Jedna na dziesięć osób odczuwa skutki COVID-19 jeszcze po 8 miesiącach

  • 11.04.2021, 12:55 (aktualizacja 16.04.2021, 16:14)
  • redakcja
Jedna na dziesięć osób odczuwa skutki COVID-19 jeszcze po 8 miesiącach
Co dziesiąta osoba łagodnie przechodząca COVID-19 jeszcze po ośmiu miesiącach po zakażeniu odczuwa co najmniej jeden objaw (umiarkowany do ciężkiego), który negatywnie wpływa na jej pracę, jakość życia lub kontakty towarzyskie - wynika w badania opublikowanego na łamach czasopisma „JAMA”.

Do najczęstszych objawów należą utrata węchu i smaku oraz chroniczne zmęczenie.

Autorami pracy są naukowcy z Karolinska Institutet w Szwecji. Wiosną 2020 roku pobrali próbki krwi od przeszło 2 tys. dorosłych osób, które przechorowały COVID-19. Kolejne próbki pobierali co cztery miesiące, jednocześnie prosząc uczestników o wypełnianie kwestionariuszy dotyczących długoterminowych objawów choroby oraz ich wpływu na jakość życia.

Druga część badania, przeprowadzone w styczniu 2021 roku, polegała na ocenie długoterminowych skutków zachorowania na pracę oraz życie społeczne i prywatne uczestników, którzy łagodnie przeszli COVID-19 co najmniej osiem miesięcy wcześniej. Grupa badawcza składała się tym razem z 323 osób (średnia wieku 43 lata).

Wyniki pokazały, że 26 proc. osób, które przeszły COVID-19, miało co najmniej jeden umiarkowany do ciężkiego objaw, który utrzymywał się u nich dłużej niż dwa miesiące, a 11 proc. miało takowy jeszcze osiem miesięcy po zakażeniu. Uczestnicy zgłaszali, że objaw ten negatywnie na ich życie zawodowe, towarzyskie lub domowe.

Najczęstszymi objawami były utrata węchu i smaku, zmęczenie i problemy z oddychaniem.

„Dominującą dolegliwością u naszych badanych była niewracająca utrata węchu i smaku. Zmęczenie i problemy z oddychaniem również utrzymywały się u wielu osób, choć jednak nieco rzadziej - mówi dr Charlotte Thålin, kierowniczka badania. - Nie zaobserwowaliśmy natomiast zwiększonej częstości występowania takich objawów poznawczych, jak problemy z pamięcią i koncentracją, ani zaburzeń fizycznych, takich jak bóle mięśni i stawów, kołatanie serca czy długotrwała gorączka”.

„Pomimo faktu, że uczestnicy badania mieli łagodną formę COVID-19, stosunkowo duża część z nich zgłaszała długotrwałe skutki choroby, mające wyraźny wpływ na jakość życia - dodaje współautor publikacji dr Sebastian Havervall. - Widać więc, że także młode i zdrowe osoby, jak wszyscy inni, powinni czuć wielki respekt przed wirusem, który może tak mocno pogorszyć jakość ich życia i to jeszcze wiele miesięcy po infekcji”.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Janek
Janek 11.04.2021, 14:45
Niedługo większość będzie odczuwac po tym jak widziałem dzisiaj ludzi na Niebieskich Źródłach i Przystani czy na ulicy. Miałem tylko ja maskę i jedna dziewczyna z dziećmi 😃Nikt,ale to nikt nie przestrzega zaleceń, patrolu nie ma żadnego.
...... ...
...... ... 12.04.2021, 23:36
Sprawdź idioto czy oddychanie własnym wyziewem który ma 150 razy więcej CO2 niż normalne powietrze nie szkodzi zdrowiu !
Zastanów się kto jest beneficjentem obostrzeń- twoje zdrowie czy: zus, obajtek, jaro, handlarz bronią, szumowski, rodzina rm, armia pis itd itd itd
varan
varan 12.04.2021, 20:09
Maska ochroni cię przed wirusem jak siatka ogrodzeniowa przed komarami, o czym mówił w marcu 2020 r. Szumowski. Przecież nawet to szkodliwe rozporządzenie o zakrywaniu ust i nosa w lesie czy parku nie obowiązuje, więc o co Ci chodzi ? Boisz się to załóż na głowę worek foliowy, albo siedż w domu i daj żyć innym.
M
M 12.04.2021, 12:45
Proponuję poczytać na temat szkodliwości noszenia masek .... dr n. med. Zbigniew Martyka, ordynator oddziału obserwacyjno -zakaźnego w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej... https://www.infoprzasnysz.com/…

Pozostałe