Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 17:13
Reklama
Reklama

Pety nie takie straszne? Koncerny walczą. Patronuje łódzki kurator oświaty

Łódzki kurator oświaty, wspiera akcję #rePETujemy, której (jak czytamy w komunikacie prasowy, przygotowanym przez Agencję PR) w głównym celem jest zwiększanie świadomości społeczeństwa odnośnie tworzyw sztucznych, związanego z nimi wpływu na środowisko oraz odpowiedniego ich wykorzystywania i recyklingu. De facto, jako łatwo można sprawdzić, jest ona organizowana przez producenta tego rodzaju opakowań, który jedną ze swoich fabryk posiada w Radomsku., skąd pochodzi posłanka Anna Milczanowska, będąca częstym gościem konferencji prasowych organizowanych przez starostę, Mariusza Węgrzynowskiego, na których obok Antoniego Macierewicza, prezentowana jest jako prawdziwy dobroczyńca naszego miasta i powiatu. Być może to tylko zbieg okoliczności, chociaż wydaje się mało prawdopodobny.
Pety nie takie straszne? Koncerny walczą. Patronuje łódzki kurator oświaty
Na zdjęciu: Waldemar Flajszer – Łódzki Kurator Oświaty, Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego i Leon Karwat - Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Powiatu Tomaszowskiego podczas zwiedzania nowo wybudowanego Centrum Kształcenia Praktycznego przy ZSP nr 3 w Tomaszowi

Organizatorzy kampanii twierdzą, że za sprawą powielania szeregu mitów, wiedza Polaków na opakowań plastikowych i możliwości ich powtórnego wykorzystania  jest bardzo mała. Potwierdzeniem tego są wyniki badania opinii, zrealizowane przez Instytut IQS. Wynika z nich, że 60% mieszkańców województwa łódzkiego uważa opakowania z tworzyw sztucznych za najmniej przyjazne środowisku ze wszystkich dostępnych na rynku rozwiązań, co dementuje z kolei szereg naukowych raportów. Dlatego ich zdaniem powstaje konieczność REedukacji społeczeństwa. W dodatku na przekór obecnym trendom proekologicznym.

 Kampania #rePETujmy powstała, aby zapewnić przyszłym pokoleniom możliwość życia w zdrowym środowisku poprzez kształtowanie proekologicznych postaw, mających skutkować podejmowaniem odpowiedzialnych decyzji dotyczących gospodarowania odpadami. Organizatorzy podkreślają, że osiągnięcie efektów proekologicznych działań będzie możliwe wyłącznie dzięki zaangażowaniu się na rzecz natury każdego z nas. 

Trudno pozbyć się wrażenia deja vu. Podobne komunikaty docierają do nas ze wszystkich stron od kilkudziesięciu lat. Tymczasem hałdy nikomu niepotrzebnego plastiku rosną. Może i naddaje się on do recyklingu, jednak jego przetwarzaniem nie jest nikt zainteresowany. Dlaczego? Odpowiedź zawsze pojawia się ta sama. Winien jest konsument, który: nie potrafi segregować, wyrzuca brudne butelki i robi szereg innych uniemożliwiających powtórne przetwarzanie niemądrych czynności. 

Błędne informacje na temat tworzyw sztucznych rozpowszechniane są od lat, a prawda jest taka, że zostały one wynalezione, by chronić nasze zasoby naturalne i być alternatywą dla innych materiałów. I są nią, gdy wykorzystujemy je w odpowiedzialny sposób. Niestety, zła sława tworzyw sztucznych wynika także z podejmowanych przez ludzi decyzji i nieprawidłowego gospodarowania odpadami – śmieci wyrzucane są gdzie popadnie. Od indywidualnych decyzji i zachowań każdego z nas zależy więc czy opakowania będą mogły zostać przetworzone i ponownie wykorzystane, zyskując swoje „kolejne życie”

– mówi Anna Urbańska, koordynator kampanii edukacyjnej #rePETujemy w ALPLA.

Jak wynika z raportu przygotowanego na podstawie badań opinii, 77% ankietowanych mieszkańców łódzkiego deklaruje ograniczanie zużycia plastiku. Wśród najczęściej wskazywanych tego przejawów są własne torby na zakupy oraz kupowanie żywności i napojów w opakowaniach innych niż plastikowych. To pewien paradoks, bo te ostatnie mają najmniej szkodliwy na środowisko wpływ. Jednocześnie 36%  osób z regionu sądzi, że w całym cyklu życia, butelki plastikowe generują największą emisję CO2, a jest zupełnie inaczej. To opakowania z alternatywnych tworzyw wiodą w tym zakresie prym.

 

Być może to niedouczenie mieszkańców województwa łódzkie legło u przyczyn udzielenia patronatu przez Waldemara Flejszera.  Zadaliśmy pytanie w tej sprawie rzeczniczce Kuratora. 

 

Chciałem prosić o krótki uzasadnienie udzielonego patronatu Łódzkiego Kuratora Oświaty Co wydaje się tym bardziej istotne, że wydaje się że właśnie ten patronat stanowi fundament całej kampanii marketingowej (choćby poprzez podkreślenie w tytule maila). Od jakiegoś czasu obserwuje się trend odchodzenia od plastikowych opakowań. Wiele samorządów nie zamawia produktów (w tym wody) pakowanych w ten sposób. Podobnie jest także w szkołach. Tu wydaje się, ze mamy do czynienia z próbą odwracania tego trendu

- napisaliśmy w mailu

 

- Udzielając patronatu wspomnianej firmie Łódzki Kurator Oświaty wziął po uwagę intencje proekologiczne: segregacja odpadów, recykling, wprowadzenie opakowań zwrotnych, zapowiadanej akcji. Dziękujemy Panu Redaktorowi za zwrócenie uwagi na zagrożenia płynące z realizacji kampanii edukacyjnej Repetujemy. Łódzki Kurator Oświaty będzie się przyglądał prowadzonej akcji i w razie niepokojących bądź kontrowersyjnych działań organizatora wycofa się z patronatu. serdecznie pozdrawiam

-  odpowiedziała Anna Skopińska rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Łodzi

 

Patronat Łódzkiego Kuratora Oświaty pozyskaliśmy na drodze oficjalnej ścieżki pozyskiwania tego rodzaju wsparcia. Dostrzeżenie przez Pana Kuratora Waldemara Flajszera potrzeby aktywności upowszechniających wiedzę o tworzywach sztucznych i zachęcających do rozmowy o najważniejszych problemach związanych z ochroną środowiska jest dla nas ogromnym wyróżnieniem oraz motywacją do jeszcze bardziej wytężonych działań.

- wyjaśnia nam Hubert Koszel z biura prasowego kampanii edukacyjnej #rePETujemy

Niemalże każda ludzka aktywność generuje emisję do atmosfery gazów, w tym CO2, a wskaźnikiem tego jest tzw. ślad węglowy. Jednak, jak pokazują wyniki badań LCA (Life Cycle Assessment – wpływ na środowisko w całym ich cyklu życia produktu m.in. produkcja, transport, recykling) opracowanych przez C7 Consult, opakowania z tworzyw sztucznych są bardziej ekologicznym rozwiązaniem. Dla przykładu wskaźnik ekwiwalentu emisyjności CO2 do środowiska w przypadku butelek PET jednorazowego użytku wynosi 133 g. na opakowanie, podczas gdy dla butelek szklanych jednorazowego użytku współczynnik ten jest blisko czterokrotnie wyższy (522 g.).        

Papier podobno wszystko przyjmie. Nad tego typu  danymi powinni dyskutować fachowcy od ekologii, technologii i niszczenia środowiska. Co jakiś czas pojawiają się kolejne badania na różnego rodzaju tematy. Większość z nich finansują firmy funkcjonujące na rynku żywotnie zainteresowane utrzymaniem lub burzeniem istniejącego status quo. Nie chcę zarzucać oczywiście nikomu braku rzetelności badawczej, jednak na pytanie o te raporty z przesłanej informacji prasowej, realizowane przez Instytut IQS  

Badanie zostały zrealizowane przez Instytut Badań Opinii IQS na potrzeby kampanii #rePETujemy w grudniu 2020 r.

Faktycznie mycie butelek szklanych to straszliwe marnotrawstwo wody i do tego skażenia wywołane przez środki czyszczące. Wcale niebagatelne koszty społeczne. I jest do tego jeszcze jedna ważna rzecz. i chyba to stanowi istotę problemu. Ustawione na całym świecie instalacje do napełniania butelek dostosowane są do produkcji typu PET. Ich sprawna i szybka wymiana jest możliwa chyba tylko w Polsce. Dlaczego? Bo u nas w ślad za takimi pomysłami idą dotacje dla koncernów wraz z dodrukowaniem pieniędzy. To nie przypadek że najmocniej protestują giganci, jak Coca Cola czy Pepsico. 

W internecie znajdujemy setki opracowań, z których dowiadujemy się, że plastik jest w sumie ok. Butelki podlegają recyklingowi i w sumie nie ma najmniejszego problemu, Poniżej grafika firmy Nestle Waters. Obraz niemal idealny. Tworzy wrażenie obiegu zamkniętego. Nie uwzględnia jednak skali. Dużo trudniej znaleźć u nas informacje o tym, ile w Polsce funkcjonuje Zakładów Przetwórstwa tego rodzaju odpadów, jakie są ich moce przerobowe. No i przede wszystkim, czy istnieje zapotrzebowanie na surowiec. Do niedawna kupowali go do nas Chińczycy. 

Od 1 stycznia 2018 roku przestały przyjmować 24 rodzaje odpadów, pogrupowane w cztery kategorie: domowe plastiki, papier niesortowany, różnego rodzaju odpady wydobywcze i z przemysłu tekstylnego.  Problem jest więc w całej Europie, a do Polski jadą ciężarówki z Włoch i innych miejsc, gdzie zza śmieciowych stert nie widać już szacownych starożytnych zabytków. Specjaliści szacują, że recyklingowi poddawanych jest tylko 25 procent wszystkich plastikowych odpadów wytwarzanych w Polsce. Doliczyć więc należy jeszcze te sprowadzane z importu.

Niezwykle ciekawy raporty opublikował też w maju ubiegłego roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.  

 

Drugim istotnym czynnikiem wpływającym na koszty jest sposób ostatecznego zagospodarowania odpadów. Potencjalnie wydatki gmin na gospodarkę odpadami, a pośrednio opłaty mieszkańców, mogłyby być ograniczane przez większy odzysk surowców i masy organicznej z odpadów. Jednak obowiązujące w ostatnich latach regulacje gospodarki odpadami komunalnymi4, jak również systemu obiegu odpadów opakowaniowych, okazały się nie być wystarczające w warunkach dynamicznie rosnącej ilości tych odpadów. Według GUS w 2018 r. z wytworzonych w 2018 r. 12,5 mln ton (Mg) odpadów komunalnych i 26,2% przeznaczono do recyklingu, podczas gdy w 2014 r. było to 21,1% – zatem udział ten w ostatnich latach wzrastał w niewielkim stopniu, czego główną przyczyną był niedostateczny poziom finansowania odzysku materiałowego surowców przez przemysł – producentów
 

- czytamy. I pytania nasuwają się same w sposób oczywisty. 

UOKIK przeprowadził ankietę wśród podmiotów publicznych i prywatnych zajmujących się recyclingiem. Okazuj się, tzw. surowce wtórne są sporym problemem. Kategorie, których spadek cen jest najbardziej problematyczny z perspektyw prowadzonych instalacji w 2019 r. były tworzywa sztuczne – 73 wskazania, nieznacznie mu jednak ustępuje papier – 63 wskazania.  

 

 

Wracają jednak do opisywanej kampanii pod patronatem Kuratora Oświaty. Właściwie jej rozmiar i treść nie są dokładnie znane. Łódzki Kurator Oświaty objął ją patronatem i po naszych mailach będzie się jej przyglądać. Z informacji o jaką poprosiliśmy biuro kampanii wiemy, że 

 

Kampania edukacyjna #rePETujemy jest przedsięwzięciem polegającym na edukowaniu społeczeństwa w zakresie zrównoważonego korzystania z różnego rodzaju zasobów z poszanowaniem dla środowiska, co powinno stanowić podstawę działalności każdego człowieka. Kampania ta ma się przyczyniać do podnoszenia poziomu świadomości ekologicznej i kształtowania postaw ekologicznych społeczeństwa, aby zapewnić przyszłym pokoleniom możliwość życia w zdrowym środowisku. Będzie to możliwe, jeżeli wszyscy będziemy podejmować właściwe wybory oparte na wiedzy, a nie jedynie na emocjonalnym przekazie.

- czyli niewiele, a przy tak ważnych tematach powinien być chyba jakiś plan do zaakceptowania. Chyba, że po prostu ktoś do kogoś zadzwonił, poprosił o podpis i... już.

 

Oprócz Łódzkiego Kuratora Oświaty już teraz patronat nad kampanią objęli również Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty oraz Opolski Kurator Oświaty. Stale rozmawiamy z kolejnymi instytucjami wyrażającymi zainteresowanie naszymi działaniami. Kampania edukacyjna #rePETujemy jest działaniem przewidzianym na długi czas i będziemy zapraszać do współpracy różne osoby mogące i chcące pomóc w popularyzowaniu naszych założeń w zakresie ochrony środowiska. Nasze działania realizujemy prowadząc szeroko zakrojoną komunikację w ramach biura prasowego kampanii, uruchamiając kanały w mediach społecznościowych, a także stawiając na rozmowy w ramach podcastów przy współudziale ekspertów z branży i świata nauki – a nie wyłącznie na bazie przeświadczeń, co miało miejsce do tej pory. Przed nami emisja pierwszego z cyklu odcinka podcastu, zachęcającego do otwarcia dyskursu społecznego m.in. na temat postaw i działań dot. szeroko rozumianej ochrony środowiska naturalnego.

- uzyskujemy odpowiedź z agencji PR. 

Komunikat wspomina także mikroplastiku.

 

Coraz częściej Świat obiegają zdjęcia oceanów, po których pływają ogromne połacie opakowań z tworzyw sztucznych – o opinie dot. źródła jego pochodzenie zapytani zostali uczestnicy badania z woj. łódzkiego. 63% respondentów uważa, że  głównym źródłem mikroplastiku są opakowania z tworzyw sztucznych. W rzeczywistości mikroplastik występujący w oceanach pochodzi głównie z syntetycznych tkanin (35%), ścierających się opon samochodowych (28%), a także kurzu miejskiego (24%)[1]

 

 Przy okazji możemy przypomnieć zasadę 4RE, w której skład wchodzą:

  1. REcycle – prawidłowa segregacja tworzyw pozwalająca na przetworzenie opakowań, ponowne wykorzystanie materiałów i nadanie opakowaniom drugiego życia,
  2. REduce – odpowiedzialność producentów i ograniczenie ilości materiałów wykorzystywanych przez nich do produkcji opakowań,
  3. REuse – ponowne wykorzystywanie opakowań np. dzięki rozwiązaniom takim jak butelki zwrotne PET,
  4. REplace – zastępowanie trudnych do przetworzenia materiałów opakowaniowych, tymi nadającymi się do recyklingu i bardziej przyjaznymi środowisku.  

 

*** 

Ciekawostką jest, że podobne kampanie prowadzą niemal wszystkie gigantyczne korporacja, będące największymi dystrybutorami plastikowych opakowań. Trzy lata temu czterech producentów wody i napojów – Coca-Cola HBC Polska, Nestlé Polska Oddział Nestlé Waters, Pepsi-Cola General Bottlers Poland oraz Żywiec Zdrój – rozpoczęło projekt pn. „Działaj z imPETem!”, ukierunkowany na zwiększenie ilości zbieranych i poddawanych recyklingowi butelek PET. Przedsięwzięcie obejmować  miało m.in. działania edukacyjne . Trudno pozbyć się wrażani, że mają one charakter bardziej PR-owski a nie edukacyjny,

 


[1] IUCN 2017 „Pierwotny mikroplastik w oceanach”


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ajdejano 28.01.2021 14:28
Szanowny Panie Mariuszu: zacząłem czytać ten cały materiał powyżej, jednak dotarłem do trzeciego akapitu i .... skapitulowałem. Zwłaszcza, jeżeli stwierdziłem, że w tej "akcji" bierze udział nasz nasz Starosta i jego bliźniak - Łódzki Kurator Oświaty oraz drugi bliźniak - jakiś-tam przewodniczący czegoś-tam. Do "Tomaszowianina": ten gościu inaczej nie może. Co Ty, k....., chcesz od niego: żeby stał z "ryncamy" obok tego brzucha???

Tomaszowianin 26.01.2021 01:28
Czy Pan starosta ma inną opracowaną pozę dla fotografów oprócz tej kiedy składa swe łapska na swoim kałdunie taktycznym???

Nie może mieć 26.01.2021 13:39
innej pozy ze względu na krótkie ręce.

Zbieracz makulatury 25.01.2021 14:28
To może sprawdzonym w przeszłości sposobem zmobilizować uczniów do zbierania plastiku. Kto więcej przyniesie, będzie miał lepszą ocenę ze sprawowania.

xxx 25.01.2021 16:09
A co ma ilość plastku do zachowania ucznia w szkole?

Reklama
Polecane
Koncert Pasyjny w świątecznym nastrojuKoncert Pasyjny w świątecznym nastrojuKoncert Pasyjny Orkiestry Symfonicznej Tomaszowa Mazowieckiego TM Orchestra pod dyrekcją Kamila Wrony z towarzyszeniem solistów oraz chórów: chóru miejskiego „Artis Gaudium”, chóru z parafii św. Antoniego, chóru z parafii św. Rodziny, chóru „Via Musica” z parafii NMP Królowej Polski, chóru z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubochni, chóru Państwowej Szkoły Muzycznej im. Tadeusza Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim odbył się 27 marca w Kościele pw. NMP Królowej Polski. Tak jak i w poprzednich latach wydarzenie zgromadziło wielu słuchaczy, których koncert wprowadził w refleksyjny, podniosły i wzruszający nastrój nawiązujący do zbliżających się Świąt Wielkanocnych.Data dodania artykułu: Dzisiaj, 12:16 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 2
Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaDrogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaChyba nie ma nic, co byłoby równie często krytykowane jak drogi na terenie powiatu tomaszowskiego. Największa krytyka oczywiście dotyczy ulic na terenie miasta. Sposób ich remontowania, dobór kolejności budzą liczne pytania. Niejedna z osób puka się w czoło. Drogi powiatowe, mosty na terenie miasta niemal wszystkie wymagają pilnych remontów. W najgorszym stanie jest ulica Dąbrowska, ale niewiele lepsze są ulice Legionów, Elizy Orzeszkowej, ale też Piłsudskiego w wielu miejscach wymaga pilnych napraw. Absurd goni absurd, a Mariusz Węgrzynowski przez ostatnie ponad 5 lat naprawiał nie to, co najbardziej naprawy wymagało, tylko co było bliżej jego domu a więc okręgu wyborczego. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Poniżej kilka słów o tym, jak się u nas drogi robi.Data dodania artykułu: Wczoraj, 13:11 Ilość komentarzy: 6 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 6
Starosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąStarosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąMarcowa sesja Rady Powiatu Tomaszowskiego zwołana została, jak można się było spodziewać w trybie nadzwyczajnym. Poza kilkoma małymi zmianami w budżecie, które można było wprowadzić już w ubiegłym miesiącu, albo wstrzymać się z nimi do kwietnia. Chodziło raczej o to, by radni mogli zgarnąć kasę. Przy okazji okazało się, że nawet w takim trybie Mariusz Węgrzynowski nie potrafi przygotować sesji. Ma ona ściśle określoną formułę. Zmiana porządku obrad jest możliwa, ale musi za nią zagłosować polowa ustawowego składu rady. Ten trick zastosował Starosta, kiedy radni chcieli uchylić Powiatową Kartę Rodziny, rozszerzając porządek obrad sesji. W piątek ten sam manewr zastosowali radni Koalicji Obywatelskiej i Wszyscy razem i odrzucili wniosek o wpisanie punktu dotyczącego dofinansowania w kwocie 500 tysięcy złotych zakupu wyposażenia na potrzeby stacjonarnego hospicjum.Data dodania artykułu: Wczoraj, 12:36 Ilość komentarzy: 5 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 3
Śmiertelny bój murarzy. Zabójstwo i samobójstwoKoncert Pasyjny w świątecznym nastrojuDotacja dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych – wnioski można składać od 15 kwietniaWIELKANOCNA JAZDA - WSTĘP WOLNY - PONAD 200 ATRAKCYJNYCH NAGRÓD DO ZDOBYCIA !Pędził przez miasto. Poniesie konsekwencjeCeramika Paradyż zagrała rekordowo dla WOŚPKomunikacja w okresie Świąt Wielkanocnych 2024Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaStarosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąZapraszamy na promocję monografii 4 Pułku Artylerii CiężkiejKlasyki powitały wiosnęZnamy najlepszych informatyków i matematyków w powiecie
Reklama
Elektryzująca love story w kwietniowym Ale Kino Elektryzująca love story w kwietniowym Ale Kino „Piosenki o miłości”, reżyserski debiut Tomasza Habowskiego, to kolejna propozycja kinowa Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim w cyklu Ale Kino. Projekcja filmu odbędzie się 10 kwietnia o godz. 18 w MCK Tkacz.„Piosenki o miłości” były największym przebojem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2021 roku. To słodko-gorzka historia o poszukiwaniu własnej tożsamości, o kobiecej walce o niezależność, buncie młodości przeciwko autorytetom, talencie i ambicjach oraz skomplikowanej miłości.Ona jest dziewczyną z bloku w małym mieście, on pochodzi z zamożnej, znanej warszawskiej rodziny. Ona kelneruje i śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Poznają się, gdy ona obsługuje przyjęcie, na którym on się bawi. Połączy ich miłość do muzyki, rozdzielą ambicje i marzenia. Kruche uczucie, które rodzi się między nimi, cały czas wystawiane jest na próbę: ona wciąż przed nim ucieka, on potrafi łgać jak z nut. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis?W rolach głównych występują: Justyna Święs, wokalistka zespołu The Dumplings, oraz Tomasz Włosok, jeden z najciekawszych aktorów młodego pokolenia („Boże Ciało”, „Jak zostałem gangsterem”). Na ekranie zobaczyć będzie można również m.in. Andrzeja Grabowskiego, Patrycję Volny czy Krzysztofa Zalewskiego. Bilety do nabycia w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Piosenki-o-milosci/Tomaszow-Mazowiecki. Zapraszamy w imieniu organizatorów. Data rozpoczęcia wydarzenia: 10.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myślenia Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myślenia Chyba nie ma nic, co byłoby równie często krytykowane jak drogi na terenie powiatu tomaszowskiego. Największa krytyka oczywiście dotyczy ulic na terenie miasta. Sposób ich remontowania, dobór kolejności budzą liczne pytania. Niejedna z osób puka się w czoło. Drogi powiatowe, mosty na terenie miasta niemal wszystkie wymagają pilnych remontów. W najgorszym stanie jest ulica Dąbrowska, ale niewiele lepsze są ulice Legionów, Elizy Orzeszkowej, ale też Piłsudskiego w wielu miejscach wymaga pilnych napraw. Absurd goni absurd, a Mariusz Węgrzynowski przez ostatnie ponad 5 lat naprawiał nie to, co najbardziej naprawy wymagało, tylko co było bliżej jego domu a więc okręgu wyborczego. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Poniżej kilka słów o tym, jak się u nas drogi robi.Barwy kampanii: czy w Tomaszowie mamy jeszcze Straż Miejską i Policję Barwy kampanii: czy w Tomaszowie mamy jeszcze Straż Miejską i Policję Dzisiejszy docinek "barw kampanii" poświęcimy krótko "przyczepkom wyborczym". Pisaliśmy już o tym, że często zajmują one tak bardzo potrzebne mieszkańcom miejsca parkingowe w newralgicznych miejscach w Tomaszowie. Zdarza się jednak, że stwarzają realne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. W ostatnim czasie na głównych ulicach miasta pojawiła się taka właśnie z olbrzymim banerem kandydata na radnego Rady Miejskiej Koalicji Obywatelskiej, Roberta Balickiego. Ustawiana jest na chodnikach i pasach drogowych poza wyznaczonymi miejscami strefy płatnego parkowania. Konstrukcja stanowi duże zagrożenie dla osób, które próbują wyjechać z legalnych miejsc parkingowych, ponieważ całkowicie ogranicza widoczność. Policja i Straż Miejska nie reagują, uważając zapewne, że troska o bezpieczeństwo tomaszowian nie jest ich problemem. Najwyraźniej nie jest ona też obiektem szczególnej troski pretendenta na radnego. Znowu Polak będzie mądry po szkodzie?
Barwy kampanii: bez kultury i bez zasad Barwy kampanii: bez kultury i bez zasad Kiedy wczoraj zobaczyłam w Internecie na profilu Sztabu Wyborczego Piotra Kucharskiego film dokumentujący zaklejanie plakatów na tablicy w okolicach ZUS, pomyślałam że jest on weekendowym, wyborczym żartem. Tak przynajmniej sugerowała podłożona pod film "radosna" muzyczka. Sporych rozmiarów tablica została w całości zaklejona materiałami wyborczymi wspomnianego wyżej Kucharskiego. Niestety to, co wyglądało na fejk, okazało się prawdą. Nie byłoby to może zbyt wielkim problemem (poza manifestacją swego rodzaju narcyzmu politycznego), gdyby nie fakt, że wcześniej w tym miejscu były wyklejone plakaty innych kandydatów. A to już jest poważnym wykroczeniem, za które grozi kara grzywny.Starosta Węgrzynowski załatwił się własną bronią Starosta Węgrzynowski załatwił się własną bronią Marcowa sesja Rady Powiatu Tomaszowskiego zwołana została, jak można się było spodziewać w trybie nadzwyczajnym. Poza kilkoma małymi zmianami w budżecie, które można było wprowadzić już w ubiegłym miesiącu, albo wstrzymać się z nimi do kwietnia. Chodziło raczej o to, by radni mogli zgarnąć kasę. Przy okazji okazało się, że nawet w takim trybie Mariusz Węgrzynowski nie potrafi przygotować sesji. Ma ona ściśle określoną formułę. Zmiana porządku obrad jest możliwa, ale musi za nią zagłosować polowa ustawowego składu rady. Ten trick zastosował Starosta, kiedy radni chcieli uchylić Powiatową Kartę Rodziny, rozszerzając porządek obrad sesji. W piątek ten sam manewr zastosowali radni Koalicji Obywatelskiej i Wszyscy razem i odrzucili wniosek o wpisanie punktu dotyczącego dofinansowania w kwocie 500 tysięcy złotych zakupu wyposażenia na potrzeby stacjonarnego hospicjum.
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Człowieku bez mózgu. Co ty pier...!!! To jest informacja o stacji na terenie Tomaszowa, a nie dla całej Polski, a może i Europy. Czy do ciebie-barani łbie nie dotarło, że to jest stacja tylko dla naszego grajdołu, a może i dla naszego powiatu?! Gdzie w takim terenie znajdziesz ten twój, obsrany milion samochodów elektrycznych - barani łbie.Źródło komentarza: Stacja ładowania pojazdów elektrycznych już dostępna dla mieszkańcówAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Piszesz o procedurze, jaklą teraz stosuje ten z pochodzenia Ukrainiec Bodnar, czyli: dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie (patrz: Dżugaszwili, czyli Wisarionowicz Stalin), lub paragraf się wymyśli. Przykłady: bandyckie zajęcie tvp, bandyckie napady na ziobrowców. Dopiero teraz chłopcy od bandery (sorry: od Bodnara) zaczynają kombinować, jak, kur.a, te przepisy nagiąć do tego, co wyprawiają.Źródło komentarza: Starosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąAutor komentarza: Andrzej KiermasTreść komentarza: Ja rozumie wezwania o oszczędność> Toi może by tak radni dali przykład i zrezygnowali z bardzo obfitych diet i udziału w Radach NadzorczychŹródło komentarza: Słowo na niedzielę: Starostwo Powiatowe niczym biuro podróży...Autor komentarza: A.KiermasTreść komentarza: Na to bardzo liczę, WYCHOWANKOWIE SZKÓŁKI BĘDĄ TRAFIAĆ CZĘŚCIEJ DO DRUŻYNY.Źródło komentarza: Wychowanek Akademii Piłkarskiej w drużynie seniorskiej LechiiAutor komentarza: EllaTreść komentarza: Bardzo ciekawy artykul a i wpisy internautow daja duzo do myslenia i poszerzaja perspektywe. Brawo.Źródło komentarza: Oświata niejedno ma imię. Co dalej z tomaszowskimi szkołami?Autor komentarza: EllaTreść komentarza: Humorystycznie rzecz ujmujac- jak beda przyznane pieniadze, to cel, skala i rodzaje potrzeb sie sprecyzuje. Proste i smieszne. A z drugiej strony to wciaz ten koniunkturalizm, to sie mi oplaca, tamto moze zaszkodzic, z tym bede trzymal, tamtego sie wypre.Źródło komentarza: Starosta Węgrzynowski załatwił się własną bronią
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama