Czekasz na odbiór mieszkania? 5 rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę.

  • 14.02.2021, 11:19 (aktualizacja 16.02.2021, 20:02)
  • redakcja
Czekasz na odbiór mieszkania? 5 rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę.
Kupiłeś wymarzone lokum i czekasz na odbiór mieszkania od dewelopera? Wśród rozmyślań na temat mebli, dekoracji i koloru farb nie zapomnij o najważniejszej kwestii, która pozwoli Ci na uniknięcie rozczarowań i kosztów. Przeczytaj, na co należy zwrócić uwagę w czasie odbioru mieszkania i jakie korzyści niesie skorzystanie z pomocy fachowca. 

 Co to są odbiory mieszkań?

Odbiór mieszkania to regulowana przez ustawę deweloperską instytucja prawna. Zgodnie z nią każdy deweloper, po ukończeniu budowy mieszkania lub domu, musi przekazać właścicielowi nieruchomości klucze. W czasie takiego spotkania odbywa się jeszcze jedna ważna rzecz - wypełnienie protokołu, w którym nabywca mieszkania określa, jakie zauważył wady oraz usterki techniczne. Deweloper ma obowiązek, zgodnie z terminem ustalonym w ustawie, naprawić wszystkie zgłoszone niedociągnięcia, które wedle prawa są niezgodnością pomiędzy umową, a stanem faktycznym mieszkania. Odbiory mieszkań to sytuacje, którym warto poświęcić należytą uwagę, aby później poważnie się nie rozczarować. 

 

Na co należy zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania od dewelopera?

  1. Poprawnie skonstruowana umowa deweloperska - zdarza się, że firmy deweloperskie wprowadzają do umów niezgodne z prawem klauzule. Podpisanie takiej umowy może narazić Cię na straty i stres.
  2. Oglądanie mieszkania w ciągu dnia - światło dzienne doskonale wyeksponuje niedociągnięcia, których nie byłoby zbyt dobrze widać po zmierzchu. 
  3. Mierzenie powierzchni mieszkania - według prawa różnica powierzchni nie może przekraczać 3% deklarowanej.
  4. Weryfikacja sprawności instalacji.
  5. Sprawdzenie prawidłowości wykonania części przynależnych do mieszkania - piwnica, balkon itd.

Dlaczego warto zlecić odbiór mieszkania wykwalifikowanej osobie?

Jeśli nie jesteś fachowcem w procedurze, jaką jest odbiór mieszkania, prawdopodobnie nie będziesz w stanie sprawdzić i dostrzec wszystkich możliwych usterek czy wad. Wykwalifikowana firma, która wykonuje odbiory mieszkań, pomoże Ci w ocenie kwestii technicznych i budowlanych. Zna on normy budowlane, orientuje się również w negocjacjach z deweloperem, dzięki czemu, w razie wad mieszkania, pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze. Fachowiec również posiada komplet sprzętu pomiarowego, którego wypożyczenie nie jest tanie.

Odbiór mieszkania od dewelopera nie jest zatem wyłącznie przekazaniem kluczy. Właściwie przeprowadzony pomoże Ci zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, czasu i nerwów.

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Olo
Olo 14.02.2021, 12:16
Dodałbym jeszcze:
- sprawdzic okna - profil okucia i szyby czy są z dobrej półki i dobrze zmontowane przez zakład z dobrym nowoczesnym parkiem maszynowym
- opukać delikatnie tynki - przeważnie są miejsca z odspojeniami - ryzyko odpadnięcia, najczęściej całe zycie się o tym nie dowiemy ale ryzyko jest
- koniecznie brak pęknięć posadzek
- sprawdzić równość tynków do 2 mm ns 2 m łacie
- wentylacja czy ma logiczny układ i jest dobrze zrobiona
- z zewnątrz obróbki, izolację, tynki itp.
- przyrównać wymiary obiektu do wymagań WT (np. Miejsca postojowe, odległość wywiewek od wentylacji czy okien itp.)
Jak się coś nie zgadza targować się !!!

Pozostałe