Nowe obostrzenia

  • 25.03.2021, 12:03
  • redakcja
Nowe obostrzenia
Od najbliższej soboty aż do 9 kwietnia obowiązywać będą nowe, zaostrzone, zasady bezpieczeństwa epidemicznego. Rząd postanowił zamknąć  salony fryzjerskie i kosmetyczne, wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane, ale również przedszkola i żłobki 

W zamieszczonym na stronach rządowych komunikatach, że decyzje  o nowych ograniczeniach  podjęto, aby opanować tempo rozwoju COVID-19.  W ostatnich dniach w Polsce nastąpił znaczący wzrost zakażeń COVID-19. Tylko 25 marca 2021 r. odnotowano ponad 34 tys. przypadków nowych zachorowań. Te oficjalne dane należy jednak pomnożyć przez co najmniej 5, bo na tyle szacuje się liczbę przypadków nierejestrowanych. Obecnie w Polsce według danych ministerstwa zdrowia dane dotyczące pandemii przedstawiają się następująco:

  • liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 wynosi: 36 231
  • liczba łóżek zajętych wynosi: 27 118
  • liczba respiratorów dla pacjentów z COVID-19 wynosi: 3 473
  • liczba zajętych respiratorów wynosi: 2 620
  • liczba osób objętych kwarantanną wynosi: 434 991
  • liczba osób, które wyzdrowiały wynosi: 1 722 856

Od soboty zamknięte zostaną wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2. Centra i galerie handlowe, maja funkcjonować tak jak do tej pory. Zrrobimy w nich zakupy tylko w sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach, salonach prasowych i księgarniach. Będą jednak obowiązywały nowe limity osób. 1 osoba będzie mogła przebywać na 15 m2 – w sklepach do 100 m2; 1 osoba będzie mogła przebywać na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2. Nowy limit osób będzie obowiązywał także w miejscach kultu religijnego  – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2.  

Od soboty nieczynne będą salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne.

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Będą w nich mogły przebywać dzieci pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Od soboty działalność obiektów sportowych będzie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności .

Pozostają zamknięte hotele - z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy – katalog wszystkich wyjątków znajduje się w rozporządzeniu). Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

wierny
wierny 26.03.2021, 20:28
Przybliżę obowiązujący od jutra limit w miejscach kultu religijnego to znaczy maks. 1 osoba na 20 m2 - posłużę się danymi z portalu: "tomaszowmazowiecki.naszemiasto" z 25-04-2020r kiedy obowiązywał limit maks. 1 osoba na 15m2. W przeliczeniu na limit maks. 1 osoba na 20m2 maksymalna ilość wiernych mogących przebywać w kościołach : Spalska 30, Białobrzegi 53, Św. Antoniego 59, Niebrów 60, Niska 34, Lubochnia 30, Ujazd 23, Smardzewice 30, Dla kościoła przy ul. Słowackiego w/w portal nie podaje danych. Z innych informacji ta ilość wiernych może wynosić obecnie maks ok. 82. Za przestrzeganie obowiązujących limitów wiernych odpowiadają proboszczowie. Episkopat do nich tylko kieruje apel: " Kierując się troską o życie i zdrowie wiernych, uczestniczących w życiu Kościoła, apelujemy do wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach." Życzę powodzenia i Wesołego Alleluja.
😷
😷 25.03.2021, 20:15
Przestrzegając błahych praw, można łamać wielkie.
Obs
Obs 25.03.2021, 16:35
Napiszę przewrotnie właśnie mieszkańcy Polski nie przestrzegają zaleceń i oczekują wygaszenia zakaźeń. Wiem z relacji znajomych jak to odbywało sie na wjazdach w góry. W Tomaszowie to juź z własnego doświadczenia mogę przytoczyć przykłady jak nie przestrzega się zaleceń pod źadnym względem u fryzjera, w sklepach, u notariusza.Jeszcze dzisiaj kobieta ok 40 z maseczką pod nosem stanęła tuź za mną i ozywiście zwróciłam jej uwagę. Skwitowała to w następujący sposób: jak się pani nie podoba to niech pani wyjdzie.
B.J.
B.J. 27.03.2021, 08:21
,,na bociana " tj. maseczka pod nosem staje się plagą że aż strach nawet na rynek wybrać się po warzywa
ajsztajn
ajsztajn 25.03.2021, 15:28
Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów – powiedział kiedyś Albert Einstein

Pozostałe