Pogotowie do końca roku zostanie w Tomaszowie. Co dalej...?

  • 25.02.2021, 11:48
  • redakcja
Pogotowie do końca roku zostanie w Tomaszowie. Co dalej...?
W poniedziałek Rada Powiatu Tomaszowskiego, w czasie sesji nadzwyczajnej przyjęła stanowisko w sprawie planów przejęcia tomaszowskiego pogotowia przez Wojewódzką Stację Ratownictw Medycznego. Dzisiaj tożsamy dokument przyjąć ma Rada Miejska. Tymczasem wczoraj nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że łódzki oddział wojewódzki NFZ podjął decyzję o przedłużeniu aktualnie obowiązującej umowy do końca bieżącego roku. Wpływ na decyzję bez wątpienia miały protesty samorządowców. Póki co, zagrożenie zostało odsunięte w czasie. Jest możliwość podjęcia rozmów.

 

Tomaszowskie Centrum Zdrowia sp. z o.o. jest członkiem Konsorcjum, zrzeszającego szpitale z terenu województwa łódzkiego, mające w swoich strukturach zespoły wyjazdowe ratownictwa medycznego. Członkiem i liderem jest też Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego. Podmioty te wspólnie realizują świadczenia z zakresu ratownictwa medycznego na terenie województwa. Tomaszowskie Centrum Zdrowia obsługuje swoimi karetkami powiaty: tomaszowski, brzeziński i łódzki wschodni.

Umowa nr 991/110101/16/010/21/K z Wojewodą Łódzkim, na podstawie której członkowie Konsorcjum realizują świadczenia pierwotnie miała obowiązywać do końca ubiegłego roku. Ze względu na pandemię aneksowano ją  jedynie do 30.06.2021 roku. Kiedy umowa była zwierana zarówno władze Powiatu, jak i Zarząd szpitala podkreślały, że jej zwarcie jest ogromnym sukcesem. I to była oczywiście prawda oraz spora zasługa ówczesnego szefa "pogotowia", Dawida Budnego. 

W dniu 3 lutego 2021 roku Lider Konsorcjum - Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi – wyraził pisemnie stanowisko, że WSRM w Łodzi nie planuje ubiegać się o zawarcie umowy na kolejny okres w trybie opisanym w art. 49a ust. 5a ustawy z dnia 8 września 2006r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, a umowa Konsorcjum jest w końcowym okresie jej obowiązywania. Oznacza to, że konsorcjum traci racje bytu, a do nowego konkursu WSRM przystąpić zamierza samodzielnie. Takie stanowisko nie jest jednak zaskoczeniem. O planach dyrektora Janeckiego, mówiło się już od kilku co najmniej miesięcy. 

więcej na ten temat

Na ratunek Pogotowiu.... czy do tomaszowskich chorych przyjadą tomaszowskie karetki?

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe