Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 08:06
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Czy Powiat Tomaszowski będzie płacił odszkodowania gminie Wolbórz?

Tak zapowiada burmistrz Wolborza, Andrzej Jaros. Wszystko przez objazdy, jakie dla ciężarówek jadących z piaskiem z kopalni na Białej Górze wyznaczyło Starostwo Powiatowe, po tym, jak uszkodzeniu uległ most na Pilicy w dzielnicy Brzustówka. Ciężkie samochody, które wcześniej rozjeżdżały miejskie ulice, powodując wielomilionowe straty, jeżdżą obecnie przez nieprzystosowane do takiego transportu drogi w gminie Wolbórz. ja twierdzi wójt, już zniszczona jest nowa droga w miejscowości Młoszów. Problem mają nie tylko w Wolborzu. Ciężarówki niszczą obecnie także drogi w gminie Tomaszów oraz rozjeżdżają to, co jeszcze pozostało z ulicy Dąbrowskiej. To efekt nie tylko braku obwodnicy, ale przede wszystkim ekspansywnej polityki eksploatacyjnej złóż piasku prowadzonej przez niemieckiego właściciela kopalni. Znikają nie tylko drogi ale hektary okolicznych lasów.

Kiedy kilka lat temu, ówczesny Starosta Powiatu tomaszowskiego, Mirosław Kukliński, postanowił zamknąć miejskie ulice dla ruchu ciężarówek z Białej Góry wybuchła wielka awantura. Protestowali między innymi właściciele kopalni, władze gminy Tomaszów, która jest beneficjentem części płaconych rzez spółkę podatków. Powiat straszono (nie wiedzieć czemu) procesami, a kierowcy pod osłoną nocy demontowali drogowe oznakowanie.  

Starosta ostatecznie ze zmiany organizacji ruchu się wycofał. nie trzeba było długo czekać, by most zemknięto. Tym razem ze względu na uszkodzenia. W złym stanie są także inne mosty. Remont W713 odsłonił uszkodzenia  również tego na ulicy Mireckiego. Większość z nich jest częścią dróg powiatowych, a samorządu na kosztowne remonty nie stać. 

Burmistrza Wolborza jest bardzo wzburzony, twierdzi na stronie internetowej miasta, że Zarząd Powiatu Tomaszowskiego skierował bez uzgodnienia z nim wszystkie ciężarówki o masie powyżej 3 ton, m.in. te dostarczające piasek z kopalni Biała Góra do Huty Szkła w Niewiadowie (przyp. red. Biała Góra nie dostarcza piasku do Niewiadowa). Denerwuje się, że dziesiątki ciężarówek w kilka tygodni zniszczyły nową nawierzchnię drogi w Młoszowie, która nie jest przystosowana do ruch ciężkiego i na której stoją znaki zakazujące ruchu ciężarówek. 

- Jesteśmy zbulwersowani tą sytuacją i decyzjami powiatu tomaszowskiego. Mamy dokumentację filmową i zdjęciową pokazująca sznur ciężarówek jadących po naszych drogach. Nie można w ten sposób rozwiązywać problemu z wyznaczeniem objazdu, niszcząc drogi u sąsiada, którym jest Gmina Wolbórz. - mówi Andrzej Jaros Burmistrza Wolborza. 

Burmistrz wskazuje, że obecnie  powiat tomaszowski przygotowuje projekt czasowej organizacji ruchu dla ciężarówek. Jest zbulwersowany faktem, że ta czasowa organizacja ma trwać ok. 3 lata. 

Andrzej Jaros, interweniując w sprawie niszczonej drogi w Młoszowie, spotkał się  z Wójtem Gminy Tomaszów oraz przedstawicielami zarządu dróg w Piotrkowie Trybunalskim i kopalni piasku Biała Góra. 

- Problem jest bardzo poważny, zniszczono nam nową drogę w Młoszowie, co więcej dalej powiat tomaszowski planuje, na okres co najmniej 3 lat niszczyć nam tę drogę, bo nie mają jak poprowadzić objazdu z powodu zamkniętego mostu w Tomaszowie Mazowieckim. Będziemy domagali się od powiatu tomaszowskiego naprawy tej drogi. - dodaje Burmistrz, 

Irytacji władz Wolborza trudno się dziwić. W inwestycje drogowe inwestują skromne środki finansowe, jakie posiadają. W podobnej sytuacji są też inne samorządy. Od lat mówi się o konieczności budowy obwodnicy miasta. Powinna ona rozwiązać problem z ciężarówkami w Tomaszowie. Jednak nie stanowi ona rozwiązania o charakterze systemowym. Ktoś bowiem wydaje zgody na lokalizację inwestycji w postaci np. huty szkła ni zwracając uwagi, czy będzie miała ona dostęp do bocznicy kolejowej, by piasek przewozić za pomocą kolei. Ze strony kopalni nie powinno być problemu, bo odpowiednią bocznicę posiada. 

Przeciwnicy takiego rozwiązania zwracają uwagę na wyższy koszt transportu kolejowego. Pytanie tylko, czy uwzględniają koszty napraw ulic i mostów. Bo one też stanowią obciążenie związane z zarobkową działalnością wydobywczą. Tyle, że jest ono przeniesione na lokalne samorządy. Tych kosztów nie są w stanie pokryć nawet odprowadzane przez firm podatki. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
rak 25.04.2021 20:57
A gdzie są pieniądze z podatków od posiadaczy aut ciężarowych średnio 1300 zł za jeden pojazd gdzie są K... i z tych pieniędzy spokojnie wystarczy na obwodnicę.

T.m 10.03.2021 10:12
A ja mam pytanie czy zarzadca drog wojewodzkich bedzie placil odszkodawanie strarostwu w tomaszowie za to ze przez remont 713 zdewastowana jest wiekszosc drog powiatowych?Droga wojewodzka kiedt miala byc otwarta?bo juz zapomnialem.

kierowca 05.03.2021 14:36
wystarczy żeby na patelnię ładowali dozwoloną ilość a nie po 30 t piachu + masa naczepy i ciągnika co daje na 5 osi naciski dużo większe niż dopuszczalne w Polsce 11,5 t na oś dla najlepszych dróg klasy A, S, G, GP. U nas mamy marne drogi w klasie Z, L a samochody z BG rozjeżdżają je masą >11,5 t na oś - trwałość takie drogi leci na łeb na szyję i po 2 3 latach zostaje szuter.

Ajdejano 02.03.2021 19:02
Ludziska: te Wasze wpisy, to taki jeden , wielki kociokwik: gdzieś dzwonią, ale nie wiadomo po co, "... podobno jest film że sznurem samochodów jak jadą przez tę miejscowość.", "...pokazana na zdjęciach droga, to droga nie gminy Wolbórz lecz Powiatu Piotrkowskiego". Ogólnie - totalnie świrujecie, ponieważ nie stosujecie zasady: najpierw trzeba pomyśleć, co się chce napisać, a dopiero potem - napisać. Poza wszystkim: nauczcie się, ludziki, pisać po polsku.

Myśleć 04.03.2021 18:27
też trzeba się nauczyć.

Marcin R 02.03.2021 09:47
Skoro są zakazy to dlaczego te ciężarówki jeżdżą, podobno jest film że sznurem samochodów jak jadą przez tę miejscowość. Najwyższe mandaty, znaki zakazu wjazdu dla tirów powyżej 3.5t i sprawa załatwiona. Jesli postawią zakazy i dobre mandaty za łamanie zakazów to przerzucą się na tory.

mieszkaniec2 02.03.2021 08:17
pokazana na zdjęciach droga, to droga nie gminy Wolbórz lecz Powiatu Piotrkowskiego. Jest od lat w bardzo złym stanie. Tegoroczna zima i zwiększony ruch ciężarowy tylko ujawniły jej tragiczny stan. Problem to droga z Młoszowa do węzła w Wolborzu, ale tam jest ograniczenie dla ciężarówek ,więc gdzie jest dzielna Policja. Ciężarówki z Młoszowa powinny pojechać na węzeł w Studziankach.

Gość 02.03.2021 13:17
Na zdjęciu widać drogę na borki to jest gmina Wolbórz

Wolborzanin 01.03.2021 23:07
Powiat robi co chce nie konsultuje się z nikim bo myśli że jest ponad wszystkim a tutaj wielki Zonk od strony Jarosa i bardzo dobrze. Jaros powienien wystawić wielki rachunek sumienia może nasi się otrząsną można było poprowadzić przez groty i swoimi drogami i byłby święty spokój sami by naprawiali a tak dostaną rachunek i skąd wezmą kase na to.

Justyna 02.03.2021 07:36
Dobrze że nie puszczono tomaszowskich ciężarówek przez samo miasto Wolbórz. Ucierpiałby zacny kościół jedyna pozostałość po świetności miasta, w granicach dawnego Wolborza.

rwd 01.03.2021 18:30
To kopalnia powinna zapłacić za zniszczone drogi.

mieszkaniec 01.03.2021 13:21
Dodajmy że takie odszkodowania za zniszczenia dróg mogą opiewać na kilka milionów złotych. Tiry niszczą bez opamiętania drogi sąsiada przewożąc drogocenny kruszec z nieszczęsnej kopalni Biała Góra do hut Ujazdu. Tylko patrzeć jak podatnik powiatu tomaszowskiego będzie obciążony dużo wyższym podatkiem po to, aby pokryć takowy rachunek.

Jagoda 01.03.2021 20:35
Biała Góra nie wozi piasku do Niewiadowa

Ewka 01.03.2021 12:44
Brawo! teraz czekamy na reakcję gminy Inowłódz! Przez remonty w Tomaszowie ciężarówy rozjeżdżają Spałę i Inowłódz! Nagminnie przekraczają prędkość i niszczą drogi!

T.J. 01.03.2021 13:28
Czy aby most w Inowłodzu nie będzie kolejnym zdewastowanym i zamkniętym mostem?

Włodek 02.03.2021 10:06
Most w Inowłodzu jest bardzo solidny! nawet 80 tonowce moze brać na swe barki, jedynie drogi u nas marne nie przystosowane do takich ciężarów.

Reklama
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama