Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 08:16
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Niechciane dzieci

"Piecza zastępcza" - zapewne każdy z nas zetknął się kiedyś z tym pojęciem. Z pozoru oczywisty do zdefiniowania termin, po delikatnym już pogłębieniu wiedzy okazuje się prawdziwym oceanem, podobnie jak problemy, jakie się wiążą z jej organizacją i prowadzeniem.

Piecza zastępcza, to najkrócej ujmując, wypełnienie roli "rodzica" w jego zastępstwie. Powodów zastosowania konieczności sprawowania tego rodzaju opieki może być wiele. Wspólnym mianownikiem jest fakt, że rodzina, w której dotąd wychowywało się dziecko  przeżywa trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Najczęściej przychodzą nam do głowy różnego rodzaju dysfunkcje o charakterze patologicznym (w sensie społecznym). To faktycznie przeważająca liczba przypadków. Jednak nie jest tak zawsze. Dysfunkcje mogą pojawić się na tle choroby somatycznej lub przeżytej traumy.  Skala potrzeb jest bardzo duża, o czym mówią choćby dane liczbowe z naszego powiatu.

W chwili obecnej mamy pod naszą opieką 203. dzieci.  Są one umieszczone w 3. placówkach opiekuńczo wychowawczych. Jedna z nich to "Słoneczko" - placówka typu socjalizującego., gdzie mamy 14 miejsc. Ponadto prowadzimy dwie placówki typu rodzinnego. Każda z nich po 8 miejsc. Mamy też dwa rodzinne domy dziecka, działające na tych samych zasadach co rodzina zastępcza.  W każdym z nich jest również po 8 miejsc. W powiecie działają dwie zawodowe rodziny zastępcze, pełniące funkcję pogotowia rodzinnego. Dzieci umieszczone są też w 35 rodzinach niezawodowych, nine spokrewnionych z dziećmi oraz w 70 spokrewnionych. Ośmioro dzieci znajduje się w placówkach poza terenem naszego powiatu. Ogólnie wygląda to tak, że systematycznie każdego roku liczba dzieci w pieczy zastępczej jest mniejsza. Nie oznacza to jednak, że są mniejsze potrzeby. Mamy problem z dziećmi, które nie trafiają do rodzin zastępczych niespokrewnionych.  Na tę chwilę jesteśmy w potrzebie utworzenia przynajmniej jednego rodzinnego domu dziecka. Mamy do wykonania postanowienie Sądu o umieszczeniu w pieczy zastępczej siedmiorga rodzeństwa. Obecnie jest ono niewykonalne. Mamy wszędzie dzieci ponad stan. W jednym z pogotowiu mamy szóstkę rodzeństwa. W pogotowiach mamy po siedmioro dzieci, a powinniśmy mieć po 3-4. 

- mówi Andrzej Więckowski, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. 

Wspieraniem rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych to zadanie właśnie dla Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, które od strony instytucjonalnej organizują i nadzorują zespół planowych działań mających na celu przywrócenie rodzinie zdolności do wypełniania funkcji rodzicielskich, Mamy do czynienia z zespołem osób, instytucji i działa.

 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Jednostkami organizacyjnymi wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej są głównie jednostki organizacyjne jednostek samorządu terytorialnego wykonujące zadania w zakresie wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, placówki wsparcia dziennego, organizatorzy rodzinnej pieczy zastępczej, placówki opiekuńczo-wychowawcze, regionalne placówki opiekuńczo-terapeutyczne, interwencyjne ośrodki preadopcyjne, ośrodki adopcyjne oraz podmioty, którym zlecono realizację zadań z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Kwestie prawne związane ze wspieraniem rodziny i systemem pieczy zastępczej szczegółowo reguluje o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,  która  określa m.in. zasady i formy sprawowania pieczy zastępczej, zasady jej finansowania. 

Chętnych do prowadzenia opieki nad dziećmi brakuje.  W zeszłym roku prowadziliśmy szeroką kampanię, mającą zachęcić do zgłaszania się chętnych na rodziny zastępcze. Plakaty zawieszone były m.in. w kościołach, ale zaraz przyszła pandemia koronawirusa i właściwie nie było żadnego odzewu

- mówi A. Lipińska-Jaśkiewicz, sprawująca nadzór merytoryczny nad rodzinami zastępczymi w tomaszowskim PCPR. Urzędnicy robią, co mogą, by zachęcić potencjalnych kandydatów na zastępczych rodziców. Tomaszowski PCPR przygotowuje się do kolejnej kampanii promującej pieczę zastępczą. 

To oczywiście jest działalność zawodowa, za którą otrzymuje się wynagrodzenie. Otrzymuje się też świadczenie na dzieci orz na utrzymanie domu, wyposażenie i dostosowanie do potrzeb dzieci. Od strony finansowej wszystkie potrzeby są zaspokajane. 

- dodaje Więckowski. 

Większość przypadków, z jakimi spotyka się (nie tylko) tomaszowskie PCPR, to dzieci z rodzin, gdzie dysfunkcje wiążą się ze spożywaniem alkoholu lub narkotyków. Dzieci mają więc często różnego rodzaju zaburzenia, w tym o charakterze emocjonalnym. Opiekunowie twierdzą, że dzieci, często nawet bardzo małe niosą ze sobą bagaż złych doświadczeń, często są ofiarami przemocy lub tę przemoc na co dzień obserwowały. Wyprowadzenie dziecka z zaklętego kręgu patologii bywa trudne, a niekiedy wręcz niemożliwe, a przecież celem pieczy zastępczej jest, co do zasady, także zaspokojenie potrzeb emocjonalnych dziecka. 

Ustawa mówi także o zaspokajaniu potrzeb bytowych, zdrowotnych, edukacyjnych i kulturalno-rekreacyjnych, zapewnienie dziecku przygotowania do godnego, samodzielnego i odpowiedzialnego życia, pokonywania trudności życiowych zgodnie z zasadami etyki, nawiązywania i podtrzymywania bliskich, osobistych i społecznie akceptowanych kontaktów z rodziną i rówieśnikami. Z tym bywa różnie. 

Aby zostać rodziną zastępczą należy ukończyć kilkumiesięczny kurs w wyspecjalizowanym ośrodku. Uczestnictwo poprzedzone musi być pozytywną opinią psychologa, Trwa on do 4 miesięcy. W czasie pandemii odbywa się on zdalnie. Kolejne edycję rozpoczną się prawdopodobnie w lutym. Koszty szkolenia ponosi powiat. 

- wyjaśnia dyrektor PCPR. 

Rozmawiając o pieczy zastępczej należy pamiętać, że umieszczenie w niej dziecka powinno nastąpić dopiero po wyczerpaniu wszystkich możliwych form pomocy rodzicom dziecka, chyba, że dobro dziecka wymaga zapewnienia mu natychmiastowej reakcji. Dziecko umieszcza się w pieczy zastępczej do czasu zaistnienia warunków umożliwiających jego powrót do rodziny albo umieszczenia go w rodzinie przysposabiającej.

Objęcie dziecka jedną z form pieczy zastępczej następuje na okres nie dłuższy niż do osiągnięcia pełnoletniości. Osoba, która ją osiągnęła w okresie pieczy zastępczej, może przebywać w dotychczasowej rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka albo placówce opiekuńczo-wychowawczej za zgodą, odpowiednio, rodziny zastępczej, prowadzącego rodzinny dom dziecka albo dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25. roku życia, jeżeli się uczy.

Samo usamodzielnienie do dorosłego życia nie odbywa się również bez problemów. Prowadzący rodzinne domy dziecka zwracają uwagę, że dzieci po opuszczeniu ich placówek otrzymują często lokale od miasta, Są one najczęściej w katastrofalnym stanie technicznym. 

Rodziną zastępczą byłam od 2006 roku. Od 2008 roku prowadzę rodzinny dom dziecka. Gdybym miała porównywać lata wcześniejsze do obecnych, praca jest coraz bardziej trudna. Wcześniej trafiały do nas dzieci z mniejszymi traumami. Mniej zdemoralizowane. Teraz przychodzą dzieci bardzo trudne, zaniedbane pod każdym względem. Zarówno wychowawczym, jak i edukacyjnym. Ostatnie moje dzieci mają zaległości 2-3 letnie. To trzeba nadrobić i cały czas z nimi pracować. Nie mają też wyuczonych żadnych codziennych nawyków. Praca jest bardzo trudna. Prowadząc rodziny dom dziecka, decydujemy się na wyrzeczenie życia prywatnego. To jest praca, która pochałnia całe życie. 

- opowiada o swoich doświadczeniach Zofia Tuszyńska, prowadząca rodzinny dom dziecka Wrzosik, podkreślając, że otwierając tego rodzaju placówkę, trzeba mieć świadomość, że czas poświęcony podopiecznym, to często czas odebrany własnym dzieciom. Dlatego decyzję należy bardzo poważnie przemyśleć i najlepiej kiedy pieczą zajmują się osoby, których dzieci już dorosły i usamodzielniły. 

Mimo to ta praca daje dużo satysfakcji. Szczególnie, kiedy patrzymy, jak te dzieci się zmieniają. Ja już kilkoro dzieci usamodzielniłam. Kiedy widzimy, że sobie poradziło, że zmieniło zupełnie swój styl bycia. Dzieci pracują, większość jest ze średnim wykształceniem . Wszystkie nas odwiedzają, nawet w czasie pandemii. 

 

Do tematu pieczy zastępczej jeszcze powrócimy  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
"Oczy diabła" - to film 03.02.2021 13:41
dla osób o szczególnie silnej psychice. Powinien być zabroniony dla osobników poniżej 18 lat.

Ksiundz 03.02.2021 05:43
Polecam 1. "Oczy Diabła" https://m.youtube.com/watch?v=YuoRwKZzu5M 2. " don stanislao" Itp. Obrazuje to to co robią z najsłabszymi w społeczeństwie najbogatsi i duchowni ! A władza tylko temat lgbt, sądy, aborcja itd. I prokurator generalny Zero klaszcze u rydzyka gdy ten pochwala pedofilię a wtóruje mu rzecznik praw dziecka. Ryjemy głową w bagnie jako społeczeństwo- tak nisko nigdy jeszcze nie upadliśmy - to wszystko z krzyżem w tle !

Reklama
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
pochmurnie

Temperatura: 4°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Ten Alior Bank, to zupełne dno!!! Jak można było dopuścić do takiego przekrętu, wykonanego przez zwykłą pracowniczkę ?!?!?! Niech wszystkich Pan Bóg broni przed korzystanie z tego banku!!! Posiedzi cwana baburica parę wiosen i co z tego?!?! Kto odda kasiorkę klientom tego banku??? Ludziska: omijajcie z daleka taki przekrętny bank.Źródło komentarza: Klienci Alior Banku odzyskują pieniądze.Autor komentarza: tTreść komentarza: Czy będzie można zamieszczać swoje materiały. Czy materiały będą cenzurowane.Źródło komentarza: Nowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaAutor komentarza: Odpowiednie osoby naodpowiednimmiejscuTreść komentarza: Paweł PiwowarskiŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Do "Bareja". Jeżeli ja podpisałbym się "Jan Kępa" - też byś to łyknął, jak młody indor kluchy?! Oczywiście, kompletnie nie interesuje ciebie to, co napisała ta Aleksandra Kępa: "... nie ma tak Wielkiego, oddanego Człowieka dla Tomaszowa." Wg mnie], ta tzw. Kępa, to totalny idiota. Dlaczego? Proste, jak świńska kita. Wyrazy: wieki człowiek pisze debil z dużej litery, a ponadto zapomniał debil, że starosta, to jest samorządowy szef powiatu tomaszowskiego, a nie Tomaszowa. Dla debila, to jeden chuk.Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: Roman WildertTreść komentarza: Całe to skorumpowane towarzystwo na śmietnik historii ,może czas na kogoś młodego ,ambitnego ?Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Panie Adamie: ogólnie wiadomo, że jest Pan dobrym drogowcem, bo pracuje Pan w tym zawodzie (szkoda, że nie w Tomaszowie). W swoim wpisie ma Pan 100 % racji. Jednak nasze miasto jest tak zaniedbane pod względem komunikacji (głównie skrzyżowania), że takich przykładów, jakie Pan podał, znalazłoby się wiele więcej. Czasy się zmieniają i oczekiwania ludzi też się zmieniają. I to jest normalne. Jednak, nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że "... Batorski znów chce się pokazać...". Zapomina Pan o tym, że Pan Batorski chce się pokazać nie dlatego, że jest taki ładny], tylko dlatego, że Pan Radny Batorski reprezentuje swoich i nie tylko swoich wyborców. I ten facet już wielokrotnie pokazywał, że nie tylko przed wyborami wiedział, po co został wybrany na radnego, czyli na przedstawiciela mieszkańców miasta. W podsumowaniu: taki ktoś, jak Pan, też przydałby się jako radny: miejski, a raczej powiatowy, bo ma pan łeb na karku w sprawach drogowych. Pozdrowienia od starego czekisty.Źródło komentarza: Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 533DB Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 533DB Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisCzy łóżko rehabilitacyjne można otrzymać od nas niemal za darmo? Tak. Pomożemy załatwić wszelkie formalności  Na zdjęciu: Obudowa PB 533 DB w kolorze orzech, z dwoma wkładami PB 521 wraz z okrągłymi podstawami łóżka.Obudowa PB 533 DB wraz z wkładami PB 521, to nasza propozycja rozwiązania umożliwiającego korzystanie z łóżka przez oboje partnerów przy zachowaniu wszystkich jego istotnych funkcji. To jedyne w swoim rodzaju łóżko umożliwia stałe wsparcie i obecność opiekuna/partnera, co stanowi istotny czynnik w rekonwalescencji i opiece nad chorym.Więcej informacji Kolory standardowe: Kolory niestandardowe*:DETALE PRODUKTU:1. Aplikacje z drewna bukowego4. Indywidualne sterowanie leżami2. Możliwość konfiguracji z barierką składaną5. Podwójny system podnoszenia3. Różne wymiary leża 6. Okrągłe podstawy łóżkaOPCJE:zmiana długości i szerokości leża • zmiana kolorystyki • możliwość zastosowania okrągłych podstaw kółPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze330 kgMaksymalna waga użytkownika2 × 140 kgRegulacja wysokości leża:od 39 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:206 × 165 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama