Niefrasobliwość zabija

  • 29.03.2021, 14:22
  • redakcja
Niefrasobliwość zabija
 Jak zachować się w punkcie szczepień? Wydawać by się mogło, że w czasie pandemii i docierających zewsząd komunikatów wszyscy powinni wiedzieć. Okazuje się, że proste komunikaty nie dla każdego są oczywiste. Wystarczy odwiedzić Tomaszowskie Centrum Zdrowia. W korytarzyku pozbawionym jakiejkolwiek wentylacji przebywa po kilkanaście osób nie stosując się do żadnych zasad. Ludzie czekając na swoją kolej ocierają się o siebie. Nie pomaga zwracanie uwagi. Zdarza się, że wywołują one agresywne zachowania. Podobnie jest w punkcie pobierania wymazów. Dystans tu po prostu nie istnieje. TCZ zamierza na chodniku wymalować „krzyżyki”, by oznaczyć bezpieczne odległości. W szpitalnych korytarzach i przed poradniami masa osób z maseczkami opuszczonymi pod nos. Czy tak trudno zrozumieć, że można być bezobjawowym nosicielem zarazy i zarażając kogoś możemy go zabić??

Punkty szczepień robią wiele, aby czekanie na przyjęcie preparatu było maksymalnie bezpieczne. Sporo zależy również od nas samych. Trzymajmy dystans, nośmy maseczki i przychodźmy na umówioną godzinę szczepienia.

- radzi rzeczniczka prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia w Łodzi  zachęcając do stosowania kilku prostych zasad, dzięki którym czekanie na przyjęcie szczepionki będzie bezpieczne dla nas samych, innych pacjentów oraz personelu punktu szczepień.

Zadbaj o punktualność

Znasz termin i godzinę szczepienia? Przyjdź do punktu szczepień 15 minut przed wyznaczonym czasem. Każdy pacjent zna dokładny dzień i godzinę szczepienia. Wszystko po to, aby w punkcie szczepień nie gromadziło się więcej osób, niż jest to konieczne. Nie musisz czekać na szczepienie już na godzinę lub dwie przed swoim terminem. Niepotrzebnie narażasz się na większy stres i stanie w kolejce.

Trzymaj dystans

Zachowuj bezpieczną odległość od innych osób. Przynajmniej 1,5 metra.

Noś maseczkę

Traktuj maseczkę, jak obowiązkowy element ubioru, bez którego nie wychodzisz z domu.

Pamiętaj, aby maseczka była założona prawidłowo, czyli zakrywała usta i nos. Tylko w ten sposób zapewnia Ci właściwą ochronę i ogranicza ryzyko zakażenia koronawirusem.

Gdy chcesz poprawić ułożenie maseczki, nie dotykaj jej od przodu. Chwyć za nauszniki i dopasuj maseczkę do twarzy.

Myj i dezynfekuj ręce

Przed wejściem do punktu szczepień zdezynfekuj ręce. Pamiętaj o tym także po szczepieniu i po powrocie do domu. Myj ręce dokładnie, mydłem i wodą. Przynajmniej przez pół minuty.

Słuchaj poleceń personelu punktu szczepień

Zachowaj się odpowiedzialnie i zawsze stosuj się do poleceń personelu punktu szczepień.

  • Jeśli pada prośba o zwiększenie dystansu między osobami czekającymi na szczepienie – zrób to.
  • Jeśli personel prosi o zakrywanie ust i nosa maseczką – zrób to.
  • Jeśli przed wejściem do punktu szczepień lub gabinetu należy zdezynfekować ręce – zrób to.

 

W Łódzkiem jest 436 punktów szczepień aktualnie są szczepieni w nich m.in. seniorzy I lub II dawką, pacjenci poniżej 70 r.ż. Pamiętajmy o ważnych zasadach, które ułatwią proces szczepienia, pamiętajmy o podstawowych zasadach dobrego wychowania. Jeśli nie będziemy respektować terminu szczepienia, w punkcie może się zrobić kolejka.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Pacjent
Pacjent 01.04.2021, 21:16
Te tłumy na korytarzach w szpitalnych poradniach to po prostu skandal. Już dawno powinien się ktoś tym zająć.
Małgośka
Małgośka 30.03.2021, 13:28
jak rodzić w takich warunkach ???
wydaje mi się że w takiej sytuacji jaką stworzył rząd to w bieżącym roku niewiele nas się urodzi - wymrzemy i sami się wykończymy:
- z pałami na kobiety
- rodzić wszystko co natura stworzy chociażby nie miało żadnych szans
- zamykać porodówki i robić oddziały covidove
- porady ginekologiczne przez telefon
- kobiety do garów (vide maliniakowa)
- zamykać miejsca pracy (czym wykarmić dzieci ?)
- 5 mln obywateli na pensjach minimalnych
- benzyna po 6 zł
- VAT po 23 % na dużą ilość spożywki
- wspieranie socjalem patologii
....
Wraca folwarczny kapitalizm
Wraca folwarczny kapitalizm 03.04.2021, 12:27
No to są przede wszystkim konsekwencje upadku PRLu. Dla takich mieścin jak nasza... żadnych wątpliwości.

Wracamy do stanu przedGierkowego, gdzie większość dzisiejszych tomaszowian z rocznika do 1960 rodzona była w lepiankach z gliny przy asyście wioskowej znachorki.

Państwo ma Ci rodzenie w ludzkich warunkach zapewnić? Przecież jęczysz na ZUSy, podatki, cenę paliwa. Sama sobie zapewni. W Pro Familii na przykład. Raz zamykanej, raz otwieranej.

PS znika jedna z Żabek z placu Kościuszki. Trudno o lepszą lokalizacje, a jednak. Właściciel kamienicy myślał, że przychachmęci na czynszu, no ale są granice. Co robić nie prowadząc Żabki? Może bitcoin?
te tomaszowianin
te tomaszowianin 03.04.2021, 15:54
A może raczej rodzi się oligarchiczny kapitalizm?
...)
...) 03.04.2021, 09:22
co Ty tu jeszcze robisz????!!!! nie męcz się i wy..jeżdżaj gdziekolwiek.... po co wyłazisz na ulicę na manify, rodzić nie musisz masz wybór możesz wybrać partnera wybrać środek antykoncepcyjny to Twój wybór nie jęcz,.. gotować zawsze warto umieć to nie zaszkodzi,benzyna 5,44 na orlenie więc nie kłam a pensja minimalna to zawsze więcej niż nic, a pomagać ludziom to wielka rzecz nawet tym którym się nie udało w życiu
5,44
5,44 03.04.2021, 12:20
„benzyna 5,44 ”

ooo to nadal mniej niż za Tuska
Do Przemas
Do Przemas 30.03.2021, 08:51
Właśnie te bezobiawowe przenoszą najwięcej
życzliwy
życzliwy 30.03.2021, 11:57
Noś maskę wysoko naciągniętą aż po oczodoły to cię bezobjawowa nie zarazi!
Łooo Matko
Łooo Matko 30.03.2021, 08:48
Dodajcie jeszcze ze w TCZ przekształcono oddział Laryngologii na Covidowski... I że tym samym korytarzem o którym mowa wozi się pacjentów zakarzonch... Więc myślę że tłok i maski opuszczone pod nosem to mały pikuś do tego jaka jest organizacja w TCZ....
Yla
Yla 29.03.2021, 21:12
Przy takim poziomie wiedzy to my nigdy nie wygasimy tej pandemii. Właśnie osoby bezobjawowe przyczyniają się nieświadomie do zakaźania innych poniewaź w ich drogach oddechowych jest wirus. Dlatego tak potrzebne są powszechne testy aby wychwycić tych ludzi.
varan
varan 29.03.2021, 21:05
"Traktuj maseczkę, jak obowiązkowy element ubioru, bez którego nie wychodzisz z domu.

Pamiętaj, aby maseczka była założona prawidłowo, czyli zakrywała usta i nos. Tylko w ten sposób zapewnia Ci właściwą ochronę i ogranicza ryzyko zakażenia koronawirusem."

A ja wierzę Szumowskiemu i prof. Gutowi z marca 2020 gdy śmiali się z masek jako ochrony przed wirusem i jej nie noszę. Pózniej najwyrażniej coś ich zmotywowało aby mówić inaczej. Może gdy mnie ktoś czymś zmotywuje, to też ją założę ? Chyba jednak nie, niedotlenienie organizmu i związane z nim choroby czy grzybica układu oddechowego nie są warte żadnych "motywacji".
T.J.
T.J. 30.03.2021, 08:54
Grzybica układu oddechowego to już plaga i raczej tego nie da się wyleczyć, chyba trzeba czekać tylko na najgorsze.
Przemas
Przemas 29.03.2021, 18:46
Przeczytałem tylko wstęp i muszę na coś zwrócić uwagę - osoby bezobjawowe nie są zaraźliwe, więc nikogo nie zabiją. Wirus jest jaki jest, ale nie ma potrzeby nakręcać się aż tak bardzo, bo można skończyć u psychiatry.

Pozostałe