Wieczornik Mariusza: wolni, czyli jacy... słów kilka o rzekomym "kneblowaniu mediów?

  • 10.02.2021, 22:45 (aktualizacja 10.02.2021, 22:52)
  • Mariusz Strzępek
Wieczornik Mariusza: wolni, czyli jacy... słów kilka o rzekomym "kneblowaniu mediów?
Niemal od samego rana otrzymywałem wiadomości zawierające pytanie: czy NaszTomaszów.pl nie bierze udziału w proteście mediów związanych z planami wprowadzenia nowego podatku od reklam. Oczywiście, że za każdym razem, kiedy słyszę o nowych obciążeniach podatkowych, to rodzi się we mnie wewnętrzy sprzeciw. Kiedy jednak dowiaduję się, że podatek służyć am "kneblowaniu mediów", "ograniczaniu wolności słowa", to przyznam, że czuję się kompletnie ogłupiały. Zwiększa koszty, ogranicza dopływ reklamodawców, być może w jakimś stopniu wyeliminuje część wydawców z rynku, ale nie róbmy sobie jaj...

Wolność i swobodę wypowiedzi media ograniczają sobie same, korzystając ochoczo z publicznych pieniędzy. Jeśli dajecie sobie wciskać ciemnotę, że chodzi o coś innego, to niestety Wasz problem. Po południu na przykładzie Tomaszowa pokazaliśmy Wam jak wygląda to w praktyce. Najzabawniejsze jest to, że w proteście biorą udział też takie koncerny jak Polska Presse, wydawca między innymi Dziennika Łódzkiego, który za chwilę, jak wiemy stanie się główną tubą propagandową pis-owskiego reżimu, do której (czego możemy się spodziewać) popłynie strumień publicznych pieniędzy, niszcząc przy okazji małe, lokalne i naprawdę niezależne, wydawnictwa. 

Dziennikarstwo umarło już dawno temu. Zwracałem już na to uwagę przed kilkoma laty. Szukając rozwiązań tego problemu na kierunku działalności o charakterze bardziej publicystycznym. Zaskoczeniem było dla mnie jak mało ludzi u nas ma cokolwiek do powiedzenia, że o umiejętności przelania tego na papier nie wspomnę.  

Powodów jest wiele. Najważniejszy z nich do szeroki dostęp do nieodpłatnych treści w internecie. Za rzetelną i solidną pracę zawodowego dziennikarza dzisiaj nikt już nie chce płacić. Jest ona niestety bardzo kosztowna i nie generuje oczekiwanych przychodów a niesie ze sobą duże ryzyko.

Zauważyliście, że zanika dziennikarstwo śledcze? Że reportaże, to często zlepek prezentowanych scen, pozbawionych głębszej treści i jakiegokolwiek przekazu? Często wyglądają jakby były robione na zamówienie, według z góry ustalonego scenariusza? Gdzie podziali się młodzi i ambitni tropiciele afer, ludzie zaangażowani i empatyczni, reagujący żywo na społeczne problemy? Zostali zakopani żywcem w trumnach z napisem Facebook? Chyba nie tylko tu jest problem...

Ci zawodowcy wzięli się za pracę w Public Relations, gdzie dostają konkretne wynagrodzenie, piszą książki albo szkolą niewydarzonych polityków w tym, jak poprawnie w mowie ojczystej sklecić pięć zdań na krzyż i nie wydać się całkowicie śmiesznym. Przez lata pracy na umowach śmieciowych nawet u takich potentatów jak TVN, dziennikarze także potrafią mieć dosyć. 

Zmieniła się przede wszystkim percepcja społeczna. Smutno o tym pisać ale większość ludzi ma problem z czytaniem ze zrozumieniem dłuższych tekstów. Przyswajają być może tytuł i fragment wstępu. Dłuższe artykuły, wymagające zastanowienia i odrobiny wysiłku intelektualnego nie cieszą się popularnością. Większą oglądalność mają serie zdjąć z kolizji i wypadków niż analityczne artykuły, na których przygotowanie trzeba czasami poświęcić kilka dni lub nawet tygodni. 

Jaki jest efekt? Prawie 90 procent tego, co otrzymujecie to materiał wtórny. Z jednej strony kopiowany bezpośrednio od wytwórców informacji, mających interes w formie i treści jego przekazu (jak na przykład władze publiczne różnych szczebli), z drugiej teksty przygotowane przez copywriterów pod SEO (inny felieton temu poświęcę) lub o charakterze reklamowym. Dla wydawców to wygodne, nie trzeba niczego sprawdzać, weryfikować i nie ma zagrożenia ewentualnymi procesami. Brzmią jak materiały eksperckie.  No i nie ma kosztów, a są.... przychody

Wróćmy jednak do kneblowania mediów, rzekomego ucisku i ograniczania wolności słowa. Napiszę to jeszcze raz: sami się ograniczamy, sięgając po publiczne pieniądze. Oczywiście NaszTomaszów.pl również współpracuje z niektórymi samorządami. Nie bezpośrednio, ale powierzchnie reklamowe są wydzierżawiane szeregu różnych firm. Z tego, co mi wiadomo, kwota jaką Agencja otrzymywała z magistratu w ubiegłym roku było to 500 zł brutto miesięcznie a więc ponad 300 zł za publikację wszelkich przesłanych materiałów, zarówno w formie komunikatów jak i graficznych banerów.  Kwota nie pokrywająca nawet kosztów operacyjnych w postaci roboczogodzin poświęconych na obrobienie i publikację. Do tego dochodzą protokoły z wykonania usługi, a więc czas

Dlaczego tak mało? Bo rezygnacja z takich sum, to żadna strata dla firmy i nie odbiera niezależności. O zaniechanie współpracy z Powiatem poprosiłem osobiście, kiedy zostałem zaproszony do najważniejszej osoby w budynku przy Św. Antoniego i usłyszałem bardzo wyraźną sugestię, że pokrytykować to ja sobie mogę... w gabinecie u Starosty i to najlepiej w cztery oczy ale tak publicznie to nie jest to mile widziane. Trudno było nie odebrać tego, jako formę wywierania na mnie nacisku. Albo wolność słowa albo srebrniki.... po prostu.  

A politycy? No cóż.. zawsze będą ulegać pokusie, by media kontrolować, choćby właśnie przez sponsoring 

Polecamy:

Sympatia mediów musi kosztować. Starosta nie tylko na szklanym ekranie

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (42)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

AK-47
AK-47 15.02.2021, 16:49
Do tych wszystkich którzy twierdzą, że Kaczyński to dyktator: Co to za dyktator który organizuje wolne wybory?...To *** nie dyktator.
Seb
Seb 17.02.2021, 13:50
On nie jest dyktatorem. Jest tylko twarzą działań autorytarnych obecnej władzy. Władzę dziś sprawuje grupa przestępcza - ich działania wypełniają wszystkie przesłanki grupy przestępczej.
Wiele jednak wskazuje na to, że tak szybko nie przestaną rządzić bo nie mają z kim przegrać. Rozhisteryzowana opozycja nie jest groźna.
NeoPZPR upadnie w wyniku wojny wewnętrznej i zdrady podobnie jak grupa przestępcza ale przyjdzie nam na to poczekać jeszcze parę lat.
Strong
Strong 17.02.2021, 19:00
Buahhaahha, seb tyci powieściopisarz od b.słabych kryminałów i historyjek wyssanych z dużego palca u nogi. Dalej ssij, aż dojdziesz do perfekcji.
AK-47
AK-47 17.02.2021, 16:18
Wszystkie państwa w Europie są więc pod rządami autorytarnymi. Przoduje w tym taka organizacja jak UE.
NeoPZPR?....Radziłbym poczytać trochę.
Seb
Seb 18.02.2021, 08:29
AK-47, Masz sporo racji :) Komisja Europejska w wielu dziedzinach uskutecznia „centralne planowanie” choć ja to nazywam „zarządzaniem przez tabelki” i wychodzi im to, delikatnie mówiąc, słabo. Pracuję w branżach, na które regulacje UE mają ogromny wpływ, często odwrotny do zamierzonego.
NeoPZPR to oczywiście uproszczenie. Wtedy też był premier i ministrowie ale było KC i I Sekretarz. Podobnie jest teraz tylko teraz jest Prezes.
I wcale nie uważam jak to głosi ł’opozycja, że to on ponosi winę za wszystko co złe. Większość syfu robi jedna ekipa, związana z jedną „frakcją” Zjednoczonej Prawicy - wystarczy patrzeć z pewnego dystansu.
AK-47
AK-47 19.02.2021, 15:53
Ot, i cała wiedza o PZPR.....
Kałasznikow
Kałasznikow 15.02.2021, 22:48
AK-47, Putin, Łukaszenka i Erdogan też organizują "wolne wybory". Co to za demokrata, który ogranicza wolność mediów i niszczy trójpodział władzy ?
AK-47
AK-47 15.02.2021, 23:17
Przestań Waść bzdury pleść i takich porównań używać. UE nie wniosła zastrzeżeń do wyborów w Polsce. Wolność mediów nie jest zagrożona. Trójpodział władzy?....Wywalić na początek polityków w togach.
Kałasznikow
Kałasznikow 17.02.2021, 00:54
AK-47, ostatnie wybory były jeszcze wolne, bo między innymi były wolne media. Bez wolnych mediów niema mowy o wolnych wyborach. Czy w TVP nagłośniono jakąkolwiek aferę polityków PiS ? Nie zrobili tego, a bez wiedzy o przekrętach nie podejmiesz świadomej decyzji w wyborach. Będziesz karmiony obrazem nieskazitelnej, jedynej słusznej partii rządzącej oraz karykaturalnym obrazem opozycji.
AK-47
AK-47 17.02.2021, 09:45
Tak samo jak w innych telewizjach nie nagłaśniano afer PO-PSl. Dzisiaj każdy ma wybór. Ty nie oglądasz TVP ja nie oglądam np. TVN-u.....Proste jak lufa od kałacha!
Kałasznikow
Kałasznikow 17.02.2021, 11:58
No tak, pełna zgoda, teraz masz wybór i jest tak jak być powinno. Oglądasz to co chcesz. Zrozum, że po reformie tego wyboru mieć nie będziesz. Będzie TVP albo TVP. A na marginesie nie oglądam żadnej telewizji, ani TVP ani TVN. Słucham radia. Wcześniej słuchałem między innymi Trójki, ale została zawłaszczona przez PiS więc przestałem.
AK-47
AK-47 17.02.2021, 13:32
Po jakiej reformie?
Kałasznikow
Kałasznikow 17.02.2021, 17:19
AK-47, po reformie na wzór węgierski - podatek od przychodu z reklam, który na Węgrzech spowodował orbanizację mediów prywatnych. W tym miesiącu przestała tam istnieć ostatnia niezależna rozgłośnia radiowa. W Polsce będzie to samo bo reklama to jedyne źródło finansowania prywatnych mediów. Poza tym danina ta ma być przeznaczona na finansowanie mediów państwowych co też spowoduje nierówność na rynku medialnym.
AK-47
AK-47 17.02.2021, 20:45
To nie reforma tylko opodatkowanie części przychodów z reklam. I płacić będą wszyscy którzy spełnią określone kryteria. Podatek ten nie będzie przeznaczany na dofinansowanie mediów państwowych. A nierówność istnieje rzeczywiście: Budżety mediów publicznych w Europie w roku 2015. ( w mld. euro)
ARD 6,5
ZDF 2,1
Deutschlandradio 0,2
BBC 6,6
France TV 2,8
RAI 2,4
TVP o,4
Kałasznikow
Kałasznikow 18.02.2021, 01:07
- Po pierwsze podatek zapłacą wszyscy, ale według zapisów projektu ustawy część uzyskanych środków pójdzie na media publiczne.
- Po drugie dlaczego nie podałeś aktualnych danych tylko z przed 6 lat ? W 2020 roku oprócz kasy z abonamenty media publiczne dostały od państwa 2 mld zł "rekompensaty".
- Po trzecie standardem w europie jest finansowanie mediów publicznych z abonamentu. Nie widzę więc przeszkód aby podnieść stawkę abonamentu dla tych którzy je oglądają.
- Po czwarte każda ustawa to reforma.
AK-47
AK-47 18.02.2021, 16:12
Bo takie dane na szybko znalazłem. 2 mld. rekompensaty dostała TVP dzięki Tuskowi....który nawoływał do niepłacenia abonamentu. UE była o tym informowana i uznała zasadność tego dofinansowania. W jednym z programów publicystycznych widz dzwoniący do studia przypomniał, że media w Niemczech dostały takiej "rekompensaty" kilka milionów.... euro. Od każdych standartów są odstępstwa....w czym Niemcy wiodą prym.
Ustawa to ustawa a reforma to reforma.
Kałasznikow
Kałasznikow 19.02.2021, 01:21
AK-47 mam nadzieję, że ty masz rację, a ja się mylę i ten podatek nie doprowadzi do upadku mediów prywatnych. Że podatki dosięgną gigantów medialnych, a TVP stanie się jak BBC. Oby tak było
AK-47
AK-47 15.02.2021, 16:04
Co to za dyktator który pozwala na wolne wybory?....To *** nie dyktator.
Viktor Orban
Viktor Orban 11.02.2021, 22:31
Na Węgrzech uchwalono podobną ustawę i teraz nie ma już tam prawie mediów nie sterowanych przez Vitkora Orbana. Może i nie wszystkie media niepubliczne są rzetelne, ale za to na pewno media "publiczne" są nierzetelne i zawłaszczone przez PiS. PiS przejął prokuraturę, trybunał konstytucyjny, teraz przejmuje media i zgadnijcie kto wygra następne wybory ?
Andrzej
Andrzej 11.02.2021, 16:28
Czy był taki szum, kiedy niedawno Facebook zablokował emisję o niemieckim obozie dla polskich dzieci w Łodzi.
Problem nie w wolności mediów a utracie dochodów z reklam i to też nie dla wszystkich a tylko tych osiągających określone progi. A o takim minimalnym dochodzie lokalne media mogą tylko pomarzyć.
A co do rzetelności to wiem i doświadczyłem osobiście, że niektóre nie są w stanie uszanować wyników sondaży, które same ogłosiły, jeżeli nie odpowiada to ich politycznej poprawności.
I czy to PiS czy inna władza ale jak widać również obce państwa walczą o swoje interesy, pieniądze i możliwość wpływania na ludzi.
Viktor Orban
Viktor Orban 14.02.2021, 19:11
Co to ma wspólnego? Facebook to nie media tylko portal społecznościowy, prywatny i globalny. Tu chodzi o to, że zaraz będziesz miał tylko media publiczne jak za komuny. Być może za facebooka też się wezmą. W niektórych państwach facebook nie jest dozwolony, sprawdź sobie w których i się zastanów czy chcesz należeć do tej samej ligi.
AK-47
AK-47 19.02.2021, 15:57
Niemieckie media są na usługach rządu.... i co w związku z tym?
Pol-pot
Pol-pot 11.02.2021, 23:01
Widać, że wiesz, o czym piszesz. Jednak, do tego, co piszesz, nigdy nie przekonasz np. takiego "antypiss" , który wpisał się poniżej.
Tego człowieczka Polska zawsze będzie uwierała.
Pol-płot
Pol-płot 15.02.2021, 11:03
Pol-pot, antypiss pewnie raczej chce Polski wolnej, a ty natomiast chcesz Polskę oddać w ręce jednej partii. Jaką korzyść z tego będziesz mia naiwny człowieku ? Skończy się tym, że nie będziesz mógł głosić swoich mądrości narodowych bo nie będzie wolnych mediów w których będziesz mógł to robić.
w
w 11.02.2021, 22:39
Musi być jakaś przeciwwaga dla dla TVPiS
antypiss
antypiss 11.02.2021, 11:54
Aby te media mogły istnieć, muszą zarabiać. Ograniczanie tego zarobku przy jednoczesnym rozrzutnym sponsorowaniu kurwizji i pozostałych mediów pozostających pod kontrolą pissrządu, nie jest po prostu uczciwe. Co ja zresztą piszę o pissie i uczciwości. Przepraszam, zagalopowałem się
Pol-pot
Pol-pot 11.02.2021, 22:54
Piękne bajki tutaj produkujesz. Jeżeli polskie media są finansowane przez Polskę, to źle ?! Nie - to bardzo dobrze!!! Jeżeli ty nie wiesz, że media, które wczoraj protestowały, to nie są polskie media, to bardzo źle: dla ciebie i dla Polski !!!

PS. A może ty nie jesteś Polak, ale taki z garbatym noskiem i z długimi pejsami - co ?!?! No, to może wyprowadź się nad wschodnie Czarne Morze - co ?! Ta przekonasz się, jak twoi pobratymcy będą ciebie w konia robić.
Pol-płot
Pol-płot 15.02.2021, 10:45
A ty nie jesteś też prawdziwym Polakiem, bo prawdziwy Polak może mieć tylko same dobre cechy. Na pewno prawdziwy Polak nie jest antysemitą bo Polacy tylko ratowali żydów w czasie wojny i nikt nie współpracował z nazistami i żaden Polak nie dorobił się na majątku wydanych w ręce Niemców Żydów. Takie jest stanowisko IPN i Narodowców.
Viktor Orban
Viktor Orban 14.02.2021, 19:17
Polsat i TV Puls, Agora, ESKA, Tok fm to Polskie media z polskim kapitałem i też protestowały. Tylko TVP nie protestuje bo tylko TVP na tym zyska, będzie monopolistą.
SA.
SA. 11.02.2021, 12:50
Zarabiają, zarabiają całkiem sporo, to i niech płacą, co znów jakieś święte krowy.
... pogalopuj sobie gdzieś na wolnym wybiegu za stodołą.
Twoje uczciwe media, a które to, śmiechu warte :-))
G
G 11.02.2021, 21:45
@SA. Czyli, że dotychczas media nie płaciły żadnych podatków od zysku? Wiele z nich płaci tak, jak każde inne przedsiębiorstwo w tym kraju. W praktyce te korporacje nawet nie odczują znacząco tego podatku. Po prostu podniosą ceny reklam, a reklamodawcy przeniosą je na konsumentów :)
SA.
SA. 12.02.2021, 07:30
No i super, są podwyżki, to i niech płacą oni więcej. Nie widzę w tym żadnego problemu, dlaczego ma to ich ominąć.
Jarek Pietrzyk
Jarek Pietrzyk 11.02.2021, 14:13
Niestety 1/3 Polaków to debile. Nie daj Boże ale obawiam się że w przyszłości zobaczycie czym na prawdę jest PiS.
Ciekawy
Ciekawy 11.02.2021, 14:35
A Pan do której części należy?
Jarek Pietrzyk
Jarek Pietrzyk 11.02.2021, 16:32
Do gorszego sortu i zdradzieckich mord.Bo tak pan prezes nazywa tych którym nie jest z nim po drodze.
Strong
Strong 11.02.2021, 14:34
Popatrz co za jasność umysłu tu mamy. Czyżbyś się czuł poszkodowany, że jesteś Polakiem w Polsce.
Oczywiście ty jesteś z tych lepsiejszych, mocno nam oświeconych 2/3, ten nie debil. Czy ten światły, nie debil, nie może być Polakiem w Niemczech, Francji czy RPA. Taki bystry, a tu jednak siedzi i się zamartwia za tych 1/3 debili. Całkiem niepotrzebnie marnujesz się w tej Polsce.
aa
aa 11.02.2021, 09:55
Typowa Pisowska argumentacja
rwd
rwd 11.02.2021, 06:19
Jak się tym wielkim mediom nie podoba polityka finansowa kraju to niech spier.. , przyjdą inni. I niech nie wciskają kitu, że chodzi im o wolne media. Piszą co chcą i kiedy chcą i nie słyszałem o konfiskacie całych nakładów, a nieraz by się to przydało.
IQ
IQ 11.02.2021, 22:44
Nie każdy musi mieć iloraz inteligencji na poziomie IQ -121 czy wyższym , ale wynik na poziomie IQ-20 w momencie szybowania twoich "myśli" powinien cię mocno zaniepokoić. Poszukaj pomocy u specjalisty .
Oj tam
Oj tam 12.02.2021, 09:15
Oj tam, oj tam , moje kury mają podobne iq coś około 20 a jakie piękne jaja znoszą .
Kogut
Kogut 12.02.2021, 20:10
Bo są inteligentniejsze od rwd
rwd
rwd 12.02.2021, 05:55
Specjaliści są dla każdego. Dla Ciebie też by się jakiś znalazł.

Pozostałe