Trójka tomaszowian dała się oszukać fałszywym wnuczkom

  • 13.04.2021, 07:42 (aktualizacja 16.04.2021, 16:59)
  • redakcja
Trójka tomaszowian dała się oszukać fałszywym wnuczkom
Oszuści posługujący się metodą „na wnuczka" i „na policjanta" są nadal aktywni. W minionym tygodniu przekonało się o tym troje mieszkańców Tomaszowa Maz., którzy uwierzyli w historię o wypadku członka rodziny. Chcąc pomóc przekazali oszustom łącznie ponad 100 tysięcy złotych. O tym, że padli ofiarą oszustów zorientowali się po fakcie. Sprawą zajmują się tomaszowscy funkcjonariusze.

Oszuści wciąż sięgają po różne metody by wyłudzić nasze oszczędności. Modyfikują te już dobrze znane, jak „na policjanta” i „na wnuczka”. Działają tak, by seniorzy wierzyli w opowiedziane przez nich historie. Policjanci cały czas apelują o ostrożność w kontakcie z osobami, które dzwonią do nas, przedstawiają się za naszą rodzinę i żądają pieniędzy. Mimo to, zdarzają się seniorzy, którzy dają się oszukać. Ze swojej strony ponawiamy apel i prośbę kierujemy do osób młodych. Rozmawiajcie o takich historiach z waszymi rodzicami i dziadkami. Przestrzeżcie ich i przekażcie kilka cennych rad:

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze lub podaje się za policjanta, który mówi, że nasze pieniądze są zagrożone, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Podzielmy się zaraz tą informacją z bliskimi, nie działajmy sami. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

  • Aby potwierdzić dane osoby dzwoniącej, najpierw należy rozłączyć połączenie, a dopiero później wybrać numer alarmowy 112.

  • Nigdy nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na kontach bankowych.

  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie lub przelanie na inne konta bankowe.

  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

Pamiętajmy, że metody którymi posługują się oszuści, cały czas są modyfikowane. Słyszeliśmy już o wielu wariantach oszustw "na wnuczka", "policjanta" czy "funkcjonariusza CBŚP". Każda  tych metod może się różnić. Jednak każda kończy się tak samo. Nasz rozmówca potrzebuje pieniędzy i żąda ich natychmiastowego przekazania bądź przelania na inne konto bankowe. Uczulmy seniorów, których znamy, że to sygnały które powinny ich zaniepokoić. Niech nigdy nie oddają swoich pieniędzy osobom, których nie znają.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

T.J.
T.J. 15.04.2021, 14:40
Przekazali by tę gotówkę na Schronisko Dla Zwierząt, tysiące pieseczków miałoby codzienny wikt. Pazerność, pazerność a pożytku zero.
z lasu
z lasu 15.04.2021, 12:00
Taka ciekawa droga to życie tu i teraz . Bardziej to czujesz , kiedy nie przypadkowi miłośnicy świecidełek cię oberwəą ze skóry , ale np. siostra , szwagier , brat , szwagierka , ciocia ,wujek, kuzyni i kuzynki , a nawet odzice r . To chyba za to , że nie potrafiliśmy , a może nie potrafili , docenić , nauczyć i reagować właściwie , a może to zwykłe , ,,, amstwo nie wiem ... Mamy spustoszałe umysły , serca , kieszeń itd Jest jednak światło w tym kalejdoskopie . Szukajcie mądrze , z miłością i reakcją , bo warto się pochylić nawet nad zewnętrznie ubogim .
Emeryt
Emeryt 13.04.2021, 13:57
Jest to bardzo dziwne , że od tak długiego czasu się o tym mówi , a emeryci zamiast dzieciom , wnukom dają oszustom . nawet były spotkania w klubach emerytów , no ale cóż . Oszczędzać (nie dojeść , nie wyjeżdżać, nic nie zobaczyć ) lekką ręką wyrzucić przez okno. MASAKRA . Faktycznie współczuć głupoty , bo na tyle gadki na ten temat to mój piesek by zrozumiał .
Też emeryt - 73 lata
Też emeryt - 73 lata 15.04.2021, 19:05
Brawo "emerycie". Z ust mi to wyjąłeś. Głupota ludzka nie zna granic.
emeryt
emeryt 15.04.2021, 12:53
Ale po fakcie wiedział gdzie zadzwonić i poprosić córkę żeby przyjechała. PAZERNOŚĆ, PAZERNOŚĆ starszych ludzi . po kryjomu składać i dać złodziejowi .
AS
AS 14.04.2021, 08:32
Przykry ten komentarz. To bardzo często nie jest głupota, tylko np. choroba, która ogranicza zdolność logicznego i szybkiego myślenia, kłopoty ze słuchem itd. Do tego dochodzą emocje, które oszuści potrafią pięknie podkręcać. Z jakiegoś powodu nie dzwonią do ludzi młodych.
Ajdejano
Ajdejano 15.04.2021, 19:12
Ogólnie - masz rację, tylko z jedną uwagą: choroba tych emerytów - O.K. Mają prawo się pomylić, bo są chorzy. Jednak, to nie ta ich choroba spowodowała utratę ich kasy. Tę utratę ich kasy spowodował debilizm ich dzieci i wnuczków. Jak się jest chorym, a jeszcze, jak się ma w rodzinie takich debili - dzieci i wnuczków, to tak to wygląda.
T.J.
T.J. 13.04.2021, 14:52
Zbierali na pochówek a teraz ubogi pogrzeb pozostanie a o pomniku to nawet szkoda gadać.
Emerytka
Emerytka 13.04.2021, 09:28
Współczuć GŁUPOTY biednym emerytom.
tulipan z sanatorium
tulipan z sanatorium 14.04.2021, 14:29
nie biedni skoro taką kasą dysponują,a że głupi to rozumie ,
chciwi skąpi
ja tez jestem emeryt ale szaleje po świecie i wydaje na imprezy mi najlepiej piwo smakuje w kurorcie
tylko głupiec nie jest ciekawy świata
siećta w domu i czekajta na telefony aż was wydoją

Pozostałe