Zakaz noszenia przyłbic czy szalików - od soboty

  • 24.02.2021, 11:45 (aktualizacja 27.02.2021, 11:58)
  • redakcja
Zakaz noszenia przyłbic czy szalików - od soboty
Zakaz noszenia przyłbic czy szalików chcielibyśmy wprowadzić od najbliższej soboty - poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że rząd nie chciał wprowadzić obowiązku noszenia wyłącznie profesjonalnych maseczek m.in. z obawy przed nagłym wzrostem ich cen.

Zgodnie z obecnymi przepisami nos i usta można zasłaniać nie tylko maseczką, ale również częścią odzieży czy przyłbicą.

W internetowej rozmowie "Tłit" na stronie Wp.pl Andrusiewicz poinformował, że "nie ma odwrotu", jeśli chodzi o rezygnację z zakrywania nosa i ust czymś innym niż maseczką. "Zakaz używania tego typu osłon będzie kategoryczny z jednoczesną rekomendacją tego, czego powinniśmy używać" - dodał, wskazując, że rekomendacja będzie "na miękko", a zakaz - "na twardo".

Dopytywany o to, od kiedy będzie obowiązywać zakaz, rzecznik MZ odparł: "chcielibyśmy wprowadzić go od najbliższej soboty". "Wszędzie tam, gdzie dotychczas obowiązywało zakrywanie nosa i ust, tam nadal będzie taki obowiązek i będzie kategoryczny nakaz zasłaniania ust maseczkami" - powiedział. Jak podkreślił, zakazane będzie noszenie kominów, szalików, bandan czy przyłbic.

"Oczywiście najlepiej by było, gdybyśmy wszyscy posługiwali się czymś od maseczek chirurgicznych w górę, przechodzili przez poziom FFP2 czy FFP3, ale pamiętajmy, że to jest towar, który kupujemy na rynku i nagły popyt będzie kształtował cenę i podaż. Nie chcielibyśmy teraz, żeby nagle społeczeństwo płaciło krocie za maseczkę chirurgiczną z uwagi na to, że wprowadzamy rozwiązania, które będą obowiązywały za kilka dni. Nie chcemy stawiać przed takim faktem całego społeczeństwa" - powiedział rzecznik ministerstwa.

Pytany, czy w takim razie rząd chętnie wprowadziłby takie rozwiązanie, ale nie robi tego z powodów "czysto ekonomicznych", Andrusiewicz potwierdził. Podkreślił przy tym, że gdy w życie wchodziły przepisy zezwalające na zakrycie nosa czy ust np. chustą, na rynku był deficyt maseczek. "Teraz jest ich o wiele więcej, ale tych najlepiej chroniących wciąż nie jest aż tyle, żebyśmy jednego dnia mogli się wszyscy rzucić i wykupić cały dostępny towar" - powiedział.

Na pytanie, czy możliwe jest wprowadzenie obowiązku noszenia tylko maseczek lepszej jakości, gdy rynek "dostosuje się do sytuacji", szef MZ odparł, że "możliwe jest stopniowe profesjonalizowanie osłon twarzy". Jak dodał, decyzja taka zależy też od etapu epidemii, na jakim będziemy. "Jeżeli ta skala zachorowań nam niespodziewanie wybuchnie ponad tą miarę, którą określiliśmy, to zdecydowanie będą takie rekomendacje" - powiedział rzecznik MZ.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

WuPe
WuPe 27.02.2021, 12:22
Najgorsze, że w imię własnej wydumanej wolności (a co z konstytucyjnymi obowiązkami?) troglodyci wciąż rozsiewają i zarażają innych. Restrykcje z bardzo dotkliwymi karami dobrze umocowane prawnie, a nie wieczne g***no znaczące rozporządzenia, tłumaczenia i nakłaniania. Porządny wywiad zarażonych łącznie z wysokimi karami dla nich jeśli do zarażenia doszło w debilny sposób (a takich jest najwięcej). Nadchodzi wiosna, lato, czas urlopów, relaksu, każdy chciałby już żyć normalnie.
Edek
Edek 27.02.2021, 08:24
czytając te wpisy dochodzę do wniosku jeszcze długo z tego nie wyjdziemy społeczeństwo jest za głupie żeby zrozumieć. przydał by się przepis żeby lać bambusem po pęcinach jak w Chinach tych którzy nie przystosowują się do nakazów
Taki ja
Taki ja 25.02.2021, 17:06
Oo za dużo tego badziewia zostało w magazynach... Na pewno będę nosił!
K
K 25.02.2021, 15:56
Ja oprócz maseczki to jeszcze zabezpieczam się folią stretch, wtedy jest większe zabezpieczenie niż sama maseczka
Halina
Halina 25.02.2021, 17:24
Covid nie przebije tej folii aby? bo wtedy niespodziewana tragedia!
rwd
rwd 24.02.2021, 23:21
Kolejne martwe prawo. Po co to wprowadzać, jak jest nie do wyegzekwowania.
varan
varan 24.02.2021, 20:15
Pewna firemka naprodukowała masek to przecież nie mogą leżeć na magazynie. Trzeba zwiększyć ilość testów a tym samym ilość pozytywnych wyników, ogłosić III falę i nakazać stosowanie drogich masek bo inaczej "nas wirus zdziesiątkuje". Niedorzeczniku, bajki to sobie opowiadaj w cyrku zwanym sejmem.
Gosia
Gosia 24.02.2021, 17:46
Czy maseczki szyte z materiału nawet 5 warstwowe nie będą objęte zakazem noszenia... bo słyszę że nadchodzi czas noszenia masek z certyfikatem. A o ile wiem to wydatek ok 90 zł i takiej maski nie wypiorę w pralce.
***** ***
***** *** 24.02.2021, 14:09
wirus zmutował i zmniejszył rozmiary - ostatnim etapem będzie zatykanie nosa !!!
tomaszowianin
tomaszowianin 24.02.2021, 17:30
A już na koniec NAKAZAĆ tylko tym mężczyznom, którzy mają większe rozmiary zatykani k...sa.
Jaki to piękny cowidowy polski kolejny kabaret. A jakie drogie bilety do wstępu w tym reżimie.
Zamknąć wszystkich i wszystko. Uwolnić po raz kolejny całą gospodarkę z systemu nakazowego
Damy radę!
$
$ 24.02.2021, 12:31
Proszę sprostować tytuł bo nie ma zakazu noszenia przyłbic i szalików....nawet skarpetek. Zakaz noszenia.... Mogę nosić i maseczkę i przyłbicę. Mogę też nic nie nosić bo to są zalecenia w rozporządzeniach. Proszę o sprostowanie w tym artykule zgodnie z wytycznymi i literą prawa. Dziękuję
tomaszowianin
tomaszowianin 24.02.2021, 17:14
.... no właśnie: " czy" czy "i". Takie to proste, a musi być podpierane.
Obs
Obs 24.02.2021, 15:07
Dziad swoje baba swoje tylko tak moźna skomentować ten pierwszy wpis. Ciemnota goni ciemnotę i jak się wyjdzie gdziekolwiek na ulice czy do sklepu kłuje w oczy.

Pozostałe