większe problemy z uzyskaniem pozwoleń na ich użytkowanie. Inwestowanie olbrzymich pieniędzy w remont placówek w najgorszym stanie technicznym nie ma sensu, ponieważ za parę lat będą one stały puste. Miejsc w pobliskich przedszkolach nie brakuje, a dzięki temu będziemy mogli je dofinansować. Jeżeli chodzi o Przedszkole nr 3, planujemy w tym miejscu budowę nowoczesnego żłobka - bo z brakiem miejsc dla takich maluszków mamy dziś problem. To nie jest tak, że likwidujemy placówki z dnia na dzień, to dopiero uchwała intencyjna, a cała procedura trwa długo. Potrzebna jest zgoda kuratora - a tej nikt nie wyda jeżeli nie zapewnimy miejsc dzieciom, a pracownikom przedszkoli pracy
- wyjaśnia wiceprezydent odpowiedzialna za oświatę, Izabela Śliwińska.
Jak wyglądają te dane demograficzne dokładnie? Pokazują, że spada liczba urodzeń (wg danych Wydziału Ewidencji Ludności na 31.12.2020 r.):. Jak widzimy liczby są znaczące.
Liczba dzieci rocznik 2017 –533
Liczba dzieci rocznik 2018 – 519
Liczba dzieci rocznik 2019 – 435
Liczba dzieci rocznik 2020 – 444
Coroczna rekrutacja do trzech przedszkoli wchodzących w skład Zespołu Przedszkolnego w Tomaszowie Mazowieckim wskazuje, że liczba oferowanych miejsc przewyższa potrzeby rodziców. Przedszkole nr 3 funkcjonujące w tym Zespole, w założeniu dysponuje 125 miejscami dla 5 oddziałów przedszkolnych. Obecnie w roku szkolnym 2020/2021 do placówki uczęszcza 70 wychowanków realizujących wychowanie przedszkolne w 3 oddziałach. Przewiduje się, że od roku szkolnego 2021/2022 w przedszkolu pozostałoby ok. 45 dzieci.
Od wielu lat placówka zmaga się z problemem wyczerpania limitu miejsc z uwagi na malejące zainteresowanie rodziców a także pilną potrzebą dostosowania swojej bazy lokalowej do nowoczesnych standardów wychowania przedszkolnego. Konieczność poprawy warunków bezpiecznego pobytu dzieci w przedszkolu jest nieodzowna, natomiast niezbędny do wykonania zakres prac, wynikający m.in. z zaleceń organów i instytucji kontrolnych jest bardzo szeroki i kosztochłonny, a przede wszystkim wymusza inwestycję niemożliwą do zrealizowania w krótkim czasie.
W przypadku ewentualnej likwidacji Przedszkola nr 3 wszystkim dzieciom zapewnia się możliwość kontynuowania wychowania przedszkolnego, w tym rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego w dwóch pozostałych przedszkolach w tym samym Zespole Przedszkolnym w Tomaszowie Mazowieckim: w Przedszkolu nr 12 mieszczącym się przy ul. Kombatantów 1/3, w którym z uwagi na potencjał lokalowy może funkcjonować 6 oddziałów i Przedszkolu nr 17 mieszczącym się przy ul. Warszawskiej 103A.
Sąsiedztwo Szkoły Podstawowej nr 10 im. Tomaszowskich Olimpijczyków w Tomaszowie Mazowieckim mieszczącej się przy ul. Ostrowskiego 14, w której od roku szkolnego 2020/2021 funkcjonują dwa oddziały przedszkolne dla dzieci sześcioletnich a budynek szkoły sukcesywnie unowocześniany i modernizowany, stwarza możliwości wydzielenia odrębnego sektora na parterze na potrzeby dzieci młodszych i objęcie edukacją przedszkolną 50 dzieci.
Przedszkole nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim w założeniu dysponuje 125 miejscami dla 5 oddziałów przedszkolnych. Obecnie w roku szkolnym 2020/2021 do placówki uczęszcza 70 wychowanków realizujących wychowanie przedszkolne w 3 oddziałach. Przewiduje się, że od kolejnego roku szkolnego w przedszkolu pozostałoby ok. 30 dzieci. Od wielu lat placówka zmaga się z problemem wyczerpania limitu miejsc z uwagi m.in. na malejące zainteresowanie rodziców.
W przypadku likwidacji Przedszkola nr 8 wszystkim dzieciom zapewni się możliwość kontynuowania wychowania przedszkolnego, w tym rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego w dwóch oddziałach przedszkolnych dla dzieci 5 i 6 – letnich w Szkole Podstawowej nr 8, w której od roku szkolnego 2020/2021 funkcjonuje jeden oddział przedszkolny dla dzieci sześcioletnich a budynek szkoły sukcesywnie unowocześniany i modernizowany stwarza dalsze możliwości na utworzenie kolejnego oddziału przedszkolnego również dla dzieci młodszych – łącznie 50 miejsc.
Ponadto zapewnia się miejsca w Przedszkolu nr 14 w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim mieszczącym się przy ul. Leona Witolda May`a 6/8 w niedalekiej odległości od Przedszkola nr 8. Do dyspozycji rodziców pozostają również miejsca w pozostałych 11 samorządowych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych z możliwością utworzenia tam kolejnych.
A ja nie kupuję radnego . Dla mnie jego całe zamieszanie , które robi , trąci sztucznością i zgrabnie zaplanowanym lansem. Wystudiowane i wystylizowane ujęcia i zdjęcia z odpowiednim tłem, mankiecikiem koszuli, zegareczkiem , rozpięciem kurteczki czy szaliczka , miną dopasowaną do temaciku pseudobloga. Do tego akcyjność związna z maseczkami , serduszkami, błyskawicami i w tle budynek policji lub urzędu. Po co jest się radnym ? Cytat z wypowiedzi w kampani " W samorządzie działania powinny być poza podziałami politycznymi." W obecnej chwili pewnie by być krytykiem jedynie, mówić władzy że popełnia błedy, że na szczęscie zmądrzała lub że robi głupoty , że doktorant w wieloletnim doświadczeniem samorządowym i pracownicznym wie wszystko najlepiej. Narobił się w życiu, to wie. Nawet podczas ostatniej sesji mówiąc o kładkach którymi poruszają się piesi , nie miał pojęcia czym jest ciąg pieszo- rowerowy używając tego zwrotu. To tylko świadczy o tym , że wiedza jest pozorna, słowotok zaś kwiecisty. Praca, praca i jeszcze raz praca, wnioski konstruktywne i rzeczowe dla ludzi , pomysły ( nie tylko te EKO ze zdjęciami z Wrocławia ) i współne działanie . Gdzie się podziała Grupa Młodzi dla Miasta - Miasto Dla Młodych , jej społecznośc , kapitał i pomysly . Czy tylko dla PR i kampani to było potrzebne ?
Na szczęście jednak ich nie zamykają także spokojnie
Najpierw zabraniaja prowadzic nabor i trzeba szukac miejsca gdzie indziej a teraz pisa o demografii
Podobno w 3 jest już mniej dzieci od obecnego roku...z powodu nizu. Większej głupoty nie słyszałem.
to władze skasowały najmłodszą grupę, ot dlaczego jest o grupe mniej.
Nie można było już składać wniosków w zeszłym roku do najmłodszej grupy...
To jaki niż?!?!
Pincet plus miało spowodować boom demograficzny, jak zapewniali kaczyści. Wychodzi na to że, suweren wydaje to na antykoncepcje....
Gdyby Wistom nie pobudował szkół, przedszkoli i żłobków psy by tutaj d..mi szczekały !
Cześć pamięci zakładowi i jego pracownikom.
Tęskni się do komuny co 69? Pozostały na szczęście tylko parszywe wspomnienia. I tak właśnie ma być, negatywne pozostałości i nic więcej. Czerwonka odpłynęła w siną dal i nie powróci. Papa :-)))
Gdzie tu jest sens likwidowania przedszkoli i budowania nowego żłobka? Tłumaczenie tym samym niżu demograficznego...?
taki sens ze do żlobka nie można sie dostac a w przedszkolach sa wolne miejsca
Do t moje dziecko chodziło na konstytucji, prawie straciło zęby na schodach potem przeszły dzieci do przedszkola w SP 13 było pięknie , czysto, a nie rudera przy ruchliwej ulicy w zasmrodzonym rejonie miasta
Od kilkudziesięciu lat nic tam nie robiono, nawet nikt nie pomyślał o żeby zrobić duży remont . Czy koszty przeniesienie tego przedszkola niebyły czasem większe od przeprowadzenia remontu. Dzieci miały tam duży ładny teren (zasmrodzony to jest całe miasto), a przy 13 biegają z uczniami szkoły i teren do zabawy mają bardzo malutki.
Przede wszystkim remont przedszkola na Ul. Konstytucji nie miał żadnego uzasadnienia i sensu. Koszt remontu obiektu , który budowany był jako obiekt mieszkalny a nie użyteczny szacowany był na około 40% kosztów nowego obiektu przedszkolnego w SP nr 13. Poza tym, konserwator zabytków mógł także wnieść szereg uwag, co znacznie podniosłoby koszty. A swoją drogą, szkoły także pustoszeją. Jedna z nich powinna być zlikwidowana wraz ze zniknięciem ostatnich klas gimnazjów. Ubyło bowiem ponad 20 oddziałów.
ludzie w 8 już dawno czuć stęchliznę, przedszkole z kartonu budowane dla ludzi z wistomu, 3 to samo kartonowe Wreszcie ktoś pomyślał o porządkach... jak likwidują to ich problem widocznie wiedzą co robią A pan z loczkiem i krawacikiem znów poczuł temat do pijaru???
"przedszkole z kartonu budowane dla ludzi z wistomu" - nie obrażaj tych co pracowali w tym zakładzie. Wistom miał swoje przedszkole i oczywiście wspomagał inne bo było go na to stać. Socjalu wistomoskiego nigdy nie będzie można porównać do socjalu , który oferują w dzisiejszych "super czasach" zakłady i instytucje.
gdzie tu jest obraza?
Największym problemem naszych władz jest "Inwestowanie olbrzymich pieniędzy w remont placówek w najgorszym stanie technicznym nie ma sensu". Podobne problemy remontowe były z przedszkolem na ul. Konstytucji 3 Maja łatwiej było sprzedać niż wyremontować.
A podobno dzięki 500+ miało się rodzić więcej dzieci.
Kolejny ból zęba... do stomatologa, a nie ciągle wyć z bólu.
prawda was boli, pisowce
Raczej twój ból tu mocno widać. Szkoda ci, że nie bierzesz co, cieniu?
Masz dzieci dostajesz, nie nasz ich, trudno, nie płacz tyle płaczku akbar.
Tymczasem prywatne rosną jak grzyby po deszczu. Do publicznych w statystykach wychodzi im, że nie ma chętnych, ale gdy idziesz zapisać to 56-60 na liście rezerwowej. Rozjrzawszy się po po paru miesiącach po fejsbukach gardłująych w tych sprawach a mających dzieci w tym wieku widzisz, że dla ich dzieci w publicznym jakoś miejsce się znalazło. Panie prezydencie, chyba jednak to pana ostatnia kadencja. Przynajmniej u nas.
Likwidacja publicznych przedszkoli to nabijanie kasy żłobkom i przedszkolom prywatnym. W prywatnych są dzieci z braku miejsc w publicznych placówkach. Coś jest nie tak.
ale bzdety mamuśki siedzą 500 + dostają . szpanują i wybierają prywatne bo dziecko może jeździć na koniu, na słoniu, gadać po niemiecku, grecku. A do roboty usiąść i poczytać dziecku książkę po polsku, moje chodzą do państwowego i jestem zadowolona, fajne panie i uśmiechają się za darmo a nie za pieniądze udając że uczą.
"Niestety rodzi się coraz mniej dzieci" ... "więc planujemy w tym miejscu budowę nowoczesnego żłobka".
Miejmy nadzieję, że na sesji zostaną przedstawione analizy dla mieszkańców. Ile jest miejsc w Tomaszowskich żłobkach, ile miejsc obecnie brakuje. Jeżeli planuje się budowę, to ile ona potrwa i jakie potrzeby będą w momencie zakończenia budowy? Z jakich środków zostanie to zrealizowane, czyżby kolejne kredyty?
potrzeby będą jak się weźmiesz za robotę w nocy Panie Prezydencie czas wyłączyć światło pandemia nie pomogła - dzieci brak, popieram, zburzyć i zbudować nowe i dopłacić po 500 od miasta za dziecko