Jaka klimatyzacja do mieszkania

  • 15.04.2021, 13:26 (aktualizacja 15.04.2021, 15:29)
  • redakcja
Jaka klimatyzacja do mieszkania
Najskuteczniejszym sposobem na to, jak schłodzić mieszkanie w upalny dzień, jest klimatyzacja. Nic więc dziwnego, że sposób ten cieszy się stale rosnącą popularnością już nie tylko u właścicieli domów, ale i mieszkań. Jeśli i Ty rozważasz montaż klimatyzatora w bloku czy kamienicy, sprawdź przygotowany przez nas artykuł. Podpowiadamy w nim, jaka klimatyzacja do mieszkania sprawdzi się najlepiej.

Split czy klimatyzator przenośny – jaka klimatyzacja do mieszkania

Ze względu na sposób instalacji klimatyzacji dzieli się ona na dwa rodzaje: przenośną oraz stacjonarną. Ta pierwsza lepiej sprawdza się w sytuacji, w której montaż klimatyzacji na stałe nie jest możliwy. Dotyczy to między innymi mieszkań wynajmowanych lub tych pozbawionych balkonu. Należy pamiętać, że instalacja klimatyzatora na elewacji budynku wymaga zgody jego zarządcy. Przez to zdarza się, że nie jest ona możliwa. I wtedy właśnie korzystnie jest rozważyć zakup klimatyzatora przenośnego.

Klimatyzator przenośny ma swoje zarówno zalety, jak i wady. Do niewątpliwych zalet zaliczyć można łatwość użytkowania, brak formalności związanych z montażem, niższą cenę czy mobilność. Można przenosić go między pomieszczeniami w mieszkaniu w zależności od tego, gdzie oczekujemy efektu chłodzenia. Wady to z pewnością mniejsza wydajność w porównaniu do klimatyzacji stacjonarnej, wyższa głośność działania czy konieczność zapewnienia dostępu do okna.

Większość osób zastanawiając się nad tym, jaka klimatyzacja do mieszkania sprawdzi się najlepiej, decyduje się więc na klimatyzację stacjonarną. Są to klimatyzatory typu split i multisplit. Jedne od drugich odróżnia liczba jednostek zewnętrznych. Zazwyczaj jest to jedna jednostka wewnętrzna montowana w wybranym pomieszczeniu mieszkania i jedna jednostka zewnętrzna – na zewnątrz budynku. W systemie multisplit jednostek wewnętrznych jest więcej, co pozwala na klimatyzowanie więcej niż jednego urządzenia jednocześnie. Sprawdzi się to w przypadku większych mieszkań.

Klimatyzator do mieszkania – jak wybrać

Nowoczesne klimatyzatory typu split wyposażone są w liczne funkcje ułatwiające korzystanie z nich. To nie tylko zdalne sterowanie czy utrzymywanie pożądanej temperatury przy ekonomicznym trybie pracy, ale również ogrzewanie, oczyszczanie powietrza czy nawilżanie lub osuszanie go. Urządzenia te wyróżniają się cichą pracą, energooszczędnością i wydajnością. Zastanawiając się nad tym, jak wybrać klimatyzator do mieszkania, zwróć uwagę na wszystkie wspomniane wyżej parametry. Istotna będzie także moc klimatyzatora, która pozwoli dostosować jego rodzaj do powierzchni pokoju.

Montaż klimatyzacji – co warto wiedzieć

Zazwyczaj liczyć się trzeba z kosztami od 1200 do 2000 zł za montaż klimatyzacji. Warszawa jako jedno z największych miast w Polsce ma także jedne z najwyższych cen za tego rodzaju usługi. Ważne jest jednak to, by nie oddawać tej pracy w ręce osobom do tego nieuprawnionym. W przypadku klimatyzatorów renomowanych producentów grozić to może utratą gwarancji. Biorąc pod uwagę duże ryzyko usterek będących wynikiem źle przeprowadzonego montażu, taka pozorna oszczędność okazać się może niezwykle mało opłacalna. Warto przy tym pamiętać, że kolejnym warunkiem utrzymania udzielonej na urządzenie gwarancji jest także regularny serwis klimatyzacji.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe