Odwrócona osmoza - jak powstaje krystalicznie czysta woda?

  • 30.03.2021, 17:50 (aktualizacja 07.04.2021, 10:02)
  • redakcja
Odwrócona osmoza - jak powstaje krystalicznie czysta woda?
Uzyskanie czystej, słodkiej wody wymaga odpowiedniej technologii. Od lat najlepszym sposobem, stosowanym zarówno w przedsiębiorstwach jak i u producentów wody butelkowanej, jest odwrócona osmoza. Co się kryje pod tym pojęciem i dlaczego warto wykorzystać właśnie ten system filtrów? 

Jak działa odwrócona osmoza?

Odwrócona osmoza to sposób na demineralizację wody, ale bez użycia takich związków jak kwas solny i wodorotlenek sodu. W naturalnych warunkach zachodzi proces samej osmozy - z obszaru o wyższym stężeniu roztwór przepływa przez półprzepuszczalną membranę do obszaru o niższym stężeniu. Cechy błony osmotycznej posiadają np. ludzkie jelita. W połowie XX wieku odkryto jednak, że ten proces można odwrócić.

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego ciśnienia, woda z zanieczyszczeniami przechodzi przez membranę osmotyczną i zostaje oczyszczona. To właśnie membrana jest kluczowa w tym procesie. Jest bardzo cienkim materiałem o niezwykle niskiej porowatości 0,0001 mikrona. Ze względu na tak niską porowatość, woda pod ciśnieniem napiera na membranę, ale na drugą stronę przedostają się jedynie cząsteczki czystej wody. Zanieczyszczenia, sole i inne cząsteczki pozostają na membranie. 

Odwrócona osmoza jest najefektywniejszym sposobem filtracji i korzysta z nich większość przemysłu wykorzystującego wodę. Firmy takie jak Oriontec oferują nie tylko same filtry, ale też implementację i pomoc w zakresie filtrowania wody.

Zalety odwróconej osmozy

Dlaczego aż tyle firm i klientów decyduje się na filtrowanie z użyciem odwróconej osmozy? Najważniejszy jest oczywiście efekt końcowy, czyli krystalicznie czysta woda pozbawiona szkodliwych związków chemicznych, bakterii i wirusów. Jednak są też inne zalety tego rozwiązania:

  • Instalacje zajmują niewiele przestrzeni,

  • Proces nie wymaga od klienta magazynowania oraz transportu kwasu i ługu do filtrów,

  • Jest bardzo wydajne i cechuje się niską awaryjnością,

  • Daje możliwość automatyzacji i redukuje konieczność obsługi przez człowieka do minimum,

  • Długa żywotność membran osmotycznych - od 2 do nawet 10 lat.

Jakość systemów odwróconej osmozy jest sprawdzona. Korzysta się z nich w wielu kluczowych branżach i instytucjach: w szpitalach, kotłowniach, ciepłownictwie, stacjach dializ i ogóle przemysłu chemicznego. Odwrócona osmoza nie tylko jest bardzo efektywna, ale też ma niewielki wpływ na środowisko. Należy jednak zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego filtra z odwróconą osmozą. Najlepszym wyborem są rozwiązania certyfikowane - nadają się wówczas nawet do przemysłu spożywczego, trzeba jednak liczyć się z wyższą ceną, nawet do 1400 zł.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

te tomaszowianin
te tomaszowianin 03.04.2021, 14:56
Tylko po sołtysie została pustka. Z tępakiem trzeba ostro! p.Red!
te tomaszowianin
te tomaszowianin 02.04.2021, 16:50
A sołtys się nie wstydził swoich działań!
Ajdejano
Ajdejano 31.03.2021, 15:16
Jeżeli odwrócona osmoza, to demineralizacja wody, to co jest warta woda po przejściu przez osmozę ?!

Pozostałe