Uczciliśmy rocznicę Powstania Styczniowego

  • 24.01.2021, 10:43 (aktualizacja 27.01.2021, 09:47)
  • redakcja
Uczciliśmy rocznicę Powstania Styczniowego
22 stycznia o godz. 9, w 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego mszą świętą w Sanktuarium św. Antoniego w Tomaszowie Mazowieckim rozpoczęło się upamiętnienie najdłuższego zrywu niepodległościowego epoki porozbiorowej. Po mszy przedstawiciele władz powiatu i miasta, delegacje służb mundurowych, delegacje tomaszowskich szkół oraz  organizacji społecznych i politycznych złożyły wiązanki kwiatów pod obeliskiem „W hołdzie uczestnikom powstań narodowych” zlokalizowanym w Tomaszowie Mazowieckim na skwerze przy zbiegu ul. Mościckiego i Browarnej.  

Powstanie styczniowe, przeciwko Imperium Rosyjskiemu, wybuchło nocą z 21 na 22 stycznia 1863 roku. Było największym i zarazem najdłuższym (trwało od stycznia 1863 roku do jesieni 1864 roku) polskim zrywem niepodległościowym. Powstańcy stoczyli ponad tysiąc dwieście potyczek z wojskiem rosyjskim. Po jego klęsce kilkadziesiąt tysięcy powstańców zostało zabitych, prawie tysiąc straconych, około 38 tysięcy skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię. Ponad 10 tysięcy powstańców zmuszono do emigracji.

O udziale tomaszowian w Powstaniu Styczniowym można się dowiedzieć z artykułu zamieszczonego na stronie Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim:

https://www.muzeumtomaszow.pl/aktualnosci/tomaszowianie-w-powstaniu-styczniowym

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ewa
Ewa 25.01.2021, 15:23
Ale prosze nie zapominac, kto uwlaszczyl chlopow po powstaniu. A kiedy bedziemy czcic rocznice Insurekcji i cytowac slowa Kosciuszki o kosciele? Pomnik Kosciuszki juz mamy. O wiec? Jest decyzja? Nie? A to szkoda.
Ona
Ona 26.01.2021, 19:41
Spojrzyj na nas, Kościuszko,
Raz Polak skandował.
I spojrzał nań Kościuszko
I się zwymiotował.
ewka
ewka 26.01.2021, 12:22
"Kościół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród. (...) Księża będą zawsze wykorzystywać ciemnotę i przesądy ludu. Będą posługiwać się religią jak maską, pod którą kryje się obłuda i zbrodniczość ich poczynań".
Rząd
Rząd 25.01.2021, 18:55
Narodowy wydał Manifest nakazujący uwłaszczenie. Car rok później zwyczajnie zerżnął ten pomysł. Gdyby nie Powstanie nic by chłopom nie dał.
JK
JK 25.01.2021, 06:16
Jak ubrany w komże to albo przez Kościół wykorzystany albo ochotnik
Don Stanislao
Nie wiem nie pamiętam!
69
69 25.01.2021, 05:37
Dla nieuków zabitych systemowym myśleniem (obchody w kościele hmmmmm...):

"Papiestwo reprezentowane przez papieża Piusa IX potępiło wybuch powstania styczniowego, o czym został poinformowany w czasie audiencji 28 stycznia 1863 r. Ludwik Orpiszewski, wysłannik Władysława Czartoryskiego, emisariusza dyplomatycznego Rządu Narodowego."

https://pl.m.wikipedia.org/wik…
Marek
Marek 25.01.2021, 18:41
Papież Pius IX uważał że szkoda wysyłać na pewną rzeż katolickie owieczki podpuszczane przez emisariuszy anglosaskich przeciwko Rosji Carów. Rosji która wtedy zabiegała o terytoria indyjskie... a Powstanie nad Wisłą miało też osłabić uwagę Rosjan w temacie indyjskim. Indie przeszły niebawem w posiadanie Imperium Brytyjskiego.
Don Padlino
Don Padlino 24.01.2021, 14:19
Czy dyrektor szkoły ubrany w komżę powinien służyć do mszy jako ministrant???
Skoro msze odbywają się w salach gimnastycznych, to dlaczego nie.
Ano dlatego, że za chwilę będziemy w kościele organizować mecze w rugby.
A który to dyrektor
A który to dyrektor 26.01.2021, 20:43
i której szkoły urządza msze w sali gimnastycznej?

Pozostałe