Ujazd powalczy o prawa miejskie

  • 22.03.2021, 11:31 (aktualizacja 22.03.2021, 13:36)
  • redakcja
Ujazd powalczy o prawa miejskie
Gmina Ujazd rozpoczęła kampanię mającą na celu przywrócenie jej praw miejskich. Jak podkreśla wójt Artur Pawlak ma to przynieść same korzyści.

- Przywrócenie Ujazdowi praw miejskich to korzyści dla całej gminy. To dostęp do nowych środków na infrastrukturę, edukację, sport. To dodatkowa promocja, prestiż i zainteresowanie inwestorów. - czytamy na profilu internetowym gminy wypowiedź Artura Pawlaka. - Przez ostatnie kilka lat razem zmieniliśmy naszą gminę. Zrealizowaliśmy wiele inwestycji, świetnie wykorzystywaliśmy dodatkowe fundusze rządowe i dotacje z Unii Europejskiej. Jesteśmy dziś jedną z najszybciej rozwijających się i najbogatszych gmin nie tylko w naszym województwie. Dzięki Państwa pomocy, zrobiliśmy więcej, niż planowaliśmy. Teraz czas na kolejny etap w historii rozwoju naszej gminy. Podałem decyzję o rozpoczęciu starań o przywrócenie Ujazdowi praw miejskich. To długa i skomplikowana procedura, ale uważam, że zawsze trzeba stawiać sobie ambitne cele.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Wójt chciałby, aby po ponad 150 latach Ujazd znów stał się miastem. Nie tylko ze względu na swoją bogatą i ciekawą historię, ale przede wszystkim ze względu na nowe szanse jakie niesie ze sobą ta zmiana. Status miasta to dodatkowe pieniądze z funduszy zewnętrznych na rozwój infrastruktury, na remont kamienic i ulic. To dostęp do nowych środków na edukację, kulturę i sport. Ujazd ma być, poza Tomaszowem, jedynym miastem w powiecie, a to oznacza większy prestiż, wzrost znaczenia, łatwiejsze pozyskiwanie nowych inwestorów.

Procedura nadania praw miejskich nic nie kosztuje, a opłaca się ma wszystkim mieszkańcom gminy. Jest także bezpieczna dla rolników, którzy oczywiście zachowają wszystkie swoje prawa, przywileje i oraz dotacje.

Władze gminy podkreślają, że nadanie praw miejskich nie oznacza podwyższenia stawek podatków, ani też pojawienia się nowych opłat.. Nie będzie też  trzeba wymieniać dowodów osobistych ani innych dokumentów. Nauczyciele zachowają swoje dodatki.

- Nadanie Ujazdowi statusu miasta, będzie także aktem sprawiedliwości dziejowej. Pozbawienie praw miejskich było bowiem karą wymierzoną w 1869 r. przez cara Rosji za Powstanie Styczniowe. Na nadzwyczajnej sesji , poprosiłem radę gminy o zgodę na uruchomienie odpowiednich procedur. Wkrótce rozpoczniemy szerokie konsultacje z mieszkańcami. Chcę poznać Państwa opinie, wszystko Państwu wytłumaczyć i uzyskać Państwa poparcie dla tego projektu. Następnie skompletujemy dokumenty i złożymy wnioski. Wszystko potrwa około półtora roku.

- mówi Artur Pawlak, być może przyszły burmistrz Ujazdu

Ujazd wzmiankowany został po raz pierwszy w 1283 r. jako włość rycerska Racibora, podłowczego łęczyckiego. W 1428 r. król Władysław Jagiełło nadał wsi, należącej do Piotra Tłuka ze Strykowa, miecznika łęczyckiego, prawa miejskie; w ten sposób Ujazd zaliczony został do rzędu miast prywatnych.

W 1476 r. słynny polski dowódca z okresu wojny trzynastoletniej Piotr Dunin zakupił miasto wraz z zamkiem oraz przynależnymi wsiami od Stanisława Warszyckiego za 8 tysięcy florenów węgierskich i część wsi Święte w powiecie brzesko-kujawskim. Piotr Dunin wkrótce rozbudował istniejący wcześniej zamek.

Mimo wzniesienia tu rezydencji właścicieli, poszerzenia miejscowości o „nowe miasto” i kilkakrotnego potwierdzenia przywilejów miejskich, Ujazd nigdy nie rozwinął się w większy ośrodek. Na jego losach negatywnie odbił się od lat 20 XIX w. dynamiczny rozwój pobliskiego Tomaszowa, założonego przez rodzinę Ostrowskich – właścicieli Ujazdu od XVIII w.

W 1870 r. liczące niespełna 1200 mieszkańców miasteczko zaliczone zostało wraz z kilkuset innymi lokacjami Królestwa Kongresowego do rzędu wsi przez administrację carską.

Sytuacji tej nie zmieniło przejściowe ożywienie gospodarcze miejscowości, spowodowane wybudowaniem przez Ujazd linii kolejowej między Koluszkami a Tomaszowem w 1885 r. Okupacja niemiecka 1939–1945 przyniosła wymordowanie społeczności żydowskiej, tradycyjnie stanowiącej istotną część ludności Ujazdu (64% w 1870 r.).

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (32)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

WOODY
WOODY 29.04.2021, 20:57
STOLICA TEJ GMINY SUBTELNIE IDZIE DO NIEWIADOWA
UJAZD ZOSTANIE SKANSENEM ALE MIASTEM
A LUD JAK TO LUD
CHLEBA I IGRZYSK
G.Ujazd
G.Ujazd 29.04.2021, 11:25
Czemu w gminie nie powstanie hala sportowa w Niewiadowie, dzieci nie mosialyby dojezdzac na wf do Ujazdu,a jak grzyby powstja swietlice wiejskie(chyba najwiecej w Polsce)przeciez ludzie mogliby dojezdzac i integrowac sie w wielkim gmachu Domu Kultury w Niewiadowie,a tak cala gmina podzielony jedni kloca sie z drugimi wojt temu dal a tamtemu nie bo go nie lubi.Brak wlasciwego zarzadzania kluje w oczy,potencjal gminy marnotrawiony.Jesli chodzi o estetyke to taka Lubochnia nas bije na glowe,jesli chodzi o zaplecze sportowe taki Wolborz jest 10 lat przed nami,jesli chodzi o drogi to do takiej gminy Sławno nam jeszcze daleko,a napisalem to tylko po to zeby ludzie otworzyli troszke oczy i nie podniecali sie basenem ktory powstanie,czy innymi rzeczami ktore powstaja bez jakiejs logiki,ale coz nie swoje pieniadzw sie latwo wydaje.
woodz
woodz 29.04.2021, 12:05
mocno piszesz + prawda
Gminny
Gminny 21.04.2021, 09:53
Skoro jestescie tacy bogaci to czemu ludzie w gminie nie maja asfoldowych drog do swoich posesji?a trzeba poprawoac drogi ktore sa w dobrym stanie zeby zdobywac poklask u klakierow a zwyklych smiertelnikow miec w 4 literach.A jak ktos sie upomni to jest wrogiem pawlakowej kasty!Drogi ktore powstaj to sa drogi z moich waszych podatkow!wiec kazdemu sie nalezy!a jesli ktos prosi sie o droge czy gaz vzy kanalizacjie 10 lat i nie ma odzewu tzn ze gmina jest zle gospadarowana a jak jest ze gospadarowana to jest slaby włodarz !

woody
woody 21.04.2021, 11:09
czlowieku ciesz sie + bedziesz z miasta
Ujazd
Ujazd 19.04.2021, 14:25
Ja bym zrobil maly zaklad a mianowicie niech pan wojt zrobil obiecanom kanalizacje ,gaz a pozniej postawil ultimatum powiatowi ze ma 10 lat na zrobienie drogi przez wioski,bo tyle mieszkancy juz czekaja na spelnienie obietnicy:)ale to trzeba miec j..a:) ...ja spelniam obietnice hahahaha.
P.o.t
P.o.t 19.04.2021, 10:15
Zamiast swietlic wiejskich w kazdym solectwie proponuje plac zabaw lub boisko! Wszystkim wyjdzie to na zdrowie i koszty utrzymania niewielkie w porownaniu do swietlic!trzeba wlaczyc tylko myslenie:)a tego widze ze niestety brak.
P ,O,T
P ,O,T 12.04.2021, 11:30
Panie wojcie kanalizacja i gaz sam sie nie zrobi!To najwieksza pana porazka! Przesiadlow,Ojrzanow Tobiasze czekaja.
Niewiadow
Niewiadow 11.04.2021, 16:51
Pan wojt chce byc we wszystkim najlepszy a jak jest jakies niewygodne pytanie to odpowiedzi brak ,pokazuja to jego dyskusje w internecie gdzie ludzi obraza,zaglada im do portfela i nie potrafi normalnie dyskutowac (przy poklaski klakierow)a jak ktos jest niewygodny to kasuje jego wpisy badz usuwa ze znajomych,zeby czasem nie napisac jakim jest nieudacznikiem:Panie wojcie troche szacunku dla ludzi i pokory,nie jest pan niezniszczalny ,
Ajdejano
Ajdejano 27.03.2021, 14:20
Tak ogólnie, to ten wójt trochę przesadza.
Opowiadanie, że Ujazd kiedyś-tam, to było nie wiadomo - co, to nie są argumenty na dzisiejsze przepisy, dotyczące przyznawania poszczególnym miejscowościom statutu miasta.
Pal licho wójta: jednak Jego osoba i historyczne zasługi Ujazdu, to nie są argumenty, wystarczające dla uznania Ujazdu miastem.

I niech Wójt Gminy Ujazd nie bajeruje, że dopiero On postawił gminę na nogi, bo to żaden argument dla przyszłego/niedoszłego miasta Ujazdu.

Ewentualne "miasto" Ujazd, to takie samo "miasto", jak i Wolbórz.
Jednak jest mała różnica: Wolbórz, rzeczywiście był kiedyś ważnym ośrodkiem w Polsce. Poza tym: w mieście Ujazd, siedzisz na rynku na ławce i nogi w kartoflach trzymasz, a w Wolborzu jest to nie możliwe.
G.U
G.U 25.03.2021, 16:48
Sianie zametu to wojt potrafi to cale zamieszanie to tylko po to bo ma chrapke na burmistrza!bo na wojta juz nie moze i maja go po prostu normalni mieszkancy dosc!!!
Ujazd
Ujazd 26.03.2021, 16:11
Malosc czlowieka swiadczy o wywyzszaniu sie nad innymi!panie pawlak.
Ny
Ny 24.03.2021, 17:41
Skoro bedzie miasto ujazd to stacja kolejowa w skrzynkach tez bedzie sie nazywala ujazd?a moze zlikwidowac stacje w zaosiu i skrzynkach i zrobic jeden dworzec w niewiadowie ?tak mi sie rozmarzylo .:)i najlepiej jakby ta kolej szla pod ziemia:)
miastowy z Ujazdu
miastowy z Ujazdu 25.03.2021, 12:07
Będzie i Dworzec Ujazd a nawet nowa świątynia dla licznych wiernych. Może załatwimy też wielkopowierzchniowe OBI i Auchan. Nie będą już tomaszowiaki dojeżdzać do Piotrkowa czy Łodzi aby poszaleć na zakupach. Tu będzie wszystko z Termami włacznie jak się uda!
tomaszowianka
tomaszowianka 28.03.2021, 16:54
Jakie Termy w Ujeżdzie? nawet odwiertu nie macie! co innego u nas w Tomaszowie jest już odwiert wód geotermalnych i tylko patrzeć jak Termy powstaną a nawet Hotel pięciogwiazdkowy obok nich.
logicznie myślący
logicznie myślący 29.04.2021, 21:09
Tomaszów o TERMACH może tylko pomarzyć, ten temat ugrzązł na zawsze.
miastowy z Ujazdu
miastowy z Ujazdu 29.03.2021, 11:51
U was cicho sza o tym odwiercie, pomarzyć tylko można bo nic u was nie będzie!
bic
bic 24.03.2021, 16:39
Artur zejdź na ziemię proszę , póki jest jeszcze czas i szansa coś zrobić dla ludzi. Stadion zadaszony , basen odkryty, miasto. Co jeszcze ? HAla sportowa pęka w szwach ?
No nie, Ujazd to miastowieś?.
No nie, Ujazd to miastowieś?. 24.03.2021, 16:17
"Procedura nadania praw miejskich nic nie kosztuje, a opłaca się ma wszystkim mieszkańcom gminy. Jest także bezpieczna dla rolników, którzy oczywiście zachowają wszystkie swoje prawa, przywileje i oraz dotacje."
Przecież w Ujeździe mieszka aż 1717 osób, to ilu jest tam rolników?
Rolnicy z prawami, przywilejami i dotacjami przynależnymi rolnikom mieszkającym na wsi chcą mieszkać w mieście? Toż to po głównym placu tegoż miasta będą świnki hasały?
POT
POT 23.03.2021, 20:26
Panie wojcie wez pan sie za przyziemne problemy mieszkancow gminy a nie chce pan na sile zrobic z siebie burmistrza!Tobiasze,Przesiadlow ,Ojrzanow w niedlugom czasie pekla rura i woda sie leje a ile razy mozna do pana pisac zbierac petycje !takiego burmistrza jak taki wojt to mieszkancy ww miejscowosci nie chca!!!
GminaU
GminaU 23.03.2021, 12:44
Mysle ze jesli chce sie podjac taka gecyzje to trzeba zro is jakies glosowa ie czy cos a nie kazdy chory pomysl naszego wojta musi byc realizowany:(
Niewiadow
Niewiadow 23.03.2021, 12:41
Niewiadow to jest NIEWIADÓW!!! I nie ma zadnego laczenia na widzi mi sie kogokolwiek!
Niewiadów
Niewiadów 22.03.2021, 21:22
A to sobie nasz włodarz wymyślił sposób na ominięcie ustawy o dwukadencyjności. 2 kadencje jako wójt i 2 jako burmistrz. Ciekawe czy na to komisarz wyborczy poleci. Jeśli ktoś myśli, że dla Ujazdu to robi, to słabo zna tego pana.
varan
varan 22.03.2021, 16:13
Najpierw przyłączcie do Ujazdu Niewiadów, bo bez tego to starania o prawa miejskie wyglądają nieco komicznie.
ujeżdzianka
ujeżdzianka 22.03.2021, 21:57
Należałoby jak najszybciej przyłączyć Niewiadów do Ujazdu a tym samym uzyskać 4 tysiące mieszkańców. Tyle mieszkańców ma np. Nowe Miasto nad Pilicą czy Drzewica. Wtedy Ujazd stałby się liderem małych miast woj. łódzkiego.
Dawid
Dawid 24.03.2021, 11:15
Dobre perspektywy rozwoju, bo u nas w Wolborzu jedynie 2 tysiące głów...
 Wolbórz liczy
Wolbórz liczy 24.03.2021, 16:25
2 339 mieszkańców, a to jest trochę więcej niż Ujazd, gdzie mieszka 1717 osób.
A. D.
A. D. 24.03.2021, 21:18
Po wchłonięciu przez Ujazd Niewiadowa liczba mieszkańców przyszłego miasta Ujazdu liczyłaby prawie 4 tysiące, zatem wyprzedzilibyśmy znacząco liczbę mieszkańców Wolborza.
Umiesz liczyć?
Umiesz liczyć? 29.04.2021, 15:25
Ujazd liczy sobie 1717 mieszkańców, a Niewiadów , aż 324 czyli razem 2041 osób, a nie 4000.
Tom
Tom 29.04.2021, 19:25
Niewiadów ---- Liczba ludności (2011): 1856 głów.
A obecnie liczy nieco ponad 2 tysiące mieszkańców, zatem proszę zajrzeć do Wikipedii.
Obecnie po wchłonięciu przez Ujazd śmiało przebije 4 tysiące przyszłe miasto.
Robert
Robert 22.03.2021, 13:44
Tylko patrzeć jak tomaszowianie zaczną osiedlać się w mieście Ujazd, przybywając tu za pracą.
Ujazd
Ujazd 22.03.2021, 13:16
Pan wojt to niech powalczy o wyprostowanie S8 bo poki co wyprostowal sobie tylko brwi:)i ma jeszcze pare dziur w drogach do zalatania tym niech sie zajmie,to w jaki sposob pomysl przedstawil ta wiadomosc na sesji gminy to Korea a radni oczywiscie jednym glosem za!!!Kto zna wojta to wie jaki stosunek mial on do ujazdu i jakie rzeczy o nim wygadywal a teraz chce mu nadać prawa miejskie;)Kabaret Bareii to malo powiedziane!

Pozostałe