Co robić, gdy dopada nas wypalenie zawodowe

  • 18.02.2021, 15:09 (aktualizacja 24.02.2021, 11:43)
  • redakcja
Co robić, gdy dopada nas wypalenie zawodowe
Nagłe zniechęcenie do pracy, pojawiające się myśli o porzuceniu dotychczasowego zajęcia? To może być wypalenie zawodowe, jak sobie z nim poradzić?

Wypalenie zawodowe pojawia się zazwyczaj kilkunastu latach pracy w jednym zawodzie. Dotknięte nim osoby przestają dostrzegać sens w wykonywanej aktualnie pracy, czują też duże zniechęcenie, a czasami również obawę przed przyszłością w danym miejscu zatrudnienia. Wypalenie zawodowe jest źródłem ogromnego dyskomfortu psychicznego, dlatego warto szybko się z nim rozprawić.

Pokonaj wypalenie zawodowe w kilku prostych krokach

Wypalenie zawodowe nie musi być sygnałem do natychmiastowego porzucenia pracy, w której z sukcesami spędziliśmy spory kawałek naszego życia. Zamiast od razu przeglądać oferty pracy w poszukiwaniu nowego zatrudnienia, lepiej spróbować odzyskać chęci do zajęcia, które aktualnie wykonujemy. Co robić, gdy dotknie nas wypalenie zawodowe?

  • Jeśli masz taką możliwość, udaj się na krótki urlop, pozwoli ci to nabrać sił i spojrzeć na swoją pracę w inny sposób

  • Przypomnij sobie wszystkie dobre momenty związane ze swoją pracą, uświadom sobie, dlaczego rekrutowałeś właśnie na to stanowisko

  • Wypisz na kartce kilka powodów, dla których twoja praca ma sens, każdy z nich dokładnie przeanalizuj

  • Pomyśl o tym, czego nauczyłeś się w obecnej pracy i w jaki sposób pomogła ci się ona rozwinąć

Tych kilka prostych kroków powinno pomóc ci zmienić nastawienie do twojego aktualnego miejsca zatrudnienia i pokonać wypalenie zawodowe. Co, jeśli nic nie pomaga przezwyciężyć nagłej niechęci do obecnej pracy? Nie musimy być związani z jedną firmą przez całe życie, skoro twoje wypalenie zawodowe jest permanentne, możesz spróbować zmienić zawód, branżę i swoją przyszłość. Codziennie przeglądaj ofert pracy w social mediach i na pracuj.pl, przemyśl dobrze, na jakim stanowisku chciałbyś się widzieć za kilka lat. Wysyłaj aplikacje do firm, które odpowiadają twoim ambicjom, chociażby w celu sprawdzenia, ilu pracodawców jest skłonnych do zaproszenia cię na rozmowę rekrutacyjną. Wiesz już, że znalezienie nowej pracy nie sprawi ci większych trudności? Możesz zabrać się za wypowiedzenie umowy obecnemu szefowi.

 

 

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe