Wieczornik Mariusza: Pogotowie w magistracie

  • 25.02.2021, 21:11 (aktualizacja 25.02.2021, 23:41)
  • Mariusz Strzępek
Wieczornik Mariusza: Pogotowie w magistracie
Oglądając dzisiejsze posiedzenie Rady Miejskiej, John Stuart Mill, zapewne zawołałby z przerażeniem: co za banda paskudnych złodziei. Tak, tak, ojciec liberalizmu niczego nie znosił tak bardzo jak złodziejstwa. Najbardziej nie tolerował złodziei, którzy dokonują rabunków nieodwracalnych. Doradzał nawet, by za wszelką cenę trzymać się od nich z daleka. O co chodzi? O osoby, które okradają nas z rzeczy najbardziej cennej? Wiecie jaka to rzecz? Liberałowie powinni to wiedzieć, ale cóż.. dzisiaj liberalizm niestety coraz częściej mylony jest z libertynizmem, a wolność kojarzy się z lekkością obyczajów. Oczywiście chodzi o czas... Według Milla najcenniejsze ze wszystkich dóbr, jakie posiadamy. Ktoś, kto nam część tego dobra odbiera nie dając nic w zamian zasługuje na miano paskudnego złodzieja. Tak uważał J.S Mill i trudno się z nim nie zgodzić. D

Dzisiaj tomaszowscy radni miejscy pobili swoisty rekord, obradując przez prawie 4,5 godziny nie zdołali przyjąć nawet porządku obrad. Zmęczyli się tak bardzo, że postanowili poprosić o przerwę. Tej "złodziejskiej szajce" przewodził kolejny raz Adrian Witczak. I powiem szczerze, że przez ten cały czas nie usłyszałem zbyt wielu wypowiedzi, które miałyby jakiekolwiek znaczenie dla mieszkańców miasta. Było za to obrzucanie się nawzajem epitetami, jakieś osobiste wędrówki słowne i typowy partyjniacki bełkot.

Jedyne chyba sensowne kilka zdań padło od Piotra Kucharskiego. Cała reszta pokazała, co tak naprawdę jest dla radnych ważne... Granica, kiedy czujemy zażenowanie została tym razem przekroczona. Ludzie nie wstydzą się własnej niewiedzy i nie boją się, że zostaną postrzegani, jako pieniacze. Ważne, że koszulka i krawacik zostały odprasowane, a czuprynka spryskana lakierem do włosów.... a fee. Jedna z moich znajomych, która przypadkowo oglądała te samorządowo - cyrkowe występy zapytała: "czy oni na pewno dostają za to pieniądze". Kiedy otrzymała odpowiedź, pokręciła tylko głową z niedowierzaniem . 

Oglądam niemal wszystkie sesje rady miejskiej, ponieważ wiele zadań zazębia się między miastem a powiatem i uważam, że oba samorządy powinny prowadzić wspólną politykę chociażby w temacie oświaty, czy zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego. Warto więc zawsze wiedzieć co się dzieje u "sąsiadów". I to chyba jest tutaj kluczem... zainteresowanie sprawami samorządowymi, mającymi fundamentalne znaczenie, a takie właśnie ma zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom miasta. Piszę o autentycznym zainteresowaniu a nie stwarzaniu pozorów i szukaniu okazji do robienia "zadymy". 

Temat przejęcia tomaszowskiej stacji ratownictwa medycznego przez łódzką WSRM obecny jest w debacie publicznej od kilkunastu dni. To chyba najpoważniejsza sprawa, którą samorządowcy zajmowali się w ostatnim czasie. Problem szczegółowo opisywały wszystkie poważne (nie tylko tomaszowskie) media. Na moim portalu można obejrzeć całą nadzwyczajną sesję rady powiatu, która odbyła się w poniedziałek. Jeśli więc jakiś radny miejski lub powiatowy twierdzi, że nie wie o co chodzi, nie powinien być radnym, bo jest to najzwyczajniej w świecie kompromitacja.  Nie ma tu żadnego wytłumaczenia. 

Tutaj radny Witczak i inni "złodzieje czasu" twierdzą, że nie wiedzą do końca o co chodzi, i że chcieliby w temacie "wysłuchać" starosty Węgrzynowskiego. To, że tomaszowska Platforma Obywatelska jest w cichej koalicji z najbardziej twardym jądrem PiS spod znaku Antoniego Macierewicza, jest tajemnicą poliszynela, ale zapraszanie Starosty na sesję rady miejskiej w celu jego przepytywania to lekkie przegięcie i kolejny przejaw dyletanctwa. Dlaczego? Bo Starosta nie przychodzi nawet na spotkania z radnymi powiatowymi . Nie lubi tez odpowiadać na postawione pytania. Wchodzenie w pisowskie buty jest co najmniej śmieszne. 

O co dokładnie chodzi? Zawsze o to samo. W krótkim wymiarze o zagarnięcie pieniędzy, jakie nasz szpital otrzymuje za usługi zespołów wyjazdowych ratownictwa medycznego. W długim o centralizację i ręczne zarządzanie rodem prosto z PRL.  Ale to już przecież mieliśmy... Sprawdziło się? Chyba nie.... W czasie sesji rady powiatu radny Arkadiusz Gajewski bronił pomysłu przejęcia tomaszowskiego pogotowia. Rzecz w tym, że nie podpowiedział skąd wziąć pieniądze, by zrekompensować stratę. Jak stwierdził "duży może więcej".  Oczywiście, tylko nie zawsze w zakresie, który uznalibyśmy za pożądany.

Monopolizacja nigdy nie służy poprawie jakości usług, zawsze natomiast można się spodziewać, że spowoduje wzrost cen. Przyznał to zresztą w wywiadzie wicemarszałek województwa łódzkiego, twierdząc, że WSRM dopłaca do kontraktu. Słowem: duży może więcej... wygenerować strat. Jak to więc jest, że Platforma Obywatelska, będąca przeciwna zapowiedzianej centralizacji szpitali chwali centralizację usług ratownictwa medycznego? 

Radnym PO/KO nie podobało się także, że adresatem apelu w jednym ze zdań jest Starosta Węgrzynowski. Sporne zdanie brzmi tak: Rada miejska apeluje do władz Powiatu i Tomaszowskiego Centrum Zdrowia o podjęcie szybkich i skutecznych działań w trosce o zapewnienie mieszkańcom miasta możliwie najlepszego dostępu do świadczeń medycznych w tak newralgicznym zakresie, jak ratownictwo medyczne. 

Pytanie jakie mi się nasuwa jest takie: a do kogo o te działania miałaby Rada apelować, jak nie do władz powiatu tomaszowskiego? Niech każdy sam odpowie sobie na pytanie "o co kaman". Może pokrótce wyjaśnię. 

O tym, że województwo łódzkie ma być poligonem doświadczalnym dla centralizacji ratownictwa medycznego w Polsce wiemy od sierpnia ubiegłego roku. Dyrektorzy szpitali (w tym TCZ) ostrzegali przed zagrożeniem. Było sporo czasu na podejmowanie działań zaradczych. Składając wniosek o sesję nadzwyczajną poprosiłem równocześnie o kopie korespondencji w tej sprawie z wojewodą, NFZ, zarządem województwa łódzkiego. Nie otrzymaliśmy ani jednego papierka. Żadnych pism, zapytań, notatek służbowych. Zupełnie nic.  

Do biura rady powiatu dostarczono natomiast "opinię prawną" zgodnie z którą sesja nie powinna być ze względów formalnych zwołana. Brawo! Zastraszeni pracownicy dzwonili jeszczd na 10 minut przed sesją byśmy się z niej wycofali. Niewiarygodne.... a jednak...  

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Do buca Gajewskiego
Do buca Gajewskiego 02.03.2021, 00:31
Gajewski coraz bardziej arogancki. Grzecznosciowo zostal wpuszczony na sesje, 2/3 wystapienia to promocja siebie + jazda po sejmikowej kolezance konkurentce (jakby to kogos interesowalo), no i buraczy ton. Co to nie on, jak postrzega z gory. Och ty bucu :))

Nie masz do niego prawa bucu, nie masz. Sam w miescie niczego nie zrealizowales, bys mogl kogos w ten sposob besztac.
Duduś Fąferski
Duduś Fąferski 28.02.2021, 00:43
A ja nie kupuję radnego, który najwięcej czasu maruje . Dla mnie jego całe zamieszanie , które robi , trąci sztucznością i zgrabnie zaplanowanym lansem. Wystudiowane i wystylizowane ujęcia i zdjęcia z odpowiednim tłem, mankiecikiem koszuli, zegareczkiem , rozpięciem kurteczki czy szaliczka , miną dopasowaną do temaciku pseudobloga. Do tego akcyjność związna z maseczkami , serduszkami, błyskawicami i w tle budynek policji lub urzędu. Po co jest się radnym ? Cytat z wypowiedzi w kampani " W samorządzie działania powinny być poza podziałami politycznymi." W obecnej chwili wygodniej być krytykiem jedynie, mówić władzy że popełnia błedy, że na szczęscie zmądrzała lub że robi głupoty , że doktorant w wieloletnim doświadczeniem samorządowym i pracownicznym wie wszystko najlepiej. Narobił się w życiu, to wie. Zamiast działania mamy słowotok kwiecisty. Praca, praca i jeszcze raz praca, wnioski konstruktywne i rzeczowe dla ludzi , pomysły ( nie tylko te EKO ze zdjęciami z Wrocławia ) i współne działanie . Najlepsze od koleżanki - gdy on był opiekunem MRM to rada by działała. Naprawde dobre . Zatem gdzie się podziała Grupa Młodzi dla Miasta - Miasto Dla Młodych , jej społecznośc , kapitał i pomysly . Czy tylko dla PR i kampani to było potrzebne ?
Alejajo
Alejajo 28.02.2021, 22:30
Też sobie przypomniałem "Młodzi dla miasta - miasto dla młodych".
Eko pomysły, które nigdy nie padły i w zasadzie brak pomysłów tylko "bla, bla, bla"...
W każdym punkcie musi gadać. Najlepiej idzie mu poniżanie adwersarzy. To cenna umiejętności w polityce jednak nie daje owoców dla mieszkańców. Taka jałowa gadka i samozadowolenie z wypalania czyjegoś czasu...
rwd
rwd 26.02.2021, 19:53
To żadna polityka ani Polityka, tylko dzieci w piaskownicy się bawią.
Ajdejano
Ajdejano 26.02.2021, 18:41
Przy okazji: z zapartym tchem czekamy na dzisiejszy "Wieczornik Mariusza".
Prośba
Prośba 26.02.2021, 10:12
A ja proszę redakcje o jedna rzecz. Znam temat od wewnątrz i wczorajsza sesja zjeżyła mi włos na głowie. Zachwytów nie było końca nad starosta od jego obecnego pracownika, szefa Wydziału Komunikacji w starostwie - a wszyscy wiemy jak ten wydział funkcjonuje. Czy redakcja mogłaby sprawdzić czy szef tego wydziału w ostatnich dwóch katach dostał jakieś podwyżki czy premie???
Ajdejano
Ajdejano 26.02.2021, 18:37
Nie ważne: dostał, czy nie dostał. Ważne i dla mnie najgorsze, że taki facet, jak Cezary K. (dla mnie Czarek), nie widzi, albo nie chce widzieć poczynań tego małego człowieczka z dużym brzuchem (prymitywnego katechety). Tym bardziej, że ten C.K. jest przecież radnym miejskim z PO.

Czyli, ma rację Admin, że przeciwko Prezydentowi Witko kroi się dziwna powiatowo-miejska opozycja w postaci PO - PiS. Tylko po to, aby maksymalnie "uwalić" tego niepokornego Witko.

PS. Chyba jednak dobrze zrobił kiedyś prezydent miasta, że założył swój, niezależny komitet wyborczy. Miał chłop trochę wyobraźni (oczywiście: politycznej. I nie tylko).
Alejajo
Alejajo 28.02.2021, 22:23
Krawczyk jest w PO?
Startował z list tworzonych przez Kagankiewicza (pełnomocnik Porozumienia czyli odłam PIS).
Strong
Strong 28.02.2021, 22:11
... nie sądzę, by miał rację. Trochę pracy... a następnie był lansik na kolorach, szyldzie PiS i nic ponadto.
Cypisek
Cypisek 26.02.2021, 09:05
100 % racji że duży może więcej i do innego stwierdzenia że monopolizacja nie jest taka dobra jeśli chodzi o jakość usług. Można tu przytoczyć nasze.... miejskie spółki jak np chodzi o wywóz śmieci. Jest drożej i będzie drożej. Nie ma konkurencji a tych na stołkach trzeba wykarmić... Ogólnie widać jak PiS w całym kraju dąży do monopolizacji. Wraca komuna. Ale ludzie tego nie widzą. Co do pogotowia to zdaje się jest już wszystko pozamiatane. Przedłuża może jeszcze o te pół roku i wszystko. A te posiedzenia, rozmowy i,, zapewnienia,, to taka polityczna zagrywka zdaje się. Panu Mariuszowi dziękuję za te felietony. Faktycznie radny Witczak niech się zajmie merytorycznie swoimi obowiązkami jako radny a nie żelowanie włosów.... Bo żal się patrzeć.
CYPISKA
CYPISKA 26.02.2021, 17:28
Nie znam P. Witczaka , ale co komu do jego stylu ? Na pewno w tobie cypisek też można się czegoś doszukać . PILNUJ SWOJEGO NOSA . Patrzeć nie musisz
Cypisek do cypuski
Cypisek do cypuski 26.02.2021, 21:07
Nie znasz... Ychy... Jest Ci bliżej do niego niż piszesz.
Hehe
Hehe 26.02.2021, 18:58
Jedyne co u niego widać to kompleks Witko :)
Ajdejano
Ajdejano 26.02.2021, 09:01
Panie Mariuszu: pod wpływem emocji, pisze Pan trochę chaotycznie im dlatego tylko domyślam się, że ta sesja rady miasta, to była sesja nadzwyczajna, zwołana na pański wniosek, w związku z próbą odebrania powiatowi i TCZ bezpośredniego nadzoru nad ratownictwem medycznym w Tomaszowie.

W końcówce materiału powyżej, podaje Pan taką informację (cytat):
"Do biura rady powiatu dostarczono natomiast "opinię prawną" zgodnie z którą sesja nie powinna być ze względów formalnych zwołana. Brawo! Zastraszeni pracownicy dzwonili jeszcze na 10 minut przed sesją byśmy się z niej wycofali. Niewiarygodne.... a jednak... "
Rozumiem, że ta "opinia prawna" , skierowana do biura rady powiatu, dotyczyła sesji nadzwyczajnej rady.... miejskiej ?

Będę dozgonnie wdzięczny, jeżeli Pan wyjaśni nam te niuanse i wyjaśni nam Pan, kto podpisał się pod tą "opinią prawną" .

Pod pańska opinią na temat starosty-katechety podpisuje się dwoma "ryncamy".
tomaszowianin
tomaszowianin 26.02.2021, 18:33
Tak p. pięknie umysłem to wszystko rozsądnie ujął, a na końcu "ryncamy" spieprzył. Normalnymi rękoma pan się pod tą opinią już nie podpisuje? Złoty umiar w wyrażaniu opinii też obowiązuje. Nie tyko moderatora.
Ajdejano
Ajdejano 19.03.2021, 18:07
Te!!! "tomaszowianin"!!! Nie nauczyli ciebie w szkółkach, że jak ktoś pisze coś w cudzysłowie, to ten cudzysłów został zastosowany do napisania np. czegoś nie tak, jak nakazuje gramatyka ?!
Cienki bolek jesteś - facet.
te tomaszowianin
te tomaszowianin 22.03.2021, 17:56
Te!!! "Ajdejano"!!!

Za zwrócenie uwagi dziękuję, nie analizując nawet potrzeby użycia etymologii dla podpisywania się "ryncamy". Bo nikt tak języka polskiego nie próbował jeszcze skaleczyć.
Nie douczyli ciebie w szkołach (może też i w wiejskich i leśnych szkółkach), że język polski nie jest martwy i trzeba umieć szukać zmian w pisowni.
Ja już od 10 lat zwracam uwagę na to, że np. skrót PS piszemy bez kropek (chyba, że z kropką jeśli kończy zdanie). Do ciebie to nie dociera. A piszesz z kropkami bez cudzysłowu. Pisz, jak chcesz, poznajemy po stylu i poprawności pisania twoją wiarygodność.

Tępy jasio jesteś – facet.

Ja tam się nie obrażam. Ale nie obrażaj innych! I ogólnie – totalnie nie świruj! 2.03.2021 r. (19:02) tak jeszcze - niekoniecznie jak rekolekcjonista – nauczałeś: "Poza wszystkim: nauczcie się, ludziki, pisać po polsku". Masz na myśli figurki małych człowieczków np. kasztanowych, Michelin? Czemu ludziki nie mają cudzysłowu?

Na koniec krótkie PS.
PS "Dziwne, jak często ostry język - mówił Lech Nawrocki - idzie w parze z tępym umysłem".
I maksyma M.T. Cycerona: "Jedyną cechą głupoty jest dostrzegać błędy innych, a zapominać o swoich". Dobrze byłoby, żeby wszyscy o tym chcieli pamiętać.

PPS Szukaj i śledź zmiany dot. pisowni tylko w najnowszych słownikach wydawnictwa PWN. Wielki słownik ortograficzny – to chyba rok 2016.Patom
Patom 26.02.2021, 08:54
"Komuno wróć" - bis
Strong
Strong 28.02.2021, 22:16
Niech wróci tą komuna 'patom' do twojego domu i roboty... bis :-))

Pozostałe