Oddychamy rakotwórczym smogiem, umierają nawet dzieci

 • 26.02.2021, 12:00 (aktualizacja 04.03.2021, 20:13)
 • redakcja
Oddychamy rakotwórczym smogiem, umierają nawet dzieci
W 2018 roku Światowa Organizacja Zdrowia przeprowadziła badania, które ujawniły zatrważające dane – prawie dwa miliardy dzieci poniżej 15. roku życia oddycha skrajnie zanieczyszczonym powietrzem, a duży odsetek z nich umiera na choroby z tym związane. To się niestety nie zmienia. Polska ma w tych statystykach niemały udział – wiele naszych miast może się niestety „pochwalić” toksycznym powietrzem, a Wrocław kolejny rok uplasował się na podium światowym, ustępując miejsca jedynie stolicy Bangladeszu.

Stan powietrza na zewnątrz zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od decyzji globalnych, dlatego jako jednostki powinniśmy podejmować działania mające na celu poprawę stanu powietrza chociażby w naszych domach.

Smog zabija

Skutki wdychania smogiem dotyczą nie tylko osób, które oddychają nim bezpośrednio – kobiety w ciąży mogą „przekazywać” toksyny swoim nienarodzonym dzieciom, które w wyniku tego rodzą się jako wcześniaki, wykazują mniejszą wagę po urodzeniu i dotykają ich zaburzenia w rozwoju neurologicznym. W okresie dorastania takie dzieci są też bardziej narażone na choroby przewlekłe.

Tak dewastujący wpływ na organizm jest spowodowany tym, co znajduje się w smogu:

 • Pyły PM2,5 oraz PM10 czyli cząsteczki stałe o bardzo małych rozmiarach,  dzięki którym wnikają do płuc i układu sercowo-naczyniowego;
 • Metale ciężkie, jak ołów i kadm;
 • Tlenki siarki, azotu i węgla;
 • Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.

Dziecięcy układ odpornościowy nie jest jeszcze tak silny, jak w przypadku osoby dorosłej, dlatego smog jest dla najmłodszych szczególnym zagrożeniem.

 

Oczyszczacz powietrza

 

Wygoń smog z domu

Skutecznym rozwiązaniem pomagającym w usuwaniu cząsteczek smogu wpadających do Twojego domu jest dobry oczyszczacz powietrza, np. oczyszczacz Sharp.

Marka Sharp może pochwalić się szeroką ofertę oczyszczaczy powietrza z nawilżaczami oraz z jonizacją, dla jeszcze lepszej ochrony przed cząsteczkami wirusów, bakterii i alergenów.

 

 

Wśród polecanych przez ekspertów modeli znalazł się oczyszczacz powietrza Sharp KC-G60EUW.

Jest to model mogący poszczycić się najwyższą wydajnością (408 m³/h i 630 ml/h) wśród oczyszczaczy powietrza z funkcją nawilżania marki Sharp. Dzięki temu sprawdzi się na metrażu do 50 m². Skuteczne oczyszczanie powietrza umożliwia zestaw filtrów:

 • wstępny, zatrzymujący duże zanieczyszczenia, np. sierść;
 • HEPA, wyłapujący pyły smogowe, alergeny, bakterie i wirusy;
 • węglowy, usuwający zanieczyszczenia gazowe i brzydkie zapachy.

Nawilżacz powietrza w tym oczyszczaczu wykorzystuje technologię ewaporacji, która jest najzdrowszym i najbardziej naturalnym sposobem nawilżania. Jest to więc najlepszy wybór do pokoju dziecka.

Inne polecane oczyszczacze powietrza znajdziesz na stronie Homespot.pl

Źródła:

 1. https://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,wroclaw-znow-w-czolowce-najbardziej-zanieczyszczonych-miast-na-swiecie,wia5-3266-58422.html 
 2. https://www.who.int/news-room/detail/29-10-2018-more-than-90-of-the-world%E2%80%99s-children-breathe-toxic-air-every-day   
 3. https://smoglab.pl/smogowi-liderzy-ranking-miast/  
redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe