Co łączy świat pokera i eSportu?

  • 07.04.2021, 06:10 (aktualizacja 13.04.2021, 07:47)
  • redakcja
Co łączy świat pokera i eSportu?
Jak dwie szybko rozwijające się dziedziny, zarówno e-sport, jak i poker zaczęły fascynować wielu ludzi w ostatnich latach. Globalny przemysł eSport rośnie w tempie około 14% każdego roku i szacuje się, że jeszcze w tym roku osiągnięta zostanie liczba 557 milionów ludzi, którzy będą uczestniczyć lub przynajmniej oglądać eSport. Równie obiecująco wygląda zresztą branża pokera online. W samej Wielkiej Brytanii gra zapewniła budżetowi państwa 2,4 mld funtów!

Poker i eSport mają ze sobą wiele wspólnego. Obie dziedziny przyciągają graczy z całego świata, którzy chcą ze sobą konkurować, rozwijając swoje umiejętności i walczyć o nagrody. Ponadto globalne organizacje działające w obu branżach organizują wielkie turnieje na których zarabiają zarówno oni sami, jak i zawodnicy. Zarówno poker online, jak i eSport to gry strategiczne i chociaż bariera wejścia może być nieco niższa w przypadku eSportu, oba typy gry bardzo szybko angażują i dają szansę na odniesienie wielkiego sukces, pod warunkiem ciągłych ćwiczeń i edukacji.

W tym artykule chcielibyśmy poruszyć kilka podobieństw, które łączą świat eSportu oraz pokera online.

Wytrzymałość fizyczna i psychiczna

Nie daj się zwieść opowieściom o sielankowym życiu przedstawicieli obu profesji. Siedzenie i rozgrywanej 12-godzinnej sesji pokerowej lub CS:GO jest wyczerpującym wyzwaniem. Wyobraź sobie, że jesteś w liceum, gorączkowo próbując skończyć test z matematyki, zanim zacznie dzwonić dzwonek. Gdy ostatecznie nabazgrałeś ostateczną odpowiedź i oddałeś kartkę, prawdopodobnie poczułeś, jak ogarnia cię fala zmęczenia. Dzieje się tak dlatego, że bez względu na to czy siedzisz czy nie, wymaga to ogromnego wysiłku umysłowego, aby zachować koncentrację i zapanować nad presją. Pamiętaj że to było tylko 45-minut.

Wyobraź sobie teraz, co trzeba zrobić, aby przygotować się na dłuższą sesję, w której każdy Twój ruch ma wpływ na prawdziwą gotówkę? Brak mentalnego przygotowania, jeden mały błąd i możesz pakować się do wyjścia. Chociaż rzeczywiście zarówno eSport, jak i poker mogą dostarczyć nam wiele rozrywki i stać się źródłem sporych przychodów, to nie jest to łatwa praca.

Działanie pod presją

Wyobraź sobie, że spełniłeś swoje marzenie o grze w pokera i jedziesz na turniej rozgrywany na żywo w pięknej lokalizacji. Reprezentujesz barwy jakiegoś poker roomu i idzie ci świetnie, po kilku dniach gry, udało ci się dotrzeć do stołu finałowego. W grze pozostało już tylko 8 graczy - jeśli odpadniesz jako następny otrzymasz $20,000, ale na zwycięzce czeka $2 mln. Posiadasz średnią ilość żetonów i jeden malutki błąd może cię kosztować utratę olbrzymiej ilości gotówki. Presja jaka w takim momencie spoczywa na tobie jest olbrzymia, masz do wygrania wielkie pieniądze i jesteś ambasadorem, który powinien dawać przykład. 

Presja z jaką spotykają się gracze pokerowi oraz eSportowi może wystąpić na poziomie makro, tak jak w opisanym przykładzie z wielkim turniejem, ale stres występuje również na poziomie mikro. Kiedy masz parę króli i zostajesz sprawdzony przez parę waletów nie możesz nic już zrobić. Chociaż wiesz, że dobrze rozegrałeś rękę, teraz już wszystko pozostało w rękach krupiera. Gra w pokera online czy bycie zawodowcem w świecie eSportu wymaga przygotowania mentalnego na takie sytuacje.

Adaptacyjne Podejmowanie Decyzji

Jeżeli kiedykolwiek słyszałeś o Danielu Negreanu i jego wyczynach przy pokerowym stole, prawdopodobnie wiesz, że jest on niekwestionowanym mistrzem czytania rywali. W sieci znajdziesz wiele filmików na których Negreanu bez większego problemu potrafi odgadnąć karty rywali bazując jedynie na sile ich ręki. W pokerze nie ma silniejszej broni. Jeżeli chcesz osiągnąć sukces, musisz umieć przewidywać co może mieć twój rywal i zaadaptować się do tej sytuacji.

Graczy eSportowych nie powinien więc dziwić fakt, że Negreanu świetnie radzi sobie również w Hearthstone. Gra karciana inspirowana World of Warcraft jest bardzo zbliżona do pokera. Gracze Hearthstone również otrzymują karty, które są rozdawane całkowicie losowo i również muszą podejmować decyzję w oparciu o sytuację w której się znaleźli. Nie mogą zaplanować wszystkiego do przodu, ponieważ występuje tutaj pewna losowość.

Poker i eSport to dwie rozwijające się branże, które rozwijają się bardzo dynamicznie. W tym artykule skupiliśmy się na kilku podobieństwach, ale tak naprawdę łączy ich znacznie więcej.

 

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe