XII Powiatowe Święta Ziemniaka 2017 w Brzustowie

  • 03.10.2017, 18:43
  • Joanna Sztymelska
XII Powiatowe Święta  Ziemniaka 2017 w Brzustowie
W sobotę, 30 września 2017 roku, w Brzustowie odbyło się XII Powiatowe Święto Ziemniaka. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej i Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Brzustowie.

Następnie uczestnicy przeszli na teren koło remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzustowie, gdzie co roku ustawiana jest scena.  Wójt gminy Inowłódz, Bogdan Kącki wraz z wicestarostą, Dariuszem Kowalczykiem powitali zaproszonych gości, wśród których byli między innymi: wicemarszałek Województwa Łódzkiego, Dariusz Klimczak, przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego, Marek Mazur, Beata Ozga-Flejszer - radna Sejmiku Województwa Łódzkiego,, Arkadiusz Gajewski - radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, Barbara Klatka, wiceprezes Zarządu Atlas-Areny w Łodzi, Marcin Skorupiński - dyrektor Biura Kancelarii Sejmiku Województwa Łódzkiego, Leszek Ogórek i Bartłomiej Matysiak - członkowi Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Krzysztof Kuchta - przewodniczący Rady Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim i wielu innych znakomitych gości. 


W sobotę obchodzone było właściwie podwójne święto. Święto Ziemniaka zbiegło się z jubileuszem 650-lecia istnienia wsi Brzustów. Uroczystość poprowadziły: Ewelina Dróżdż i Natalia Peła. Z okazji 650-lecia miejscowości Brzustów zostało wypuszczonych z klatek 65 gołębi, symbolu pokoju Następnie sołtys wsi, Jadwiga Warczyk przedstawiła historię Brzustowa. Przygotowana była wystawa fotografii "Wieś ze starej i nowej fotografii" wraz z opisami i ważnymi dla miejscowości i jej mieszkańców datami. 

 

 

Do Brzustowa przyjechały reprezentacje gmin z Powiatu Tomaszowskiego by wziąć udział w konkursie na reklamę ziemniaka. Były to następujące Kola Gospodyń Wiejskich:  KGW Kierzanki z Sadykierza z gminy Rzeczyca, KGW z Sangrodza gmina Ujazd, KGW z Luboszew gmina Lubochnia, KGW z Będkowa gmina Będków, KGW Stare Chrusty z gminy Rokiciny, KGW z Lesiska z gminy Żelechlinek, KGW z Annopola i Teodozjowa z gminy Czerniewice, KGW z Godaszewic z gminy Tomaszów Mazowiecki.

 

Głównymi kryteriami w konkursie, które jury w składzie: Bartłomiej Matysiak - przewodniczący komisji, Monika Saktura - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Ujeździe i Barbara Maciejczyk - dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Inowłodzu - członkinie, brało pod uwagę były: pomysłowość, ogólny wyraz artystyczny, i oryginalność. Pierwsze miejsce zajęły panie z KGW w Luboszewach z gminy Lubochnia, a siedem pozostałych zespołów otrzymały równorzędne drugie miejsce. 


Organizatorzy imprezy zadbali o oprawę muzyczną święta. Na scenie bardzo licznie zaprezentowały się zespoły ludowe, umilając czas swymi występami. Zespoły, które mogliśmy podziwiać, to: Brzustowianie, Gminny Dziecięcy Zespól "Cekinki" z Bzustowa, "Niebowianki" z Wincentynowa,  Kraśniczanki, Dębowianki, Ciebłowianie, Królowianie i Zespół Pieśni i Tańca z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie "Jawor", 

 

Nastąpiło także podsumowanie konkursu plastycznego "Co się na miedzy zdarzyć może? Kartka do albumu". Nagrodzonych uczestników konkursu poprosiła na scenę i wyczytała Iwona Gabryszewska, dyrektor szkoły w Brzustowie. Rozstrzygnięty został konkurs na rzut gumofilcem na odległość i na króla ziemniaka. Królem ziemniaka został Piotr Bojdo z Bobrowca z gminy Rzeczyca, którego wykopany ziemniak ważył 1,2 kg. 
Atrakcją było ognisko z pieczonymi ziemniakami,. Były tez inne potrawy z  ziemniaków np. placki ziemniaczane,  Hotel Mościcki ufundował prezent tort dla wszystkich uczestników imprezy.
Na zakończenie wystąpiła gwiazda wieczoru , zespół Inoros. 

 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe