Sąsiedzi inwestują w rzeczy ważne. My jak zwykle nie potrafimy wykorzystać szansy

  • 01.04.2021, 07:17 (aktualizacja 01.04.2021, 08:11)
  • Mariusz Strzępek
Sąsiedzi inwestują w rzeczy ważne. My jak zwykle nie potrafimy wykorzystać…
Wojewoda łódzki opublikował wczoraj listę projektów inwestycyjnych, które zostaną dofinansowane w ramach drugiego naboru Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W całym kraju do podziału było 1,65 mld zł. Do województwa łódzkiego z tej puli trafiło 125 milionów. Samorządy miały możliwość składania wniosków o dotację od 10 do 28 grudnia. Niektóre z nich wykorzystały szansę n poprowadzenie poważnych inwestycji o charakterze strategicznym.

 Łącznie, w ramach dwóch naborów, sąsiadujące z Tomaszowem Mazowieckim, Opoczno, otrzymało blisko 14 milionów złotych na inwestycje w swoim szpitalu (m.in.  budowę nowego bloku operacyjnego), podobnie Rawa Mazowiecka. Tymczasem powiat tomaszowski wnioskował o 700 tysięcy złotych z przeznaczeniem na remont kładki nad rzeka Wolbórką.

Wcześniej wystąpiono o ponad 3 miliony złotych na remont zatęchłego garażu w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym oraz kolejne 4 miliony na budowę hali sportowej w szkole, do której nie chcą chodzić dzieci i są kłopoty z naborem.

W czasach pandemii, kiedy priorytetem powinno być zdrowie, nasz samorząd powiatowy uprawia typowy infantylizm gospodarczy, świadczący o braku zrozumienia rzeczywistych potrzeb oraz o niskim poziomie kompetencji zarządczych.

Smaczkiem jest to, że obu wspomnianym wcześniej szpitalom (Rawa, Opoczno) jeszcze niedawno groziło zamkniecie, a Tomaszowskie Centrum Zdrowia obsługuje pacjentów zamieszkujących na terenie tych powiatów. Na TCZ spoczywa ciężar obsługi chorych w sumie z czterech powiatów (także piotrkowskiego).

O konieczności budowy nowego bloku operacyjnego mówi się u nas od lat. Jego stworzenie pozwoliłoby niemalże podwoić ilość wykonywanych zabiegów. Szpital potrzebuje też nowego tomografu i wielu innych niezbędnych w pracy medyków narzędzi. Wymaga też kompleksowego remontu. Lista potrzeb jest bardzo długa. Niedługo być może okaże się, że ze względu na warunki pracy z Tomaszowskiego Centrum Zdrowia zaczną odchodzić lekarze i pielęgniarki

 Przy okazji studiowania listy projektów warto zwrócić uwagę na nierówne traktowanie podmiotów. W powiecie (na przykład) bełchatowskim realizowane będzie kilka inwestycji a łączne dofinansowanie ich to ponad 20 milionów złotych. Nawet w Brzezinach okazuje się, że inwestować mogą więcej 

Do nas, poza remontem kładki, trafi jeszcze 100 tysięcy złotych dla gminy Ujazd na projekt pod nazwą "Budowa budynku użyteczności publicznej przeznaczonego na cele ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa publicznego

Jego zakres  to budowa obiektu dwukondygnacyjnego z wieżą do suszenia węży, instalacją sanitarną, siecią teletechniczną +CCTV +DVBT +sieci sygnalizacji włamaniowej i p.poż., wyposażeniem stałym i ruchomym, zagosp. terenu. Budynek ma stanowić siedzibę dla jednostki będącej w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym i zespołu wyjazdowego Ratownictwa Medycznego typu „P”.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że strażacy z Ujazdu obsługują nie tylko gaszą pożary na terenie własnej gminy, ale przede wszystkim obsługują wszystkie przebiegające przez nią drogi wojewódzkie. Każdego roku ratują setki ofiar wypadków. Na miejscu zdarzeń drogowych są najczęściej zanim zdąży dojechać pogotowie, czy Policja.

Wójt  Artur Pawlak zdecydował się więc zainwestować w przedsięwzięcie mające strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców całego powiatu. Dlaczego ktoś postanowił by przyznać 100 tysięcy, kiedy na realizację potrzeba 3,5 miliona? Na co mają wystarczyć przeznaczone w dotacji środki? Może ich braknąc nawet na przygotowanie technicznego projektu. 

Trzecią inwestycją, która uzyska skromne dofinansowanie  jest budowa przez samorząd miejski żłobka na osiedlu Niebrów. Na ten cel trafi do nas 1,5 miliona złotych. Odpowiedzi na pytanie: skąd miasto weźmie brakujące 6,5 miliona szukać będą zapewne co niektórzy radni. 

PS

Podsumowując. Analizując listę inwestycji, którą przesłał nam wojewoda przypomina nam się piosenka z dzieciństwa... małe pieski chciały przejść przez rzeczkę.... powiat tomaszowski zbudował kładeczkę . Sami nie wiemy czy to właściwie śmieszna, czy może jednak smutne. 

PS II

Od dłuższego czasu mieszkańcom Tomaszowa i powiatu tomaszowskiego wmawia się, że dzięki temu, że w powiecie tomaszowskim rządzi PiS, płynie do nas więcej środków finansowych na inwestycje. Praktyka pokazuje, że twierdzenie takie rozmija się z prawdą. Aby się o tym przekonać, wystarczy zrobić zestawienie wydatków inwestycyjnych i pozyskanych w okresie ostatnich dwóch lat funduszy. 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

King size
King size 06.04.2021, 20:03
Ha,ha stąd tez budowa operacyjnego w Opocznie. Wot masz cała polityka
varan
varan 01.04.2021, 20:37
A po co wydawać miliony na blok operacyjny ? Przecież teraz wszystkie choroby leczy się przez telefon.
Jakieś 30 lat temu w tv był pokazywany uzdrowiciel Kaszpirowski. Dziwię się że MZ (Ministerstwo Zgonów, bo z pewnością nie zdrowia) jeszcze nie nakazało TVPis ponownej emisji tych seansów. Adiiiin, dwaaa, triiii teraz z choroby wyjdziesz Ty !
?
? 01.04.2021, 10:32
A to nie jest tak, że nasz szpital jest w stosunkowo dobrej kondycji, więc PiS teraz wspiera te słabsze, w mniejszych miastach by właśnie zapobiec ich zamknięciu po powrocie Platformy do władzy?

Poza tym jak zwykle z tekstu wieje defetyzmem, niechęcią do lokalnej rzeczywistosci i właściwie to jest jedynie stałe.
Lukas
Lukas 02.04.2021, 06:58
PO powróci do władzy tylko i wyłacznie z powodu nieudolności PIS. I jak już to PO dojdzie do włądzy to ludzie w tych mniejszych miastach nie znikną i będą potrzebowali opieki medycznej.
Sam
Sam 01.04.2021, 09:26
Antoni nas amerykanom sprzedaje.
Kanał przez mierzeje jest budowany dla amerykańskich korporacji z Elbląga bo ruskie im w statki zaglądali. Ot tyle będą mieć polaczki z tej inwestycji.
2 wieże w Ostrołęce - za to też kara z kilkaset milionów zł wpłynie na konto amerykańskiego konsorcjum itd. itd.

Pozostałe