Jak zrobić dobre zdjęcia smartfonem?

  • 16.02.2021, 22:49 (aktualizacja 19.02.2021, 15:09)
  • redakcja
Jak zrobić dobre zdjęcia smartfonem?
Odkąd w naszych smartfonach pojawiły się dobrej jakości aparaty fotograficzne znacznie wzrosła wykonywana przez nas ilość zdjęć. Obecnie pstrykamy kolejne fotografie bez obaw, że skończy nam się klisza, nie manipulujemy ustawieniami aparatu, nie wymieniamy też kolejnych obiektywów. Robienie zdjęć jest proste, jak nigdy dotąd a o ich jakość często dba zaprzęgnięta do naszego telefonu sztuczna inteligencja. Co roku pojawiają się też coraz to lepsze aparaty w smartfonach o parametrach, które mogłyby zawstydzić profesjonalne aparaty sprzed dekady. Wystarczy wspomnieć przebój roku 2020, czyli smartfon Huawei P40 Pro, posiadający: obiektyw 50 megapikseli i przysłonę f/1.9, obiektyw 40 megapikseli z przysłoną f/1.8 oraz szerokokątny teleobiektyw 12 megapikseli z przysłoną f/3.4.

Niestety nawet najlepszy sprzęt nie gwarantuje nam, że zdjęcie będzie udane. Bardzo często okazuje się, że fotografie, które doskonale prezentują się na ekranie smartfona, po wywołaniu tracą cały swój urok.

Jak robić lepsze zdjęcia smartfonem?

Poniżej przedstawimy kilka porad dzięki, którym fotografie zrobione smartfonem mogą zdecydowanie lepiej się prezentować.

Aparat w smartfonie jest w stanie wykonać doskonałej jakości zdjęcia, jednak kiedy warunki oświetleniowe pogarszają się, jakość fotografii niestety spada. Niezbyt też pomaga lampa błyskowa wbudowana w urządzenie. Jak możemy temu zaradzić? Po pierwsze używajmy dodatkowych punktów światła, może to być lampka, którą doświetlimy ujęcie, a niekiedy nawet wystarczy zbliżyć się do okna. Ciekawym pomysłem może też okazać się doświetlenie fotografowanego obiektu przez latarkę wbudowaną w nasz smartfon. 

Zwróćmy też uwagę, jak ulokowane jest źródło światła. Wykonywanie zdjęcia pod światło może spowodować powstanie tzw. flary na zdjęciu, a w skrajnych przypadkach możemy je pozbawić nasyconych kolorów i kontrastu. Niewielkie obiektywy smartfonów są niezwykle podatne na opisywany efekt. Dlatego, jeżeli już musimy wykonać zdjęcie pod słońce, to warto lekko osłonić dłonią obiektyw.

Chociaż coraz częściej aparaty posiadają optyczny zoom, to wiele smartfonów używa zoomu cyfrowego. W takim wypadku korzystajmy z niego rozsądnie. Zdjęcia wykonywane przy pomocy zoomu cyfrowego będą posiadały dużą ziarnistość i raczej nie będą nadawały się do wywołania w fotolabie. 

Ostatnia kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, jest najoczywistsza, a jednak często o niej zapominamy. Mianowicie, przed wykonaniem zdjęcia, warto wyczyścić obiektyw. Nawet lekko zabrudzona soczewka obiektywu zepsuje najlepsze ujęcie.

Pamiętajmy, kiedy decydujemy się na wywoływanie zdjęć w naszym ulubionym fotolabie, wybierzmy tylko najlepsze fotografie. Papierowe odbitki ujawnią wszelkie niedoskonałości na uchwyconych ujęciach. 

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (1)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe