Debatowali u Piłsudskiego

  • 27.01.2021, 19:31 (aktualizacja 01.02.2021, 14:38)
  • redakcja
Debatowali u Piłsudskiego
W Turnieju Debat Historycznych, organizowanym przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, drużyna tomaszowskiego II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim zajęła II miejsce. Ten sukces zawdzięczamy uczniom klasy II humanistycznej (f): Ricie Wiśniewskiej, Miłoszowi Krzysztofikowi i Piotrowi Zwardoniowi. W turnieju uczestniczyli również Dominika Hajkowska (II men), Aleksandra Kocik (II hum) i Wojciech Niewiadomski (III men). Tym razem zabrakło im trochę szczęścia. Turniej odbył się online 28 listopada 2020 roku.

Celem Programu Debat Historycznych było przekazanie jego uczestnikom umiejętności prowadzenia debaty, w której tworzeniu logicznej argumentacji towarzyszy otwartość na racje drugiej strony oraz szacunek dla dyskutanta i jego odmiennych poglądów. Historia to także fascynujące  dylematy, które są nieustająco aktualne i inspirują do podejmowania dialogu i przemyśleń nad współczesnością.

28 listopada ub.r. odbyła się czwarta już edycja debat historycznych w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (niestety informacje uczestnicy przekazali nam dopiero teraz) .  Po raz pierwszy całość zrealizowano w całości w formule on-line, na platformie Mixidea.

W czasie turnieju debatowały drużyny z I i II edycji programu, czyli ze szkół z województw mazowieckiego i łódzkiego, które zaczynały swoją przygodę w 2018 i 2019 roku. Zmierzyli się ze sobą w 3 rundach i w debacie finałowej, do której  zakwalifikowane zostały drużyny z największą ilością punktów.  

Uczniowie i uczennice  debatowali m,in. nad tezami:

  • Ta izba, jako PSL „Piast”, po wyborach w 1922 r. i zamachu na prezydenta Narutowicza starałaby się stworzyć rząd z PPS, PSL „Wyzwolenie” i mniejszościami narodowymi zamiast z endecją.
  • Ta izba uważa, że II Rzeczpospolita osiągnęła sukces w dziedzinie edukacji.
  • Ta izba uważa, że problemy gospodarcze II RP były wynikiem przede wszystkim błędnej polityki gospodarczej władz państwa
  • Jest rok 1921. Ta izba wprowadziłaby powszechne wybory na prezydenta Polski.

W przygotowaniach do turnieju debatantom i ich opiekunom pomagali wykwalifikowani tutorzy i trenerzy, którzy spotykali się z nimi w czasie szkoleń i webinarów. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku udostępniło także specjalne materiały stworzone z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tak powstał PODRĘCZNIK DO DEBAT HISTORYCZNYCH oraz Zeszyty do debat historycznych, które wraz z filmami instruktażowymi są dostępne na stronie internetowej muzeum. Wszystkie materiały dostępne są bezpłatnie.

Debaty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Sara
Sara 28.01.2021, 14:21
Brawo dla uczniów 1LO!
Lizi
Lizi 28.01.2021, 12:06
Brawo dla uczniów ILO, którzy w tamtym roku szkolnym wygrali ten turniej debat!
Kk
Kk 27.01.2021, 22:12
Trochę smutno, że w tamtym roku iczniowie z ILO zwyciężyli w tym turnieju i nikt o nich nie napisał.

Pozostałe