Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 08:19
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich

Uroczyste wręczenie nagród laureatom IV Regionalnego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich odbyło się w poniedziałek, 15 lutego, w Powiatowym Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Niestety, z powodu pandemii i konieczności zachowania zasad reżimu sanitarnego, finał turnieju nie mógł przybrać formy uroczystej gali, jak to miało miejsce dotychczas. Mimo obostrzeń, udało się rozdać nagrody, dyplomy i statuetki kołom, które w grudniu rywalizowały w 5 konkurencjach: kulinarnej, modowej, edukacyjnej i artystycznej, a także w konkursie dotyczącym bezpieczeństwa na wsi. Niestety, także tegoroczna formuła konkursu musiała odbyć się on-line. Poszczególne konkurencje były przygotowywane przez koła i nagrywane przez pracowników PCAS-u w ich siedzibach. Materiały te były publikowane w internecie na stronie placówki i na profilu facebook’owym.

- Tegoroczna odsłona turnieju była inna, wyjątkowa i miejmy nadzieję, niepowtarzalna. Pandemia uniemożliwiła nam realizację jego najważniejszych założeń w kontakcie bezpośrednim – bycia razem czy zaproszenia publiczności. Należy jednak wspomnieć, i muszę się tym z Państwem podzielić, że choć turniej zorganizowany był on-line, wyniki jego oglądalności przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Materiały z turnieju, publikowane w internecie uzyskały ponad 200 tys. odsłon! Takiego wyniku nikt się nie spodziewał – mówiła Dorota Ignasiak, dyrektor placówki. – Dodatkowo nasza internetowa publiczność miała wpływ aż w 50% na wynik rywalizacji. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pracowali przy organizacji turnieju, kołom gospodyń, które wzięły udział w rywalizacji i naszym partnerom, bez których to przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć.

W IV Regionalnym Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich udział wzięło aż 11 kół gospodyń z powiatów: skierniewickiego, rawskiego, piotrkowskiego, opoczyńskiego i tomaszowskiego. Grand Prix turnieju zdobyło koło Romanówka-Stefanówka z gminy Rozprza w powiecie piotrkowskim, w kategorii kulinarnej zwyciężyło KGW z Grabic w gminie Cielądz w powiecie rawskim, w edukacyjnej KGW Baby z gminy Moszczenica w powiecie piotrkowskim, modowej KGW Krosnowa z gminy Słupia w powiecie skierniewickim, a w artystycznej KGM Tomaszów Maz. w powiecie tomaszowskim. W teście wiedzy dotyczącym bezpieczeństwa na wsi bezkonkurencyjne okazały się członkinie KGW Tresta z powiatu tomaszowskiego. Wydarzenie patronatem honorowym objęli: Marszałek Województwa Łódzkiego, Grzegorz Schreiber i Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Mariusz Węgrzynowski.

- Bardzo się cieszę, że udało nam się nagrodzić laureatów turnieju, choć nie w takiej oprawie, na jaką zasługuje to wydarzenie, które jest dla Powiatowego Centrum Animacji Społecznej imprezą priorytetową, mającą na celu integrację ludzi kultury, wkładających ogrom pracy w kultywowanie i przekazywanie tradycji ludowych. Była to już 4 odsłona wydarzenia i choć inna, bo w czasie pandemii, to cieszy fakt, że z roku na rok impreza przyciąga coraz więcej kół. Mam nadzieję, że idea, która przyświeca wydarzeniu, pozwoli uzyskać mu już niedługo rangę imprezy na szczeblu wojewódzkim. – mówiła Agnieszka Wieczorek, koordynatorka turnieju.   

Partnerami przedsięwzięcia byli: Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Maz., tomaszowski oddział KRUS-u, KOWR – oddział w Łodzi, ŁODR z siedzibą w Bratoszewicach, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Tomaszowie Maz., Fundacja „Poranek”, „Galeria Wnętrz” w Tomaszowie Maz., piekarnia „Kacperek”, Lewiatan, Dekorator, Euro Box, Fiero, firma Karczewski, AUTO ARTZ, Netto, Cosmpolite village.

W uroczystości udział wzięli: Janusz Ciesielski, dyrektor łódzkiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Tomasz Kopera dyrektor Łódzkiego Oddziału Doradztwa Rolniczego, Marek Sarwa, wicedyrektor łódzkiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Anna Gawarzyńska z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Mirosław Belina, starosta skierniewicki, Janusz Jędrzejczyk, wójt gminy Rozprza, Michała Franas, wójt gminy Poświętne.

- Wspaniała impreza, która jednoczy powiaty województwa łódzkiego, która się bardzo pięknie rozrasta i cieszę się, że jako ośrodek wsparcia rolniczego możemy w niej uczestniczyć - mówił Janusz Ciesielski z łódzkiego oddziału KOWR-u. – W tej chwili koła gospodyń mogą liczyć na wsparcie wielu lub wszystkich swoich działań, ponieważ maja podmiotowość. Do tej pory pracowały nie mając oparcia prawnego, a dzięki temu, że mogą się rejestrować w ARiMRze, możemy wspierać  wiele imprez, takich jak choćby ta wspaniała impreza, organizowana od 5 lat przez PCAS i powiat tomaszowski. Koła gospodyń to wisienka na torcie naszej kultury, szczególnie patrząc na Tomaszów, Nadpilicze, Opoczno, na stroje ludowe, czy kulturę ludową, którą te koła kultywują. To wszystko naprawdę jest warte wsparcia.

Ponadto, w każdej edycji, przyznawana jest dodatkowa nagroda „Fair Play”, którą koła przekazują niejako wewnętrznie, miedzy sobą. Jej ubiegłoroczne laureatki, członkinie KGW Czerniewice przyznały ją w tym roku KGW Poświętne, przekazując im symbolicznie białego królika.

Wydarzeniem towarzyszącym Turniejowi była wystawa zdjęć z „Folk Fashion Show czyli wielkiej draki wokół wełniaka”, której pomysłodawczynią była Joanna Seliga, a realizatorami Gmina Lubochnia i Stowarzyszenie Step by Step.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama