Pieski los objęty programem. Prawie 500 tysięcy złotych na opiekę nad bezdomniakami

  • 28.03.2021, 14:28 (aktualizacja 28.03.2021, 14:35)
  • redakcja
Pieski los objęty programem. Prawie 500 tysięcy złotych na opiekę nad bezdomniakami
Ustawa o ochronie wskazuje, że zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie należy do zadań własnych gmin ten sam akt prawny nakłada na rady gmin obowiązek corocznego uchwalania programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Tomaszowscy radni przyjęli go w ubiegłym tygodniu. Jego realizacja kosztować będzie 450 tysięcy złotych.

Środki finansowe, jakie wydatkujemy na realizację zadań wynikających z programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt są niebagatelne. Wciąż jednak są one zbyt małe. Na co miasto dokładnie je wydatkuje?

Najwięcej kosztuje prowadzenie schroniska dla bezdomnych zwierząt. Kosztuje ono podatników 420 448,00 zł. W tej kwocie znajdują się pieniądze na sterylizację i obsługę weterynaryjną. Osobne kwoty wydawane są na akcję sterylizacji suk i kotek, których właściciele zamieszkują na terenie miasta Tomaszowa Mazowieckiego (20 000,00 zł).

Od wielu lat mówi się także o konieczności budowy nowoczesnego obiektu. Póki co jednak inwestycja jest odkładana, jako zbyt kosztowna. Szacuje się, że jej wartość może przekroczyć milion złotych.

Obecnie Schronisko działa  przy ul. Kępa 3. Prowadzi je gminna jednostka budżetowa, którą jest Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta.  Warto pamiętać, że jest ono zobowiązane nieodpłatnie przyjąć wszystkie bezdomne zwierzęta z terenu miasta Tomaszowa Mazowieckiego.

Przygotowany przez miasto program opieki nad zwierzętami bezdomnymi  poza zapewnieniem miejsca w schronisku, także opiekę nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie oaz odławianie bezdomnych zwierząt.

W ramach programu prowadzone są też działania zapobiegające bezdomności. Wśród nich obligatoryjne sterylizacje albo kastracje zwierząt przebywających w schronisku oraz trwałe znakowanie za pomocą elektronicznego identyfikatora (tzw. chipa).

Schronisko prowadzi także akcję sterylizacji albo kastracji psów i kotów, których właściciele zamieszkują na terenie miasta. W Tomaszowie prowadzone są również akcje poszukiwania właścicieli dla bezdomnych zwierząt. Nieoceniona jest tutaj praca wolontariuszy.

Miasto sprawuje opiekę nad wolno żyjącymi kotami. Prowadzona jest między innymi akcja dokarmiania realizowana poprzez przekazywanie karmy społecznym opiekunom (karmicielom) tych zwierząt.

ZDiUM  prowadzi też odławianie bezdomnych zwierząt z terenu miasta. Działania te mają charakter stały. Wykonują je pracownicy Schroniska całodobowo przez 7 dni w tygodniu.

Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt to również działania o charakterze edukacyjno-informacyjnym. Obejmują one szerzenie wiedzy w zakresie odpowiedzialnej i właściwej opieki nad zwierzętami oraz ich humanitarnego traktowania oraz postępowania ze zwierzętami

Zgłoszenia odnośnie występowania zwierząt bezdomnych na terenie miasta Tomaszowa Mazowieckiego są przyjmowane całodobowo przez schronisko dla bezdomnych zwierząt pod numerem (44)724-61-83 lub 798-781-565.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

off
off 04.04.2021, 20:26
Kojce są nieogrzewane. Ta fotka z klatką w pomieszczeniu i jeszcze podusią to manipulacja. Klatki są ale na dworze. Tyle w tv mówią że nie wolno psa trzymać na łańcuchu. W tomaszowskim schronisku psy trzymają w klatkach pod chmurką. Wiosną, latem może być ale zimą to znęcanie się.
WuPe
WuPe 04.04.2021, 16:21
Nadal praktykowane jest ciągłe odławianie i wypuszczanie tych samych zwierząt? Hyclowi płaci się od sztuki? Czy coś się zmieniło? Tomaszów to tak małe miasto, że bezpańskie zwierzęta można wyłapać w kilka dni. Cóż więc porabiają hycle pełniác dyżur 24h? Weterynarz zarabiający kilka kafli za wizytę raz w tygodniu to też jakiś przypał niezły... Nadal tak jest jak kilka lat temu?
mamuśka
mamuśka 30.03.2021, 11:08
BIEDNYCH DZIECI NIE MA .Państwo pomaga z naszych podatków , więc skończmy z biednymi dziećmi.
ZiuteX
ZiuteX 30.03.2021, 01:27
Wszystkie bezdomne psy i koty powinny być usypiane. Gatunkom tym nie grozi wyginięcie, a pieniądze podatnika, które są obecnie przeznaczane na utrzymanie schronisk można przetransferować na przykład na biedne dzieci.
Pora skończyć z kroczącym bambinizmem i podejść do problemu w sposób pragmatyczny, bez zbędnych emocji.
WuPe
WuPe 04.04.2021, 16:23
Za posiadanie zwierzaka powinien być taki podatek, który umożliwiłby utrzymanie schroniska na terenie danej gminy. Problem bezpańskich zwierząt szybko zostałby rozwiązany.
Mieszkanka
Mieszkanka 29.03.2021, 17:41
Bardzo się cieszę że miejskimi psiakami bezdomniakami ktoś się zajmuje, ale proszę o informację kto ma na względzie wiejskie pieski?

Pozostałe