Dwa przedszkola do likwidacji. Demografii się nie oszuka

  • 21.01.2021, 19:36 (aktualizacja 21.01.2021, 19:37)
  • redakcja
Dwa przedszkola do likwidacji. Demografii się nie oszuka
Radny miejski, Adrian Witczak, poinformował dzisiaj na swoim facebookowym profilu o planach likwidacji w Tomaszowie dwóch samorządowych przedszkoli. Projekty uchwał w tej sprawie trafiły właśnie do skrzynek mailowych. Jak się okazuje dwie placówki zniknąć mają z oświatowej mapy miasta. Powodem jest demografia, kurczenie się liczby ludności oraz niska dzietność tomaszowian. Zadecydował też stan techniczny obiektów. Dwa przedszkola wskazane przez magistrat to: przedszkole numer Przedszkole nr 8 i Przedszkole nr 3 przy ulicy Komabatantów i Stolarskiej. O planach likwidacji tego ostatniego pisaliśmy już w ubiegłym roku.

- Niestety rodzi się coraz mniej dzieci. Dane demograficzne są nieubłagane. W przedszkolach tych problem ciągnie się od lat, rodzice narzekają na warunki w nich panujące, a my mamy coraz większe problemy z uzyskaniem pozwoleń na ich użytkowanie. Inwestowanie olbrzymich pieniędzy w remont placówek w najgorszym stanie technicznym nie ma sensu, ponieważ za parę lat będą one stały puste. Miejsc w pobliskich przedszkolach nie brakuje, a dzięki temu będziemy mogli je dofinansować. Jeżeli chodzi o Przedszkole nr 3, planujemy w tym miejscu budowę nowoczesnego żłobka - bo z brakiem miejsc dla takich maluszków mamy dziś problem. To nie jest tak, że likwidujemy placówki z dnia na dzień, to dopiero uchwała intencyjna, a cała procedura trwa długo. Potrzebna jest zgoda kuratora - a tej nikt nie wyda jeżeli nie zapewnimy miejsc dzieciom, a pracownikom przedszkoli pracy

- wyjaśnia wiceprezydent odpowiedzialna za oświatę, Izabela Śliwińska. 

Jak wyglądają te dane demograficzne dokładnie? Pokazują, że spada liczba urodzeń (wg danych Wydziału Ewidencji Ludności na 31.12.2020 r.):. Jak widzimy  liczby są znaczące. 

Liczba dzieci rocznik  2017 –533

Liczba dzieci rocznik 2018 – 519

Liczba dzieci rocznik 2019 – 435

Liczba dzieci rocznik 2020 – 444

Coroczna rekrutacja do trzech przedszkoli wchodzących w skład Zespołu Przedszkolnego w Tomaszowie Mazowieckim wskazuje, że liczba oferowanych miejsc przewyższa potrzeby rodziców. Przedszkole nr 3 funkcjonujące w tym Zespole, w założeniu dysponuje 125 miejscami dla 5 oddziałów przedszkolnych. Obecnie w roku szkolnym 2020/2021 do placówki uczęszcza 70 wychowanków realizujących wychowanie przedszkolne w 3 oddziałach. Przewiduje się, że od roku szkolnego 2021/2022 w przedszkolu pozostałoby ok. 45 dzieci.

Od wielu lat placówka zmaga się z problemem wyczerpania limitu miejsc z uwagi na malejące zainteresowanie rodziców a także pilną potrzebą dostosowania swojej bazy lokalowej do nowoczesnych standardów wychowania przedszkolnego. Konieczność poprawy warunków bezpiecznego pobytu dzieci w przedszkolu jest nieodzowna, natomiast niezbędny do wykonania zakres prac, wynikający m.in. z zaleceń organów i instytucji kontrolnych jest bardzo szeroki i kosztochłonny, a przede wszystkim wymusza inwestycję niemożliwą do zrealizowania w krótkim czasie.

W przypadku ewentualnej likwidacji Przedszkola nr 3 wszystkim dzieciom zapewnia się możliwość kontynuowania wychowania przedszkolnego, w tym rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego w dwóch pozostałych przedszkolach w tym samym Zespole Przedszkolnym w Tomaszowie Mazowieckim: w Przedszkolu nr 12 mieszczącym się przy ul. Kombatantów 1/3, w którym z uwagi na potencjał lokalowy może funkcjonować 6 oddziałów i Przedszkolu nr 17 mieszczącym się przy ul. Warszawskiej 103A.

Sąsiedztwo Szkoły Podstawowej nr 10 im. Tomaszowskich Olimpijczyków w Tomaszowie Mazowieckim mieszczącej się przy ul. Ostrowskiego 14, w której od roku szkolnego 2020/2021 funkcjonują dwa oddziały przedszkolne dla dzieci sześcioletnich a budynek szkoły sukcesywnie unowocześniany i modernizowany, stwarza możliwości wydzielenia odrębnego sektora na parterze na potrzeby dzieci młodszych i objęcie edukacją przedszkolną 50 dzieci.

Przedszkole nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim w założeniu dysponuje 125 miejscami dla 5 oddziałów przedszkolnych. Obecnie w roku szkolnym 2020/2021 do placówki uczęszcza 70 wychowanków realizujących wychowanie przedszkolne w 3 oddziałach. Przewiduje się, że od kolejnego roku szkolnego w przedszkolu pozostałoby ok. 30 dzieci. Od wielu lat placówka zmaga się z problemem wyczerpania limitu miejsc z uwagi m.in. na malejące zainteresowanie rodziców.

W przypadku likwidacji Przedszkola nr 8 wszystkim dzieciom zapewni się możliwość kontynuowania wychowania przedszkolnego, w tym rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego w dwóch oddziałach przedszkolnych dla dzieci 5 i 6 – letnich w Szkole Podstawowej nr 8, w której od roku szkolnego 2020/2021 funkcjonuje jeden oddział przedszkolny dla dzieci sześcioletnich a budynek szkoły sukcesywnie unowocześniany i modernizowany stwarza dalsze możliwości na utworzenie kolejnego oddziału przedszkolnego również dla dzieci młodszych – łącznie 50 miejsc.

Ponadto zapewnia się miejsca w Przedszkolu nr 14 w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim mieszczącym się przy ul. Leona Witolda May`a 6/8 w niedalekiej odległości od Przedszkola nr 8. Do dyspozycji rodziców pozostają również miejsca w pozostałych 11 samorządowych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych z możliwością utworzenia tam kolejnych.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

obywatel
obywatel 30.01.2021, 13:54
A ja nie kupuję radnego . Dla mnie jego całe zamieszanie , które robi , trąci sztucznością i zgrabnie zaplanowanym lansem. Wystudiowane i wystylizowane ujęcia i zdjęcia z odpowiednim tłem, mankiecikiem koszuli, zegareczkiem , rozpięciem kurteczki czy szaliczka , miną dopasowaną do temaciku pseudobloga. Do tego akcyjność związna z maseczkami , serduszkami, błyskawicami i w tle budynek policji lub urzędu. Po co jest się radnym ? Cytat z wypowiedzi w kampani " W samorządzie działania powinny być poza podziałami politycznymi." W obecnej chwili pewnie by być krytykiem jedynie, mówić władzy że popełnia błedy, że na szczęscie zmądrzała lub że robi głupoty , że doktorant w wieloletnim doświadczeniem samorządowym i pracownicznym wie wszystko najlepiej. Narobił się w życiu, to wie. Nawet podczas ostatniej sesji mówiąc o kładkach którymi poruszają się piesi , nie miał pojęcia czym jest ciąg pieszo- rowerowy używając tego zwrotu. To tylko świadczy o tym , że wiedza jest pozorna, słowotok zaś kwiecisty. Praca, praca i jeszcze raz praca, wnioski konstruktywne i rzeczowe dla ludzi , pomysły ( nie tylko te EKO ze zdjęciami z Wrocławia ) i współne działanie . Gdzie się podziała Grupa Młodzi dla Miasta - Miasto Dla Młodych , jej społecznośc , kapitał i pomysly . Czy tylko dla PR i kampani to było potrzebne ?
G2
G2 30.01.2021, 01:14
Na szczęście jednak ich nie zamykają także spokojnie
Miśka
Miśka 28.01.2021, 17:13
Najpierw zabraniaja prowadzic nabor i trzeba szukac miejsca gdzie indziej a teraz pisa o demografii
...
... 27.01.2021, 11:17
Podobno w 3 jest już mniej dzieci od obecnego roku...z powodu nizu. Większej głupoty nie słyszałem.
to władze skasowały najmłodszą grupę, ot dlaczego jest o grupe mniej.
Nie można było już składać wniosków w zeszłym roku do najmłodszej grupy...
To jaki niż?!?!
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 26.01.2021, 21:07
Pincet plus miało spowodować boom demograficzny, jak zapewniali kaczyści. Wychodzi na to że, suweren wydaje to na antykoncepcje....
69
69 25.01.2021, 06:00
Gdyby Wistom nie pobudował szkół, przedszkoli i żłobków psy by tutaj d..mi szczekały !
Cześć pamięci zakładowi i jego pracownikom.
SA.
SA. 25.01.2021, 08:21
Tęskni się do komuny co 69? Pozostały na szczęście tylko parszywe wspomnienia. I tak właśnie ma być, negatywne pozostałości i nic więcej. Czerwonka odpłynęła w siną dal i nie powróci. Papa :-)))
$
$ 23.01.2021, 12:18
Gdzie tu jest sens likwidowania przedszkoli i budowania nowego żłobka? Tłumaczenie tym samym niżu demograficznego...?
ks Robak
ks Robak 24.01.2021, 13:53
taki sens ze do żlobka nie można sie dostac a w przedszkolach sa wolne miejsca
biga
biga 21.01.2021, 19:25
Do t moje dziecko chodziło na konstytucji, prawie straciło zęby na schodach potem przeszły dzieci do przedszkola w SP 13 było pięknie , czysto, a nie rudera przy ruchliwej ulicy w zasmrodzonym rejonie miasta
t
t 21.01.2021, 21:11
Od kilkudziesięciu lat nic tam nie robiono, nawet nikt nie pomyślał o żeby zrobić duży remont . Czy koszty przeniesienie tego przedszkola niebyły czasem większe od przeprowadzenia remontu. Dzieci miały tam duży ładny teren (zasmrodzony to jest całe miasto), a przy 13 biegają z uczniami szkoły i teren do zabawy mają bardzo malutki.
Leto
Leto 22.01.2021, 18:46
Przede wszystkim remont przedszkola na Ul. Konstytucji nie miał żadnego uzasadnienia i sensu. Koszt remontu obiektu , który budowany był jako obiekt mieszkalny a nie użyteczny szacowany był na około 40% kosztów nowego obiektu przedszkolnego w SP nr 13. Poza tym, konserwator zabytków mógł także wnieść szereg uwag, co znacznie podniosłoby koszty. A swoją drogą, szkoły także pustoszeją. Jedna z nich powinna być zlikwidowana wraz ze zniknięciem ostatnich klas gimnazjów. Ubyło bowiem ponad 20 oddziałów.
ZUBEK
ZUBEK 21.01.2021, 18:55
ludzie w 8 już dawno czuć stęchliznę, przedszkole z kartonu budowane dla ludzi z wistomu, 3 to samo kartonowe Wreszcie ktoś pomyślał o porządkach... jak likwidują to ich problem widocznie wiedzą co robią A pan z loczkiem i krawacikiem znów poczuł temat do pijaru???
Przedszkolanka
Przedszkolanka 21.01.2021, 20:07
"przedszkole z kartonu budowane dla ludzi z wistomu" - nie obrażaj tych co pracowali w tym zakładzie. Wistom miał swoje przedszkole i oczywiście wspomagał inne bo było go na to stać. Socjalu wistomoskiego nigdy nie będzie można porównać do socjalu , który oferują w dzisiejszych "super czasach" zakłady i instytucje.
Podpis
Podpis 21.01.2021, 21:03
gdzie tu jest obraza?
t
t 21.01.2021, 17:56
Największym problemem naszych władz jest "Inwestowanie olbrzymich pieniędzy w remont placówek w najgorszym stanie technicznym nie ma sensu". Podobne problemy remontowe były z przedszkolem na ul. Konstytucji 3 Maja łatwiej było sprzedać niż wyremontować.
AS
AS 21.01.2021, 17:31
A podobno dzięki 500+ miało się rodzić więcej dzieci.
SA.
SA. 21.01.2021, 21:42
Kolejny ból zęba... do stomatologa, a nie ciągle wyć z bólu.
akbar
akbar 23.01.2021, 09:08
prawda was boli, pisowce
SA.
SA. 24.01.2021, 09:53
Raczej twój ból tu mocno widać. Szkoda ci, że nie bierzesz co, cieniu?
Masz dzieci dostajesz, nie nasz ich, trudno, nie płacz tyle płaczku akbar.
:(
:( 21.01.2021, 17:21
Tymczasem prywatne rosną jak grzyby po deszczu. Do publicznych w statystykach wychodzi im, że nie ma chętnych, ale gdy idziesz zapisać to 56-60 na liście rezerwowej. Rozjrzawszy się po po paru miesiącach po fejsbukach gardłująych w tych sprawach a mających dzieci w tym wieku widzisz, że dla ich dzieci w publicznym jakoś miejsce się znalazło. Panie prezydencie, chyba jednak to pana ostatnia kadencja. Przynajmniej u nas.
#######
####### 22.01.2021, 20:34
Likwidacja publicznych przedszkoli to nabijanie kasy żłobkom i przedszkolom prywatnym. W prywatnych są dzieci z braku miejsc w publicznych placówkach. Coś jest nie tak.
Mamuśka
Mamuśka 21.01.2021, 22:05
ale bzdety mamuśki siedzą 500 + dostają . szpanują i wybierają prywatne bo dziecko może jeździć na koniu, na słoniu, gadać po niemiecku, grecku. A do roboty usiąść i poczytać dziecku książkę po polsku, moje chodzą do państwowego i jestem zadowolona, fajne panie i uśmiechają się za darmo a nie za pieniądze udając że uczą.
Andrzej
Andrzej 21.01.2021, 17:04
"Niestety rodzi się coraz mniej dzieci" ... "więc planujemy w tym miejscu budowę nowoczesnego żłobka".
Miejmy nadzieję, że na sesji zostaną przedstawione analizy dla mieszkańców. Ile jest miejsc w Tomaszowskich żłobkach, ile miejsc obecnie brakuje. Jeżeli planuje się budowę, to ile ona potrwa i jakie potrzeby będą w momencie zakończenia budowy? Z jakich środków zostanie to zrealizowane, czyżby kolejne kredyty?
POŁOŻNA
POŁOŻNA 21.01.2021, 22:09
potrzeby będą jak się weźmiesz za robotę w nocy Panie Prezydencie czas wyłączyć światło pandemia nie pomogła - dzieci brak, popieram, zburzyć i zbudować nowe i dopłacić po 500 od miasta za dziecko

Pozostałe