Park niczym melina: za szkody wyrządzone przez dzieci... odpowiedzialni są rodzice

  • 06.02.2021, 08:30 (aktualizacja 06.02.2021, 09:51)
  • redakcja
Park niczym melina: za szkody wyrządzone przez dzieci... odpowiedzialni…
Park "Bulwary" to jedna z wizytówek Tomaszowa Mazowieckiego. Położony w centrum miasta, razem z parkami im. Solidarności i dr Jana Serafina Rode stanowią ochronną strefę zieleni przed wszechobecnym smogiem i przede wszystkim ulubione miejsce spacerów tomaszowian. W ubiegłym roku Bulwary zostały uznane za na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w województwie łódzkim w roku 2019. Nagrodę w kategorii „Zrewitalizowana Przestrzeń Publiczna” przyznała komisja konkursowa łódzkiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich. Nagroda przyznawana jest co roku dla miejsc, które zyskują nowe życie i służą społecznościom lokalnym. Inwestycja znalazła się też pośród 18 projektów nominowanych do Nagrody na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce 2020. Tego, co potrafili docenić fachowcy, nie potrafimy uszanować sami. Stworzenie przyjemnego parku, który wcześniej był "chwastowiskiem" ze spróchniałymi wierzbami, i miejscem spotkań lokalnych pijaczków wiązało się i nadal wiąże ze sporymi kosztami.

Krótko o starszej... 

Do historii zawsze warto sięgać. Szczególnie tej lokalnej i nam najbliższej. W odniesieniu do Parku "Bulwary" posłużymy się opisem pasjonatów zrzeszonych w Towarzystwie Przyjaciół Tomaszowa. 

 trzeba przypomnieć, że nieomal do końca lat 30.XX wieku to miejsce było zalane wodami Stawu Miejskiego, nazywanego w odróżnieniu od stawu w Starzycach, Wielkim Stawem. Ten sztuczny zbiornik o powierzchni ponad 12 ha wybudowany został w latach 1785-1788 w celu spiętrzenia wody używanej do napędu maszyn tomaszowskich kuźnic (huty żelaza i fryszerek).

Od połowy lat 20.XIX wieku spadek wód wykorzystywano do napędu maszyn przędzalni „Stara Filatura” i „Batavia”. W stawie łowiono ryby, pływano poń łódkami a w mroźne zimy ślizgano na łyżwach. Począwszy od lat 80. XIX wieku przy jego brzegach zaczęły powstawać fabryki. Od strony północnej powstały trzy duże fabryki sukna, fabryka zapałek i dwie farbiarnie.

Przy południowym brzegu ulokowały się cztery fabryki sukna, fabryka dywanów, farbiarnia i zakłady metalowe. Zanieczyszczone wody tych zakładów zmieniły staw w cuchnące bajoro.

Pod koniec lat 20.XX wieku, kiedy w fabrykach napęd wodny zastąpiono maszynami parowymi, postanowiono zlikwidować zanieczyszczony zbiornik wodny. Ówczesne władze miasta przygotowały projekt i od połowy lat 30. rozpoczęto jego realizację. W pierwszym etapie, wraz z budową mostu i przedłużeniem ul. Legionów, zasypano jego część zachodnią.

Drugi etap likwidacji rozlewisk i ich osuszanie rozpoczyna się pod koniec lat 30.XX wieku. Na początku lat 60., głównie w ramach prac społecznych splantowano teren i posadzono kilkadziesiąt drzew. Po obu stronach Wolbórki wytyczono dwie aleje spacerowe, przy których ustawiono kilkanaście ławek.

Plac po stronie północnej rzeki, tuż za płotem ZPW „Mazowia”, służył jako miejsce postoju dla objazdowych cyrków i wesołych miasteczek. Wtedy też zaczęto ten teren nazywać Bulwarami. Jednak brak systematycznej dbałości o zieleń i utrzymanie porządku, akty wandalizmu i powtarzające się powodzie spowodowały nieomal całkowitą degradację tego obszaru.

... i nowszej historii 

Przez całe lata zaniedbane miejsce budziło raczej lęk. Mało kto skracał sobie tędy drogę. Sytuacja jednak zaczęła się zmieniać. Chyba jako pierwszy potencjał tego miejsca dostrzegł śp. Grzegorz Haraśny., który od koniec 2006 roku, tuż po wyborach samorządowych, załatwił w Łodzi pieniądze na rewitalizację centrum miasta. Mimo, że nie było żadnego programu, nie istniały żadne projekty, mimo zaniedbań poprzedników, dla Tomaszowa w Regionalnym Programie Operacyjnym województwa łódzkiego zarezerwowano 100 milionów złotych, na podstawie tzw. fiszki, którą władze samorządowe złożyły u Urzędzie Marszałkowskim. Co istotne miasto nie musiało brać w żadnych konkursach. Nasza rewitalizacja trafiła bowiem na listę projektów kluczowych.

Rozpoczęto przygotowania do realizacji programu. Należało przygotować projekty. Całość podzielono na kilka części. Niektóre wstępnie planowane ostatecznie pominięto, jak np. remont dawanej łaźni i zaadoptowanie jej na centrum kultury z małym amfiteatrem, czy adaptację jednego z podwórzy przy Placu Kościuszki na pasaż artystyczno - gastronomiczny (obecnie siedziba Straży Miejskiej  czyt. Straż Miejska w Tomaszowie Mazowieckim pod nowym adresem)

Polecamy artykuł

 Reanimacja miasta

Niestety termin złożenia wniosku o udzielenie dotacji na wszystkie z projektów zbiegł się z kolejnymi wyborami samorządowymi. Prezydent w walce z konkurentami się nieco pospieszył ogłaszając medialnie sukces, bo jak się okazało miejscy urzędnicy wniosek przygotowali w sposób niepoprawny formalnie. Przy czym warto nadmienić, że wspomniana powyżej ekipa Haraśnego już przy rewitalizacji nie pracowała  (czyt. Wniosek formalnie niepoprawny). Winnych zaniedbań nie wskazano do dzisiaj a z pracy odejść musieli ci, którzy z urzędniczą "wtopą" nie mieli nic wspólnego

 


Do projektu z małymi korektami wrócił  obecny Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego, Marcin Witko i trzeba przyznać, że skutecznie do samego końca go zrealizował. Aby tak się jednak stało należało pozyskać na ten cel odpowiednie środki finansowe. Miasto przygotowało więc dobry projekt i napisało w sposób "zawodowy" wniosek. Pieniądze udało się pozyskać.  

- Zagospodarowanie Parku Bulwary jest ostatnią częścią zagospodarowania centrum Tomaszowa Mazowieckiego Do tej pory możemy korzystać ze zrewitalizowanego Placu Kościuszki, a niebawem rusza budowa Galerii Tomaszów. Przestrzeń pomiędzy nimi ma zostać zaprojektowana i oddana do użytku mieszkańcom i odwiedzającym nasze miasto gościom na całej długością 

- podkreślał Marcin Witko

 

 

Co było dalej? Wszyscy wiemy. Nowe Bulwary oddano do użytku w kwietniu 2019 roku. Prace trwały kilkanaście miesięcy.  Powstały tu plaże krajobrazowe, tor do jazdy ekstremalnej na rowerze, miejsce pod park linowy, fontanny, podesty widokowe, oświetlone kładki pieszo-rowerowe i siłownia zewnętrzna. Posadzono ponad 300 nowych drzew, 41 000 krzewów i ponad 30 000 bylin i innych roślin.  

Gmina-Miasto Tomaszów Mazowiecki pozyskała dofinansowanie na kompleksowe zagospodarowanie przestrzeni publicznej oraz modernizację miejsc rekreacji i terenów zielonych w Parku Bulwary. Wartość dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 wynosiła 11 584 901,17 zł. Park jest też monitorowany przez nowoczesne kamery. 

Niestety ich obiektywy nie wszystko są w stanie dojrzeć... 

Obraz zniszczenia i rozpaczy

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Może ten śródtytuł jest użyty nieco "na wyrost", jednak faktem jest też, że do różnego rodzaju zniszczeń i dewastacji dochodzi w Parku regularnie. na filmie widzimy zjeżdżalnię, a właściwie stan do jakiego została doprowadzona. Zniszczeń nie dokonali przybysze z kosmosu, tylko młodzi mieszkańcy miasta, których rodzicom najprawdopodobniej zabrakło czasu na nauczenie, czy przekazanie właściwych wzorców zachowania. 

Szkody, jak informuje nas dyrektor Zakładu Dróg i Utrzymania Miasta, Szymon Michalak są regularnie naprawiane. W ich miejscu pojawiają się nowe. Prawdziwa zabawa w kotka i myszkę. 

Miasto i komendant Straży Miejskiej obiecują większą liczbę patroli w tym miejscu. Czy będą one skuteczne? Mało prawdopodobne. 24 godzinne dyżury w każdym punkcie Tomaszowa są niemożliwe do zrealizowania. 

Polecamy także 

Prezentacja koncepcji

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (57)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Obwywatel miasta
Obwywatel miasta 17.09.2021, 14:36
W Zelowie jest park Traugutta tak zwany kwas. Jest tam taka melina że latem od 20 tej to tyko pijaństwo, wulgaryzmy, głośna muzyka z głośników. O zgrozo jest tam jeszcze plac zabaw i pomnik ofiar katastrofy pod Smoleńskiem i Dęby Pamięci o Katyńczykach. Ogólnie malina i syf który corano jest sprzątany przez slużby porządkowe. Co powiedzą Ci co mordki mają pełne frazesów o patriotyzmie, odpowiedzialnym społeczęstwie i trosce o młode pokolenia. Niech powiedzą co zrobili poza wywożeniem z parku zniszczonej przez wandali i pijaków infrastruktury? Centrum miasta XXI wiek.
Kwas
Kwas 04.10.2021, 10:09
Nic się w Zelowie nie zmieni. To temat na którym nie można zyskać a tylko stracić. Zelowska parkowa melina moim zdaniem pozostanie jeszcze latami. A można ten park ogrodzić i oddać kościołowi i parafi jako park przykościelny i zamykany.
Mam pomysł
Mam pomysł 22.09.2021, 10:31
Najgorsze jest to że nie ma pieszych i nieumundurowanych patroli. Jadą samochodem oznakowanym. Wszyscy choeają butelki i puszki. Jest cisza, porządek, spokój jak w szkole na lekcji. Ale jak przyjadą to melina zaczyna żyć swoim melinarskim życiem. Wstyd mi że ja prosty spacerowicz to widzę i wiem w czym jest problem i wiem co by go zozwiązało. A machina państwa jest bezsilna i bezradna. No od lat nic się nie zmienia. A wystarczy raz w tygodniu wieczorem patrol nieumundurowany. Mandacik albo sprawa do sądu. A może coś cy sie jeszcze znalazło przy takich meliniarzach. Ukarać przykładnie. Rozejdzie się fama że picie w parku jest ryzykowne i po problemie. Jak latami się nie da meliniarstwa rozwiązać to może tak trzeba. Taka porada.
anna
anna 12.02.2021, 12:05
prawdopodobnie można sprawców złapać ale rodzice nie będą mieli pieniędzy aby zapłacić więc łapanie na nic się nie zda . A MOŻE RAZEM Z DZIEĆMI POWINNI TO SPRZĄTAĆ
Dodatkowo  ubrani
Dodatkowo ubrani 13.02.2021, 11:35
wraz ze swoimi "pociechami" w koszulki z adekwatnymi do sytuacji napisami na plecach.
m&m
m&m 09.02.2021, 14:56
Do czego służy straż miejska? Ganiać stare babcie po rynku? To powinna właśnie być ich robota. Misja niewykonalna - pogonic łepko-wandali w takiej wielkiej i rozległej metropolii... Parki w promieniu 500 m od ich super bazy. Złapać jednego czy drugiego dla przykładu , przywalić kolegium, to reszta by się zastanowiła. Na co idzie kasa? Lepiej zlikwidować budżet straży miejskiej i płacić za naprawy szkód, którym oni powinni zapobiegać.
Senior
Senior 07.02.2021, 11:12
Jestem w tym parku prawie codziennie i nigdy nie widziałem tam patrolu czy to straży miejskiej, czy to policji, ale rozwydrzonych małolatów jest tam pełno zwłaszcza wieczorową porą. Alkohol, narkotyki i bajzel w konsekwencji. Gdzie są rodzice???
Rebus
Rebus 07.02.2021, 19:16
pewnie rodzice są w parku Rodego i zapijają
Tom
Tom 07.02.2021, 13:48
Patrole nowymi samochodami jadą tylko po dobrej drodze. W parku raczej trudno dużo drzew i ludzi. Wysiąść z autka też się nie chce bo zimno.
RODZICE
RODZICE 07.02.2021, 11:21
Rodzice o tej porze są w Starzycach na drugiej zmianie przy linii produkcyjnej w jednym z tomaszowskich zakładów. Pytanie gdzie są odpowiednie służby które po zarejestrowaniu monitoringu powinny poinformować rodziców co robią ich pociechy?
Też rodzic
Też rodzic 08.02.2021, 23:50
Nie wiadomo w sumie kto to zrobił i gdzie pracują ich rodzice. To wszystko domysły i leczenie swoich kompleksów. Równie dobrze mogły to zrobić "dzieci z dobrego domu' jak i młodzież z patologicznych rodzin. Nie jeden rodzic już się kiedyś zdziwił.
Strong
Strong 08.02.2021, 14:26
A wychowanie tych dzieci... też jest na 3 zmianie w Starzycach... Echhh...
On
On 06.02.2021, 20:59
Już nie raz było pismo o, monitoring... Takto jest jak nic się w mieście nie robi...
t
t 06.02.2021, 15:58
Jak by taki wandal dostał karę np. 100 godzin pracy społecznej przy robieniu porządku takiego bajzlu na całym terenie. To po kilku razach może sprzątania by się nauczył.
357
357 07.02.2021, 08:39
No czyn społeczny został wyśmiany, właściwie tylko bardzo powierzchownie i nie bardzo wiadomo dziś co było w nim złęgo. Warstwa ideologiczna w Tomaszowie i pewnie w większości tego typu miasteczek była bardzo cienka. Praca, śmiech, trochę zabawy, potem picie. Kto chciał. Muszla była budowana w czynie społecznym.

Inteligenckie środowiska już dziś się samoorganizują co widać na warszawskiej Ochocie, postrobotnicze ...nie moje? Nie znam. Wolę popiłować płytki na handel w garażu przy blokowisku.
t
t 07.02.2021, 13:39
Nie chodzi o czyn społeczny lecz próbę nauki przez pracę bez wynagrodzenia jako karę, a dodatkowo obciążenia kosztami napraw. Obciążenie samą karą pieniężną nic nie daje konieczna jest ciężka praca bez wynagrodzenia.
357
357 08.02.2021, 00:36
Tylko byś ludzi karał i piętnował. Ostatecznie tu nic nie zostało zniszczone. Pobazgrali trochę markerem deski, czego usunięcie wymagało użycia butelki denaturatu. Śmieci to jest bardziej przytyk do kogoś kto tam sprząta. Bo widać, że to nie z jednego dnia. Po prostu nie było tam zaglądane.

A PRL? Próbowano ludzi integrować również przez wspólną prace. Przymus sprowadzał się jedynie do tego, że trzeba było tam przyjść, kto to kwestionował to i tak udawał, że pracuje. Ale część nie kwestionowała. Parki, jakieś prostsze prace nie wymagajace cięższego sprzętu stoją do dziś.

Co pozostawicie po sobie wy? Drobnomiszczańcy kapitaliści? Plamy oleju na marketowych parkingach. Poniszczona mała architektura na zmozołem odnowionych przez miasto ulicach.

Budowle? Ciągi garaży z pustaka.
Jimmy
Jimmy 06.02.2021, 15:07
Oczywiście potwierdziło się to, co pisałem tutaj kilka dni po otwarciu parku - że w krótkim czasie za sprawą lokalnej patologii to miejsce zmieni się w syf.
M
M 06.02.2021, 17:56
Nie chodzi o patologie tylko o zapewnienie odpowiednich środków na bieżące naprawy i sprzątanie. Nie wystarczy zbudować, trzeba jeszcze umieć utrzymać w dobrym stanie obiekt. No i monitoring - jak już jest to niech spełnia swoją funkcję. A młodzież zawsze taka była i taka będzie.
Strong
Strong 08.02.2021, 14:30
Tylko patrole, nic więcej. A wychowanie przez rodziców to pewnie ...uj, bo młodzież zawsze taka była buahhaahha, kabaret. Jeszcze ich w ...upę ucałuj 'M' w wolnej chwili.
Strong na prezydenta
Strong na prezydenta 08.02.2021, 23:57
Strong zawsze w formie, może to twoja robota ? nie było tam czasem puszek Stronga ? A teraz na młodzież zwalasz. W sumie taką trochę patologią od ciebie zalatuje więc bym się nawet nie zdziwił. Strong, to co mają nie naprawiać, nie sprzątać tylko szukać winnych ?
Strong
Strong 09.02.2021, 13:01
A gdzie ja coś takiego napisałem.
Widać problemik czytania ze zrozumieniem się u ciebie kłania :-))
Powoniaj sam siebie, od razu zaskoczysz o co chodzi.
Strong
Strong 08.02.2021, 14:55
_miało być "Tylko patole"_
Jimmy
Jimmy 07.02.2021, 12:24
Jeśli młodzież taka jest, to może trzeba ją zamykać w klatkach jak dzikie zwierzęta. Oczywiście tylko tę jej część, która nie jest w stanie respektować powszechnie przyjętych norm społecznych.
M
M 07.02.2021, 13:02
Jimmy, widzę że marzy ci się Korea Północna w naszym pięknym kraju. Tam wszystko jest pod linijkę. Nigdy nie byłeś młody ? Mózgi młodych ludzi działają trochę inaczej niż ludzi dojrzałych, mniej analizują a bardziej działają. Coś w danym momencie wydaje się fajne, to to robią. Nie znaczy to automatycznie, że wyrosną na złych dorosłych. Znam dużo rozsądnych dorosłych osób, które w młodości coś odwaliło w tym stylu.
Jimmy
Jimmy 08.02.2021, 16:37
Byłem kiedyś młody, ale nie miałem wtedy ciągotek do demolowania czyjejś własności lub efektu ciężkiej pracy innych ludzi. Takie akty wandalizmu zawsze były typowe tylko dla tej części młodzieży, którą ja zbiorczo określam mianem PATOLOGII.
Strong
Strong 08.02.2021, 14:43
No niestety dla niektórej, "wybranej" młodzieżówki Korea KRLD zdecydowanie by się przydała. Przestroiłaby nieco ich mózgi i system wartości, myślenia itp.
Wolność
Wolność 09.02.2021, 00:02
Strong, to ja wolę mieć zdemolowany plac zabaw niż żyć Korei Północnej. Niech nie naprawiają. Pójdę na spacer do lasu.
Strong
Strong 09.02.2021, 13:03
To szerokości, wolności i nie płacz więcej tak mocno.
KLATKI
KLATKI 07.02.2021, 12:45
Jeżeli nie znasz innych metod to całe szczęście że nie ty o tym decydujesz. Mamy 2021 rok są inne sposoby i metody których ty nie pojmujesz i są skuteczne.Młodzież była taka zawsze nic się nie zmieniło.
Artur
Artur 06.02.2021, 19:38
Chodzi właśnie o patologie, chodzi o to ze jakemuś debilowi przychodzi coś takiego fo pustego łba. Cudowne Masz wytłumaczenie, bo taka jest młodzież. Zastanow się co piszesz. Lepiej przecież wydawać kolejne publiczne pieniądze na naprawy niż wychowywać. Wszak wydaje sìe nie swoje tylko jakieś ogólne. Pewnie wydawajmy bo dzieci się bawią. S domu tez tak masz. Tez dzieciątka demolują pokój. Pewnie nie no bo to Twoje a to wspólne. Wspólne mogą niszczyć byle pieniądze na naprawy były. No a jak capną to się zaczyna, to nie ono, nie to nie możliwe to koledzy pewnie namówili. Rozwala mnie taki durny tok myślenia.
UTOPIA
UTOPIA 07.02.2021, 07:45
Wytłumaczenie to nie to samo co usprawiedliwienie!!!!!! 10 lat temu tak było, 20 lat temu tak było, 30 lat temu tak było i w przyszłości tak będzie. Masz pełne prawo twierdzić że to złe i tak być nie powinno ale rzeczywistość jest taka jak na zdjęciach.Zrozum to albo będziesz żyć utopią że wychowanie spowoduję że dzieci będą grzeczne, nie będzie patologii, nie będzie złodziejstwa, bandyterki, jazdy po pijaku, wojen i świat będzie lepszy. Skoro masz rację to dlaczego od tysięcy lat jakoś nikt na to nie wpadł i nie zrealizował ?
Strong
Strong 08.02.2021, 15:43
Ok, stań 'utopia' w tym parku na warcie z miotłą i koszem... i całuj po rączkach dzieci i młodzież dewastującą i zaśmiecającą teren. A w nagrodę obetrzyj im buźki, poklep po plecykach, dla maluchów po lizaku, a starszym po piwku jeszcze daj, no i twój wykład jeszcze o rzeczywistości.
Utopia
Utopia 09.02.2021, 00:17
Strong, cieniu nikt nie mówi żeby nie karać za wandalizm, ale geniuszu, zanim ich złapiesz i ukarzesz to plac zabaw będzie przez ten czas zdemolowany, nie nadający się do użytku i twoje dobrze wychowane (pewnie pasem i kijem) dzieci lub wnuki nie skorzystają z niego. Więc, mój ty populistyczny głuptasie, jakieś służby muszą naprawić szkody zanim policja i sądy wymierzą karę. Inaczej w żadnym mieście w Polsce nie było by żadnych placów zabaw bo policja i sądy działają wolniej niż wandale. Ale trzeba umieć myśleć racjonalnie żeby to zrozumieć. Jak zwykle Strongu, ktoś musi ci tłumaczyć proste sprawy jak dziecku, których pewnie i tak jak zwykle nie zrozumiesz.
Strong
Strong 09.02.2021, 13:13
Trudno 'utopia' mój post jw. raz jeszcze i dodatkowo weź młoteczek, gwoździki, inne narzędzia i galopuj naprawiać park. Tylko byś nie robił sobie zbyt długiej przerwy, bo przyjdą inni i zniszczą. A twoja robota o kant pójdzie się 'walić'. Musisz wziąć tam stałe dyżury, obserwuj i wychowuj za rodziców na nowo młodzieżówkę wg swojej 'obecnej' rzeczywistości. Pewnie odpłaci ci ona z nawiązką za tą robociznę :-))
Startuj już dziś.
Utopia
Utopia 10.02.2021, 01:17
Strong, szeryfie i tak wyjdzie na moje, plac zabaw będzie naprawiany i sprzątany, a ty będziesz skowyczał coś o patologii i żeby wandali kamienować. Może nawet wrzodów żołądka się nabawisz z utrapienia, że za twoje podatki naprawiają dla "patologii". Twoje zdanie się nie liczy cieniu. HAHAHAHAHAHA (demoniczny śmiech)
Strong
Strong 10.02.2021, 08:56
Na razie widać to ty skowyczysz, czy tam demonizujesz, to nie istotne, gdyż twoje zdanie w niczym nie jest lepsze od mojego.

Nikt nie mówił, by nie naprawiać szkód, tylko im zdecydowanie zapobiegać i ścigać patologię. A winni są temu w największym stopniu rodzice i nikt inny, ale co ty możesz o tym 'utopia' miękki, cieniu wiedzieć :-)) Majsterek bierz się do roboty w parku, a o moje wrzody się nie zamartwiaj, myśl o swoich, buahhaahha.
Utopia
Utopia 10.02.2021, 15:36
Strong, cieniu, mordo, najwyraźniej mamy podobne zdanie na ten temat, różnica jest taka, że ty większy nacisk kładziesz na znalezienie winnych, a ja na naprawienie szkód. Jedno i drugie trzeba zrobić. Więc nie rwij już włosów z głowy. Po co te nerwy ?
M
M 07.02.2021, 03:11
Artur, więc co proponujesz ? Od tej pory nie budujemy placów zabaw tylko wychowujemy młodzież i może za 50 czy 100 lat jak już wychowamy młodzież powstaną jakieś pierwsze place zabaw dla dzieci ? Świetna perspektywa. Artur, przecież nie wszystkie dzieci to demolowały, nie możesz karać wszystkich dzieci w Tomaszowie za kilku debili.
Artur
Artur 07.02.2021, 10:11
Oczywiście że nie wszystkie. Oczywiście że budujmy tylko może najpierw zajmijmy się dziećmi w domu a nie róbmy zrzutki na wypadek demolki. Chodzi o to by reagować zanim coś takiego się stanie. No i nie tłumaczmy Naszych dzieci za każdym razem. Pewnie ze pieniądze są potrzebne ale na pielęgnację nie naprawy po sobotnich imprezach. Zdlgadzam się natomiast co do monitoringu i działań SM.
M
M 07.02.2021, 12:51
Artur, moje dzieci są wychowane i nie demolują. Nie oczekuj ode mnie, że wychowam też pozostałe dzieci w Tomaszowie. Moje dzieci chcą korzystać z bezpiecznych placów zabaw, płacę podatki i mam do tego prawo. Trzeba naprawić to co zostało zepsute i tyle. UTOPIA ma rację, twoim tokiem rozumowania powinniśmy zakazać jazdy samochodem do momentu aż nauczymy wszystkich kultury na drodze, zamknąć banki z powodu napadów, zamknąć wszystkie plaże bo ludzie śmiecą itp.
Artur odleciał
Artur odleciał 07.02.2021, 11:38
,,Zajmijmy się dziećmi w domu" ...a to dobre. U niektórych dzieci w ,,domu" widok flaszki do obiadu na stole to codzienność. Co zrobiłeś Artur aby się tym zająć?
Strong
Strong 08.02.2021, 21:50
Nawet b.dobre '~Artur odleciał'... ich dziećmi, czy flaszką miał się Artur zająć?
Jedno i drugie to problem rodziców chyba, cieniu co? Narobiłeś to się zajmuj, wychowuj, dbaj, nikt za ciebie tego nie zrobi. Nie ma tu gotowizny. Jak sobie pościelisz to się wyśpisz, albo będziesz miał indywidualny ból głowy, zęba. Nikt za nich tego nie zrobi... i bez zdziwienia :-)))
Do M
Do M 07.02.2021, 08:19
Taki Artur nigdy nic nie proponuje. Jedyne co potrafi to napisać że za wszystko odpowiada wychowanie.Wybudują nową drogę...jeżdżą po pijaku- wychowanie...wybudują chodnik...ktoś zostanie na nim pobity- wychowanie...wybudują plac zabaw...zdewastują- wychowanie...postawią znak drogowy ...wyrwą-wychowanie. I tak od tysięcy lat pobytu człowieka na Ziemi wychowują,wychowują,wychowują i świat wygląda jak wygląda. Taki Artur ma cały czas problem ze zrozumieniem że taka jest natura człowieka. ZE ZROZUMIENIEM NIE AKCEPTACJA I USPRAWIEDLIWIENIEM!!!!!!
Nie da się. Po prostu się nie da.
Nie da się. Po prostu się nie da. 06.02.2021, 13:12
1. Kolejny raz kamery okazały się nieskuteczne 2. Olewający robotę sprzątacze. Symboliczne dla nich są te powykrzywiane kosze, których dla wygody nie zamykają i ustawiają na skos. W CAŁYM mieście. Okropnie to wygląda, na razie nie widzę by ktoś o tym wspominał, więc myślę sobie, że przeszkadza tylko mnie, zatem trudno – jak tak ma być to niech będzie.
I Bajo
I Bajo 06.02.2021, 13:06
Kiedyś rodzice wychowywali teraz zapierd..... całe dnie psycholog, od biedronek się znalazł a ten męczennik co przez park chodzi, co mu krzyki przeszkadzają zmień park jak ci nie pasuje, bo za głośno gdzie te dzieci młodzież ma się podziać nie pochwalam śmiecenia czy wandalizmu, ale krytyka psychologów biedronkowych i ludzi którzy chcą zamykać się na dzieci jest żałosna, zaproponuj coś jeden z drugim zanim ich zaczniesz krytykować, a teraz możecie po mnie jechać wali mnie to pełen ziew
Loius
Loius 09.02.2021, 23:19
I Bajo to słaby i cienki ziew od pewnie walonki.
Bob G
Bob G 06.02.2021, 12:38
A to jest taki problem żeby zamontować tam wandaloodporną kamerę i nagrywać każdego śmiecia, który niszczy własność publiczną? Jak jeden z drugim zapłaci kilka tysięcy kary to się nauczy i reszta będzie się powstrzymywać, a tak, masz babo placek.
Psycholog
Psycholog 06.02.2021, 10:57
Kiedyś wychowywali rodzice oraz lekcje wychowawcze realizowane przez wychowawcę klasy wraz z religią w salkach katechetycznych przy kościele. Dzisiaj wychowuje smartfon, świecki katecheta, hot dog z MCD oraz czipsy i Drsperado z Biedronki.
Stare pokolenie bez skazy
Stare pokolenie bez skazy 06.02.2021, 13:31
Tak, a ich rodzice wychowani w salkach katechetycznych przy kościele, wywożą stare opony, eternit, stare pralki itp. do lasu, pala w kotłach śmieciami. Zawsze to młode pokolenie złe, ale to młode pokolenie jest dokładnie takie samo jak to stare. Przykład idzie z góry.
Ajdejano
Ajdejano 06.02.2021, 13:28
Do "Psychologa"" : piszesz tak, jakby oczekiwał tego powiatowy katecheta. Więc może, już pomińmy te salki katechetyczne i to wyidealizowane "wychowanie realizowane przez wychowawcę klasy". Te Twoje pomysły NIGDY nie sprawdziły się.
MIszczu: nie salka katechetyczna, nie wychowawca klasy, a ZWYKŁY RODZIC MA WYCHOWYWAĆ SWOJE DZIECI.

A ty ciągle mędzisz o tych swoich salkach katechetycznych ..... Daj sobie na wstrzymanie. Dobrze ci to pomoże.

PS. Jak ty jesteś psychologiem, to ja jestem prezydentem USA.
Hasło
Hasło 06.02.2021, 17:32
"Róbta co chceta" przynosi efekty. Rodzic po pracy zalega w fotelu z browarem w łapie, a rodzicielka ogląda kolejny odcinenek serialu.
Skoro jest monitoring, to należałoby przyłapać na gorącym uczynku takie latorośle i przysolić rodzicom dotkliwą finansowo karę za zaniedbywanie własnych dzieci i brak dozoru nad nimi. To by najlepiej poskutkowało.
Sekretarz POP
Sekretarz POP 06.02.2021, 16:45
A na tym UW to byłeś prymusem z Naukowego komunizmu czy Filozofii marksistowsko-leninowskiej?
...)
...) 06.02.2021, 10:56
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"...
Edek
Edek 06.02.2021, 10:54
chodzę na spacer co dziennie przez park i co dziennie grupa młodzieży siedzi na górze ślizgawki słychać ich z daleka a wystarczy na zimę zablokować wejście
monitoring
monitoring 06.02.2021, 13:34
A kamery są przy placu zabaw, wystarczy żeby osoba, która je obsługuje wypełniała swoje obowiązki.
Ale
Ale 07.02.2021, 09:27
W środku nie mam kamer...

Pozostałe