Pamiętali o 79. rocznicy utworzenia Armii Krajowej

  • 15.02.2021, 11:16 (aktualizacja 16.02.2021, 21:19)
  • ZSP nr 8
Pamiętali o 79. rocznicy utworzenia Armii Krajowej
Niedziela 14 lutego 2021r., to nie tylko popularne Walentynki. Tego dnia  minęła 79. rocznica utworzenia Armii Krajowej.

Już po raz piąty w celu uczczenia tego wydarzenia został zorganizowany przez Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 8, pieszy rajd wokół Zalewu Sulejowskiego. Trasa biegła  przez miejscowości Smardzewice-Tresta-Zarzęcin-Sulejów-Barkowice Mokre-Bronisławów-Swolszewice-Borki-Smardzewice. Przedsięwzięcie od lat w atrakcyjny sposób łączy poznanie zalet turystyczno-krajoznawczych okolic Zalewu Sulejowskiego z edukacją patriotyczną i obywatelską.

Uczestnicy rajdu zapalili pamiątkowe znicze pod pomnikami poświęconymi działaniom 25 Pułku Piechoty Armii Krajowej w Treście i Barkowicach Mokrych oraz tablicami upamiętniającymi mieszkańców Zarzęcina i Barkowic Mokrych, zamordowanych przez niemieckich okupantów, za współpracę z AK. Również w Tomaszowie zapłonęły biało-czerwone znicze pod tablicami poświęconymi dowódcom i żołnierzom Związku Wali Zbrojnej-Armii Krajowej na Cmentarzu Wojennym oraz  pod tablicą poświęconą Żołnierzom Wyklętym.

Pomimo zimowej aury pogoda dopisała i jedyną uciążliwością był zalegający w lesie śnieg. Całą 44 km trasę udało się pomimo drobnych kontuzji pokonać w dobrym czasie 10.20 godz. W rajdzie obok uczniów i absolwentów szkoły przy ulicy Nadrzecznej,  wzięli również udział członkowie Partnera Szkoły Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów”. Rajd odbył się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego .

Serdecznie dziękujemy Szkolnej Radzie Rodziców  przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 8 za wsparcie projektu.

Cześć i Chwała Bohaterom!

Foto: Kamil Borkowski.

ZSP nr 8

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

"Bury"
"Bury" 16.02.2021, 14:23
Po zdjęciach widać, że pandemia ....
KA
KA 15.02.2021, 21:03
rajd wycieczka paru osób .Dlaczego używają mundurów?? Jest zakaz używania umundurowania. A te szalik to kibice jacyś?? Proszę o informację ilu uczniów szkoły brało udział??
Strong
Strong 16.02.2021, 14:50
Mega pozytywna inicjatywa. Fajnie, że jakiejś grupce młodzieży chciało się w ten sposób upamiętnić rocznicę utworzenia AK.
Tak trzymać dalej :-)

Widzę @KA coś cię uwiera mocno w główce.
Strój w charakterystyczne wzory maskujące, rożnego rodzaju kamuflaż, potocznie 'moro", można nabyć praktycznie w każdym "kiosku na rogu" jako zwykły ubiór, do chodzenia na co dzień, a ty pijesz o zakazie noszenia mundurów? Doczytałeś, że szli tam ze Stowarzyszenia Rekonstr. Historycznej. Szaliki też ci nie pasują, nie widzisz co jest na nich napisane, to do okulisty się wybierz lub innego specjalisty po stos. pomoc.
Ponadto co cię swędzi ilu szło uczniów - 'szalik' niżej ci dobrze odpisał, ale nie wiem czy zajarzysz :-)))
KA
KA 16.02.2021, 19:42
jarze luzik mundur WP nie można używać!!!! nawet jakaś tam rekonstrukcja z TM nie może .Przepisy jasno określają to ale nie wiem czy zajarzysz. AA i ja nie obrażam jedynie wyrażam swoje zdanie.
Ciaouuu
SA.
SA. 17.02.2021, 08:03
Turlaj się dalej ze swoim zdaniem i przepisami, dziecinko od umundurowania.
KA
KA 18.02.2021, 20:30
kup sobie okulary. na wielu zdjęciach jest mundur także polemika widać zbędna. FAKTY !!!. samowola tyle. Chyba nikt w TM i okolicy poza WP nie może używać munduru WP bądź jego elementów . A jak piszesz turlaj sie widać ze jesteś dzieciak bądz nie dorosły i nie dojrzały.
Weź
Weź 19.02.2021, 09:30
się lepiej za pisownię, bo robisz sobie jeszcze większy obciach specjalisto od czepiania.
AK-47
AK-47 16.02.2021, 21:23
Na którym zdjęciu jest ktoś w mundurze WP?....
Szalik
Szalik 16.02.2021, 08:53
z mottem Armii Krajowej Panu Marudzie przeszkadza ? Co tam jest niewłaściwego, bo ja nie wiem. To nigdy nie była masówka, 5-6 osób max. Nie każdemu chce się cały dzień tyrać po lesie dla idei, lepiej dupkę podwieźć. Teraz tym bardziej mała grupa jest wskazana. Nawet jeśli szedł jeden uczeń to chwała mu za to, że nie siedzi przed kompem i klepie bzdury.

Pozostałe