Śmieci nie da się odziedziczyć, trzeba je posprzątać

  • 18.02.2021, 16:27
  • redakcja
Śmieci nie da się odziedziczyć, trzeba je posprzątać
W czerwcu ubiegłego roku informowaliśmy o skandalicznym procederze, jaki najprawdopodobniej przez kilka lat miał miejsce niemalże przy samym ujęciu wody, którą piją tomaszowianie. Chodzi o odpady zwożone przez mieszkającego w pobliżu "przedsiębiorcę" (zajmującego się między innymi działalnością budowlaną). Nad brzeg Pilicy trafiały całe tony gruzu, śmieci, styropianu i innych rzeczy, stanowiące nie tylko wątpliwą ozdobę ale będących również źródłem potencjalnej katastrofy ekologicznej? Aby dostarczyć je w to miejsce należało użyć ciężkiego sprzętu w postaci ciężarówek, koparek itd. Żaden z sąsiadów się tematem nie zainteresował przez lata. Co również ciekawe, jest to miejsce, które upodobali sobie wędkarze. Żaden z nich nie zauważył hałd odpadów? Nie widzieć, nie mówić, nie słyszeć... a teraz nie ma kto posprzątać. Winnego znaleziono, ale zanim udało się go skłonić do zrobienia porządków.... zmarł. A śmieć po nim nie ma kto odziedziczyć.

- Na obecnym etapie został przygotowany projekt decyzji o umorzeniu postępowania administracyjnego z uwagi na śmierć ustalonego w toku postępowania sądowego sprawcy - posiadacza odpadów. Zobowiązania wynikające z decyzji administracyjnych nie podlegają dziedziczeniu w związku z tym, mimo bezspornego stanu faktycznego  obowiązku  uprzątnięcia odpadów nie mogą  wykonywać spadkobiercy. 

- wyjaśnia dyrektor Adam Koziełek

Decyzja o umorzeniu postępowania została przekazana oficjalnie do PGW Wody Polskie, z jednoczesnym wnioskiem o zajęcie stanowiska, co do usunięcia odpadów zalegających na przedmiotowej nieruchomości. Zostanie ona przekazana także do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi, który w przypadku, gdy PGW Wody Polskie odmówi usunięcia odpadów, wyznaczy w drodze decyzji organ do tego zobowiązany - zgodnie z  art. 26a ustawy o odpadach. W przypadku gdyby organem zobowiązanym do usunięcia odpadów była Gmina Miasto Tomaszów Mazowiecki, to koszty tego zadania możliwe byłyby do sfinansowania z środków WFOŚiGW w Łodzi.

- Trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z sytuacją precedensową nie mającą odpowiednika w dotychczas prowadzonych postępowaniach. Z jednej strony został ustalony sprawca, co znosi  obowiązek ich usunięcia przez właściciela/władającego działką (PGW Wody Polskie). Z drugiej zaś, ustalony sprawca i ustawowy posiadacz zarazem, który został zobowiązany do ich usunięcia zmarł. W przenalizowanym dotychczas orzecznictwie sądów administracyjnych brak jest tego typu analogicznych odpowiedników jak dla procedowanej aktualnie sprawy.

- dodaje

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

WuPe
WuPe 20.02.2021, 18:46
Czy znajdą się jacyś ekolodzy, którzy chętnie przerzucą śmieci na posesję spadkobierców?
Pol-płot
Pol-płot 25.02.2021, 00:49
Ekolodzy są od tego żeby uświadamiać, a nie od sprzątania po byznes-mendach gardzących ekologią i ***ch do własnego gniazda.
Pol-pot
Pol-pot 22.02.2021, 19:44
Mistrzu: jesteś, jak małe dziecko. Ekolodzy NIGDY nie byli od dbania o przyrodę!!! Oni ZAWSZE byli i są polityczna przystawką lewactwa i podobnego dziadostwa.
Pol-płot
Pol-płot 25.02.2021, 00:57
Dobre Pol-pot, ty byś chciał żeby lewaki i ekolodzy sprzątali syf jaki po sobie zostawili prawicowi syfiarze ? Ekolodzy są po to żeby wytknąć wam palcem jakie bydło z niektórych z was. I żeby nakłonić to bydło do sprzątania po sobie.
Lewaczka
Lewaczka 24.02.2021, 23:08
Jeste taki hop do przodu to kto podwyzszyl oplate marszalkowska za odpady ?
WuPe
WuPe 23.02.2021, 17:43
Dobrze, już poprawiam: Czy znajdą się jacyś truciciele środowiska, którzy chętnie przerzucą śmieci na posesję spadkobierców?
Czy spadkobiercy
Czy spadkobiercy 25.02.2021, 20:14
zanieczyścili ten teren? Na pewno nie. To dlaczego oni mają sprzątać po jakichś debilach?
Prawo mówi, że w przypadku gdy pomiędzy płotem a chodnikiem jest jakiś pas zieleni, to obowiązek usuwania śniegu z chodnika należy do służb porządkowych.
WuPe
WuPe 26.02.2021, 16:37
Chyba bardziej spadkobiercy niż ja i inni obywatele ze swojego podatku? Co państwowe to jest nasze, nie niczyje.
Dług
Dług 26.02.2021, 10:29
Można też zadać pytanie, czy jeśli firma ma ciągłość działania, tz. zmienił się tylko człowiek za sterem i wykorzystuje pozycje finansową firmy osiągniętą w sposób nie zgodny z prawem, to czy nowy właściciel nie powinie czasem zostać pociągnięty do odpowiedzialności za działanie poprzednika ? W końcu gdyby firma zaciągnęła dług w banku, to nowy właściciel odziedziczył by ten dług i musiał go spłacać. Składowanie odpadków też można potraktować jak rodzaj długu zaciągniętego w społeczeństwie czy środowisku naturalnym.

Pozostałe