Siła w składnikach

  • 27.02.2021, 09:50 (aktualizacja 27.02.2021, 10:29)
  • redakcja
Siła w składnikach
Ależ nasz naród szybko się cywilizuje. Już prawie dogania najlepszych w świecie. A człowiek 50 lat temu skończył szkoły i nie ma pojęcia jak np. czytać takie proste e-faktury przysyłane przez Polską Grupę Energetyczną Obrót S.A.

Tyle tego dostarczają, że nie wiem kiedy z tych dobroci korzystam. Raz są opłaty dystrybucyjne stałe, zmienne całodobowe, przejściowe, abonamentowe, OZE, kogeneracyjne, mocowe, (później mocowe stałe), akcyza (zmienna).

I proszę spojrzeć na skrócone wyciągi faktur (1. - za okres od 15.12.2020 r. do 12..02.2021 i 2. - od 12.02.21 do 19.02.21 r. Parę dni i inne opłaty.

Wiem z tych faktur na pewno tyle, że z dniem 16.04.2018 r. zmianie uległ indywidualny numer rachunku bankowego.

Nie sądzę, żeby w miejscowym PGE ktoś mi te opłaty wyjaśnił. Ale inni może pomogą.

Wiadomo: jeśli jest tyle zmiennych, to jest w czym grzebać. Wiadomo też o tym z lokalnego podwórka.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (1)

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

fujj ..
fujj .. 04.03.2021, 15:44
PGE Dystrybucja miała czteroosobowy zarząd, a po objęciu władzy przez PiS jest on już pięcioosobowy. Zarząd spółki uważany jest powszechnie jako świetne miejsce zarobków dla polityków PiS, bo pensja wynosi tam ok. 50 tys. zł miesięcznie.

Zarząd PGE Dystrybucja S.A. składa się z 2-6 członków powołanych przez Radę Nadzorczą.

1. Prezes - Jarosław Kwasek z Radzynia Podlaskiego - Pensja bez premii? Ok. 50 tys. zł.
2. itd. itd. itd.
McMarek
McMarek 27.02.2021, 18:55
To nie jest wymysł zakładów energetycznych, tylko regulatora i ustawodawców. Podział na sprzedawcę i dystrybutora też nie.
Firmy energetyczne po prostu musza stosować się do obowiązujących przepisów - i tyle w temacie.
tomaszowianin
tomaszowianin 05.03.2021, 19:04
A! PSIk! MistrzuceremoniiMarku. fujj.. niejasno wytłumaczył?
Qlson
Qlson 27.02.2021, 18:00
Jeszcze zobaczcie adresy. Sprzedawca w Rzeszowie, PGE w Łodzi, a korespondencja do Wielunia :-)) Przecież gdyby napisali: zużyto 10 kW x 5 zł = ? to zapewne nikt by tego nie zrozumiał ...
WuPe
WuPe 27.02.2021, 12:38
Ja bym poprosił panią Ewę Ziernik by wyjaśniła mi wszystkie terminy;-) Najgorsze jest to, że te hieroglifowe terminy nie budzą żadnych wątpliwości, pytań i podejrzliwości zwykłych zjadaczy chleba, którzy nierzadko są wybitnymi znawcami konstytucji, wszelakich rozporządzeń, polskiego sądownictwa i międzynarodowych traktatów, ect. ;-)
tomaszowianin
tomaszowianin 27.02.2021, 19:03
Jeśli dostawca zmienia warunki umowy (nie tylko akcyzę) i wprowadza nowe opłaty, to powinien odbiorcę o tym powiadomić w terminie umożliwiającym odbiorcy znaleźć innego dostawcę. Zmiana akcyzy, opłaty mocowe, opłaty za moce umowne i inne idiotyczne pomysły i fanaberie zmieniane z dnia na dzień to nieliczenie się z odbiorcą. To zwykłe ch...skie monopolistyczne działanie. Nieprawne i niesprawiedliwe.
Chociaż w Polsce możliwe.
I ktoś mi może podpowiedzieć: co K..rwa normalnie żyjący czlowiek może zrobić w tej sytuacji z tym ....zrobić?
Pójść do Prokuratury zamaskowany z uzasadnianiem dziesiątków sprzecznych ustaw.
Po co . Zanim to rozszyfrują to ustawy się zmienią. Nawet o północy.
Do UOKIK? Zajmuje się aktualnie fałszowaniem składu surowcowego odzieży.
Pozostaje oszczędzać. Do oświetlenia parafinowa świeca. Radio na baterię. TVP info wirus STOP. I oczekiwanie na SMS o szczepionce.
PS
Chociaż P. Żyła wywalczył nasze dobre samopoczucie.
McMarek
McMarek 03.03.2021, 17:11
Przykro mi , ale nic człowieku nie rozumiesz.
Mylisz w swojej wypowiedzi dostawcę ze sprzedawcą i na monopol ( jaki ?) zwalasz ceny urzędowe.
tomaszowianin
tomaszowianin 03.03.2021, 20:51
Może nic...Ale jak się troszkę pogdera i pogrzebie w internecie, to można się też czegoś dowiedzieć Na razie o dwóch opłatach.
Opłata OZE wynika z funkcjonowania mechanizmów wspierania wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii oraz biogazu rolniczego i ciepła w instalacjach OZE i związana jest z zapewnieniem odpowiednio wysokiego udziału energii ze źródeł odnawialnych w krajowym miksie energetycznym. Po krótkiej przerwie obowiązuje od br.
Natomiast pieniądze uzbierane z opłaty mocowej (zmienne co roku) mają zasilać elektrownie węglowe. CELEM USTAWY MOCOWEJ JEST OKREŚLENIE, JAK MA DZIAŁAĆ RYNEK MOCY DLA ZAPEWNIENIA STAŁEJ DOSTAWY PRĄDU A TAKŻE STABILNOŚĆ CEN ENERGII.Opłata mocowa ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne (stałe i bezproblemowe dostawy prądu). Finansowane będzie utrzymywanie rezerw energii przez elektrownie węglowe.

Teraz musimy ważyć te zmienne opłaty. Co ważniejsze. OZE czy węgiel .I tego nie rozumiem

Pozostałe